Album Exchange

Καλή χρονιά πρώτα απ’ όλα σε όλους σας και στα αγαπημένα σας πρόσωπα. Όπως η μουσική είναι καλή επειδή δημιουργείται, εύχομαι και στον καθένα σας να ψάχνει ευκαιρίες και να είστε δημιουργικοί, ώστε η νέα χρονιά να είναι το λιγότερο καλή.

Τώρα, ο @JTN κατέθεσε έναν αγαπημένο του δίσκο για το ‘20 κι εμένα με τη σειρά μου μ’ έλαγχε αυτό που, ίσως, κάποια στιγμή να ερχόταν. Δηλαδή, κάτι που δε με συγκίνησε ούτε για λίγο. Οι Hello Operator μας έρχονται από το Τορόντο και επιδίδονται σε μια σκηνή που ανέκαθεν είχαμε μια απόσταση ο ένας από τον άλλον. Βλέπω αρκετό κόσμο να χαίρεται με αυτές τις κιθάρες, αυτή την κυριολεκτικά ροκ εκρηκτικότητα, αλλά εμένα δε με αγγίζει.

Μικρός δίσκος σε διάρκεια, άψογη παραγωγή που είναι πολύ σημαντικό, αλλά μέχρι εκεί. Η χροιά του τραγουδιστή κάτι σε πιο “νεανικό” κούρδισμα του Vince Neil, αν και ο δεύτερος αντέχεται και μ’ αρέσει, αλλά ως ενός σημείου. Σε αρκετά σημεία, επίσης, όταν πάει να σολάρει η κιθάρα βγαίνουν προς τα έξω οι αγάπες για τον Jack White και τον τρόπο που εκείνος εκλαμβάνει την αντίληψη του κιθαριστικού σόλο. Και γι’ αυτό επαληθεύθηκα όταν κι έμαθα ότι το όνομα της μπάντας και του δίσκου είναι ο τίτλος ενός τραγουδιού των The White Stripes.

Το μόνο τραγούδι που μπορώ να πω ότι κάπως μ’ έκανε να δώσω παραπάνω την προσοχή μου στη μπάντα είναι το “The Choreographer”, μέσα στο οποίο θα έλεγα ότι ακούω έντονα ένα καρφωτό σημείο από τους Opeth, αλλά δε μπορώ να το βρω για την ώρα…

Για να μην πιάνω άλλες σειρές, αυτός ο δίσκος είναι για εκείνους που τους αρέσει αυτή η σκηνή του αλήτικου rock που μεγαλούργησε στην Αγγλία, καθώς μπορεί να ξεπήδησε και από την punk αντίληψη, αλλά φυσικά και για τους λάτρεις των The White Stripes, που αρέσκονται και στα ιδιαίτερα φωνητικά. Όχι για μένα, αλλά ευχαριστώ τον συνονόματο, όπως και να 'χει.

12 Likes

Μηπως εδω ειμαστε?

1-2 σημεια μου το θυμισαν κι εμενα

1 Like

Ωραίος. Και το σκεφτόμουν ότι αυτό το σημείο πρέπει να βρίσκεται κάπου μέσα στο “Watershed”.

1 Like

πρεπει να μπουν περισσοτερα reaction buttons στα ποστς. Ένα pensive, ένα frown, κατι…

γενικα σε τέτοιου τύπου alternative rock οι περισσοτερες μπαντες ειναι hit or miss ακόμα και σε αυτους που ακουνε το ειδος. Εγώ πχ το βρήκα πολυ φρεσκο και γεματο ωραιες μελωδιες. Το είχα έβδομο στη λίστα μου. Ισως αρεσει σε Ιάσωνα, Nnnkkk (αλλά αυτός είναι περίεργος και δεν του αρεσε η φωνη στους Veils), ή στους αποπανω που τους αρεσουν οι Strokes
anyway, στη νεα φουρνια ο Μανος εβαλε εναν απο τους αγαπημενους μου δισκους της προηγουμενης δεκαετιας. Τυχερος οποιος τον παρει

1 Like

Μέρος Α:

Elephant Tree – Habits

Βαρείς stoner/doom βηματισμοί σε μαλακό χιόνι, που δεν αφήνουν πατημασιές

Κατά κάποιο τρόπο, ο υπότιτλος είναι μια αναφορά στον Legolas από το LOTR, αλλά θεώρησα πως ταιριάζει πλήρως με την αίσθηση που αποκόμισα από το “Habits”. O φετινός δίσκος των Elephant Tree, μιας ανερχόμενης βρετανικής stoner/doom μπάντας, τους βρίσκει να κυκλοφορούν ένα άλμπουμ ιδιαίτερα συμπαγές, που αν και ηχητικά τραχύ, κρύβει μια ιδιαίτερα μαλακή κοιλότητα κάτω από το περίβλημά του.

Το συγκρότημα, επιδίδεται σε μια ενδιαφέρουσα πτυχή του παραδοσιακού stoner/doom ήχου, η οποία το βρίσκει να πειραματίζεται με ένα εύρος επιρροών, από τον blues/ψυχεδελικό ήχο, μέχρι πιο ακραία μονοπάτια. Όσον αφορά το doom στοιχείο, το οποίο με τα κατάλληλα leads αποκτά stoner χαρακτήρα, το κύριο σημείο αναφοράς που εντόπισα, είναι η εκμοντερνισμένη, καλαίσθητη εκδοχή των Pallbearer (των οποίων τον φετινό δίσκο δεν άκουσα ακόμα μιας και είχα απογοητευτεί από τον προκάτοχό του ενώ θεωρώ όλα τα προηγούμενα δισκάρες, αυτά). Τα riffs, μονότονα, είναι ειλικρινά ασήκωτα, αλλά και δύστροπα, χωρίς καμία διάθεση ευελιξίας. Μάλιστα, ανά στιγμές όπως το δεύτερο μισό του “Exit The Soul”, συνθέτουν μια ιδιαίτερα πηχτή ατμόσφαιρα που δεν έχει να ζηλέψει πολλά από τα ανδραγαθήματα του σύγχρονου ατμοσφαιρικού death/doom χώρου.

Ο τρίτος δίσκος όμως της μπάντας, όσο και αν δομείται πάνω σε τσιμεντένια και ακλόνητα θεμέλια, δεν είναι ένα απλώς τραχύ και επιβλητικό ηχητικό κτήνος. Προεξαρχόντων των φωνητικών, τα οποία και θα σε καθοδηγήσουν στα κρυφά μουσικά δώματα του “Habits”, αλλά και ηλεκτρακουστικών πινελιών, η τελική αίσθηση είναι αρκετά ανάλαφρη, με τα μελωδικά και ήπια σημεία να κυριαρχούν, αλλά με τρόπο όχι προβλέψιμο. Η επίγευση είναι stoner, αλλά το εκπληκτικό, με χρήση τσέλου, “The Fall Chorus”, που αγγίζει post ηχοτοπία, όσο και η διαδοχή του από το ονειρικό “Bird”, αποδεικνύουν πως η ψυχεδέλεια, που εξαπλώνεται όπως οι ομόκεντροι κύκλοι στην πρόσφατα διαταραχθείσα επιφάνεια μιας, μέχρι πρότινος ήρεμης, γαλήνιας κρυστάλλινης λίμνης, δεν είναι «φθηνή» και θα εξηγηθώ.

Στιγμές όπως το μελαγχολικό αλλά και ανά σημεία επιβλητικό κλείσιμο με το “Broken Nails”, όσο και η πραγματική εκκίνηση του δίσκου με το “Faceless”, επιλέγουν τον δύσκολο δρόμο προς την ευφορία. Τα φωνητικά, συνθέτουν τέτοιες μελωδίες οι οποίες είναι και το μεγαλύτερο «όπλο» του δίσκου ώστε να τον ακούσει κανείς περαστικός. Οι Elephant Tree δεν διαθέτουν κάποια ιδιαίτερα ξεχωριστή φωνή, ούτε οι γραμμές έχουν κανένα αυστηρά προσωπικό ηχόχρωμα. Ο τρόπος όμως με τον οποίο, χωρίς να παρεκκλίνουν από την συναισθηματική προσήλωση στην οποία έχουν υποπέσει, εναρμονίζονται τόσο με τα εύπεπτα και blues/psych ακουστικά σημεία, όσο και με τα πελώρια riffs (το μόνο κλισέ σε αυτή μου την παρουσίαση ευελπιστώ), επιτρέπουν στις συνθέσεις να αναπνεύσουν με τρόπο φοβερά μεταδοτικό.

Οι Elephant Tree διαθέτουν, ένα, στον βαθμό που μπορώ να εκφέρω άποψη, προσωπικό αποτύπωμα, το οποίο βασίζεται σε έναν ιδιαίτερα συμπαγή δίσκο. Δημιουργούν έναν δίσκο ο οποίος, επιτυγχάνει να είναι ιδιαίτερα προσιτός και ανά στιγμές μνημονικός, έναν δίσκο που διαθέτει υπολεπτομέρειες διαφορετικών τεχνοτροπιών, όπως το πέρασμα από Swans στα τελευταία του δευτερόλεπτα, έναν δίσκο όμως που δεν παρεκκλίνει από το βαρύ psych και την παραμόρφωση στιγμή, ακόμη και όταν την αγνοεί. Η βαρύτητα του πυρήνα του, είναι τέτοια ώστε οι τακτές επιχειρήσεις διαφυγής των Elephant Tree προς εντελώς διαφορετικά χωράφια, αφού επιφέρουν μια σύντομη εικόνα ενός εναλλακτικού κόσμου, επαναφέρονται από την ηλεκτρισμένη βαρυτική έλξη στην θέση τους. Κοινώς, στα 43 του λεπτά, το “Habits” ηχεί όσο μετρημένο επιτάσσει το ιδίωμα, αλλά όχι όσο πιθανώς να ήθελα.

Έπειτα από κάμποσες ακροάσεις του δίσκου, ο οποίος ομολογουμένως δεν ανήκει σε φίλα προσκείμενο ιδίωμα για τα δικά μου δεδομένα, διαπίστωσα πως τα εσωστρεφή σημεία, όπως και τα ρυθμικά ή τα επιβλητικά (όπως η γκρούβα του “Sails”), δεν ξεπερνούν το επιθυμητό όριο ώστε να αναδείξουν τον δίσκο σε σημείο αναφοράς, για τα δικά μου δεδομένα. Αν ο @tylerdurden θεωρεί αυτόν τον δίσκο ως έναν από τους καλύτερους του περασμένο έτους, σίγουρα θα διαβαθμίζει με διαφορετικά κριτήρια τα όσα (πολλά) έχει να δώσει το άλμπουμ. Θα μπορούσα όμως να δηλώσω πως σίγουρα είναι ένα άκουσμα που δεν ακολουθεί την πεπατημένη στον χώρο του, όσο και αν, η λεκτική εκφορά των ήχων που επιχείρησα φαίνεται να συνενώνει συχνά οικείους ηχητικούς κόσμους.

Ο τρόπος που το πετυχαίνουν οι Elephant Tree δεν είναι προβλέψιμος, και δεν είναι και ιδιαίτερα εύπεπτος, όσο και αν οι φωνητικές μελωδίες είναι εντυπωσιακά άμεσες και εύστοχες. Για την ακρίβεια, οι πρώτες ακροάσεις με έκαναν να κολλήσω στα φωνητικά και τις εμφανείς ηχητικές διακυμάνσεις. Οι μετέπειτα, ανέδειξαν την σύνθεση που επιχειρεί η μπάντα σε έναν ωραίο, ατμοσφαιρικό και ευδιάθετο, υπό τον δρόμο της λύτρωσης όμως (αυτόν εννοώ όχι “φθηνό¨”), δίσκο-επίδοξο δραπέτη, που συνθέτει ένα stoner μονοπάτι που δεν φοβάται να μείνει στον αέρα περισσότερο από ότι στις λάσπες.

Βandcamp

Μέρος Β:

Αρχικά δεν με στενοχωρείς, είχα μια ανυπομονησία βέβαια για το τι θα έγραφε κάποιος μη εξοικειωμένος με αυτό το άλμπουμ, αλλά συχνά το ρεαλιστικό αποτέλεσμα δεν πρέπει να στενοχωρεί, όσο και αν ελπίζει κανείς στην εξαίρεση που θα επιβεβαίωσει τον κανόνα! Το σταματώ εδώ μην αρχίσω άκυρους συνειρμούς τώρα χαχ.

Τι εννοώ!

Δεν είναι εύκολος δίσκος το “Alphaville” των Imperial Triumphant. Ταυτόχρονα όμως, είναι και ο πιο δομημένος και άμεσός τους. Είναι από τους ελάχιστους μεταλ δίσκους του 2020 που θα πιστεύω πως άφησαν ανεξίτηλη σφραγίδα στον συνολικό χώρο, όχι εξαιτίας της πρωτοτυπίας τους (αν και το αποτέλεσμα ως προς την συνοχή και την ατμόσφαιρα είναι μοναδικό), όσο εξαιτίας του ότι έδειξαν πως μπορείς να τιμάς επιρροές με τρόπο όπου να είσαι avant-garde και προοδευτικός σε σημείο να μην μπορείς να καταταχθείς.

Πρόδος δηλαδή η οποία δεν αποδομεί, ενώ είναι της μόδας το 2020, ήχους, αν και τους αναδιαρθρώνει.

Αυτή εδώ είναι η πιο αναλυτική μου παρουσίαση για τον δίσκαρο:

Ναι, δανείζονται τον τίτλο (και στοιχεία στο κόνσεπτ) του δίσκου από την υπερταινιάρα του Γκοντάρ, και αν η αισθητική σας θυμίσει (καλώς) Lang τότε να ακούσετε τα προηγούμενα, εδώ μιλάμε για διαφορετικού είδους δυστοπία, πιο ρομαντική, πιο αισθαντική, και όχι τόσο άμεση. Ο δίσκος δεν είναι ρετρολάγνος. Είναι δύστροπος, σε σημεία ηχεί ως ένα fusion jammάρισμα και ανά σημεία ως black metal κτήνος. Πουθενά δεν χάνει όμως το μέτρημα ή τον σκοπό, και η μετά-αστική του αισθητική σου επιτρέπει να ονειρευτείς και να μην πνιγείς από κάποια δυστοπία.

Σταματώ εδώ μην γράψω πάλι σεντόνι, εξηγώ το σκεπτικό μου πιο αναλυτικά στην από πάνω παρουσίαση.

@tylerdurden ευχαριστώ που προσπάθησες!

10 Likes

@JTN …να προτείνω κανονικά η @@ ?

“Συχνά η περίφημη «ωρίμανση» δεν είναι τίποτα άλλο από απλουστευμένες φόρμες ή αλλοίωση του συνθετικού πυρήνα, προς όφελος τεχνασμάτων της μοντέρνας μουσικής βιομηχανίας. Από συχνότητες, εφέ και δομές, μέχρι το ραφινάρισμα των riffs και τα γεμίσματα των τυμπάνων.” ( απόσπασμα από το review του @apostolisza8 πιο πάνω)

Εξαιρετικος.

1 Like

Ευχαριστώ Αποστόλη που μπήκες στον κόπο! Εξαιρετική περιγραφή του δίσκου. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν μέσα στα top top μου (αυτά ήταν η Εmma με τους Thou, οι Sigur Ros και το Deftones) αλλά ήταν ένα δίσκος αρκετά εθιστικός που άκουσα αρκετά φέτος (αν και άκουσα πολύ λίγα πράγματα φέτος).

Πάντως παίζουν ρόλο και οι συνθήκες ακρόασης. Αν πήγαινα δουλειά π.χ. η ακρόαση στο αμάξι είναι πιο προσωπική και με μεγαλύτερη προσοχή από ότι σε ένα σπίτι με παιδί όπου πάντα κάτι συμβαίνει. Ειδικά αν το άκουσμα είναι και πιο δύσπεπτο.

2 Likes

Ξεκάθαρα και είναι προφανώς απολύτως κατανοητό!

Πάντως αν ποτέ βρεις χρόνο έστω για μια “κανονική” ακρόαση, τόλμησε το, ανταμείβει ακόμη και αν το σιχαθείς (ναι γίνεται αυτό χαχ), τέτοιος δίσκος είναι!

1 Like

Για μένα, το νούμερο ένα της δεκαετίας

εγω λεω ναι αλλα εσυ θα το κρινεις αν μπορεις να γραψεις για δυο στον ιδιο χρονο ή τουλαχιστον να μην μεγαλωσει η καθυστερηση για το δευτερο

1 Like

Πάλι The Raven That Refused To Sing βάλατε ρε;

1 Like

Καταρχάς στην χρονιά του και μόνο για μένα ήταν καλύτερο το atlanter. ;p

1 Like

Caligula’s Horse - Rise Radiant

Για τους λιγοστους ανθρωπους που ασχολουνται με τον σκληρο ηχο εδω μεσα και δεν εχουν ουτε ακουστα τους Caligula’s Horse, προκειται για μια μπαντα απο το Brisbane της Αυστραλιας, μια πολη που για προσωπικους λογους και μη, θελω παρα πολυ να επισκεφτω καποια στιγμη στην ζωη μου.

Η μπαντα εχει παρει το ονομα της απο το αγαπημενο αλογο του Καλιγουλα, τον Incitatus, το οποιο αποτελει μεχρι και σημερα αλληγορια για παντελως αχρηστους και ανικανους πολιτικους. Ο μυθος λεει πως ο Καλιγουλας ειχε σκοπο να δωσει στο αλογο το αξιωμα του επισημου συμβουλου, ενω το ταιζε βρωμη με φυλλα χρυσου και το ειχε κανει και ιερεα, ενω το αλογο διεμενε σε σταβλο απο μαρμαρο και ελεφαντοστο και ειχε μωβ κουβερτουλες.

Φυσικα παντοτε υπαρχει η ερμηνεια του οτι ο Καλιγουλας απλως εκανε πλακα και σατιριζε τον ολο θεσμο της Γερουσιας με αυτες τις χαζομαρουλες για το αλογο του, αλλα κανενας δεν ειναι σιγουρος για αυτα τα πραγματα οταν μιλαμε για την αρχαια Ρωμη.

Το Rise Radiant ειναι το 5ο αλμπουμ των Αυστραλων, και το 2ο που κυκλοφορησαν ουσιαστικα στην δευτερη φαση της καριερας τους, αφου το 2016-2017 αλλαξαν ρυθμικο κιθαριστα και ντραμερ, ενω λιγο αργοτερα αντικατασταθηκε κι ο μπασιστας, αλλα νταξει ποιος νοιαστηκε για το μπασο.

Σε αυτην την κριτικη παμε σε ιστοριουλες, γιατι ενδεικνυται ο δισκος και η δομη.

1. The Tempest
(noun :a violent windy storm)

To 2020 ειναι μια χρονια που απο το πουθενα αναστατωσε την ζωη σχεδον καθε ανθρωπου στον πλανητη με τον εναν τροπο ή τον αλλον. Αν και για ανθρωπους που μπορουν να μετατραπουν ευκολα σε εναν introvert για εναν ολοκληρο χρονο οπως εγω (ειμαι μια χαρα ευτυχισμενος με τις σειρες μου, τα φαγητα μου, τις ταινιες μου, τα videogames μου και τις βολτες μου με το ποδηλατο), ομολογω οτι υπηρχαν αρκετες στιγμες που ενιωσα κι εγω αναστατωση μεσα στο 2020, κυριως γιατι δεν ειμαι sociopath.

Καπως ετσι και τα σωθικα μου ενιωσαν μια αναστατωσαρα οταν εβαλα αυτον τον δισκο να παιζει. Μοντερνα φρεσκια παραγωγη σε μουσικη “τυπου Dream Theater” (κατι που μαλλον αδικει τους Caligula’s Horse αφου εχουν το στυλ τους), groove που μου εχει λειψει σε τετοιο ειδος, το ειδος φωνητικων που ΛΑΤΡΕΥΩ, κιθαριστικο σολο με ηχο Petrucci που μου τεντωνει την βιαια καταιγιδα μεσα μου, και στιχοι με τους οποιους μπορω να ταυτιστω απολυτα.

11/10

2. Slow Violence

Η Αυστραλιανη εκδοση της φρασης “Ηρεμη Δυναμη” αραγε? Δε νομιζω, αλλα αυτο το τραγουδι ειναι σιγουρα κατι τετοιο. Τι ρεφρεναρα ειναι αυτη μανα μου? Τι κομματαρα εγραψαν τα παλικαρια Μανο μου? Τι τυχη ειχα να παρω ακομα εναν δισκο απο @manos87 (χωρις μου)? Με καθε ακουσμα που εκανα στον δισκο αυτο το τραγουδι μου εδειχνε την ωμη και αργη βια του λιγο περισσοτερο.

Αν μπορουσα να παρω το djent στυλακι που ειχαν καποτε οι Leprous, να το βαλω να κανει παιδια με την λυρικοτητα του Gildenlow, στη συνεχεια να παρω τα παιδια που θα βγουν και να τους μεταποιησω το DNA με τον ηχο και την φρεσκαδα των Dream Theater επι Scenes From A Memory, θα επαιρνα ενα πανεμορφο υβριδιο που ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα ζηλευε αυτο το τραγουδι των Caligula’s Horse

11/10

3. Salt

Ως τωρα εχω κανει 4 σημαντικες σχεσεις στην ζωη μου. Απο αυτες τις 4, καταφερα να προσηλυτισω τις 3 σε οπαδους Star Wars. Θα ειχα κανει το 4/4 αλλα η μια ηταν ηδη. Που κολλαει αυτο? Κολλαει στο οτι η αλατιερα που εχω ακομα και σημερα σπιτι μου ειναι το κρανος ενος stormtrooper ενω η πιπεριερα ειναι το κρανος του Darth Vader. Και αυτο ειναι ενα δωρο που μου εχει κανει ενα απο αυτα τα κοριτσια, αυτη που εφαγε το μεγαλυτερο convert (οι αλλες 2 ανετα το παρατησαν το Star Wars πιο ευκολα κι απο οτι παρατησαν εμενα - ή τουλαχιστον ελπιζω!).

Το αλατι της ζωης ειναι οι ανθρωπινες σχεσεις, κι ας τελειωνουν καποια στιγμη, ερωτικες και μη. Το αλατι ενος δισκου ειναι η power μπαλαντα του, ρολο που εξυπηρετει σε αυτον τον δισκο το Salt. Στο πρωτο κομματι ειχαμε την καταιγιδα για να μας βαλει στο κλιμα για τα καλα, στο 3ο κομματι εχουμε την αλατιερα stormtrooper για να κατευνασει την καταιγιδα. Τι πανεμορφο κομματι γαμω καθε αιρεση στον κοσμο

11/10

4. Resonate

Ενα απο τα πιο ομορφα πραγματα σε ασκησεις πανω σε εναλλασσομενα ρευματα, πισω στις Πανελλαδικες του 1999 και το μαθημα της Φυσικης, ηταν ο συντονισμος σε RLC κυκλωματα, κι αυτο γιατι εκανε τα μαθηματικα πολυ πιο απλα. Ουσιαστικα οταν υπηρχε συντονισμος, ο θορυβος στο μυαλο, αλλα και στο κυκλωμα εκμηδενιζοταν, και τα πραγματα ηταν πολυ ομορφα.

Καλο θα ηταν βεβαια εκτος απο το πολυ ευκολο προβλημα συντονισμου, να μην μας ειχαν βαλει και το γαμημενο ηλεκτρονιο να μπαινει σε ηλεκτρικο και σε μαγνητικο πεδιο και να κανει ελικοειδη κινηση, ωστε να ειχα παρει το 20αρι, αλλα δεν βαριεσαι. Did the music die in the quiet? Or did it give me room to resonate? When I am hate. If I could resonate.

12/10 (και παιρνω πισω αυτο που ειπα για το μπασο νωριτερα)

Caligulas-horse-header

5. Oceanrise

Το πρωτο μου τριμηνο στην Αμερικη εμεινα με μια θεια μου στο Oceanside, μια γειτονια στο Long Island. Με τον ιδιο τροπο που νοσταλγω το παλιο καλο prog, νοσταλγω και εκεινο το τριμηνο της ζωης μου. Δηλαδη γαμω ηταν για τοτε, αλλα χαιρομαι που ειναι στο παρελθον.

Κλαμπιδι σε γκετο μεχρι τις 4 το πρωι με τις ξαδερφες μου και να φοβαμαι για την ζωη μου, βολταρες με τα ποδια σε μια νεα πραγματικοτητα και Paradise Lost - As Horizons End στα ακουστικα, θειος με Αλτσχαημερ να βγαινει στο δρομο με το σωβρακο στις 4 το πρωι, ταξιδια με τον προαστιακο στο κεντρο της Νεας Υορκης, φιλιες με Πορτορικανους, Γιαπωνεζες, Μεξικανες, Αμερικανους, Ρωσιδες, βολτες με το αυτοκινητο μεχρι τον ωκεανο και pick up τεραστιες πιτσες Papa John’s με το μεταλ να παιζει στο ραδιοφωνο στο τερμα και ανοιχτα παραθυρα, συναυλια Metallica στο MSG, αλκοολικη ξαδερφη να κοβει τις φλεβες της και τα αιματα να τρεχουν παντου, συναυλια Porcupine Tree, βουτια στον Ατλαντικο με παρεουλα την Συλβια, τριπλο Baconator απο Wendy’s. Σχεδον ολα γλυκοπικρες αναμνησεις, οπως ακριβως δηλαδη και αυτη η τραγουδαρα.

10/10

6. Valkyrie
Ισως το λιγοτερο ενδιαφερον τραγουδι στον δισκο, οποτε μπορει να του βαλω 9 στο τελος. Δεν εχω αναμνηση ή ιστοριουλα για αυτο. Εχω σχεδον στερεψει. Οποτε θα μιλησω καθαρα μουσικα, για να μην το κανω στο τελος. Τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Ο ηχος των Caligula’s Horse ειναι ακριβως αυτος που θελω στο prog μου. Γλυκος, μελωδικος και ταυτοχρονα επιθετικος τονος στις κιθαρες. Ογκος στο μπασο και συμπραξη με τα τυμπανα κι οχι με τις κιθαρες, ατμοσφαιρικα και βαθια πληκτρα, πετρουτσικος ηχος στις lead κιθαρες, και τετοιες φωνες. Με τετοιο ηχο στα παντα, ακομα και το πιο “αδυναμο” (ΛΟΛ οταν λεω αδυναμο παραμενει εξωφρενικα καλο) τραγουδι στον δισκο ανεβαινει επιπεδο και γινεται ακομα ενα επος σε εναν πραγματικα αψεγαδιαστο δισκο. Α, και τελειοι στιχοι ε.

9/10 (που λογικα σε βαθος χρονου θα γινει 10)

7. Autumn

Ο δισκος κυκλοφορησε τον Απριλιο του 2020, δηλαδη φθινοπωρακι για Αυστραλια. Το καλοκαιρι για εμας στο βορειο ημισφαιριο, εγω εζησα (και ταυτοχρονα δεν εζησα καθολου) μια ιστορια παθους που σιγουρα θα θυμαμαι για παντα, κι ας ηταν τελικα μια φουσκα (προς το παρον). Χωρις να μπω σε λεπτομερειες, περιλαμβανει μια 25χρονη γυναικαρα απο μια βλαχοπολιτεια της Αμερικης, με το ονομα Autumn.

Οπως και αυτο το τραγουδι, η Autumn ειναι μια πανεμορφη ξανθια με γαλαζια ματια και εκπληρωνει το στερεοτυπο της Αμερικανας cheerleader με σωμα βγαλμενο απο Playboy, χαμογελο βγαλμενο απο διαφημιση Colgate, perky χαρακτηρα βγαλμενο απο κολλεγιακη ταινια των 90ς, προφορα βγαλμενη απο ρεπορταζ του NBC για τις εκλογες στο Τεξας, dirty talking βγαλμενο απο τσοντα και μυαλο ξυραφι. Δηλαδη οπως και η Autumn ηταν η αδυναμια μου για φετος, το τραγουδι αυτο ειναι η αδυναμια μου στον δισκο. Πριν οργιασει η φαντασια κανενος εδω μεσα, δεν εγινε απολυτως τιποτα, γιατι πανδημια.

12/10

8. The Ascent

Ο δισκος τελειωνει οπως και το 2020. Η Ανοδος. Οχι της θερμοκρασιας, αφου ζουμε κατι πανεμορφα μπιλοζερια (θερμοκρασιες κατω απο το μηδεν συμφωνα με το ελληνοαμερικανικο λεξικο), αλλα σε ολα τα αλλα. Αισιοδοξια για το μελλον, τρεις (!) πολυ καλες εκπληξεις για τα επαγγελματικα μου, εμβολιο κατα του Covid19, σιγουρο ταξιδακι σε Ελλαδα το καλοκαιρι, κανα 2 road trips εντος Αμερικης στα σκαρια, ραντεβου με μια γλυκια πρασινοματα (εχω τυπο ναι το παραδεχομαι) απο την Οντεσσα και καθαρο μυαλο για το μελλον.

Απιστευτη τραγουδαρα. Το magnum opus του δισκου, με συναισθημα, με σολιδια, με αλλαγες, με ατμοσφαιρα, με στιχαρες, με ολα τα στοιχεια που εχουν χαρακτηρισει καθε υπερεπικο τραγουδι που εχει βγαλει οποιαδηποτε κλασικη prog μπαντα στα 90ς.

11/10

Caligulas-Horse-Rise-Radiant-Cover

Ενα τεραστιο ευχαριστω στον Μανο, ο οποιος θα με κανει σιγουρα να ακουσω ολη την δισκογραφια των συμπαθεστατων Αυστραλων απο το Brisbane στο εγγυς μελλον. Πραγματικα εκπληκτικος δισκος, με σοβαρη υποψηφιοτητα για τον καλυτερο δισκο του 2020. Και θεωρητικα ειμαι μεσα στο οριο ακομα και για Ελλαδα, γιατι με προχειρους υπολογισμους με το που τελειωνω αυτο το κειμενο θα εχουν μεινει 1-2 λεπτα για μεσανυχτα απο Δευτερα προς Τριτη.

Μπορει το αγαπημενο αλογο των Caligula’s Horse να ηταν ο Incitatus, αλλα αυτος ο δισκος ειναι ενας τεραστιος Δουρειος Ιππος που οποιος τον ακουσει, θα γινει με τη μια fan της μπαντας εκτος κι αν δεν εχει ψυχη.

14 Likes

Επιτέλους ψήθηκες και σύ :smiley:
Θα βάλω μέσα(ακους @JTN? ) ώστε όταν βάλω το Rivers End ή το Bloom, να ματσαριστούμε :heart:

edit: btw το review μου πάει για αύριο ή Πέμπτη because of reasons.
edit 2: 2 φώτο έβαλες ρε @QuintomScenario - και οι 2 από το παλιο λάιν απ! Btw, ο παλιός μπασίστερ ήταν εκπληκτικός, θα ακούσεις στο μέλλον.

1 Like

Την ΜΙΑ φορα που δεν εκατσα να κανω αναλυτικη ερευνα για να βαλω το παρον line up και με ανακαλυψαν με την μια. Αλλα η αληθεια ιεναι πως δε με νοιαζει πολυ :stuck_out_tongue:

Δεν ξερω για τον παλιο μπασιστα αλλα αυτος που εχουν στο Rise Radiant ειναι απλα απιστευτος.

image

Oceans Of Slumber - Self Titled
Thanks @Pargalatsos για την πρόταση.

Η σχέση μου με αυτή τη μπάντα είναι περίεργη, από τις περιπτώσεις που η συνταγή είναι ακριβώς για τα γούστα σου, αφού σου αρέσουν όλα τα συστατικά που περιέχει, αλλά υπάρχει και κάτι απροσδιόριστο που σε κρατάει από το να πεις οτι γουστάρεις με τα χίλια.

Ας ξεκινήσω από το προφανές, τη φωνάρα της Cammie Gilbert που από μόνη της ανεβάζει το κάθε τραγούδι δέκα σκαλιά με τις ερμηνείες και τη μοναδική της χροιά. Βέβαια, όσο καλές φωνές και να χεις, αν τα τραγούδια δεν αξίζουν δε σώζεται το πράγμα. Και από όμορφα τραγούδια αυτός ο δίσκος έχει μπόλικα.

Το Opeth-ικό “The Soundtrack To My Last Day”, το στοιχειωτικό “A Return to the Earth Below” αλλά και το προσωπικό μου αγαπημένο “The Colors Of Grace” (τι κομματάρα) με τον επίσης αγαπημένο Mick Moss (Antimatter) δείχνουν το εύρος συναισθημάτων και ήχων που μπορεί να αποδώσει η μπάντα. Σημαντικές και οι πιο ατμοσφαιρικές στιγμές “Imperfect Divinity” και το “September (Momentaria)” που δίνουν τις κατάλληλες ανάσες ανάμεσα στην πληθώρα των ιδεών.

Η μίξη των ακραίων ήχων με τις πιο μελωδικές υφές γίνεται τις περισσότερες φορές με ιδανικό τρόπο, και προσδίδει μια ενδιαφέρουσα αντίθεση που ξεφεύγει από το τόσο τετριμμένο δίπολο που εχουμε συνηθίσει σε female fronted (μαλακισμένος όρος) μπάντες.

Παικτικά φυσικά, μιλάμε για ένα συγκρότημα με τρομερές δυνατότητες, που παντρεύει ετερόκλητα στοιχεία και μπορεί να το υποστηρίξει. Ειδική μνεία στον drummer που είναι μεγάλη παικτούρα (αν και ο ήχος του δε με τρελαίνει).

Τι σε χάλασε ρε περίεργε θα πει κανεις, όλο καλά έγραψες. Η αλήθεια είναι πως δε με χάλασε κάτι συγκεκριμένο. Πιστεύω πως το ταλέντο των μουσικών είναι λίγο παγίδα (όπως και σε άλλες μπάντες) κάνοντάς τους να προσπαθούν να χωρέσουν όσο περισσότερες ιδέες γίνεται, και νιώθω πως κάπου χάνεται το focus. Η μεγάλη διάρκεια του δίσκου δε βοηθά σε αυτό, αφού υπάρχουν στιγμές που κουράζομαι, χωρίς να σημαίνει όμως πως δε μου αρέσει αυτό που ακούω.

Ένας ποιοτικότατος δίσκος λοιπόν, πλούσιος τόσο σε ιδέες όσο και σε συναισθήματα. Για τους φίλους του prog-doom νομίζω ένα απαραίτητο άκουσμα, που θα είχε οφεληθεί αν είχε “μαζευτεί” λίγο σε διάρκεια και editing. Παραμένει όμως μια πολύ δυνατή δουλειά.

8 Likes

Εμένα πάντως το Caligula’s Horse με κράτησε για μισή ακρόαση, είναι από τις ελάχιστες φορές που αισθάνομαι τόσο μπερδεμένος σχετικά με δίσκο, γιατί δεν καταλαβαίνω καθόλου τι ακούει ο υπόλοιπος κόσμος και αποθεώνει. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα υποθέτω.

Περάστε έξω κύριε, όποιος δεν έχει καλό γούστο, μπαν.

Το θεμα ειναι, σου αρεσει γενικα το prog? Σου αρεσουν γενικα οι CH? Γιατι αν δεν ειναι το στυλ σου… ξερω γω, λογικο να μη σου αρεσει. Δεν εχω ιδεα τι ακουσματα εχεις.

Εγω μεχρι πριν ακουσω το Rise Radiant ειχα μια περιορισμενη επαφη, αλλα οτι ειχα ακουσει μου αρεσε. Σιγουρα τους θεωρω 100 φορες πιο ενδιαφεροντες απο τους HAKEN που απλα για μενα δεν.

1 Like