Album Exchange

Από την όλη μου εμπειρία σε αυτη εδώ την ταπεινή άκρη του διαδικτύου έχω διαπιστώσει πως με τον @Rebel μοιραζόμαστε αρκετά κοινά ακούσματα. Οπότε κάπως είχα χαρεί με την επιλογή του, καθώς οι Caligula’s Horse είναι μια μπάντα που πάντα ήθελα να ακούσω αλλά ποτέ δεν τύχαινε. Ειδικά πέρσι πέφταν πάντα μπροστά μου αλλά ποτέ δεν είχαμε συναντηθεί.

Δεν θέλω να κρύψω το γεγονός πως αυτός ο δίσκος με προβλημάτισε περισσότερο από οτιδήποτε μου έχει ανατεθεί στο πλαίσιο αυτού του topic. Ότι και να ακούω πρώτη φορά, πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου θέλω να έχω το γεγονός ότι δεν ακούω κάτι πρόχειρο. Τα παιδιά από την Αυστραλία δεν πήραν μια κιθάρα να την γρατσουνισουν και πέταξαν μια κλανιά cd για να βγάλουν πέντε παράδες. Δούλεψαν για αυτό.

Και ποιος είμαι εγώ που κρίνω τον κόπο και το όραμα οποιουδήποτε. Άβολο. Ειδικά από τη στιγμή που η σχέση μου με το progressive κομμάτι της μουσικής αναλώνεται στα βασικά. Αλλά εδώ έγκειται και ο προβληματισμός μου. Τι είναι τέλει το (ραγου) progressive.

Για μένα είναι η προσπάθεια του να δώσεις κάτι διαφορετικό, μια νέα διέξοδο στο μουσικό είδος που αγαπάς. Δεν απαιτούνται δεξιοτέχνες ή σπουδαγμένοι μουσικοί. Δεν χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνει τις κλίμακες ο μουσικός εφτά φορές με την κιθάρα ανάποδα. Απαιτούνται καινοτόμες ιδέες. Απαιτείται ρίσκο. Σορρυ αλλά όσο και να έψαξα εδώ δεν το βρήκα.

Ούτε το ρίσκο ούτε την καινοτομία. Ο δίσκος με έπιασε κάπως προς τα τελευταία του κομμάτια αλλά όλο αυτό το συναίσθημα που χτίστηκε κατά τη διάρκεια, προσωπικά ένιωθα πως το έχω ξανακουσει.

Πρόκειται πάντως για μια πολύ προσεγμενη παραγωγή από εξαιρετικούς παίχτες που μάλλον θα εκτιμούσαν περισσότερο όσοι έχουν εντρυφήσει στο είδος.

7 Likes

Συμφωνω απολυτα πως ο ηχος τον αδικει. Αν επικεντρωθεις στα τυμπανα σε καποια σημεια ακους φοβερα πραγματα.

Συνολικα το Oceans of Slumber για μενα ειναι ενας φανταστικος δισκος, στις πρωτες ακροασεις θυμαμαι ξεχωριζω τα soundtrack to my apocalypse, pray for fire (ειδικα το τελειωμα του), a return to the earth below, the adorned fathomless creation και I mourn these yellowed leaves, μετα απο απειρες ακροασεις (ηταν ο δισκος της χρονιας για μενα φετος- και στεναχωρηθηκα που δεν το ειδα σε πολλες λιστες, αλλα μαλλον ειναι μπαντα που δεν αρεσει σε πολυ κοσμο) μου αρεσουν ΟΛΑ, και το μελαγχολικο colours of grace, το πανεμορφο september και το ατμοσφαιρικο imperfect divinity που αναφερεις, αλλα και το μαλλον πιο σκληρο κομματι του δισκου το total failure apparatus και το the red flower που ηταν αυτο που χρειαστηκε τις περισσοτερες ακροασεις για να αρχισει να μου αρεσει.

Θεωρω πως ο δισκος θα ειχε παει πιο ψηλα “εμπορικα” και στις λιστες αν ηταν 40-45 λεπτα σε διαρκεια, αλλα για εμας τους πολυ hardcore fans (ειναι απο τις αγαπημενες μου “καινουριες” μπαντες) δεν εχει και πολλη σημασια.

Για οσους δεν εχουν εντρυφησει θα προτεινα αυτο το οποιο ειναι ισως το καλυτερο κομματι του δισκου, αλλα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο γιατι εχει φωνητικα μονο απο την Cammie και αυτο συν αυτο γιατι ειναι καπως πιο αντιπροσωπευτικα και μεγαλες κομματαρες.

@martian εμενα το rise radiant θυμαμαι πως στην πρωτη ακροαση δεν με ειχε ενθουσιασει, γιατι το εβρισκα καπως wordy (μου αρεσει πολυ τα instrumental μερη στο prog metal να ειναι σε πολυ μεγαλη αφθονια) και επειδη μου θυμιζε πολυ 90s/00s progmetal (τους συνηθεις υποπτους κυριως). Αν τα προσπερασεις αυτα και αφιερωσεις χρονο ειναι ενας σπουδαιος δισκος. Ο καλυτερος δισκος που ακουσα βεβαια στο ιδιωμα βεβαια (πλεον δεν ακουω progmetal οσο παλια οποτε πολλα θα μου εχουν ξεφυγει) ηταν το Panther των Pain of Salvation, σπανια ακους εναν δισκο να ειναι ταυτοχρονα τοσο προοδευτικος τοσο καλα δουλεμενος και να εχει τοση καταθεση ψυχης μεσα του.

5 Likes

To prog μου αρέσει και αρκετά μάλιστα, αλλά οφείλω να πω πως ήταν η πρώτη επαφή με τους CH. Λες να φταίει αυτό;

Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, με το prog metal των τελευταίων 10 χρόνων έχω μια μάλλον επιφανειακή σχέση, έχω μείνει λίγο στα 90ς και στα 00ς. Μπορεί και αυτό να παίζει ρόλο. Μιλάω για προγκ μέταλ ε, στο προγκ ροκ είμαι πιο κοντά.

@anhydriis Και για εμένα κάπως έτσι θα έπρεπε να εκλαμβάνεται ο όρος “progressive” στην μουσική. Παίζει ρόλο και η τεχνική, γιατί και αυτή μπορεί να αποτελέσει κομμάτι της απόλαυσης και αντικείμενο έμπνευσης, αλλά επί της ουσίας για να χαρακτηριστεί “progressive” ένα συγκρότημα θέλω είτε να (προσπαθεί) να πηγαίνει το ιδίωμα που υπηρετεί μπροστά ή να μην επαναπαύεται και διαρκώς να δοκιμάζει νέα πράγματα. Το πιο απλό και κλασικό παράδειγμα είναι οι Queensryche οι οποίοι “prog metal” όπως το εννοεί πολύς κόσμος έπαιξαν βασικά μόνο στο Rage for Order κατ’εμέ, αλλά ήταν μια μπάντα που για 10+ χρόνια έβγαλε 5 διαφορετικές δισκάρες δοκιμάζοντας κάτι καινούριο κάθε φορά και πλαταίνοντας, εν τέλει, τον ορίζοντα αυτής της μουσικής.

3 Likes

Αν και προσωπικά μου άρεσε ο συγκεκριμένος δίσκος, θα μου επιτρέψεις να κάνω ένα σχόλιο σχετικά με την ατάκα “προσωπικά ένιωθα πως το έχω ξανακουσει”, γιατί προσωπικά νιώθω ότι την ακούω συνέχεια και έχουν αρχίσει να μου βαράνε κόκκινα λαμπάκια! χαχα!

Για κάποιον που ασχολείται με το είδος, στα τεράστια πλαίσια του metal, δεν υπάρχει τίποτα που δεν έχει ξαναπαιχτεί στο παρελθόν. Όποιος θέλει να ακούσει καινοτόμα πράγματα πρέπει να ψάξει σε άλλους μουσικούς δρόμους. Που και εκεί, πάλι όλα θα έχουν παιχτεί, απλά εσύ θα είσαι ένας νέος ακροατής και θα έχεις άγνοια του περιεχομένου, οπότε θα σου φαίνεται ως κάτι καινούριο. Οπότε, το να λέμε ότι κάπου έχουμε ξανακούσει το τάδε ή το δείνα, είναι τουλάχιστον άστοχο. Φυσικά κάπου το έχεις ξανακούσει, αλλά αυτό που παίζει ρόλο πάντα είναι αυτό που ακούς να σου κάνει στο αυτί σου και στο γούστο σου. Είναι καθαρα υποκειμενικοί οι παράγοντες, του δίπολου “μου αρέσει” ή “δε μου αρέσει”.

Θα φέρω 2 παραδείγματα:
α) Rival Sons, των οποίων είμαι τεράστιος fan της μουσικής τους. Οι άνθρωποι παίζουν τρομερά ένα είδος που έχει χιλιοπαιχτεί και που πλέον θεωρείται σχεδόν παρωχημένο. Και όμως η τραγουδοποιία τους είναι τόσο αψεγάδιαστη που δε σου αφήνει περιθώρια να ξεστομίσεις ότι κάπου το έχεις ξανακούσει. Που σίγουρα κάπου το έχεις ξανακούσει. Τα ίδια τα τραγούδια είναι η ουσία της μουσικής.
β) The Dillinger Escape Plan, των οποίων επίσης είμαι μέγιστος fan της μουσικής τους. Οι άνθρωποι παίξανε κάτι που δεν είχε ξανακούσει κανείς. Σωστό? Λάθος. Παίξανε κάτι που δεν έχει ξανακούσει κανείς στο METAL. Συνδύασαν hardcore/punk με κάτι κουλά κιθαριστικά και drumιστικά όργια, με περίεργους χρόνους κ.ο.κ. Κι όμως, αν κάποιος είχε την ίδια επαφή με το hardcore/punk/metal όσο και με την ηλεκτρονική σκηνή τύπου Aphex Twin/Autecre κτλ, βάλε και λίγο από περίεργη Jazz, θα έβλεπε ότι οι τύποι κατά κάποιο τρόπο συνδύασαν όλα αυτά και έπαιξαν τη μουσική τους. Η οποια από μόνη της είναι μοναδική μεν, αλλά με αρκετό ψάξιμο, ε όλο και κάπου το έχεις ξανακούσει, έστω με διαφορετική προσέγγιση.

Just sayin’, έτσι κουβέντα να γίνεται.

3 Likes

Περίεργο είναι το μάτι σου ρε

2 Likes

μπορεί να λειτουργεί η σχέση μόνο one way :stuck_out_tongue: . Βέβαια εγώ σε γενικές γραμμές είμαι σχετικά " εύκολος ακροατής " και σίγουρα ουδέποτε με ενδιέφερε να ακούσω κάτι διαφορετικό ή καινοτομίες , τουλαχ. όχι σαν αυτοσκοπός

πάντως αυτό σε εμένα δεν ισχύει . Είμαι πολύ μακριά από αυτούς που έχουνε εντρυφήσει στο είδος ( και σε οποιοδήποτε είδος μάλλον ) και με έχουν ενθουσιάσει από την πρώτη στιγμή που τους έβαλα στα ακούσματα μου . Νομίζω με επιφύλαξη άκουσα αρχικά τον προηγούμενο δίσκο τους σαν πρώτη επαφή ( αλλά ουσιαστικά τα πήρα με την σειρά μετά )

Αξίζουν φυσικά μια ευκαιρία και τα προηγούμενα αλμπουμ τους

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Και για αυτό ίσως λέω ότι φταίω εγώ που δεν μου έκατσε ο δίσκος. Υπάρχουν και πραγματα που πάτησαν άλλου αλλά είναι σαφώς ξεχωριστά από οτιδήποτε στο παρελθόν οπως οι dillinger, υπάρχουν και συνθέτες που όντως ξεπέρασαν τις επιρροές τους όπως οι rival. Εδώ δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Δυστυχώς για μένα.

1 Like

Μα ούτε και εγώ ψάχνω την καινοτομία παντού, με τον όρο progressive έχω ένα θέμα.

Ο ορος progressive πλεον εχει διπλη σημασια, η μια περιπτωση ειναι να μοιαζει πολυ στο στυλ του “κλασικου” 90s progressive χωρις απαραιτητα να εχει φοβερες καινοτομιες (οπως το rise radiant, το οποιο παραμενει ενας εξαιρετικος δισκος βεβαια) και η δευτερη σημασια του ειναι αυτη στην οποια διατηρει την ουσιαστικη εννοια του ορου, δηλαδη προοδευτικη, καινοτομικη μουσικη. Γι αυτο ακουμε παρα πολυ συχνα τους ορους prog/death, prog/doom και τα συναφη.

Για μενα η καινοτομια δεν ειναι απαραιτητη για να μου αρεσει ενας δισκος, αλλα ειναι ενα μεγαλο συν οπου υπαρχει. Και σαν καινοτομια δεν εννοουμε την παρθενογεννεση, αλλα συνδυασμο στοιχειων που κανουν ενα συγκροτημα (ή ενα δισκο) να μην μοιαζει σε μεγαλο βαθμο με τιποτα αλλο. Ακουγοντας πχ τους enslaved ή τους primordial ή τους oceans of slumber ή τους amorphis και πολλους αλλους μπορει να θυμιζουν αλλες μπαντες σε καποια σημεια, αλλα δεν θα τους μπερδεψεις με κατι αλλο)

2 Likes

axaxaxaxa, kane edit, xaxaxaxaxa

1 Like

Χαχαχαχα

Και διαβαζα χτες για την ιστορια με τον Καλιγουλα και το αλογο του που εδωσε το ονομα στο group, στριφογυριζε στο μυαλο μου πριν η ιστορια, γαμημενο υποσυνειδητο

Δεν ταιριαζει αλλα για καποιο λογο θυμηθηκα αυτο

https://asteiakia.gr/anekdota/o_kyrios_preos2

3 Likes

Απο κει που το εγραψα εγω ή συμπτωση?! Γιατι κι εγω χθες την διαβαζα (γι αυτο και την ανεφερα) :sweat_smile:

Οσον αφορα τα παραπανω, υπαρχει ενας ευκολος τροπος να χρησιμοποιει κανεις “σωστα” τον ορο progressive. Εγω δηλαδη κανω αυτο:

Prog: Ολο το στερεωμα που ξεκινησε απο progressive rock και progressive metal μπαντες κυριως στα 90ς, και του οποιου σχεδον ολες οι μπαντες θα θυμιζουν απο λιγο εως πολυ ενα συνονθυλευμα με στοιχεια απο Rush, Journey, Yes, Kansas, Queen, Dream Theater, Queensryche, Fates Warning κυριως, και με καποια δικα τους στοιχεια, αλλα ως επι το πλειστον ειναι αρκετα περιοριστικο και δεν περιεχει καποια σοβαρη καινοτομια. Σε αυτην την κατηγορια βαζω τους HAKEN, Caligula’s Horse, Coheed and Cambria (αν και αυτοι τολμησαν λιγο παραπανω) , Ayreon, Transatlantic, Spock’s Beard, Neal Morse και ΟΛΑ τα projects του, τα πρωτα 4-5 αλμπουμς των Pain Of Salvation, και ενα σωρο αλλους που δεν ξεφευγουν πολυ απο τον ηχο και το υφος αυτο.

Progressive: οτιδηποτε εξερευνει νεα μονοπατια στην μουσικη και πειραματιζεται οχι μονο με περιεργους χρονους και ρυθμους, αλλα και με ηχους, οργανα και μουσικες φορμες. Πολλες φορες βεβαια αυτο ειναι συνυφασμενο με τον ορο progressive rock ή metal, οποτε περιοριζει λιγο τον αρχικο ορο και περιλαμβανει μπαντες οπως οι Leprous, οι Pain Of Salvation απο το BE και μετα, οι The Mars Volta και ακομα και μπαντες οπως οι Manes ξερω γω… αν βγαλουμε τον ορο rock/metal απο τον ορισμο, μπορουμε να ξεφυγουμε και να βαλουμε στην κουβεντα και Ulver, και φουλ ηλεκτρονικο progressive, καποιους συνθετες που γραφουν soundtrack οπως οι Hans Zimmer και Ludwig Goransson και δεν συμμαζευεται. Δεν υπαρχει οριο.

Παρολα αυτα αυτο ειναι μια διακριση που κανω εγω μονο για ευκολια, και πολλες φορες τα ορια ειναι δυσδιακριτα. Αλλα βρισκω πιο ευκολη την συνεννοηση οταν χρησιμοποιω τον ορο prog αντι για progressive. Γενικα οκ ταμπελες, το μονο που καταφερνουν ειναι να καταστρεφουν διαλογο για μουσικη οταν ο κοσμος εστιαζει πολυ σε αυτες.

Εγω δηλαδη ακουσα το Rise Radiant χωρις να εχω συγκεκριμενη απαιτηση να ακουσω κατι κοσμογονικο, και περασα παρα πολυ καλα. Το βρισκω εξαιρετικο δισκο σε ιδεες, μουσικη, ηχο, συναισθημα, στιχους. Οποτε δε με ενδιαφερει ιδιαιτερα αν εχω ξανακουσει παρομοια πραγματα στα 90ς απο 5 μπαντες κολοσσους ή οχι.

4 Likes

Χαχα ναι στο δικο σου ποστ τη διαβασα και για καποιο λογο εμεινε στο μυαλο μου η ιστορια και τη σκεφτομουνα και σημερα στο αυτοκινητο (που ετυχε να ακουω το rise radiant)

Λιγο περισσοτερα εδω

1 Like

μια σένια επιλογη απο τον κύριο @Ktn.

γνώριμος ήμουν με το προηγουμενο LP της μπαντας, την κυκλοφορια ομως του 2020 δεν την είχα ακουσει μέχρι τωρα.

Ενα πραγμα ήξερα, ότι ξέραν να γράφουν πιασάρικα κομμάτια αλλά δεν είχα εντρυφήσει και πολύ.

Εγω αυτο που αντιλαμβάνομαι είναι ότι ειναι αποφοίτοι της Μεγάλης των Black Parade Σχολής, και αυτό σημαινει θεατρικότητα, δραμα και κομματια που αγαπω.

Στο συνολο του, η αισθητικη του δισκου ειναι ταμαμ για τα ακουσματα μου. Λιγο alkaline trio, πολυ MCR και θεατρικες παραστασεις Λυκειου.

Δεν θα κρυφτω, ειναι φανερο οτι ο δισκος εχει καποιο κονσεπτ το οποιο ομως δεν εψαξα να βρω γιατι πηζω με μια γαμημενη μετακομιση που μου εχει φαει τη ζωη. Εκει που βάζω το δισκο να παιζει οταν απλωνω τη μπογια σα τραχανα στον τοιχο περναει πανεμορφα η ωρα και με πιανω και σιγοτραγουδαω τις μελωδιες (που δεν ξερω τι λενε), αλλα γιατι ρε παιδια εχετε τοσα spoken word σημεια; Με βγαζει τελειως απο το mood.

Υποθετω οτι εκει κολλαει το concept αλλα δεν ειχα χρονο καρδια μου για τις αρλουμπιτσες σας, αφηστε με να κανω χορευτικο χεντμπανγκι.

το αγαπημενο μου

Summary

απειρες καρδγιες για την παρουσιαση του Spanish Love Songs :black_heart: :black_heart: :black_heart:

8 Likes

download

Black Sword Thunder Attack - March of The Damned από @SvenN

Προκαλώ κάποιον να καταλάβει πως λέγεται το album και πως η μπάντα :stuck_out_tongue:

Ελληνική μπάντα, το album είναι EP που με λίγο ψάξιμο κατάλαβα πως είναι παλαιότερες συνθέσεις και επιστροφή μετά από 5 χρόνια απουσίας για τα παιδιά απ’την Καλαμπάκα. Dark epic το genre απ’τον @SvenN, epic heavy metal απ’το metal-archives άρα κάτι εντελώς έξω απ΄τα ακούσματα μου.

Τα πρώτα 3-4 δευτερόλεπτα με έπιασε κάτι ωραίο, γιατί μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό το Unsainted, αλλά τα θετικά συναισθήματα ήταν μέχρι εκεί.

Η παραγωγή ακούγεται όχι μόνο low budget, αυτό δεν είναι κακό, αλλά ακούγεται ερασιτεχνική. Δεν ξέρω αν μπορώ να το εκφράσω σωστά, αλλά η μίξη μου ακούγεται σαν να έχουν ηχογραφήσει τα πάντα και να τα έχουν πετάξει το ένα δίπλα στο άλλο. Δεν είναι μίξη, είναι παράλληλο παίξιμο. Δε βγάζει ιδιαίτερο νόημα μάλλον, αν το ακούσετε θα καταλάβετε τι εννοώ νομίζω. Ο ήχος της κιθάρας, επίσης δε συνάδει με αυτό που παίζουν, δεν έχει βάθος για αυτό το επικό που λένε ότι θέλουν να βγάλουν, ενώ πρέπει να ανεβάζω αρκετά το volume στο μπάσο για να το ακούσω. Θα περίμενα το μπάσο να είναι μπροστά σε τέτοια μουσική. Να δώσω credit πως κάποιες στιγμές όταν ανοίγουν το ρυθμό ακούγονται πολύ ενδιαφέρον, αλλά ακούω Run To The Hills ξέρω γω.

Άλλη μια περιέργεια μου ( @JTN ) είναι πως δε μ’αρέσουν γενικά οι γυναικείες φωνές σε rock/metal/whatever groups. Άρα για τη φωνή της δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, θα σημειώσω πως τραγουδάει συνέχεια με ντουμπλάρισμα σε κάθε στίχο, και πάντα κοφτά όπου ακούγεται σα να μην έχει ανάσες να τραγουδήσει έστω και 2 συλλαβές.

Για τις συνθέσεις θα πω πως είναι κουραστικές. Κάνουν πράγματα για να κάνουν πράγματα, αλλά χωρίς ουσία. Δε με κράτησαν ούτε μία στιγμή, το άκουσα πολλές φορές το album και οι μόνες φορές που έγειρα μπροστά, ήταν για να προσέξω τι ακούω ήταν όταν δεν καταλάβαινα τι ακούω ( είχαν διπλομποτιά? Δεν ξέρω, ήταν κακή η μίξη :stuck_out_tongue: ). Το βρήκα βασικά σε μια παρομοίωση, σα να βλέπεις τη βαρετότερη έκδοση του τίκι τάκα της Μπαρτσελόνα, ψιλοκαταλαβάινεις ότι έχουν ταλέντο, ότι κάποιοι συνδυασμοί υπό προυποθέσεις μπορούσαν να βγάλουν σε κάτι καλό, αλλά νιώθεις ότι σπαταλάνε το χρόνο σου και ότι κάνουν ανούσια κατοχή χωρίς κάποιο ξεπέταγμα.

Overall, απόλυτο όχι και στα όρια του αστείου για εμένα αυτή η μουσική, δηλαδή γιατί τόση προσπάθεια να φτιάξουμε κάτι επικό, δε θα έπρεπε να βγαίνει οργανικά?

ΥΓ: Εξυπακούεται άπειρο respect που κάνουν την καύλα τους και παίζουν τη μουσική που τους αρέσει.

9 Likes

Στο είχα πει ότι σε βλέπω προς το hate it! :stuck_out_tongue_winking_eye:

Όπως και να ‘χει, αφού έκανες που έκανες τον κόπο, τσέκαρε αν θες και το source code πριν σβήσεις την όλη φάση από τη μνήμη σου. Και αυτό είναι σχεδόν Not Very Produced (που θα έλεγαν και κάποιες ψυχές!) αλλά σίγουρα τα πράγματα εδώ είναι πιο ξεκάθαρα.

6 Likes

Λατρεύω να βλέπω κριτικές σε δίσκους που μου αρέσουν από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα τι να περιμένουν/είναι εντελώς έξω από τον “χώρο”. Δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, είναι απολαυστική και 100% λογική η στάση του @nnnkkk! Γαμάτο το Black Sword Thunder Attack όπως και να’χει :stuck_out_tongue:

4 Likes

Ο @pantelis79 μου σύστησε τους Loud Silence μετά από την πρότασή του την περασμένη εβδομάδα και τους είπα χάρηκα πριν ακόμα το πολυξέρω καθαρά από ευγένεια. Έπειτα κοίταξα λίγο τι ταμπέλες τους έχουν φορέσει τα ίντερνετς όντας αθεράπευτα ρατσιστής σε παρόμοιες γνωριμίες με το μουσικό είδος - κουτάκι που χωράει η κάθε μπάντα. Έτσι είδα ότι οι Loud Silence είναι μια ελληνική μπάντα που παίζει stoner. Πολύ καλά, το μήλο έπεσε κάτω από τη μηλιά και η μηλιά κάνει ωραία μήλα, ας φάμε.

Οφείλω να αναφέρω όπως πολύ καλά έκανε και ο Παντελής, ότι οι Loud Silence είναι 19 χρονών παιδιά. Δεν το λογάριασα στιγμή όταν άκουγα και έκρινα σαν άλλος κριτικός τέχνης τις μουσικές τους, αλλά κοιτάζοντας τώρα πίσω δεν μπορώ να μην τους βγάλω το καπέλο. 19 χρονών χρωστούσα ήδη ένα έτος μαθήματα και πάλευα να ανεβάσω την Dartford στην Conference (20 χρονών την έφτασα Premier, μετά κράσαρε το save, α ρε Παντελή θα κλάψω, τι με έβαλες και θυμήθηκα).

Elements λοιπόν και μιας και τα λέω όλα θυμήθηκα τον Ludovico τον Einaudi. Ξεκινάω λέγοντας ότι η παραγωγή είναι αψεγάδιαστη και το βγάζω από τη μέση για να πούμε για μουσική

Disclamer: Μου αρέσει γενικά να γράφω για άλμπουμς χωρίς να ξεχωρίζω τα κομμάτια όταν το κάνω, αλλά προσπαθώντας να αποτυπώσω τη γενική αίσθηση που μου έμεινε από αυτά, προσπαθώντας να γίνω όσο δύναται πιο ειδικός σχετικά με αυτήν.

Με το Elements όμως δεν κατάφερα να κάνω κάτι τέτοιο. Δεν είναι κακό και δεν το λέω σαν παράπονο, αλλά πέρα από τη φωνή που ήταν stoner σε όλα τα κομμάτια, μουσικά το άλμπουμ αλλάζει χαρακτήρα από κομμάτι σε κομμάτι. Έτσι για πρώτη φορά κάθισα και έγραψα δυο λόγια για το κάθε ένα ξεχωριστά και θα το βρείτε στο summary. Υπάρχουν κομμάτια που είναι stoner, αυτό το stoner που με κάνει να θέλω να ακούσω stoner. Έπειτα υπάρχουν πολλά σημεία που φλερτάρουν έντονα με post, αλλά και κομμάτι που δεν το λες ούτε stoner, ούτε post. Αν επιμένω στον ρατσισμό των ταμπελών, είναι για να αναδείξω πόσο ετερόκλητες περσόνες είναι τα τραγούδια μεταξύ τους.

Γενικά αν βάλω φωτιά στη μουσική και καθίσω από πάνω να μυρίσω θα επικρατήσει η μυρωδιά του stoner, ανακατεμένη με νοσταλγία και συγκινήσεις. Οι συνθέσεις είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Δεν μπορώ να πω ότι το άλμπουμ δεν χάνει στιγμή, αλλά οι κορυφές του σφύζουν από έμπνευση. Σε 35 λεπτά μουσικής ή 6 τραγούδια δρόμο, αναγνωρίζω στα γούστα μου 3 από αυτές. Λαμβάνοντας λοιπόν υπ’ όψιν ότι το Elements είναι ντεμπούτο 19χρονων που παίζουν ωραίες μουσικές, η κυκλοφορία είναι σαφώς πολύ ελπιδοφόρα και μπαίνουν στο στόχαστρό μου για όποτε αποφασίσουν να κυκλοφορήσουν την επόμενή τους δουλειά. Γεια σας Loud Silence, πράγματι χάρηκα.

Summary

Legacy: Straight stoner από τα καλά. Κομμάτι με κοχόνες από αυτά που με κάνουν να γουστάρω τη σκηνή. 8/10.
Flow with it: Ξεκινά σαν Legacy pt. 2. Πολύ μελωδικό. Ο συνδυασμός spoken parts στην εισαγωγή θυμίζει πολύ post, όμορφες μελωδίες. Τα φωνητικά μπαίνουν πιο αργά και φέρνουν σίγουρα τη stoner πινελιά. Ταξιδιάρικο. 7/10.
G!: Stoner αλητεία, γκαραζίζει και γενικά είναι γκαζιαρικο. 6.5/10.
A Closure: Πήγαινε για τελευταίο κομμάτι και έμεινε καταλάθος στη μέση; Νοσταλγικό και ταξιδιάρικο, μόνο η φωνή θυμίζει ότι αποτελεί κομμάτι stoner μπάντας. Η μελωδία δυστυχώς πολύ γλυκανάλατη και δεν δένει ωραία με τα φωνητικά σε ένα κατά βάση ακουστικό κομμάτι. Το πιο αδύναμο του άλμπουμ. 5/10.
After Pain: Stoner. Η εισαγωγή αγενεστατη, φωνάζει μπαίνοντας κάτι ασυναρτησίες, κοιτάζουν όλοι εκείνη. Δυνατά ριφ, ωραίες κιθάρες. 8/10.
Emoceans: Post αποφώνηση. Μπαίνοντας λέει κρατήσου. Μετά το 1ο λεπτό λέει φύγαμε. Ταξίδι ξανά μεν, το πιο ωραίο του άλμπουμ δε. Ορχηστρικό με έντονα συναισθήματα νοσταλγίας και γενικά χαρμολύπη. 8/10.

6 Likes

Του ρίξα και εγώ μια ακρόαση από περιέργεια, παρόλο που έχω θάψει το epic heavy τσεκούρι μου εδώ και δύο σχεδόν δεκαετίες και το βγάζω κυρίως όταν είναι να ακούσω κάτι παλιό και αγαπημένο

Ωραίο ep ήταν, είχε κάποιες πολύ ωραίες ιδέες, και μου αρέσαν πάρα πολύ οι κιθάρες. Και το πιο σημαντικό απ’ όλα μου εβγαζε ψυχή και νννγγγκαβλα. Η παραγωγή ήταν όντως κακή, λίγο πιο κακή απ’ ότι θα πρέπε για να πεις πως είναι γοητευτικά κακή, αν σας βγάζει κάποιο νόημα αυτό.

4 Likes

Άκουσα το πρώτο απ’τα δύο, ορίστε οι εντυπώσεις μου

Summary

1 Like