Album Exchange

@manos87 :heart: :orange_heart: :green_heart:
Ελπιζω να σου αρεσουν οι Οζρικ

Παρατηρω οτι μειωθηκαν σημαντικα οι συμμετεχοντες. Μηπως φταει η πιεση για τα review? Λεω εγω?

Και τα δικα μου σεβη- αφου δεν πεσαμε μαζι παλι καλα.

1 Like

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη αλλά δεν προλαβαινα αυτες τις μέρες να γράψω αν και γουσταρα πολύ το δίσκο που μου έτυχε. Θα επανέλθω

Το παρατήρησα κι εγώ. Για μένα “φταίνε” (ακούγεται λίγο βαριά αυτή η λέξη, για αυτό την έβαλα σε εισαγωγικά) οι περιορισμοί. Πχ εγώ δεν έχω υπόψιν μου δίσκους που να είναι του γούστου μου με βασικό όργανο πιάνο, βιολί, σαξόφωνο κτλ. Οπότε αναγκαστικά δεν δήλωσα συμμετοχή.

Όπως και σε προηγούμενο γύρο που δεν βρήκα κάτι να βάλω για αγαπημένο άλμπουμ του 2020.

Η πίεση για τα reviews χρειάζεται. Αλλιώς δεν έχει νόημα το παιχνίδι.

Εγώ δεν έβαλα γιατί όντως αυτή τη βδομάδα θα έχω φουλ πίεση και δεύτερον τι χωρίς κιθάρα? Μόνο Depeche από πλήρες album μου ερχόταν στο μυαλό. Αλλιως MJ? Fatboy Slim? LADY GAGA??? Δε θα ήμουν και στο mood νομίζω.

Αντε για τα οργανα να μη βρεις, αλλα ενα αλμπουμ για το 2020 πως δυσκολευτηκες?? :sweat_smile:
Εμενα μου αρεσουν οι θεματικες - δε θα ειναι ολες ευκολες.

1 Like

;p

5 Likes

Δεν έχει τύχει να εντρυφήσω ποτέ πραγματικά, μόνο πολύ περαστικά, οπότε χάρηκα για την επιλογή σου! Τα υπόλοιπα μετά τις ακροάσεις.

Οντοπικ: Επιμένω σ αυτό που είχα πει πριν κανά μήνα, αν το κάνετε ανά 2 βδομάδες με μεγαλύτερα περιθώρια θα είναι καλύτερο για την πλειοψηφία των πιθανών συμμετεχόντων και για το παιχνίδι κατ’ επέκταση.

1 Like

Να προτείνω εγώ λοιπόν (που δεν με νοιάζει, τι 1 τι 2 βδομάδες, ότι πει ο λαός) να δοκιμάσουμε πιλοτικά αυτό που λέει ο Μάνος; Ας κάνουμε τον επόμενο γύρο μεγαλύτερο και ας δούμε πως θα πάει, αν τελικά υπάρχει μεγαλύτερη συμμετοχή και βολέψει, το κρατάμε, αν όχι μένουμε στο παρόν σύστημα.

Μια ή δυο βδομαδες, παλι τελευταια στιγμη θα γινουν ολα γιατι αυτοι ειμαστε.

ο,τι πει ο αρχηγος ομως.

9 Likes

Το μεγαλύτερο περιθώριο βοηθάει και στο μη κάψιμο όχι μόνο στο πότε θα γράψουμε. Πχ, αν ήταν 2 βδομάδες, για αυτό το γύρο θα το σκεφτόμουν σίγουρα περισσότερο απ’το να κάνω skip, γιατί αυτή τη βδομάδα απλά δεν έχω χρόνο να το ακούσω.

Όμως η απόφαση πέφτει στους ώμους ενός, όπως λέει και ο αποπάν.

Όταν βάλαμε τα αγαπημένα μας του 20, το περιθώριο ήταν δύο εβδομάδες και είχαμε ρεκόρ καθυστερήσεων! Θα το δοκιμάσω ξανά όμως, κανένα πρόβλημα, και ναι είναι πιο πιθανό έτσι να αυξηθούν οι συμμετοχές.

Την πίεση για τα reviews την κάνω, γιατί αν σταματήσω μετά θα αρχίσετε να τα ψάχνετε εσείς και καλύτερα να βγαίνω εγώ κακός που δεν βγαίνω φυσικά γιατί ξέρω και χρησιμοποιώ τα κατάλληλα emojis thinksmart

επισης ειχα κανει ενα poll που τωρα βλεπω οτι ειναι ισοπαλο αλλα τελευταια φορα που το ειχα κοιταξει οι περισσοτεροι ελεγαν να μεινει οπως ειναι

10 Likes

Εγώ δε συμμετέχω ούτε αυτή ούτε την επόμενη, λόγω έλλειψης χρόνου. Θα γράψω αυτά που χρωστάω, για να είμαι καθυστερημένος, αλλά σωστός :stuck_out_tongue:.

5 Likes

Ένα tag όσων είναι εκπρόθεσμοι είναι πολύ χρήσιμο να μας βγαίνει ειδοποίηση, μην το βλέπεις σαν κακία.

Με μεγαλύτερη προθεσμία μπορεί πάλι να έχουμε καθυστερήσεις κτλ, αλλά πιο δύσκολα θα ‘μπουχτήσει’ κάποιος και θα δηλώνει ευκολότερα συμμετοχή σε κάθε παιχνίδι σε βάθος χρόνου. Άλλο 4 κριτικές τον μήνα άλλο 2.

2 Likes

Εγώ το μόνο που θα πρότεινα , είναι να μην ξεκινάει ο επόμενος γύρος αν δεν έχουν ολοκληρωθεί τα reviews του προηγούμενου

Με βγάζει λίγο off να διαβάζω reviews ενώ έχει ξεκινήσει νέος γύρος …

Είμαι υπέρ του να τηρούνται οι προθεσμίες , πάντως . Τουλαχ. εγώ επειδή γράφω πάντα μικρές κριτικές ( που είχα καταλάβει ότι αυτό είναι το νόημα του παιχνιδιού , να λέμε 2-3 λόγια από αυτά που αποκομίσαμε μέσα σε 5 μέρες ακρόασης ) δεν ζορίστηκα ποτέ με το timeline

1 Like

Πιστεύω πως δεν ειναι θέμα του μεγάλη ή μικρή κριτική, περισσότερο θέμα ακροάσεων είναι.
Πχ στο κριστμας εντισιον, ενώ είχαμε 2 βδομάδες, έτυχε να έχω άδεια και να μην προλάβω, παρά ελάχιστα να ακούσω τον δίσκο που μου είχε βάλει ο @Spyros_Koukas (edit, έτσι, άλλο ένα mention για να μας ρίξει καντιλακι :heart: ).
Γενικά είναι λιγο σφιχτό το πρόγραμμα για 1 βδομάδα, αλλά δεν έχω θέμα.

2 Likes

Εγω δεν ειχα ποτε δυσκολια, με την εννοια πως ακομα και στην πιο πιεσμενη βδομαδα μου στα πηγαιν’ ελα με το αμαξι βγαινει να ακουσω ενα δισκο 3-4 φορες (το ελαχιστο που θεωρω πως χρειαζεται) και μετα να αφιερωσω 10 λεπτα να γραψω κατι γι αυτον. Το bare minimum δηλαδη θεωρω πως το βγαζω οποιαδηποτε βδομαδα. Ο καθενας εχει βεβαια διαφορετικο προγραμμα και υποχρεωσεις!

Μπορουμε βεβαια να κανουμε και κατι αλλο, να ξεκιναμε τη μια βδομαδα με ενα γυρο με προθεσμια 2 εβδομαδων και την επομενη βδομαδα να εχουμε ενα ακομα γυρο με προθεσμια μιας βδομαδας αυτη τη φορα για οσους προλαβαινουν μονο, και να πηγαινει εναλλαξ

1 Like

Εγώ θα το κάνω πιο αυστηρό. Όσοι δεν κάνουν reviews να αποκλείονται από τον επόμενο γύρο.

Θα συμμετέχουν ξανά στο παιχνίδι όταν τελειώσουν με τα reviews.

Αλλιώς βλέπετε ότι γίνεται λίγο μπάχαλο το πράγμα. Πχ ο rebel γράφει ότι βγαίνει λίγο off και έχει δίκιο.

1 Like

Του το θυμίζω εγώ καθημερινά πως χρωστάει, του την έχω στημμένη μην σκας, he will deliver θέλει δε θέλει:

Κατά τα άλλα, πως προέκυψε το θέμα για τον χρόνο; Επειδή είναι λίγες οι συμμετοχές σε αυτόν τον γύρο και η πιθανότητα να τύχαινε Gogol Bordelo ήταν μεγάλη :stuck_out_tongue: ; Παραδεχθείτε το, μην κρύβεστε!

Νομίζω σε κάθε περίπτωση θα υπάρχουν καθυστερήσεις, πέραν του πρακτικού του να μην έχει χρόνο κανείς/καμία την εκάστοτε εβδομάδα.

Δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με τον αριθμό ακροάσεων ή το μέγεθος του κειμένου δηλαδή, αν υφίσταται τέτοιο debate, δεν έχω καταλάβει. Αν όμως υπάρχει πίεση για το τελικό αποτέλεσμα, το θεωρώ θεμιτό να απλωθούν τα deadlines.

Κατά τα άλλα, προσωπικά είπα να απέχω από αυτόν τον γύρο γιατί Charles Mingus :stuck_out_tongue:

1 Like