Album Exchange

εχεμμ πως να σου το φέρω τώρα… με βάση τα past data (σωστά @JTN; ) νομίζω ότι μιλάμε για ménage à trois και όχι για αποκλειστικότητες! :rofl:

Για Offspring - Americana από @anhydriis σε βλέπω!

2 Likes

Εμένα λοιπόν μου έτυχε από τον @Clairvoyant το

H σχέση μου με τους Skyclad μέχρι πριν μια 4ετία υπήρξε μηδαμινή.
Εκεί λοιπόν, το '17, ένας φίλος μου είπε να πάμε στο Κύτταρο που θα έπαιζαν. Εγώ λοιπόν δεν είχα ακούσει ιδιαίτερα, παρά μόνο το Ιrrational Anthems λίγο. Μιας και ήταν η προώθηση του τότε νέου δίσκου τους, έβαλα να ακούσω Forward Into the Past, το οποίο με εξέπληξη θετικότατα. Fast forward λοιπόν, από την συναυλία βγαίνω φίλος των Skyclad πλέον αφού με κέρδισαν κατα κράτος.

Αυτό που με κέρδισε είναι η καταπληκτική ένωση 2 κόσμων, όπου όμως αυτοί οι 2 κόσμοι συνυπάρχουν αρμονικά. Και ωραία ριφφ θα ακούσεις και ωραίες φολκ στιγμές και ωραίους στίχους θα διαβάσεις.(ξανα)Καλωσήρθες στα ΄90 Sevek.

Ενώ λοιπόν, ένα στοιχείο ακόμα και των ύστερων Skyclad είναι η δυνατές μελωδίες, οι εντονοι και ταιριαστοί ρυθμοί (από το πιο thrashαριστό ντεπούτο, ως και το πιο προσφατο αλμπουμ), άλλωτε με την αιχμηρότητα του ήχου να υποχωρεί προς τερψην της μελωδίας αλλά με εκπληκτικά αποτελέσματα (irrational και oui), σε αυτόν τον δίσκο, αυτό δεν συμβαίνει.
Ακούμε ακουστικές κιθάρες σε όλο τον δίσκο (το οποιο δεν είναι κακό), ακούμε μειωμένες εντάσεις, αλλά δεν ακούμε δυνατά τραγούδια. Και όχι δυνατά σε ένταση, αλλά δυνατά ως οντότητες. Ενώ λοιπόν ο δίσκος ξεκινάει εξαιρετικά με τα Α Clown of Thorns και Building a Ruin , η συνέχεια δεν είναι ανάλογη.
Όπως είπα δεν είναι η δυναμική που λείπει από τα τραγούδια, αφού το ύφος αυτό τους πάει πάρα πολύ. Λείπουν όμως οι μελωδίες που θα μείνουν. Και λείπει και η οργή του Walkyier, όπου ο πιο καθαρός τρόπος τραγουδοποιίας τον επιπεδοποιεί από ένα σημείο και μετά.

Κακός δίσκος δεν είναι, λίγο flat για τα γούστα μου.

9 Likes

Αχαχαχαχα όντως…?!! Εξαπατήθην…

Α είπες τη μαγική λέξη :heartpulse:

τέλεια θα τα ανακαλύψεις όλα… από αυτά που είναι στο bandcamp και μετά από Εstranged εχω τους CRUSADES

συνήθως όταν ξεκινάν αυτά τα βράδια ,τα περνάω με SONIC AVENUES

3 Likes

The Beatles - Abbey Road

To έλεγα και το ξαναέλεγα, κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθώ σοβαρά με τους Beatles. ΟΚ κάτι καλό θα έχουν μουσικά για να έχουν αφήσει τέτοια κληρονομιά. Δεν μπορεί να είναι όλα ένα happy yellow submarine που ΟΚ μια χαρά τραγουδάκι χαρούμενο και πιασάρικο είναι αλλά δεν μου λέει και πολλά.

Σαν να άκουσε αυτές τις εσωτερικές φωνές ο @RiderToUtopia και πρότεινε το Abbey Road στο θέμα της άνοιξης. Το μόνο που χρειαζότανε είναι να κάνει σωστά την δουλειά του το randomizer που χρησιμοποιεί ο @JTN για να γίνει το match. Και εγένετο!

ΣΟΚ #1: Το πασίγνωστο Come together είναι των Beatles??? WTF???

ΣΟΚ (και ακόμα μεγαλύτερο) #2: Έχουν γράψει οι Beatles το 7+ λεπτά έπος I Want You (She’s So Heavy);;; Γράφτηκε αυτό το κομμάτι το 1969;;; Που περιέχει σχεδόν ολόκληρη την σκληρή μουσική των τελευταίων 50 χρόνων;;; Που ακούω από riffs μέχρι και κάτι σαν το τελειώμα του Finally free (σαν λογική) των DT 40 χρόνια μετά;;; Μα τι γίνεται εδώ ρε παιδιά;;;

ΣΟΚ #3: Τι είναι αυτή η 16λεπτη ομορφιά στο τέλος του album σπασμένη σε μικρότερα tracks??? Ντάξει κάτι καλό παίζεται εδώ…

Κάπου εδώ αυτό το review τελειώνει. Πάω να πιάσω τα Revolver, White album & Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band γιατί πάει πολύ φιλοι μου να μην έχω ακόμα ανακαλύψει τι σκατά γράφανε τα σκαθάρια στα 60’s που τα βρίσκω μπροστά μου στην μισή και βάλε σκληρή μουσική του τελευταίου μισού αιώνα.

Μπράβο ρε Rider, μου έδωσες την κλωτσία που ήθελα για να χωθώ στον κόσμο των Beatles.

Χαίρομαι που σου άρεσε το ομώνυμο των Colour Haze, πολύ σημαντική μπάντα του χώρου. @eviL είχαμε κάνει αίτηση παλαιότερα για Dunajam και μας καλέσανε το 2019 αλλά δεν έβγαιναν οι ημερομηνίες με δουλειές και τελικά πήγαμε desertfest Berlin τον Μάιο!

Cheers!

16 Likes

Να πεταχτώ εδώ για να διατρανώσω ξανά ότι πιθανόν κάποιος να έχει άλλο/α συγκρότημα/τα που να εκτιμά περισσότερο,αυτό όμως που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί είναι πως οι Beatles όχι μόνον ήταν, είναι, και πιθανότατα θα εξακολουθήσουν στο μέλλον να είναι το μεγαλύτερο συγκρότημα στη σύγχρονη μουσική μακράν του δευτέρου, αλλά και το ότι στην καριέρα τους πειραματίστηκαν με πάνω κάτω όλα τα υποείδη με (ίσως όχι τόσο εμφανή εκ πρώτης όψεως) συνέπεια το “DNA” τους να βρίσκεται “παντού” σε ότι επακολούθησε.

Γι’ αυτό και το αξίωμα: “Όποιος απορρίπτει τους Beatles δεν πολύαγαπάει κατά βάθος την μουσική”!

Με συγχωρείτε για την… ενθουσιώδη παρεμβολή, συνεχίστε!

5 Likes

Θυμάμαι παλιά να σνομπαρω beatles επειδή τους θεωρούσα σοφτ ή εμπορικούς ή άλλα τέτοια. Η πλάκα που έπαθα πριν περίπου 4 χρόνια όταν άκουσα το abbey road (και στη συνέχεια και άλλα άλμπουμ τους) δεν λέγεται.

Από τη ροκια του come together, τη γλυκύτητα του something (το κομμάτι που επιλεξαμε με τη γυναίκα μου να χορέψουμε στο γάμο μας πριν δύο χρόνια), τις μελωδίες του Maxwell’s silver hammer, το ρυθμό του oh darling, την παιδικοτητα του octopus garden, το ποσο-μπροστα-απο-την-εποχη-του I want you, το ηλιόλουστο here comes the sun, τα χορωδιακά του because, τη ρεφρεναρα του carry that weight και όλα τα άλλα φοβερά κομμάτια που περιέχονται, ολόκληρος ο δίσκος είναι ένα παντοτινό αριστούργημα. Οι beatles σε αυτό το δίσκο πραγματικά παίζουν τα πάντα. Χάρηκα πολύ που σου άρεσε @tylerdurden !

5 Likes

image

#17

μέχρι 31/5

Τι ακούω ρε παιδιά?

stone sour

Βάσει βελακίων εγώ ακούω του @osfp7 και άρα Stone Sour…σωστά;

λάθος!
ειναι ογδοη φορα που βγαινει τριαδα στο τελος. Μονο ο pargalatsos φαινεται με προσεχει!

εσυ ακους του clairvoyant αρα Dokken

@JTN Το άλμπουμ που ακούω εγώ είναι αυτό;

1 Like

ναι τυχερουλη

2 Likes

@eviL, τελευταία στιγμή άλλαξα τους Killing Joke που σκεφτόμανε να βάλω!

Τρίτη φορά θα ακούσει δίσκο μου ο @Clairvoyant απίστευτο :joy::joy:

@SvenN πολύ δυνατή επιλογή μαν :wink: Παλιό και αγαπημένο. Το “αστείο” της υπόθεσης είναι πως (με αφορμή τον θάνατο του τεράστιου Bill Tsamis δυστυχώς) τον άκουγα και σήμερα το πρωί! Με μεγάλη χαρά θα γράψω κάτι γι’αυτό το δισκαρο

Κοίτα, η συγκεκριμένη επιλογή ήταν κορώνα-γράμματα. Δηλαδή, ή θα έπεφτε σε κάποιον που έχει τον δίσκο πολύ ψηλά ή σε κάποιον που δεν το έχει ακούσει ποτέ (και θα το είχε πολύ ψηλά μετά την πρώτη ακρόαση περίπου). Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να διαθέτεις λειτουργικά αυτιά και να σε αφήσει χλιαρό ή ακόμα χειρότερα, αδιάφορο. Οπότε άσσος, οπότε μια χαρά!

Και μια και ευθυγραμμίστηκαν κάπως οι πλανήτες, θενκς ε λοτ για την άλλη δισκάρα, αγαπημένη εδώ και μια εικοσαετία περίπου, έχει και τον ουροβόρο Γιακουμή στο εξώφυλλο, τι άλλο να ζητήσει κάποιος!

1 Like

Ισως οτι πιο λαθος εχω διαβασει εδω μεσα.

Σκατα στους Beatles, η πιο υπερεκτιμημενη μπαντα ολων των εποχων, και σιγα τον πειραματισμο που θελει και ειδικη μνεια. Καλοι ηταν για την εποχη τους, ευτυχως βγηκαν 100 μπαντες καλυτερες στην μουσικη γιατι αν ειχαμε ξεμεινει με τους Beatles θα ακουγαμε αηδιες μια ζωη.

Σταυρωστε με, ειμαι ετοιμος :sweat_smile:

1 Like

Σκατα στους Μεηντεν
Σκατα στους Mεταλλικα
Σκατα στον Λεμμυ
Σκατα στον Οζυ
Σκατα στον Μαραντόνα
Σκατα στον Τζορνταν
Σκατα το πιάσατε το νοημα

1 Like