Album Exchange

Ωραία λοιπόν, αν με θέλετε και βγαίνει, δεύτερο γύρο παίζω και εγώ :stuck_out_tongue:

My 2 cents για ένα νήμα που άνοιξα πριν 3 μέρες να δω τι παίζει αναλυτικά:

  1. Έκανα binge-watch τα κείμενα και είναι ωραίο να βλέπεις τόσα διαφορετικά στυλ γραψίματος.
  2. Έτυχε στον Γιάσονα ντουμ, αυτά.
  3. Χαρά στο κουράγιο του Αντώνη να ακούσει και να γράψει (για) αυτό που πρότεινε ο άλλος Αντώνης :stuck_out_tongue:
  4. Αν μετράει καθόλου η άποψή μου γύρω από αυτό το ζήτημα:

Θεωρώ αυτονόητο πως έχουν ίδια αξία οι 3 σειρές με 3 χιλιάδες λέξεις αν η πρόθεση είναι ειλικρινής. Γράφονται οι σκέψεις για κάποιους δίσκους, και αυτό μένει εν τέλει, να θεωρεί κανείς πως είπε όλα όσα ήθελε να πει, από την σκοπιά που ήθελε να τα πει. Μην μπαίνετε σε τριπάκια σύγκρισης (δεν λέω πως το κάνετε αλλά don’t) δεν έχει νόημα και το εννοώ.

Συνεπώς, τι κομπλάρετε μωρέ, εκτός αν οι δίσκοι σας φάνηκαν απαράδεκτοι, οπότε πάσο, αλλά δείτε το νο2 :stuck_out_tongue:

7 Likes

Εγώ το είπα να είναι σαν κανόνας, αναγκαστικά 3 σειρές ή 3 παράγραφοι αλλά δε θέλατε :man_shrugging:

μην σκάτε , κι εγώ δεν το έχω καθόλου και έγραψα πολύ λίγα

@pantelis79 χαίρομαι πολύ που σου άρεσε . Είναι εντελώς uplifting & feelgood κατάσταση τα 2 δισκάκια του που έχω ακούσει , είναι αρκετά μικρός , 31 ετών και θεωρώ ότι έχει μέλλον όντας εξαιρετικός παίκτης , απλός & ουσιαστικός και όντως σχετικά μοντέρνος παίζοντας " παλιακή " μουσική όπως το blues rock

Σκέφτηκα ότι αξίζει να ακουστεί και γι αυτό επέλεξα αυτόν τον δίσκο για το παιχνίδι μας

2 Likes

Λίγα λόγια για το Black Market ε

1 Like

Να γράψω και γω τα 2 λογάκια μου…

Metalcore. Το συμπαθώ αρκετά, αλλά μέχρι εκεί.Όσο έχουν πέσει στην αντίληψη μου, ναι μεν μου αρέσουν ως ένα βαθμό, αλλά πιστεύω ότι το είδος στερείται ποικιλίας. Το ανελέητο κοπάνημα και beat down στο beat down, μέχρι ενός σημείου είναι ανεκτο, αλλά όχι για πολύ. Συν το γεγονός ότι πολλές πάντες έχουν αυτή την Linkin Park-ίτιδα (πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο να το περιγράψω!) όπου έχουμε τα emo-tional φωνητικά με αυτή την μιζερια, που μου γυρίζει ελαφρώς το μάτι (οι αγαπητοί Architects το έχουν αυτο, το οποίο μέχρι τώρα δεν το έχω χωνέψει - αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Προφανώς δεν έχω εντρυφήσει στο είδος, οπότε μπορεί να λέω παπάτζες, αλλά μέχρι εκεί έχω φτάσει.

Πάμε στους αγαπητούς Parkway Drive. Tους τύπους τους ξέρω, τους έχω ακούσει από τα παλιά δισκάκια τους (Deep Blue), έχω ακούσει μέχρι και το Reverenge, αλλά έχουν αποθηκευτεί πολύ Deep στο μυαλό μου, ίσως γιατί δεν ήμουν στην διάθεση ίσως (με είχαν κερδίσει οι Textures εκεινη την - Deep Blue - περίοδο!). Παρά ταύτα θυμώμουν να τους έχω συμπαθήσει, αλλά μέχρι εκεί.

Τώρα λοιπόν στα γεράματα ξανακούω σοβαρά metalcore, και αυτή την φορά όντως σοβαρά, καθώς από την στιγμή που είναι πρόταση συμφορουμήτη, αυτό σημαίνει ότι πρέπει αν δωθεί δέουσα προσοχή.

Ξεκινάω με 2 αρνητικά, για να φεύγουv: 1) πολύ δυνατή παραγωγή στα όρια της παραμόρφωσης στο εισαγωγικό κομμάτι. Μετά δεν ακούγεται.Δεν ξέρω αν φταίει το rip που κατέβασα ή αν είναι όντως έτσι ή αν τελικά μετά το εισαγωγικό κομμάτι έχουν καταστραφεί τα τυμπάνα μου (νταξ δεν είναι τόσο τραγικό, ένα κλιπαρισμα κάνει), αλλά μετά δεν ακούγεται. Το 2) είναι ο τεράστιος αριθμός κομματιών, το οποίο αντικειμενικά (αν δεν έχεις εισαγωγές κλπ) δυσκολεύει πολύ και σαν ποσότητα κομματιών για να ακούσεις, αλλά και σε βάζει σε αμφιβολία για την ποιότητα.

Ξεπερνάμε τα παραπάνω και πάμε στην ουσία.
Αυτό που βγαίνει από τα ηχεία στο Destroyer, είναι παντελώς αναντίστοιχο στο τι μπορεί να περιμένει κανείς απο metalcore (είπαμε έχω ακούσει Parkway Drive, συμπαθώ, αλλά πραγματικά δεν θυμόμουν τίποτα) και τέτοιο τίτλο. Ξεκιναει με γλυκια μελωδία, η οποία καλλιστα θα μπορούσε να βρεθεί σε ροκ κομμάτι, το οποίο σε πηγαίνει σε ένα ρυθμικό (όχι beatdown!) ωραίο ριφφ με το φωνακλά τραγουδιστή να πατάει ωραία στον ρυθμό και να έχει φωνή με ταυτότητα. Not bad. Τελικά καταλήγει στην αρχική μελωδία ως ρεφραιν και εδώ έρχεται το πρώτο σκάσιμο: επιτέλους κάτι με harsh φωνητικά που δεν ενοχλουν, μοντέρνο, μελωδικό (χωρίς να είναι μελό) - τι μου θυμίζει(όχι στην ουσία, αλλά σαν ηχοχρωμα)? Tην θεική μείξη των παραπάνω στο Clayman των In Flames. Όχι, δεν μοιάζουν με In Flames, αλλά έχουν αυτή την maidenική μελωδία διάσπαρτη μέσα στο δίσκο, το οποίο δίνει μια ωραία τσαχπινιά στο δίσκο (άλλοι μπορεί να το θεωρούν κάκιστο στοιχειο).

Να σου και σκάει το πρώτο ξύλο του δίσκου με το 2ο κομματι (Dying to Believe), δυνατή εισαγωγή, ωραιο μπασιμο φωνής και αλλαγή tempo, όπως και ωραίο ρεφραιν. Οργισμένο (ντάξει, δεν είναι και thrash) αλλά διατηρεί και αυτό μια μελωδικότητα με το “leadaκι” στο bridge που δίνει μια πολύ ωραία νότα. Ιδιαίτερη μνια στο πολύ όμορφο και ταιριαστό σόλο, το οποίο καταλήγει σε “καθαρτικό” beatdown. Πολύ ωραία τοποθετημένα όλα με σωστή διάρκεια. 2/2 ξεκάθαρα.

Για να μην φτάσω τις 85 σελίδες (έχει και 14 κομμάτια!), θα είμαι λίγο πιο σύντομος στα υπόλοιπα. Το vice grip συνεχίζει στην λογική του Destroyer με ωραία μελωδια στην κιθάρα (εδώ είναι In Flames η φάση) που πραγματικά θα μπορούσε να είναι και σε rock δισκο, έχει τα πρώτα γιει-γιεεεει-γιεε φωνητικά (ο ροκ δίσκος που λέγαμε) κάπου στην μέση έχει την αλλαγή με μονοχορδο ριφφ που σπάει πολύ όμορφα την μελωδία.

Στο Crushed θα σταθώ παραπάνω καθώς είναι ίσως το καλύτερο κομμάτι του δίσκου. Ξεκινάει με κάτι σαν ψαλμωδία, πάει σε σκισμένη αρχή με break που λες τώρα θα βγεί από το ηχείο ο φίλος, συνοδεία δυσαρμονίας, συνεχίζει πιο πειραματικά με “παιχνιδίσματα” στην κιθάρα και καταλήγει σε ένα απλό αλλά πoρωτικό ριφφ στο ρεφραιν. Γενικά φοβερό κομμάτι, άψογο καθε δευτερόλεπτο.

Ξαναπάμε στις ροκ μελωδίες με το Fractures, που αυτή την φορά όμως συνοδεύεται με ένα πιο metalcore ριφφακι, το οποίο έχει ένα σχετικά άδιαφορο ριφφ για main riff, το οποίο στην πορεία διανθίζεται με ένα πολύ όμορφο lead να του κάνει παρέα, καθώς και καταλήγει σε oooo-oooo-oooo ρεφραιν, γενικά ρυθμικό κομμάτι, με πολύ μελωδία. Όμορφο, αλλα ίσως το πιο αδύναμο σε σχέση με τα προηγούμενο ( επ ουδενή κακό όμως). In Flames πάλι η αύρα.

Στο Writings on the wall, ξεκινάει με βιολιά μια σύντομη μελωδία και συνεχίζει με πιάνο και το τραγουδιάρη να τραγουδάει καθαρά, αλλά “ζορισμένα”. Δύο ταχύτητες κάτω από τα υπολοιπα (καλιστα θα μπορούσε να θεωρηθεί ήρεμο κομμάτι), το refrain του με την γυμνή μελωδία της κιθάρας είναι ένα πολύ όμορφο σημείο, προς τα 2/3α το κομματί δυναμωνει ελαφρώς σε mid tempo με συνοδεία βιολιού και καταλήγει σε ένα πιο διανθισμένο ρεφραιν. Ωραίο.

Κάπου εδώ λοιπόν όντως θα σταματήσω να αναφέρομαι σε κομμάτια και θα πω γενικά για τον δίσκο. Ο δίσκος έχει φοβερά δουλεμένες κιθάρες, οι μελωδίες που πετάνε εδώ και εκεί στα κομματια, έχουν πραγματικά νόημα ύπαρξης και τον ανεβάζουν επίπεδο. Όπως είπα, έχει μια In Flames αύρα της καλής περιόδου (χωρίς να ακούγονται σαν In Flames), σε συνδυασμό με τις ροκ μελωδίες, το κάνει να έχει ωραία ποικιλία (σε σημεια μου έφεραν και λίγο σε chimaira). Συχνά κάνει την εμφάνισή του και το metalcore riffing, το οποίο δένει όλα τα υπόλοιπα ανέλπιστα καλα. Ο τραγουδιάρης έχει πολύ ωραία φωνή και ταιριαστή, καθώς ξεφεύγει σαν ηχόχρωμα από τα στανταρ, καθώς ναι μεν φωνάζει, αλλά το κάνει με ποικιλια. Επίσης να προσθέσω πως ο δίσκος έχει μια α ποικιλία σε ρυθμούς(για το είδος), το οποίο τον κάνει ακόμα πιο ευκολοάκουστο.

Ο δίσκος θα αγοραστεί κάποια στιγμή στο μέλλον, το οποίο μου φαινεται ότι δείχνει αν μου άρεσε ή όχι :slight_smile:
Να πω ότι επίσης ότι δεν σταμάτησα στο 6ο κομμάτι και για αυτό έγραψα αναλυτικά έως εκεί, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι θα κούραζα αρκετά να πάω track by track έως τέλους.
Eυχαριστώ @LesAnTz !

13 Likes

Υποσχομαι να γραψω για τον δισκο που μου ελαχε μεχρι την ληξη της προθεσμιας… ειχα ενα επεισοδιακο διημερο και λογω τραυτισμου δεν μπορω να γραφω πολλα στον υπολογιστη. Μπορει να κανω το ριβιου μεσω κινητου, θα δουμε.

Καλά δεν ντρέπεσαι που σταμάτησες να ακούς στο 6ο :rofl:… Πέρα από την πλάκα το πείραμα πάει καλά ήδη θα αγοραστούν 2 δίσκοι…

Ο δίσκος που πρότεινες αν και μακρυα από τα γούστα μου ακούγεται ευχάριστα ( σε αντίθεση με το forest για εσένα) σαν background όταν κάποιος δουλεύει. Μάλλον θα τον ακούσω αρκετές φορές. Thanks.

4 Likes

@Giasonas, σχεδόν καταλαβαίνω τι λες, οι cathedral θα μπορούσαν να καταταγούν στο λεγόμενο primitive metal (από φίλο μου έχω ακούσει αυτόν τον καταπληκτικό όρο). Παρα ταύτα και με δεδομένο ότι πέρα από μερικές εξαιρέσεις, ούτε εγώ αρέσκομαι σε doom, θα σου πρότεινα 2 δίσκους, εντελώς διαφορετικούς μουσικά (στιχουργικά δεν έχω να σχολιάσω κατι…) από αυτό που άκουσες:

  • Krux - II
  • Memento Mori - Rhymes of Lunacy
1 Like

Με το άλλο profile είχες μπει στο παιχνίδι ρε

4 Likes

Περί δυσκολίας στην γραφή μουσικών απόψεων. Συμμερίζομαι το “κομπλάρισμα” πολλών εδώ, καθώς ειδικά για μουσική νιώθω πως οι λέξεις περιόριζουν το πλήρες εύρος των σκέψεών μου. Νιώθω και σκέφτομαι πολλά πράγματα όταν ακούω έναν δίσκο, τα οποία δεν μπορώ να αποτυπώσω επαρκώς στον γραπτό λόγο (ή έτσι πιστεύω τουλάχιστον) και επιπλέον θεωρώ πως είναι πραγματικά δύσκολο να γράφεις μουσικά reviews χωρίς να αναλώνεσαι σε επαναλήψεις και σάλτσες, για αυτό και θαυμάζω ιδιαίτερα ανθρώπους που με τραβάει η γραφή τους όσον αφορά την μουσική. Έχω την αίσθηση πως η μουσική (και ειδικά η δική μας, μιλάω ευρέως για ροκ/μεταλ είτε είναι χαρντ ροκ ειτε μαθκορ) είναι ένα Μέσο/μια Τέχνη, στην οποία για το πρακτικό της μέρος (δλδ την μουσική καθαυτή και όχι για τους συνειρμούς και τις ιδέες, τις σκέψεις που γεννά) μπορείς να γράψεις μάλλον περιορισμένα πράγματα. Για αυτό και είναι δύσκολο να γράψεις για αυτήν, γιατί αφενός μπορείς να κολλάς στο πως θα βάλεις σάλτσες και θα δημιουργήσεις ένα ενδιαφέρον κείμενο με ουσία και αφετέρου μπορεί να μην σου είναι εύκολο να εκφράσεις τις σκέψεις που σου γέννησε το εκάστοτε άκουσμα.

Η λύση σε όλο αυτό λοιπόν είναι να το πάρουμε όλοι εντελώς χαλαρά και να λέμε τις αποψάρες μας, όπως λέει και ο Αποστόλης δεν είναι διαγωνισμός και δεν έχει νόημα να μπει κάποιος σε τριπάκι σύγκρισης και να νιώσει “κάπως” με το κείμενό του. Ας μιλήσουμε για μουσική περισσότερο “καφενειακά” αν θέλετε, και οι 3-4 σειρές μια χαρά κάνουν δουλειά, όπως για παράδειγμα το ποστ του Clairvoyant που είναι περιεκτικό και σαφές (και πέτυχε και το σκοπό του παιχνιδιού).

My two cents, συγγνώμη για το off topic, συνεχίζουμε. Να ξέρετε πως έχουν μπει αρκετοί δίσκοι ήδη στο τεφτέρι, ωραία τα λέτε όλοι σας!

7 Likes

Το ξέρω αλλά είναι μπαναρισμενο όποτε όντας ευγενικός και θέλοντας να απαντήσω στον giasonas ήταν η μόνη λύση.

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά οι Cathedral απέχουν από το να χαρακτηριστούν “primitive” – τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι εγώ έναν τέτοιον όρο.

Ας σημειώσουμε εξαρχής εδώ, για να αποφύγουμε να αναλωθούμε σε κουβέντες με περιττά (και αφόρητα κουραστικά) κλισέ, ότι όλα είναι θέμα “προσωπικού γούστου” κλπ κλπ, “για μένα…” κλπ κλπ, “όλα είναι σχετικώς σχετικά” κλπ κλπ.

Αδιαμφισβήτητο γεγονός παραμένει όμως, ότι αν εξαιρέσουμε το αυστηρά μονολιθικό doom του “Forest…”, οι Cathedral ήδη από το επόμενο τους, το φοβερό “Ethereal Mirror”, αποκάλυψαν ένα σαφώς πιο ποικιλόμορφο πρόσωπο, χωρίς να απεμπολούν επ’ ουδενί την αγάπη τους για τους Sabbath!
Έτσι, συναντούμε ενίοτε και ανεβασμένες ταχύτητες, πιο ρυθμικά έως και groovy σε στιγμές μέρη και μια “σεβεντίλα” βρετανικού τύπου να εμποτίζει τον ήχο, μεταξύ άλλων, και με γερές δόσεις ψυχεδέλειας! Και στα καλά τους ήταν πραγματικά εξαιρετικοί, διεμβολίζοντας (θεωρώ) μουσικές “φυλές”, εντός του metal φάσματος πάντα!

Αυτά τα ολίγα από εμένα, συνεχίστε, σας διαβάζουμε με ενδιαφέρον!

2 Likes

ποσο απεχει το μονολιθικο απο το primitive; - στα πλαισια του Forest παντα.

(ηρεμα ρωταω, ασχετος ειμαι με τον ηχο)

edit: επισης, ξεκολληστε με το θεμα ρηβιου, γω 10+ χρονια γραφω και ακομα με δυσκολια ξαναδιαβαζω οτιδηποτε εχω γραψει. Αποψαρες στο ιντερνετ ειναι, χεστηκαμε που κλαναμε

Αυτό το είχε πεί φίλος μου λοιπόν, ακούγοντας Paradise Lost (συγκεκριμένα το The Last Time). To βρήκα πλήρως πετυχημένο σχόλιο, χωρίς να το ενστερνίζομαι όμως. Παρα ταύτα, προφανώς γούστα είναι αυτά, δεν το συζητάμε.

Το σχόλιο αφορά κυρίως το Forest. Οι επόμενοι είναι όντως πιο ποικιλόμορφοι (σαν σύνολο δισκογραφίας), δεν τους λες και τέρατα πειραματισμού όμως (με εξαίρεση το Guessing Game φυσικά).
Τους cathedral, στο σύνολο τους, τους βρίσκω συμπαθητικούς, αλλά μέχρι εκεί. Η μουσική τους παλετα (για τα αυτιά μου τουλάχιστον), είναι αρκετά περιορισμένη, συν το γεγονός ότι ο Lee είναι παράφωνος, το κάνει εως και γραφικο το αποτέλεσμα ορισμένες φορές. Εχω απολαύσει 2 δίσκους τους (Supernatural, Garden), αλλά αυτο δεν σημαίνει ότι θα τους θεοποιήσω κιόλας. Γνωρίζω ότι έχουν αρκετή αναγνώριση, αλλά αυτο δεν σημαίνει ότι όλοι θα ακολουθήσουμε αυτή την οδό. Στην μουσική δεν χρειάζονται ανέγγιχτοι ήρωες, ο καθένας πάει με το γούστο του, και πολύ καλά κάνει.

Ο Quintom έριξε στην κάλτσα του σήκρετ σάντα μια διαλυμένη μπάντα από την Εσκιλστούνα, πατρίδα των σημαντικότατων για την εξέλιξη των προσωπικών μου ακουσμάτων, Pain Of Salvation. Αν το είχαμε συζητήσει στο Blueprint πριν τόσα χρόνια, σίγουρα θα είχαμε κάνει και αυτήν την αναφορά χεχ, Who knows.

Μαζί με τη μέτρια αισθητική στα εξώφυλλα, όπως θα παρατηρήσετε, αυτά είναι τα μόνα δύο κοινά τους με τους PoS.

Έδωσα κάποιες ακροάσεις στον δίσκο και μου άρεσε περισσότερο φορά με τη φορά. Άλλωστε, τα “εύκολα” και “απλά” χρειάζονται περισσότερο χρόνο να ανοιχτούν σε επίπεδο άλμπουμ, ούτως ώστε να παρατηρήσεις αν έχουν βάθος.

Για την εξέλιξή των Kent πριν και μετά δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Ωστόσο, να πούμε για την ιστορία πως το “Hagnesta Hill” ήταν ο τέταρτος δίσκος τους και ο δεύτερος (και τελευταίος) που κυκλοφόρησε σε αγγλικό, πέρα από σουηδικό, στίχο. Έκαστοι απέτυχαν εμπορικά, οπότε κυκλοφόρησαν άλλα 8 άλμπουμ έκτοτε, αποκλειστικά στη μητρική τους γλώσσα (μέχρι να ρίξουν αυλαία το 2016).

Προσωπικά, άκουσα μόνο την έκδοση με τον σουηδικό στίχο γιατί είμαι πσαγμένος.

Θα εστιάσω για κάποιο λόγο στο τρίτο κομμάτι, “Musik Non-Stop”. Αν και δεν είναι το αγαπημένο μου, νομίζω προσφέρεται για μια ενδεικτική περιγραφή: Μπαίνει με μια μπασογραμμή που αργότερα θα έγραφαν Daft Punk και από πάνω τραγουδάει ο Joakim Berg, τα σουηδικά και η εκφορά των στίχων του οποίου θυμίζουν ακόμα και πρόσφατους Solstafir στο άχαρο ελληνικό μου αυτί …Για να έρθει εν τέλει ένα ρεφραίν άκρως ραδιοφωνικό, με έντονη αυτήν τη χαρμολύπη των μινόρε χορευτικών ακόρντων του αλτ ροκ των '90s.

Εκεί που σκοράρει ο συγκεκριμένος σεντερφορ Berg, ως mastermind της μπάντας, και ο λόγος που κρίνω άκρως επιτυχημένη την πρόταση που μου έλαχε, είναι πως όλος ο δίσκος, αν και κυκλοφόρησε οριακά 1999-2000, αποπνέει μια παχιά 90s alt rock μυρουδιά που καταλήγει σήμερα πάρα πολύ όμορφα νοσταλγική. Έχει συναίσθημα, έχει πολλά μπαλαντοειδή σημεία, έχει mainstream-ίλα σε σωστές δώσεις με ευαίσθητο καλλιτεχνικό συναίσθημα. Κυρίως, όμως, είναι μια όμορφη παχιά '90s alt rockιά με ευαισθησίες που δεν μπορείς να αναπαράγεις πια.

10 Likes

Καρδούλα κι ας μην έπεσε η απαραίτητη ξεχωριστή αναφορά στο Deathless Song.

2 Likes

Πολυ ωραιο το θρεντ παιδες - εχω ηδη βαλει στο σημερινο playlist to Deadboy & The Elephantmen και το Shora - Malval ! @Ktn @Aldebaran @Dr.Feelgood @Kostas_L

Για τον επομενο γυρο, μηπως να καναμε μια θεματικη?

Παντως για το ποσο γραφει ο καθενας, δε νομιζω οτι πρεπει να πιεστουμε κιολας. Οτι και οπως γουσταρεις, χωρις παρεξηγησεις. Καμια φορα μπορει να τυχει καποιο αλμπουμ που να μην αρεσει, ε δε θα μαλωσουμε :stuck_out_tongue:

6 Likes

Πολύ όμορφη και δυνατή μελωδία μετά το καθαρό μέρος, αλλά η φωνή σε αυτό το κομμάτι με χάλασε ελαφρώς - πιστεύω ότι δεν πάει τόσο πολύ αυτή η Taneli Jarva προσεγγιση.Παρολαυτα, ωραίο κομμάτι.
Κορυφή, όπως είπα και πάνω, πιστεύω πως είναι το Crushed. ΕΠΟC, δηλαδή ακούστε το όλοι στο θρεντ, το κομματι είναι φοβερό.

2 Likes

Αγαπημένος δίσκος το Ire, προτείνω ανεπιφύλακτα και το Reverence.

Όσο για το Deathless Song, μαρέσει και έτσι :blush:

2 Likes