Album Exchange

Όταν μας τάγκαρε ο @JTN για συμμετοχή δεν ανέφερε τέτοιο κανόνα. Από εκεί μπήκα και έστειλα album για να ξαναξεκινήσει το παιχνίδι

οταν σταματησαμε προπερσι σταματησαμε γι αυτον τον λογο
οταν αρχισε ξανα η κουβεντα τον δεκεμβριο ειπα οτι ειμαστε -12
οταν ειπε ο giasonas οτι ειναι μεσα, του επεσημανα οτι δεν ειναι μεχρι να γραψει για Cult of Fire
οταν ανοιξα την φορμα ειπα οτι οσοι εχουν χρεη, εχουν 12 μερες ακομη
οταν εκανα τα μαζικα tags, ειπα σε evil και anhydriis να τελειωνουν με τα παλια τους (ηταν οι δυο μη εγκυροι που ειχαν δηλωσει τοτε)
οταν ρωτησε ξανα ο Αποστολης αν πρεπει να παραδωσει το χρωστουμενο πρωτα, ειπα παλι ναι
και σε ενα αλλο σημειο ειχα αναφερει τις συμμετοχες ως 19+4

Αν εκανα καλως ή κακως να μην συμπεριλαβω καποια ατομα αυτον τον μηνα ειναι στην κριση του καθενος. Το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι ημουν παντα σαφης στο ποιοι θα παιξουν.

Μπορω να καταλαβω και την αντιθετη οπτικη αλλα προσωπικα διαφωνω γιατι μου φαινεται αδικο και σε χρηστες οπως ο Bostonflesh, η She Wolf και ο Giasonas που καθισαν και εγραψαν μετα απο τοσο καιρο και φυσικα αδικο για ολους τους υπολοιπους που ηταν παντα στην ωρα τους.

5 Likes

Καλά δεν το κατάλαβα, δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλο το νήμα, είδα το μαζικό tab και ψήθηκα να ξαναρχίσω.

Παλαιότερα βέβαια σε πάρα πολλούς γύρους που είχα πάιξει, είχα παραδώσει πάντα κριτική και on time.

Skyclad που χρωστάω δεν πρόκειται να ακούσω, είναι πολύ μακριά από τα γούστα μου οπότε όταν αρθεί ο περιορισμός let me know.

Δεν θα σε χαρακτηρίσω γιατί δεν σε γνωρίζω, αλλά παιδιά ξεκολλάτε παιχνίδι είναι και να μη μας αρέσει κάτι ας ρίξουμε μια αυτιά και ας γράψουμε πέντε κουβέντες να παμε παρακάτω…

Τι είναι κακό στο έχω ακούσει γενικότερα Skyclad και είναι μακριά από τα γούστα μου;

Ας γράψω αυτό λοιπόν και προτείνεται σε όσους αρέσει το στοιχείο του folk στο μέταλ τους.

Κάτι παραππανω δεν μπορώ να συνεισφέρω.

Το παιχνίδι έχει και αυτό το στοιχείο, έχω γράψει εδώ κριτική σε δίσκο του Αποστόλη ότι δεν κατάφερα να φτάσω στο 2ο τραγούδι. Απλά δεν τον ήξερα τον δίσκο.

Για τους Skyclad που τους ξέρω και δεν μου αρέσουν προσωπικά αυτό έχω να πω. Μπορώ να το ξανακούσω και να γράψω τα ίδια, no issues

1 Like

Ναι οκ απλά επειδή σου έχει ξανασυμβεί όπως λες να μην σου κάθονται πράγματα που μπορείς να ακούσεις, αστο το παιχνίδι καλύτερά γιατί είναι σίγουρο ότι θα σου ξανασυμβεί… Και οκ για σένα δεν τρέχει τίποτα αλλά κάποιος μπορεί να τον αγαπάει αυτό τον δίσκο και να θέλει να δει πως ηχεί στα αυτιά κάποιου άλλου, εγώ προσωπικά θα απογοητευομουν πάρα πολύ αν για ένα δίσκο που γουστάρω μου έγραφαν sorry δεν μπορώ να το ακούσω…

Ενταξει δεν ειπε κατι ακραιο… ειπε δεν ειναι στα γουστα του… αλλα μια δυο φορες ετσι για το γαμωτο επρεπε να ακουστει το αλμπουμ… Μπορει να γινοταν το κλικ μετα… :stuck_out_tongue:

Σε αλλα νεα καλη χρονια υγεια και ομονοια αδερφια…

3 Likes

Μίλησα για προσωπικό γούστο και αν στην ζυγαριά μου κάτσει ένας δίσκος Luca Turilli και το Chat Pile και το ένα απλά δεν μου πει τίποτα ενώ το άλλο μου βγει ένας δίσκος που θα κουβαλάω πολλά χρόνια μέσα μου, προτιμώ να συμμετέχω στο παιχνίδι.

Υπάρχουν πολλοί χρήστες που έχουν να δώσουν δυνατά ακούσματα κοντά στα γούστα μου ή σε νέες κατευθύνσεις.

Τώρα αν τους αγαπημένους μας δίσκους κάποιοι δεν μπορούν καν να τους ακούσουν αυτό δεν είναι δικό τους θέμα.

Είμαι με LesAnTz και JTN στο συγκεκριμένο, και φυσικά χωρίς να θέλω να την πω ή να κράξω τον Tyler, αλλά εφόσον το “μου έτυχε δίσκος που είναι μακριά από τα γούστα μου” (που είναι σίγουρο ότι θα ξανασυμβεί) σημαίνει και “δεν γράφω review”, δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλει κάποιος να παίξει στο παιχνίδι, μπορεί απλά να τσεκάρει κάθε φορά τη φόρμα και να ακούει τις προτάσεις από users που ξέρει ήδη ότι είναι κοντά στα γούστα του. Δεν ξέρω, λέω, απλά είναι κρίμα να φτάσουμε πάλι με διψήφιο αριθμό απουσιών και να χαλάσει η φάση.

Όπως ξαναέγραψα ρε παιδιά έχω κάνει πολλά review σε δίσκους που δεν μου άρεσαν. Δεν είπα αυτό. Μίλησα για τον κανόνα του αν δεν γράψουμε review στον δίσκο πριν 2 χρόνια, δεν συμμετέχουμε τώρα.

Το review δεν το είχα δώσει τότε γιατί διαλύθηκε η φάση όχι γιατί δεν μου έλεγε κάτι ο δίσκος.

Απλά είπα ότι αφού υπάρχει ο κανόνας δεν ψήνομαι να ακούσω τον δίσκο επί τούτου για να συμμετέχω ιδιαίτερα εφόσον δεν έχω κάτι να προσφέρω με το review μου.

Οκ my bad, δεν κατάλαβα καλά.

Γράψε ένα τυπικό review α λα μέταλ χάμμερ, “καλό αλλά τίποτα ιδιαίτερο, στα γνωστά επίπεδα ποιότητας που έχουν θέσει οι ίδιοι, περιμένουμε την επόμενη φορά το βήμα παραπάνω, 7/10” :stuck_out_tongue:

5 Likes

Ευχαριστω για την προταση @Rebel , η αληθεια ειναι πως γενικα το Blues rock ειναι απο τα πιο βαρετα genres για μενα και δεν την παλευω πολυ, αλλα μπορει ενας μοντερνος δισκος στο ιδιωμα να εχει κατι να μου προσφερει.

Δεν καταλαβαινω τα δραματα, οι κανονες ειναι οπως ειναι, και νομιζω ειναι ετσι για πολυ συγκεκριμενο λογο. Οποιος αναλαμβανει να οργανωσει ενα παιχνιδι οπως αυτο ή οποιοδηποτε τετοιου τυπου, αφιερωνει χρονο και ενεργεια, και ειναι απολυτως λογικο να ξενερωνει οταν το ενδιαφερον πεφτει ή οταν δεν υπαρχει καν. Η συνθηκη του να πρεπει να γραφει εστω μερικες αραδες καποιος και να ακουει τον δισκο που του τυχαινει, ο,τι ειδος μουσικης και να ειναι, ειναι το ελαχιστο που θα μπορουσε να ζητηθει. Οποιος δεν θελει, απλα δεν συμμετεχει. Η φαση “συμμετεχω αλλα μονο αν μου αρεσουν αυτα που μου τυχαινουν” ειναι κατανοητη, αλλα δεν βοηθαει το παιχνιδι.

@JTN να ξερεις εχω κλαψει με το Board Of Shame tab στο εξελοφυλλο :smiling_face_with_tear:

4 Likes

Ποιο είναι το SKYCLAD ρε παιδιά, το γράφω εγώ για τον tyler αν είναι, έτσι ως ανταπόδοση για τις ασίστ που μου έβγαζε σε παλιές τιτανομαχίες.

1 Like

Αχ και θέλω να ξανακατέβω στο επόμενο!

Κάτσε να ψάξω και θα κάνω edit!

The Answer Machine

Μονο Dokken χρωσταει σωστα.
Το Skyclad το ειχε ο Sevek και εχει γραψει ηδη γι’ αυτο
Βλεπω ειχε γραφτει κιολας
image

Το στυλ του παιχνιδιου εχει απο την φυση του δυο στοχους. α) να βγουμε εξω απο τα νερα μας ακούγοντας πραγματα που δεν θα ακουγαμε υπο αλλες συνθηκες ειτε επειδη δεν τα γνωριζαμε ειτε επειδη ειχαμε μια συγκεκριμενη αντιληψη γι’ αυτα. β) να μπορεσουμε να προτεινουμε μουσικες που αγαπαμε που ισως να μην εδινε κανεις σημασια σε αλλο τοπικ.
Εγω που βγαζω ο ιδιος τα ζευγαρια παλι μου εχουν τυχει αλμπουμ που περασαν και δεν με ακουμπησαν. Ακομη κι ετσι, μπορει καποιος να ψαξει τα πραγματα απο διαφορετικες σκοπιες οπως να εστιασει σε στιχους, συγκεκριμενα οργανα, ατμοσφαιρα, ποσο ταιριαζουν στο θεμα κλπ. Θυμαμαι οτι για τους Oceans of Slumber που ειχε προτεινει ο RiderToUtopia ειχα αμφιλεγομενα συναισθηματα αλλα με εκανε να τσεκαρω και το περσινο τους το οποιο μου αρεσε παρα πολυ.

Ο πιο σημαντικος κανονας του παιχνιδιου απο την αρχη ηταν ενας: Να αντιμετωπισουμε τους δισκους που μας τυχαινουν με την προσοχη που θα θελαμε να δειξουν οι αλλοι σε αυτα που τους προτεινουμε εμεις.

Επισης συμφωνω και στο ποιντ του youngatlas οτι αν θελει καποιος απλα να ακουει οτι νομιζει πως του κανει, μπορει να το πραξει ελευθερα κι αν θελει να γραψει κιολας. Η φορμα ειναι ανοιχτη να την διαβασουν ολοι. Θυμαμαι στις αρχες η She Wolf ποσταρε με το σημειωματαριο της που τα ακουγε ολα μα ολα.

5 Likes

Tyler σόρι, αλλά DOKKEN με τίποτα, ατύχησες :frowning:

3 Likes

@JTN σωστά όλα όσα γράφεις, υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να γνωρίζεις επακριβώς τι σου έλαχε, να έχεις ασχοληθεί στο παρελθόν μαζί του και να το έχεις απορρίψει με πλήρη επίγνωση.

Εκεί νομίζω έιναι πιο τίμιο να πεις παιδιά sorry αλλά αυτό που μου έλαχε το έχω ήδη εκτός των δικών μου ακουσμάτων παρά να γλυκαίνεις το χάπι.

Προφανώς ότι αγνοούμε, το ακούμε χωρίς 2η σκέψη και ας έχει μια ταμπέλα ίσως λιγότερο κοντά σε εμάς και βγάζουμε τα συμπεράσματα μας.

Τέσπα, εμένα το παιχνίδι όντως μου δίνει πράγματα, αν μπορώ να ξανασυμμετάσχω θα το κάνω.

Επίσης η θεματική ήταν 2022 και ψηνόμουν, αν ήταν 1980 και περμαναντ πιθανά θα απείχα.

Ειρωνία είναι ότι δισκογραφούσαν την δεκαετία του '80 ή αυτό δεν είναι περμανάντ;

500x500

Από ότι φάινεται @JTN οι μισοί παίζουν για να επιβεβαιώσουν ότι βάζουν γαμάτα albums.

Τουλάχιστον δεν φοράνε περούκες. Ήντουσαν και νέοι τότε βέβαια.

1 Like

Εγώ με το που είδα @RiderToUtopia στο ματσαρισμα αγχώθηκα λίγο γιατί ενώ κατά ένα 60%-70% έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ταύτιση γούστου και προτιμήσεων στον ήχο, υπάρχει και ένα καταχθόνιο 40%-30% οπου ο φιλτατος user-formerly-known-as-parg. τρίβεται ανελέητα στην γκλίτσα του ΑΚΡΑΙΟΥ, αλλά ευτυχως το disharmonium ήταν στα καρδουλιασμενα προς ακρόαση, οποτε ένα δυνατο κίνητρο για να μην πέσει ο δίσκος στη χώρα του ποτε, αλλά όταν λέμε ποτε εννοούμε ΠΟΤΕ!

1 Like