Album που ξεθάψατε μετά απο καιρό

Halfordara - Crucible, πόσο παραγνωρισμένος δίσκος, τους πείραξαν λέει μερικούς οι downtuned κιθάρες…δε πηδιόμαστε λέω γώ

https://www.youtube.com/watch?v=FGS20pDPF7c

1 Like


Μιλάμε για δισκάρα!Post hardcore-mathcore-ambient και και και ,πραγματικά ξέρουν να το παίζουν το τόπι
Το κακό είναι οτι από το 2016 περιμένουμε τον δεύτερο δίσκο τους

είχε βγεί και μια ανακοίνωση από την μπάντα πριν την κυκλοφορία
Hi guys, bad news!

‘Vision I: The Great Mystery’ won’t be released at the end of this month.

No, we 're not splitting up or anything like that, we just want everything to be perfect both from a musical and technical point of view, and we simply need some more time to work on something this huge.

Be patient, these next albums will be worth the wait…

Sincerely,

AVL

και ακόμα περιμένουμε!!!
Τέλος να αναφέρω οτι την μπάντα την είχε προτείνει ο rip_noob στις καλύτερες κυκλοφορίες του 2010.Τεράστια μπάλα ο συγκεκριμένος!!

1 Like

αχ βαχ αχ αυτο το 20-λεπτο ΕΠΟΣ…ΕΠΟΣ…

ΕΠΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Βασικά ξέθαψα 2 υπερκομματαρες

Shrinebuilder

220px-Shrinealbum

Είχα ξεχάσει πόσο πολύ γούσταρα αυτόν τον δίσκαρο,

4 Likes

Επικό supergroup - Pyramid of the Moon, και μυαλά πουρές . Με έψησες θα το βάλω όλο τωρα.

1 Like

3 ΜΕΡΕΣ ΜΕΙΝΑΝ

Toolbox (1991) από Ian Gillan. Όσοι δεν έχετε ακούσει τον δίσκο, δώστε του μια ευκαιρία. Πρέπει να είναι και η τελευταία δουλειά του Gillan όπου ξελαρυγγίζεται με τον τρόπο που μόνο αυτός ξέρει. Είναι μια περίοδος στην οποία μπορούσε να δώσει γκάζι με τη φωνή του σε falsetto και τα λοιπά. Έχει και κάποια κορυφαία κομμάτια μέσα μεταξύ των οποίων και το Don’t Hold Me Back το οποίο ίσως είναι πιο γνωστό επειδή επανακυκλοφόρησε στη συλλογή Who Cares με τον Tony Iommi. Είναι ωραίο δισκάκι, αν είστε φανατικοί του Gillan, αξίζει την προσοχή σας…

Υ. Γ. Η παραγωγή είναι του αείμνηστου Chris Tsangarides, του γνωστού παραγωγού του οποίου την υπογραφή, φέρνει το γνωστό και αγαπημένο, Painkiller από Judas Priest. Από άποψη ήχου, οι ομοιότητες μεταξύ των δύο album, εμφανέστατες. Φαίνεται ότι εκείνη την περίοδο ο Tsangarides είχε πάρει την εργολαβία τους screamers της τότε εποχής…

4 Likes

Πολύ καλό και προσωπικά δεν είχα ιδέα. Θυμάμαι το εξώφυλλο σε δισκάδικα, αλλά μέχρι εκεί. Πραγματικά καλά τραγούδια και παραγωγή κι ο κιθαρίστας “κεντάει”!

1 Like

Steve Morris το όνομα του αν ενδιαφέρεστε. Επίσης, είχε παίξει και στο Naked Thunder (1990) άλμπουμ του Gillan το οποίο είναι πιο soft μεν από το Toolbox αλλά έχει και εκείνο πολύ καλό υλικό από μουσικής άποψης. Εκεί, υπάρχει και το περιβόητο No More Cane On The Brazos και το Loving On Borrowed Time, γνωστά κομμάτια της solo καριέρας του Gillan. Μετά από αυτά τα δύο άλμπουμ, ο Gillan επέστρεψε στους Deep Purple για το The Battle Rages On (1993) και οι φανατικοί του συγκροτήματος, γνωρίζετε το στόρι.

Τα δύο αυτά άλμπουμ πάντως, είναι ωραία και ακούγονται ευχάριστα, τσεκάρετε τα αν είστε φανατικοί του Gillan…

Και γω σαν φανατικός των Deep Purple και γνωρίζοντας κάποια κομμάτια της μπάντας του Gillan της δεκαετίας του 80, το συγκεκριμένο υλικό που σας αναφέρω, μου διέφευγε και μένα, μέχρι που έπεσε στα χέρια μου ένα compilation με τη solo καριέρα του Gillan, Mercury High ο τίτλος του, δεν τον θυμάμαι επακριβώς. Τυχαία έπεσε στα χέρια μου το εν λόγω compilation και μέσω αυτού, ανακάλυψα άγνωστο για μένα υλικό.

3 Likes

Μεγαλη hardcore underrated αλμπουμαρα απο τις αγαπημενες μπαντες μου εβερ που επιβαλεται να ξαναεπισκεφτειτε.
Ειναι απιστευτο τι διαμαντια διαφορετικων στυλ μας εχουν δωσει οι Neurosis περα απο το να δημιουργησουν το post και sludge.
Ειμαι σε περιοδο που ξαναπιανω ολοκληρες δυσκογραφιες για περαιτερω μελετη και ειλικρινα 2 βδομαδες τωρα μονο NEUROSIS NIAMOY. Επομενο ειναι ολα τα EHG.

1 Like

Χωρίς να είναι κακό album, για 'μένα επισκιάζεται από το ΤΕΡΑΣΤΙΟ/ΘΕΪΚΟ/ΠΙΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ NEUROSIS ALBUM “Souls at zero” που κυκλοφόρησε αμέσως μετά. Εκεί, νομίζω, κατάφεραν να βρουν τον ήχο που έψαχναν και στο “The word as law”. Κρίμα που παράτησαν ακριβώς εκεί το τόσο ιδιαίτερο, πειραματικό hardcore παρελθόν τους,

1 Like

2 άλμπουμ που ήταν το “soundtrack” της νίοτης μου :joy:, (χωρίς καμία μουσική σχέση μετξύ τους) κάπου στα τέλη της δεκαετίας του '90.

The Tea Party ‎– Transmission

Αγαπημένη μπάντα και αγαπημένο άλμπουμ, ακόμα και μετά από πολλά χρόνια που το έβαλα να παίξει, ήταν όλα εκεί που τα άφησα με αποκορύφωμα τις ανατριχίλες από το Psychopomp

Κill ΙΙ This - Deviate

Αυτό το άλμπουμ το έιχα λιώσει τότε (πολύ λιώσιμο όμως)

Μουσικά δεν μου λέει πολλά τώρα πέρα από τις αναμνήσεις.

5 Likes

Απο τα αγαπημενα μου αλμπουμ το Transmission, το εχω ακουσει εκατονταδες φορες εννοειται. Εκλεισε κι αυτο 22 χρονια… Καλα για το Psychopomp δεν υπαρχουν λογια, απλα ασυλληπτο τραγουδι.

2 Likes

Αυτό το θέμα στο πιάνο (τιν τιν τιν τιν :yum:) με σκοτώνει κάθε φορά.

2 Likes

Αυτές τις μέρες με αφορμή το νέο Firespawn θυμήθηκα αυτό εδώ:

Οι Entombed ήταν ανέκαθεν τεράστια αδυναμία μου και το Morning Star ειδικότερα. Φυσικά και δεν συγκρίνεται με τα 3 (+1) πρώτα τους αλλά μάλλον σε αυτό γυρνάω συχνότερα όταν μου έρχεται να τους ακούσω. Πέρα από το συγκλονιστικό ομότιτλο, ο δίσκος πάει νεράκι ενώ στέκονται εξαιρετικά και στα live τα τραγούδια τους. Πολύ thrash μέσα, και ο φωνακλας Petrov κερνάει, ενώ και η παραγωγή χωρίς να είναι χαρακτηριστική Sunlight, είναι όσο λασπώδης πρέπει για να σε ταρακουνάνε τα grooves. Φυσικά οφείλω να αναφερθώ στο σφηνάκι (με τον πανέξυπνο τίτλο) Young Man Nihilist. Πιστεύω αυτός ο δίσκος θα ήταν ψηλότερα στην συνείδηση του κόσμου αν δεν είχαν προηγηθεί οι κορυφές και τα εκτρώματα των 90ς. Left Hand Path.

2 Likes

Έχει ομότιτλο?

Load/Reload από Metallica. Τα σνόμπαρα μέχρι πριν λίγο καιρό αλλά ακούγοντας τα τώρα, διαπιστώνω ότι υπάρχει πολύ υλικό για ενασχόληση και ίσως και να αποτελέσουν μέρος του soundtrack του καλοκαιριού…

2 Likes

Το Chief Rebel Angel εννοώ! Μου είχε κολλήσει το ρεφραίν στο μυαλό όταν το έγραφα! Οκ τυπικά δεν έχει…

3 Likes