Album που ξεθάψατε μετά απο καιρό

Load/Reload από Metallica. Τα σνόμπαρα μέχρι πριν λίγο καιρό αλλά ακούγοντας τα τώρα, διαπιστώνω ότι υπάρχει πολύ υλικό για ενασχόληση και ίσως και να αποτελέσουν μέρος του soundtrack του καλοκαιριού…

Το Chief Rebel Angel εννοώ! Μου είχε κολλήσει το ρεφραίν στο μυαλό όταν το έγραφα! Οκ τυπικά δεν έχει…

Τεράστιος δίσκαρος, τεράστιο εναρκτήριο κομμάτι.

Το ξεθάψιμο αγαπημένων άλμπουμ της νίοτης καλά κρατεί :grin:

SENSER_ASYLUM-337468

Οι Senser με το άλμπουμ Asylum (μια περίεργη μίξη με αναρχο-ραπ-ροκ-drum n bass-γουατεβα) και πιο συγκεκριμένα το τραγούδι με τίττλο Adrenalin, με είχε ξετινάξει τότε (1998). Το οποίο υπήρξε και το “soundtrack” της 5μερης :joy:

Το άλμπουμ γενικότερα δεν είναι κανένα “μνημείο”, αλλά το Adrenalin ακόμα και μετά από πολλά χρόνια κατάφερε να με ξεσηκώσει.

Η Kerstin Haigh να φτύνει με πόνο και τσαμπουκα τους στίχους και με τους τρελούς ρυθμούς, ειδικά από το 3:40 και μετα, δεν γίνεται να μην σε παρασύρει…(This is your future! i am gonna take you further!)

Ωραίος ο Kostas_L. Μπαντάρα οι Senser, εμένα μ’ αρέσει πολύ και το “Stacked up”, το πρώτο τους. Αυτός ο συνδυασμός μπιτιών-ραπαρίσματος-σκληρών κιθάρων-πολιτικοποιημένων στίχων δεν μπορεί να μη σε ξεσηκώσει. Από τις μουσικές που λες κρίμα που ξεχάστηκαν κι ελάχιστοι θα τις ακούνε από εδώ και πέρα (γνώμη μου).

Με αφορμή ενός ποστ των Zounds στο facebook για την λίστα από το περιοδικό Vive Le Rock με τα 10 καλύτερα αναρχο-πανκ άλμπουμς, ξανά έβαλα να παίξει μετά από πολλά χρόνια το…

Κάποια άλμπουμς δεν τα αγγίζει ο χρόνος ούτε στο ελάχιστο, ένα από αυτά είναι και το παραπάνω.

Ορίστε και η λίστα για όποιον ενδιαφέρεται…

‘Νταξ’, δισκάρα το “Let the tribe increase”, όπως και όλα στην παραπάνω λίστα. Γενικά το βρετανικό anarcho-punk του '80 είναι, νομίζω, από εκείνα τα ρεύματα μουσικής που ακόμα και σήμερα μπορούν να αλλάξουν συνειδήσεις, πόσο μάλλον τότε. Απίστευτη μουσική, ακόμα πιο αξιόλογοι στίχοι κι αυτό το φοβερό συναίσθημα ότι ακούς κάτι που δεν είναι απλά μουσική, συνοδεύεται από χίλια δυο άλλα πράγματα (στάση ζωής, αγώνες, περιεχόμενα κλπ.). Ωραίο θα ‘ταν να ‘χαμε ένα topic να μιλάμε για όλες αυτές τις μπάντες. Επίσης για όποιον/α ενδιαφέρεται υπάρχει το καταπληκτικό βιβλίο του Ian Glasper (απ’ τους Stampin’ Ground) “The day the country died” όπου παρουσιάζει όοολες τις μπάντες εκείνης της μουσικής -πραγματικά απίστευτη δουλειά! Επίσης υπάρχει και το ομώνυμο ντοκιμαντέρ.

Από την λίστα γνωρίζω-έχω ακούσει τα 5 από τα 10 (The Mob, Flux Of Pink Indians, Crass, Subhumans και Zounds).

Να δώσουμε ακόμα ένα κρέντιντ στην σκηνή, πέρα από αυτά που έγραψες (στα οποία συμφωνώ). Συνεχίζουν να επηρεάζουν και τις σημερινές μπάντες (στον ήχο κυρίως), π.χ τους Fontaines DC όπου έχουν δημιουργήσει έναν σχετικό “θόρυβο” με τον ντεμπούτο τους (με τα πολλά The Mob στοιχεία στον ήχο τους).

Τις δύο πρώτες δισκάρες των The (International) Noise Conspiracy

SX355

Βλέπεις Swedish Rock? (Garage, Punk κλπ) Είναι καλό! :grin:

Δεν ήξερα ότι έβγαλαν άλλους δυο δίσκους ακόμα…πάντα είχα την αίσθηση ότι το διέλυσαν μετά τα πρώτα δυο άλμπουμ.