Alice In Chains - Black Gives Way To Blue

Οσο τον ακουω τον δισκο τοσο με κερδιζει…
Και δεν νομιζω οτι Η φωνη του DuVall προσπαθει να μιμηθει τον μακαριτη…
Οποιος εχει ακουσει και τα προσωπικα του Cantrell καταλαβαινει ακομα περισσοτερα…
Τα Last of My Kind, A Looking In View,Lesson Learned και το ομωνυμο απο τα αγαπημενα μου.

που τη βλέπει ο κόσμος την ομοιότητα μεταξύ της φωνής του DuVall και του Laney ακόμα δεν έχω καταλάβει.

whatever.

επιμένω στη θέση μου.

και πολυ καλα κανεις ,φιλε!:stuck_out_tongue:

Περα απο το γεγονος οτι ειναι η μερα με τη νυχτα (νυχτα ηταν ο Σταλευ με τη χροια του) ειναι ΤΟΣΟ κοντα στον Καντρελ που εγω μερικες φορες απορω γιατι τον πηρε!Σε καποια κομματια δεν ξεχωριζει, ενω σε αλλα μου δινει την εντυπωση οτι δεν τραγουδαει καν…[-X

καλο το Καμ μπακ αλλα μην ξεφευγουμε κιολας με τα σχολια.

και σε αυτό διαφωνώ.
ίσως χρειαστεί να δεις 2-3 live βιντεάκια και η διαφορά είναι διακριτή.
δες όταν μπαίνουν τα 2α φωνητικά στο When The Sun Rose ή sto Leason Learned.

επιμένω και στη θέση μου για το δίσκο.

πασο γιατι δεν εχω δει τα συγκεκριμενα.

θα επανελθω.

misuderstood.
δες βιντεάκια γενικώς από live.
και άκου από το δίσκο τα συγκεκριμένα τραγούδια (ή το Last Of My Kind).

καταλαβα τι λες…και γι’αυτο λεω να δω τα βιντεα,γιατι στο δισκιο δεν μου ειναι τοσο ξεκαθαρη η διαφορα.

edit:

το λοιπον.

Για εμενα, η φωνη αυτη ειναι πιο κοντα στον Τζερυ (ειδικα αν αναλογιστουμε το ποσο χαωδης ηταν η διαφορα με τον Λεϊν).
Ναι, ο Ντουβαλ εχει ωραια φωνη (και φαινεται σε σημεια, οταν ειναι πλεον μονος του) αλλα μου κανει σαν να τραγουδαει “δευτερα” φωνητικα στο μεγαλυτερο μερος αυτου του αλμπουμ.
Ισως να ηταν η πολιτικη της μπαντας και να πρεπει να περιμενουμε το επομενο για να δουμε πως μπορουν να δουλεψουν μαζι και ισως το τι πραγματικα μπορει να κανει αυτος ο τραγουδιστης.
Οποιος ομως λεει οτι οι φωνη του ειναι κοντα στου μακαριτη, εχει χασει τη μπαλλα ή απλα εχει καιρο να ακουσει τα παλια.

αυτο!

Εντάξει στα δικά μου αυτιά ακούγεται ότι αντιγράφει Layne και μάλιστα επιτηδευμένα. Δεν με χαλάει ο ήχος του δίσκου ούτε η φωνή του τυπά παρ’όλ’ αυτά. Απ’οτι καταλαβαίνω είμαι μειοψηφία αλλά αυτό δεν αλλάζει φυσικά την άποψή μου.

Πολύ καλό το αλμπουμ , πιστευω οτι εν καιρώ θα τίθεται θέμα σύγκρισης με Dirt…:slight_smile:
αλλά γαμώτο κατι λείπει…Rip Layne:(

Γιατί λές οτι προσπαθεί να μιμηθεί τον Staley ?εγω δεν ακουσα κάτι τετοιο…

Γιατι έχω την εντυπωση ότι πολλοι δεν εχουν καταλαβει οτι αυτος που ακουνε και τους θυμιζει Staley ειναι ο Cantrell??


Listening to: Alice In Chains - Private Hell
via FoxyTunes

καλη η παρατηρηση αλλα δεν πιστευω οτι ειναι εντελως ευστοχη.
τεσπα,κολοκυθοπιτες!

επισης, πιστευω οτι ΓΕΝΙΚΑ το να συγκριθει αυτος ο δισκος με παλιοτερες δουλειες τους θα ειναι ατοπο.

Χωρις μια απο τις χαρακτηριστικοτερες φωνες του Σιατλ (αν οχι του νεου ροκ) ΔΕΝ μπαιζει καμια συγκριση!

Ειπαμε φοβερο και αξιολογο το καινουριο album αλλα συγκριση με dirt και facelift το αδικει κατάφωρα…

το ιδιο ομως και η συγκριση αυτων με το καινουργιο!:wink:

ε ναι εννοείται an κανεις σύγκριση τωρα θα ήταν και άτοπο και προωρο ,αλλα σαν πρωτη μου εκτιμηση δε νομιζω πως υστερεί απεναντι στα αλλα δυο (αν εξαιρεσεις τον Layne e)

Ναι και το τουμπαλιν…:slight_smile: Θα τριζουν τα κοκκαλα του μακαριτη…

οπως εχω ξαναγραψει εδω μεσα…καπου, το αγαπημενο μου ειναι το τελευταιο που εβγαλαν με Λεϊν.Ενω τα πιο αγαπημενα μου κομματια ειναι στα 2 πρωτα, αυτο ειναι τοσο αρρωστημενο με τη φωνη του που απλα κερδιζει σαν συνολο.
Επι του θεματος, το τελευταιο το βρισκω πολυ καλο για κυκλοφορια μπαντας μετα απο τοσα χρονια αλλα και με τετοια απωλεια.Το ακουω συχνα και με αγγιζει αλλα παραλληλα μου λειπει ο αρρωστος…
Το αν συνεχιζουν ομως να το “εχουν” θα το δω μαλλον στην επομενη κυκλοφορια τους (αν και εφοσον υπαρξει)

εδιτ.

Αυτο που ουσιαστικα μου λειπει ,ξεροντας οτι τον αρρωστο δεν μπορουμε να τον εχουμε, ειναι ο τσαμπουκας που εχει βγαλει στα προσωπικα του ο Τζερυ.Αν επαιζαν καποια τετοια κομματια στο καινουργιο, μπορει και να μιλουσαμε για σουπερ βομβα!

Στο πρώτο κομμάτι του δίσκου ποιός τραγουδάει;

Μαλλον σε καποιους θυμιζει τα διπλα φωνητικα που ειχαν οι AIC με τον Staley στα φωνητικα παρα οτι ο DuVall αντιγραφει… (σαφως και εχει επιρροες και παταει στις μελωδιες του μακαριτη αλλα στα δικα μου αυτια δεν που ακουγεται σαν να γινεται επι τουτου απλα οι AIC διαλεξαν ενα τραγουδιστη που θα μπορει να ερμηνευσει ανετα ολο το υλικο των Alice In Chains.)

Ακουστε αυτη την συνεργασια του Cantrell και θα καταλαβετε καποια πραγματα.

Μια από τα ίδια, αλλά ίσως αυτό του ζητήθηκε από την μπάντα. Είδα και λάιβ στο γιουτιουμπ για να έχω ολοκληρωμένη άποψη και σε κάτι ψηλές διαφοροποιείται κάπως, αλλά εντάξει στο love hate love κάνει και αυτά τα χαρακτηριστικά που έκανε και ο staley στα could και would… Τεσπα, προσπαθώ να το προσπεράσω ακούγοντας το δίσκο γιατί μου αρέσει πολύ.

Δεν ήμουν και δεν είμαι φαν του συγκροτήματος, αλλα. Ο καινούριος δίσκος περιέχει ορισμένα καταπληκτικά κομμάτια και γενικά κυλάει πολύ όμορφα σαν άκουσμα. Μπράβο τους, με κέρδισαν από το πουθενά.