Alice In Chains @ Release Festival 24/06/2019

Με εντυπωσίασε που αυτός ο ήχος όχι μόνο δεν λασπωνε αλλά έβγαιναν μπροστά οι κιθάρες φουλ μπουσταρισμενες και πολύ ωραίο το Fuzz τους…οποιος ξέρει με τι παίζουν ας ενημερώσει… Είδα κάτι sunn ενισχυτές αν και τα πετάλια κάνουν τη διαφορά

Από παικτικης άποψης πως σου φάνηκαν οι 1000mods. Κι εγώ πρώτη φορά τους είδα, θεωρώ ότι είχαν φανταστικό ήχο και έπαιζαν πολύ στιβαρά και δεμένα

1 Like

Υπηρχαν σημεια που μουσικα μου αρεσαν. Ειδικα τα λιγα πιο αργα. Γενικα ειμαι του stoner doom κ οχι του stoner rock ας πουμε. Ηταν δεμενοι πολυ. Καταλαβαινω γτ κανουν επιτυχια, απλα η φωνη ηταν πολυ μακρια απο τα γουστα μου. Μου θυμιζε φωνη μπαντας schoolwave.

Για Fu Manchu κ ηχο μακαρι να ξερα, αλλα ολα βγαινανε σουπερ. Κ τα φαζαρισματα κ ολα

1 Like

Μετριούμπα το live.Shit happens.

Βασικά δεν… Όταν βλέπεις άτομα πρώτη σειρά να ξύνονται στα μισά κομμάτια κάτι πάει στραβά…

Fu Manchu άκουσα μονο τα τελευταία τους τραγούδια μιας και ήρθα αργά. Δεν θέλουν και ιδιαίτερες συστάσεις.

Οι 1000Mods με μπέρδεψαν. Αρτιοτατοι, με ωραία σκηνική παρουσία αλλα βαρετοί για τα γούστα μου. Ωραία riff κλπ αλλα σχεδόν ολα τα τραγούδια τους “τραβαγανε” πολύ χωρίς κανένα λόγο. Ο τραγουδιστής τους τουλάχιστον μέτριος. Καταλαβαίνω απο την άλλη γιατί αρέσουν σε πιο νεανικό κοινό όπως και τον λόγο που ηταν πιο πάνω απο τους Fu Manchu, τουλάχιστον στην χώρα μας.

Δεν ξέρω αν είθισται να δίνει προτροπή ο τραγουδιστής για moshpit η για οποιουδήποτε είδους κακό χαμό, αλλά η κίνηση του αυτή (τρεις φορές κιόλας) μου έκανε άσχημη εντύπωση. Απο την άλλη, αφού τον παίρνει να τα κάνει (μονο πιτσιρικάδες πρακτικά μπροστά στο κοινό) καλά κανει… Ο κόσμος που ήταν μπροστά ομολογουμένως πέρασε πολύ καλά πάντως.

2 Likes

Έλα πολλοί το κάνουν αυτό, θέλεις τρανταχτό παράδειγμα; Σάκης από Rotting Christ.

Καλά τώρα, για το κοινό δεν φταίει το συγκρότημα…
Κάποια κομμάτια βγήκαν μια χαρά και με τις φωνές κομπλέ και πάλι το κοινό ήταν χλιαρό…
Δεν ξέρω αν φταίει ο μέσος όρος ηλικίας που ήταν ανεβασμένος ή ότι έχουμε εξευρωπαϊστεί επικίνδυνα πάντως σε όλες τις μέχρι τώρα συναυλίες του φετινού καλοκαιριού το κοινό είναι επιεικώς ξενέρωτο…

2 Likes

Τι ακριβώς δολοφόνησαν για ενημέρωσε…

οι μπροστινοι μου μιλουσαν ολη τη συναυλια,σ αυτους τους χωρους οι μισοι ειναι ξεκαρφωτοι,σε κλειστο την επομενη με 60ευρω εισητηριο,χαχα

Μας είχατε πρήξει τα ουμπαλα τόσο καιρό, και δωστου εξυπνάδες και τώρα που βγήκε μάπα το καρπουζι ε μην τσαντιζεστε και ολας. Αν ήταν καμία άλλη μπάντα με τέτοιο χαλι (και ναι ρώτησα και έμαθα και άτομα που ήταν στην συναυλία εκτός online και μάλιστα οπαδούς της μπάντας) θα είχε πέσει το ΚΡΑΞΙΜΟ της αρκούδας. Εδώ ο άλλος συνεχίζει να γράφει για δολοφονία μουσικού είδους, προφανώς εννοεί το μέταλ, είδος στο οποίο οι μεγάλες μπάντες γεμίζουν ποδοσφαιρικά γήπεδα ΠΑΝΤΟΥ και τα μεγάλα φεστιβάλ μαζεύουν εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο και γενικα σφιζει από ζωη και στο underground αλλά για αυτόν το…δολοφόνησαν μπάντες που της ξέχασε ο Θεός.

Το επόμενο γέλιο θα πέσει στους Disturbed.

1 Like

Φταίνε πολλά μωρέ γαμωτο… Η φάση της μπάντας, η περίοδος που τους πετύχαμε, ο ήχος, η ζέστη, η ώρα (το 11 μου έχει κάτσει πολύ άσχημα προσωπικά), το ούτως ή άλλως χλιαρό κοινό σε τέτοια μεγάλα live… Πάντως ναιι νομίζω έχουμε χαλάσει σαν κοινό το πιστεύω φουλ και δεν το κρίνω από live σε ανοιχτό χώρο, άλλα από τα κλαμπ…

1 Like

Πάντως σε at the Gates, Destruction, Watain κ.λ.π γινόταν της ποπης από άποψη συμμετοχής κόσμου, μια χαρά ήταν το κοινό (που εγώ την καφρίλα του ελληνικού κοινού δεν την ΓΟΥΣΤΑΡΩ γενικά στο lords of the land στην Σκωτία πέρασα πολύ καλύτερα με ποιο ήρεμο κοινό).

1 Like

Απιστευτο ποστ, βγαλμενο απο τα early 90s.

Οσον αφορα αυτο:

Δε νομιζω οτι ο Jaymz εχει ξεχασει τους Alice In Chains, πριν λιγο καιρο επαιζε μαζι τους σε λαηβ, και γενικα φαινεται να τους εχει σε μεγαλη εκτιμηση.

4 Likes

Ο jaymz είναι η κουραδα ο Hetfield που είναι σαν να είναι στην ηλικία των 120 ετών (πως κακογερασε έτσι ο τύπος μέσα σε 2 χρόνια) τουλάχιστον, σαν βλαχαδερο αμερικανακι ?

Ρεεε συ at the gates ήμασταν 200 άτομα όμως και δεν πάει τώρα κανένας άκυρος εκεί…

Όχι 50 άτομα ήταν.

Ακόμα καλύτερα. Μη μάθουν και πολλοί το μυστικό.

6 Likes

Εγώ πάντως καθόμουν κάγκελο και μόνο ποτό με ομπρελίτσα δεν είχα…

Πάντως και στην ημέρα των βετεράνων του Metal , πέρσι στην Μαλακάσα χαμός έγινε. Καλά για Maiden δεν το συζητάω, για την προηγούμενη ημέρα λέω, ακόμα και στις μπάντες που έπαιζαν μέσα στο λιοπύρι μια χαρά ήταν ο κόσμος και τουλάχιστον διπλάσιος σε σχέση με χτες. Όσο για την σύγκριση απόδοσης συγκροτημάτων, τραγουδιστών, ήχου κ.λ.π τι να πούμε…

Καλα ο κοσμος στους Μεηντεν καταρχας ηταν διπλασιος απο οτι λεει ο οποιοσδηποτε ανα πασα στιγμη, αυτο που το πας.

3 Likes