Alice In Chains @ Release Festival 24/06/2019

Σκουζάτε με τότε :stuck_out_tongue:

Απλά λίγο το (εκ εμφάνισης) νεαρό της ηλικίας του, λιγο το γενικότερο attitude του, φάνηκε λιγο σαν καβαλημένος…

1 Like

Φτιάχνεσαι αγόρι μου όταν σε κάνουν συναυλιαρα μπάντες που δεν γουστάρεις ε; Αν θα πέσει γέλιο disturbed θα το δείξεi μόνο η ιστορία. Κρίνοντας από τις προβλέψεις σου για manowar παίζει να είναι και το live του Ιουνίου

5 Likes

Φοβερό live, μεγάλο απωθημένο. Δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός με αυτή τη μπάντα, Cantrell ιδιοφυία ο πούστης. Οι φωνές ίσως ήθελαν ένα τσικ πιο πάνω στη μίξη, αλλά δε με ενόχλησε. Η πλάκα είναι ότι αυτοί που ίσως διαμαρτύρονται για την απόδοση της μπάντας και ήθελαν περισσότερη ενέργεια μάλλον ήθελαν να δούνε τους Dillinger Escape Plan… μόνο που οι Alice in Chains είναι καταθλιψάκηδες. Τα τραγούδια τα παίξανε όλα άψογα (οκ εκτός του Got me wrong που όντως εκεί κάτι ακουγόταν λάθος στις φωνές). Γενικά στο Release, επειδή πήγα σε πολλά lives, πίσω ο ήχος ήταν κλάσεις ανώτερος από μπροστά. Μπροστά μπούκωνε. Ευτυχώς μετατοπίστηκα προς τα πίσω σύντομα και το ευχαριστήθηκα.

Οι Fu Manchu μας ψιλοκατούρησαν, επίσης τεράστιο απωθημένο, απλά έδειξαν πως παίζεται το stoner. Βγήκαν και έπαιξαν με τρελό attitude και αλητεία, ακριβώς όπως τους φανταζόμουν όταν άκουγα τους δίσκους τους πιτσιρικάς.

10 Likes

Αντί να χαιρόμαστε που έρχονται τέτοια ονόματα και μπορούν όλοι να δουν καλές συναυλίες το πάμε στη κόντρα και ψάχνουμε να βρούμε λεπτομέρειες για να την πούμε στον "εχθρό "
Γαμω θα περάσουμε Anthrax/Disturbed.
Εννοείται φυσικά ότι κανένας δεν σκότωσε το metal.

3 Likes

Καλά τώρα δεν έχει νοημα να μπαίνουμε σε συγκρίσεις από άποψη κοινού…
Υπάρχουν μπαντάρες που κάνουν συναυλιάρες και με 200-300 άτομα από κάτω…
Πάντως οι Alice in Chains χθες ήταν το λιγότερο τίμιοι…
Προσωπικά τους βρήκα πολύ καλούς, τεχνικά κι εκτελεστικά ενώ, σε 4-5 φάσεις, κεράσανε και μερικές γνήσιες ανατριχίλες…Υπήρχε βέβαια ένα θέμα με τη φωνή που νομίζω όμως ότι από τη μέση της συναυλίας και μετά ψιλοξεπεράστηκε (κάπου εκεί στο Down in the Hole)…
Συνολικά μιλάμε για ένα τεράστιο συγκρότημα. Σπουδαία εμπειρία για όσους έχουν μεγαλώσει με τα κομμάτια τους και δεν τους είχαν ξαναδεί κάπου στο εξωτερικό…

8 Likes

Καρδούλα για το συγκεκριμένο κι εγώ δεν γουστάρω τα καφριλικια. Χίλιες φορές το κοινό σε armored Saint & HEAT για παράδειγμα

Μπήκα στο thead με μεγάλη νευρικότητα μήπως και έχασα τίποτα επικό και έτσι τουλάχιστον παρηγοριέμαι.
Από την Παρασκευή είμαι ακριβώς απέναντι στο SNFest και πίστευα ότι θα μου δινόταν η ευκαιρία να πετάγομαι πλατεία νερού. Αλλά, μπούρδες, ούτε να ανασάνω δεν προλαβαίνω.

Και για να κάνουμε αναφορά και στα σημαντικά…

Στον ρημαδο πύργο του whatsup πάνω απο την κονσόλα πως έχουμε πρόσβαση? :stuck_out_tongue:

1 Like

Δεν ξερω τι λετε εσεις εγω περασα και γαμω χθες το βραδυ. Alice In Chains λατρεια… Ο καθενας εχει την γνωμη του και εννοειται οτι δεν γινεται να συμφωνουμε ολοι. Η αληθεια ειναι οτι ο ηχος δεν ηταν ο καλυτερος δυνατος, με καλυτερο ηχο η εμφανιση της μπαντας θα ειχε απογειωθει αλλα και παλι για εμενα προσωπικα ηταν φοβερη συναυλια. Παρα πολυ καλη οργανωση απο τους υπευθυνους του Release, κανενα παραπονο δεν ειχα.

Μπηκα στον χωρο οταν ειχαν αρχισει οι 1000mods με τους οποιους δεν εχω ασχοληθει και τους εβλεπα για πρωτη φορα, πολυ δεμενοι σαν μπαντα και μου αρεσαν καποια κομματια αλλα στο συνολο με κουρασαν αρκετα θα ελεγα, δεν ξερω αν θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα αν ειχα επαφη με το υλικο τους.

Οσο περναγε η ωρα η ανυπομονησια χτυπαγε κοκκινο μεχρι την ωρα που βγηκαν οι Alice In Chains στην σκηνη και η αναμονη τοσων χρονων ελαβε τελος. Με Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο setlist και κομματαρες απο ολους τους δισκους και τα 2 EPs, με εκπληκτικο παιξιμο απο ολα τα μελη και με εναν αερα οτι “το 'χουν ακομα” προσωπικα με εκαναν να περασω φοβερα. Ναι υπηρχαν οντως καποια αρνητικα που αφορουν τον ηχο, εγω καθομουν στα δεξια οπως κοιτας την σκηνη απο την μερια που ηταν ο Cantrell καπου 10η σειρα και στα τελευταια τραγουδια πηγα καγκελο κεντρικα προς τα δεξια και στα 2 σημεια ειχε καποια θεματακια ο ηχος. Ηταν πιο μπασος απ’ οτι θα επρεπε, ενω σε πολλες φασεις τα φωνητικα ειδικα του DuVall “θαβοντουσαν” και δεν ηταν οσο μπροστα θα επρεπε να ειναι στην μιξη. Σε 1-2 στιγμες οπως στο Got Me Wrong που ανεφεραν και οι αλλοι υπηρχε και γενικοτερο προβλημα στην μιξη με αποτελεσμα να μην ειναι το τελικο αποτελεσμα το επιθυμητο αλλα στο συνολο αν και ο ηχος δεν ηταν αυτος που επρεπε δεν ηταν σε τετοιο επιπεδο που να σου χαλαει την συνολικη εμπειρια, βεβαια αυτο διαφερει αναλογα με το που καθεται ο καθενας, εγω μιλαω για εκει που ημουν εγω.

Sean Kinney βραχος, Mike Inez ογκολιθος και συνεχως χαμογελαστος, William DuVall φοβερος με καλως εννοουμενο rock star-ιλικι, τον αδικησε περισσοτερο απο ολους ο ηχος και οσο για τον Jerry Cantrell προκειται για μεγαλη προσωπικοτητα, εκπληκτικο παιξιμο, μιλαμε ο τυπος ηταν αψεγαδιαστος, ΦΩΝΑΡΑ στα δικα του μερη και γενικα ΘΕΟΣ… Επιασα και πενα του, κατι το οποιο ηθελα σαν τρελος.

Ανυπομονω για την επομενη φορα…

Into the flood again
Same old trip it was back then…

11 Likes

Πρεπει να είναι προέκταση του vip, η να έχεις έχεις κερδίσει διαγωνισμό. Πάντως είχε αρκετό κόσμο πάνω.

Απ’ ό,τι έχω καταλάβει, έχει να κάνει με διαγωνισμούς της Cosmote.

Ναι με διαγωνισμούς της Cosmote, και έχει πάει άπατο αναλογικά με το κόστος (όχι ότι μας νοιάζει ιδιαίτερα) .

Για τα χθεσινά λίγο πολύ τα είπατε όλοι, εγώ να προσθέσω ότι έβαλα ένα επιπλέον check δίπλα από τις μπάντες που ήθελα να δώ έστω μια φορά. Θα μπορούσε να είναι καλύτερα; Σίγουρα. Πέρασα καλά; Σίγουρα.

3 Likes

Σε ειχαΜΕ πρήξει πως ακριβώς; εγώ ειδικά παίζει να μην ξανάγραψα σε αυτό το τοπικ. Σου έστελναν πμ ότι οι AiC θα γαμανε; η έγραφαν στο τοπικ της συναυλίας που περίμεναν ένα τέτοιο όνομα με προσμονή; Ροκινγκ λέγεται το σαιτ, όχι μονομεταλρεμουνια, καλά ξηγιουνται και γράφουν.

Εσένα από τη στιγμή που δε σε αφορά πάνε παρακάτω. Και καλή να μην ήταν η συναυλία, πράγμα που δε διάβασα στα σχόλια, τι χαιρεκακια είναι αυτή; σου φαγαν το μπιφτέκι; Αυτή η μιζέρια που βγάζεις σε κάθε γκρουπ που δε σου αρέσει είναι κουραστική. Προσπερνά τους και μην πρήζεις τους υπόλοιπους που μπήκαν να διαβάσουν εντυπώσεις και βλέπουν 10 ποστ δικά σου να μη λες τίποτα.

13 Likes

ελα @Saolin7 σου παιρνουν την δοξα !

3 Likes

+1000000000000000

Α όχι το θέμα έχει ψωμί και προφανώς δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα. Αγνόησε εσυ τα ποστς μου άμα έχεις θέμα. Δηλαδή αν πιάσω και γω τις αρλούμπες που γράφουν διάφοροι π.χ στο θέμα για τους Maiden και αρχίσω τα μην ΓΡΑΦΕΙΣ το ένα και μην ΓΡΑΦΕΙΣ το άλλο, δεν πάει έτσι. Ούτως η άλλως αν η συναυλία ήταν όντως καλή δεν θα θιγοντουσαν κάποιοι τόσο πολύ.

Τι ψωμί έχει το topic της συναυλίας ενός συγκροτήματος που δεν έχεις σε καμία εκτίμηση;

5 Likes

Και επειδή ο άλλος δεν γουστάρει τι ακούς εσύ πρέπει να γεμίζεις κάθε άρθρο με προσβλητικά λόγια για τον καλλιτέχνη και το κοινό της μπάντας που γουστάρει; Αρλούμπες ή όχι υπάρχουν άνθρωποι που δεν γουστάρουν megadeth, maiden, metallica, Behemoth κλπ. Άποψη τους όπως και δική σου που δεν γουστάρεις AiC. Έχεις χίλια δίκια που λες ότι δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε στον άλλον να γράφει ότι θέλει αλλά επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν βγάζει κανένα νόημα να χαίρεσαι με μια αποτυχία των disturbed ή να χαλιέσαι στο άκουσμα του ερχομού τους.

Να μπει και ο φαν των AiC στους dimmu borgir και να γεμίσει τον τόπο σχόλια τύπου δεν τους γουστάρω γιατί έρχονται ή εύχομαι να πάνε μόνο 50 άτομα. Τι χαμός θα γινόταν τότε και τι απαξίοση θα έπεφτε από τους τρου μεταλάδες; Μουσική είναι φίλε chill

9 Likes

Αναλογα με το λαηβ μωρε. Νταξει οταν ανοιγε μος πιτ στα Κρινα (το εχω ζησει και αυτο) ειναι λιγο ακυρο, αλλα ειναι δυνατον να πας Amarth και να μην γινεται της πουτανας απο κατω?

1 Like

Τι φαση αυτο?

Γενικα μπραβο σε οσους περασατε πολυ καλα, και ειστε πολλοι. Το σετλιστ ειναι απλα μνημειωδες αν και λειπει ενα Get Born Again. Δυστυχως τους εχασα εδω που ειμαι, και ειναι κυριολεκτικα η μονη συναυλια που μετανιωνω που εχασα, αλλα δε γινοταν με τιποτα. Ελπιζω να ξαναπερασουν. Ειναι τρελο απωθημενο 25 χρονια.

3 Likes