Alice In Chains @ Release Festival 24/06/2019

Επιτελους εφτασε η μεγαλη μερα… Οπως ειπε και ο Outshined ηρθε η ωρα που περιμεναμε τοσα χρονια, ακομα θυμαμαι πιτσιρικας να ψαρωνω με το video clip του Would? που ακομα και σημερα παραμενει το αγαπημενο μου Alice In Chains κομματι, να ψαχνω σε δισκαδικα το Dirt το οποιο ειχε λιωσει στο CD-player και να απορω με την ποιοτητα του Jar Of Flies αν και αρχικα μου φαινοταν περιεργο που το εβγαλαν γιατι ηταν τοσο διαφορετικο απο το Dirt και στην μικρη εκεινη ηλικια με εκανε να απορω αυτη η τοσο μεγαλη αλλαγη. Οταν το 2009 βγηκε το Black Gives Way To Blue δεν ηξερα τι να περιμενω και οταν το ακουσα ενιωσα τοσο μεγαλη ευτυχια που οι παιδικοι μου φιλοι ηταν ακομα ζωντανοι, δυνατοι και η φλογα εκαιγε ακομα μεσα τους. Επιτελους μετα απο τοσα χρονια θα τους δω και live, μετραμε ωρες πλεον… Ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Jerry Cantrell και οι εκπληκτικοι Sean Kinney, Mike Inez και William DuVall θα ειναι μπροστα μας και θα δουμε επιτελους τους Alice In Chains ζωντανα στην χωρα μας εστω και αν αργησε πολυ να ερθει αυτη η στιγμη.

Παμε για κλαμα σημερα λεμε…

9 Likes

Ρε σεις το καλύτερο ξεχνάτε , ότι δεν είναι μόνο μια μπάντα που στο παρελθόν γαμουσε και επιτέλους ήρθε Ελλάδα, αλλά ότι η μπάντα ακόμα γαμαει και έρχεται Ελλάδα… Σε λίγο ξεκινάμε!
Εδιτ (βαριέμαι ασύστολα μοντς δεν αντέχω πάλι το ίδιο ντικι ντικι ντικι)

3 Likes

γενικά γραψτε τπτ για εμάς που δεν θα είμαστε να τους χαρούμε…

Η καλύτερη φωτογραφία της τραγουδίστριας των puta volcano κερδίζει… την εκτίμηση μου :stuck_out_tongue:
Καλά να περάσετε παιδιά!

2 Likes

Και η φωτογραφία που γραφικού στονερα επίσης

Πάντως έχει τρομερό ενδιαφέρον μετά από αυτό το 30λεπτο fu manchu που είδα, η άτυπη σύγκριση και η εμφάνιση των 1000mods

Οι τύποι είχαν τον καλύτερο ήχο και πιο δυνατό που έχω ακούσει από μπάντα τέτοιου είδους

Άντε ρε ! Που είστε όλοι!; Είπατε λοκερς! Γουεαρ αρ γιου;

1 Like

εχει κοσμο?θα ηταν κριμα να μην εχει

Έχει κόσμο.
Μάλλον πιο πολλούς από τους manowar :stuck_out_tongue:

1 Like

Το λέει από κόσμο. Πως πάει η κατάταξη ως τώρα? Ιggy>Mano>Alice>New>Clutch

Δεν εχει παρα πολυ, αλλα εχει. 6-7 το κοβω. Ισως να λεω κ πολλους

Κάγκελο ήταν όνειρο. Τσιμπησα και πένα για πρώτη φορά στην ζωή μου του Duvall

Περισσότερα αργότερα

6 Likes

για εμενα ψιλομουφα οι alice παροτι τους γουσταρω ως συγκροτημα… πολυ κακος ηχος ο duvall μου φανηκε αδυναμος φωνητικα και γενικα ενοιωσα οτι εβγαζαν μια κουραση… δε θα τους ξανα-εβλεπα

1 Like

Η αληθεια ειναι οτι κ εγω δεν συγκινηθηκα οσο ελπιζα. Ειδικα στην αρχη μου φανηκαν πολυ νωχελικοι. Μετα ανεβηκε η φαση. Εξαιρετικο ρυθμ section, Καντρελ θρυλος, ο Ντουβαλ κ μενα μου φανηκε κατωτερος απο οτι νομιζα. Κοινο ψιλοψοφιο. Συνηθισμενη κατασταση πλεον.

1 Like

Απογοητευση αναλογη προς το απωθημενο. Ηχος αλλου γι’ αλλου και πολυ κουρασμενοι. Καποια τεραστια τραγουδια (το ιδιο το υλικο δλδ) εσωσαν καπως την κατασταση. Που ηταν οι πανεμορφες διφωνιες αναρωτιεμαι… θα ξεμεινανε καπου στο στουντιο…

2 Likes

Απο τον Ντε Μαιο τα περιμεναμε, αλλα απο τον Ντουβαλ μας εσκασε. “Η Ελλαντααα ποτε δεν πεταινειιι”

4 Likes

Ηχολήπτη σε ψάχνουμε κ ξέρεις πού θα σου βάλουμε την μπότα

2 Likes

Συναυλία απωθημένο και τεράστια, τεράστια μπάντα.
Εξαιρετική απόδοση επίσης.

Τα φωνητικά του Ντουβαλ τα εξαφάνισε η κονσόλα. Κάτι δεν πήγε από την αρχή καλά και δεν διορθώθηκε ποτέ.

Μέχρι το encore ήμουν κάρα κέντρο, δέκατη σειρά. Κλασσικά έντονο το μπάσο, λίγο μπούκωμα κλπ.
Τα φωνητικά του Ντουβαλ όντως εξαφανισμένα.

Στο encore πήγα πίσω μπροστά ακριβώς από την κονσόλα. Ο ήχος μου φάνηκε πολύ… λίγος, σαν να μην καλυπτε τον χώρο. Καμμία σχέση με τον ήχο του Iggy Pop. Το got me wrong ήταν σαν ξεκουρδιστο… Μπορεί βέβαια αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι σφύριζαν τα αφτιά μου από πριν που ήμουν μπροστά :slight_smile:

Μακάρι να κρατήσουν την υπόσχεση τους και να ξανάρθουν.

Να αναφέρω επίσης ότι για mid to high μπάντες, ο χώρος αυτός είναι ότι πρέπει. Για 7-13.000 κόσμο δηλαδή. Πάμε γρήγορα, φεύγουμε γρήγορα, και έχουμε (στις πιο πολλές συναυλίες) και εξαιρετικό ήχο.

5 Likes

Δηλαδή χάλια τα φωνητικά, το μπάσο, μπούκωμα ο ήχος (που σε όλες τις άλλες μπάντες τις προηγούμενες ημέρες ήταν τούμπανο) αλλά …φοβερή συναυλία. ΦΑΓΑΜΕ 5 γκολ αλλά παίξαμε καλά. Σκέψου να μην ήταν και καλη:joy::joy::joy::joy:

Μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα.

Αν έχεις ακούσει εσύ ποτέ καμπάνα ήχο στην δέκατη σειρά τότε μπράβο.

Τι σχέση έχει επίσης η απόδοση της μπάντας με αυτή του ηχολήπτη?

Άσε γράφουν ήδη αρκετά πολλοί (οπαδοί της μπαντας) ΠΑΝΤΟΥ στο Ίντερνετ, το συμπέρασμα βγαίνει εύκολα.