Alter Bridge - Fortress

Για ροκ τενορ είναι ήδη στα γεράματα, ξανάκουσε Mayfield Four, εκεί δείχνει τι σημαίνει ωμός και ανόθευτος όγκος φωνής, καθαρότητα στις νότες και όλο το πακέτο, χωρίς το σήκωμα της παραγωγής, όταν η φωνή του ήταν στο peak της. Επίσης στο ντεμπούτο ΑΒ τα σηκώματα που κάνει είναι πολύ πιο δυναμικά και κρύβονται όντας πιο χαμηλά στη μίξη από το ΒΒ. Στο καινούριο επιδεικνύει μία από τις εντυπωσιακές αποδόσεις από άνθρωπο της ηλικίας του που έχω ακούσει ποτέ. True story, στουντιακα πάντα.
Τα τρελά σηκώματα οκτάβων σαν την αρχή του Καλμ και τη γέφυρα του Γουότερς (από τα πιο πορωτικά σημεία έβερ εντ εβερ) από 44χρονο δείχνουν πειθαρχεία τουλάχιστον “Περρική” και μπράβο του γιατί προστατεύει το πορτοφόλι του. Παραμένει εντυπωσιακός. Εμένα μου έδωσε την εντύπωση ενός αρχοντικού τραγουδιστή που είναι σίγουρος για τον εαυτό του, χωρίς την δίψα για διάκριση του ΒΒ αλλά με τη στόφα του κορυφαίου και φαίνεται.

Σορρυ νταμπλ ποστ

wtf ρε μαλάκες…Αθήνα-Πάτρα δεν κάνατε;;; :stuck_out_tongue:

5 ώρες. 4 φορές το “Fortress” και μια το “Remedy Lane” για σβήσιμο.

το “Fortress” όλο και μεγαλώνει.

τι δίσκαρο βγάλανε ρε.

καλα για MF δεν το συζηταω
ακουω το τελειωμα του summergirl και μου σηκωνεται η τριχα
και αναρωτιεμαι πως θα ηταν, αν του τυχαιναν του Myles οι AB εκεινη την εποχη???

και εννοειται οτι για την ηλικια του η φωνη του ειναι καταπληκτικη
και προφανως ξερει και τη χειριζεται σωστα και κανει και σωστες επιλογες

απλα εβαλα να ακουσω τωρα το bb
και παρατηρησα τη διαφορα
και δεν ειναι μονο πχ τα σηκωματα που εκανε
αλλα και ο τροπος που τραγουδουσε, ητανε πιο hardrock/μεταλαδικος
τωρα ειναι πιο mellow, δεν ξερω αν με καταλαβαινεις

αυτη την αλλαγη στο στυλ του
την εκανε καθαρα για να προσαρμοστει στις φωνητικες του ικανοτητες (που επηρεαζονται απο την ηλικια του)
ή την εκανε γιατι απλα ηθελε να τραγουδησει σε διαφορετικο στυλ?
ή επαιξε ρολο και η θητεια του στον Slash?

Το πρώτο, 6 χρόνια είναι dog years σε τέτοιους τραγουδιστές και πρακτικά δεν έχει αφήσει να φανεί και κάτι ιδιαίτερο, ότι θα χάνει από εδώ και πέρα θα προσθέτει εμπειρία και συναίσθημα, πρώτα όμως θα χώσει όσο μπορεί στην επερχόμενη τουρ, περιμένω φουλ ρηπορτ, περνάνε οι μέρες 8)

Πολυ καλο αλμπουμ, το ακουω τωρα.

μαλιστα

2 απο το πρωτο
7 απο το BB
3 apo to ΑΒΙΙΙ
και 5 απο το fortress (και δυστυχως αφηνουν εξω 2 απο τα αγαπημενα μου απο τον καινουργιο :frowning: )

Lover, Calm the fire δεν λέγονται με τον ίδιο τρόπο live οπότε αναμενόμενο να απουσιάζουν, στο bleed it dry θα αφαιρείται η ένταση του ρεφραίν και ίσως το ίδιο στο ομώνυμο που όμως το περιμένω σε κάποια live (αν και δύσκολο να χωρέσουν 2 8λεπτα). Επίσης περιμένω και Waters κάποια στιγμή. Για μένα, αναμενόμενες οι επιλογές τους στα 5 τραγούδια για αρχή. Στην επόμενη τουρ θα προσθέσουν κι άλλα πάντως και ίσως γύρει η πλάστιγγα σε πιο “Oχυρωμένη”. Eπίσης ρε Σίγκναλ όχι μισές δουλειές ε!
To setlist:

Addicted to Pain
White Knuckles
Come to Life
Before Tomorrow Comes
Farther Than the Sun
Brand New Start
Cry of Achilles
Ghost of Days Gone By
The Uninvited
Ties That Bind
Cry a River
Blackbird
Rise Today
Isolation

Encore:
Slip to the Void
One Day Remains
Open Your Eyes

Στον Αχιλλέα πρέπει να φάει η μύγα σίδερο πάντως, βουρ!

μισες δουλειες το ξερω,
αλλα εσυ σαν σωστος τρομοκρατης
ερχεσαι και ολοκληρωνεις την επιθεση… :slight_smile:

οσο αφορα τον Αχιλλεα, ειπαμε, θα σου δωσω αναφορα! :stuck_out_tongue:

στα του αλμπουμ παντως
το calm the fire με εχει συνεπαρει!!
τρομερο τραγουδι

[I]When I close my eyes
I dream that we are colorblind [/I]

νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο εχουν βγαλει μεχρι τωρα…

και γω θα ειμαι στο wembley στις 18 αλλα ρε γμτ το καημενο το one day remains ειναι το αγαπημενο μου…μονο 2 κομματια

γενικα βεβαια δεν βλεπω να μοιραζονται πολλοι την αποψη μου. το καινουργιο πχ δεν μαρεσε ιδιαιτερα, οπως δεν τρελαθηκα και με το ΙΙΙ και σας βλεπω ολους να τα προσκυνατε. εγω παλι προτιμω τα πιο μελωδικα blackbird και one day. θα το ξανακουσω βεβαια

Θα είμαστε πολλοί στο Wembley από ότι φαίνεται.

Μόνο ο χρόνος θα δείξει που τοποθετείται σε σχέση με το “Blackbird”, αλλά αυτό θα έχει πάντα τον ομώνυμο ύμνο που θα επισκιάζει τα πάντα γαμώτο.

Να σας πώ την αλήθεια, χωρίς να συμπεριλαμβάνω το One Day Remains γιατί δεν το έχω ακούσει ακόμη, νομίζω πως το Fortress σαν σύνολο ξεπερνά και το Blackbird και το ABIII.

Είναι ένας δίσκος που θέλω να ακούσω χωρίς να περάσω ούτε ένα κομμάτι, στο Blackbird και το ABIII βρίσκω στιγμές που θέλω να πατήσω το skip.

Ίσως είναι και νωρίς βέβαια με τον ενθουσιασμό να με επηρεάζει ακόμη, αλλά νομίζω πως είναι απίστευτα συνεκτική και ποιοτική δουλειά το Fortress.

Και η πιο πολύπλευρη και η πιο τεχνική συμπληρώνω 8)

…καλύφθηκα πλήρως. Για το σετλιστ, να πω την αλήθεια μου, προφανώς το Blackbird είναι τρομερός δίσκος, αλλά όχι και τόσο που να δικαιολογεί περισσότερα κομμάτια από One Day και III μαζί. Και εννοείται ότι το Bleed it Dry τουλάχιστον επιβάλλεται να το χωρέσουν στο σετ.

Προφανώς βέβαια σε λαηβ Alter Bridge με 17 κομμάτια, τα όποια παράπονα είναι εντελώς θεωρητικά :stuck_out_tongue:

Αν έχει όρεξη κάποιος ας ρίξει το γέλιο της αρκούδας σε σχόλια για έναν ρηβιούερ στο ρεβόλβερ :lol:
http://www.revolvermag.com/news/review-alter-bridge-fortress.html

ε δεν τις λες και review αυτες τις 2 προτασεις που εγραψε :stuck_out_tongue:

Bonus track: http://www.youtube.com/watch?v=RkrQ6tpXvdM#t=19

τελικα μαρεσει πιο πολυ απο οσο νομιζα…νταξει και παλι το θεωρω κατωτερο απο blackbird και One day αλλα εχει μερικες καταπληκτικες στιγμες…απλα ολες αυτες οι στιγμες κυριως αφορουν τα κιθαριστικο μερος (κυριως σολος)
δεν εχει ομως αυτο που ειχαν τα 2 πρωτα που με εκαναν να φωναζω καποιους στιχους

τεσπα συνεχεια του 3 απο οσο εχω καταλαβει