Alter Bridge - Fortress

Φοβερή βραδυά η χθεσινή. Παραλίγο να γνωρίσω από κοντά Myles και σια. Έφυγα όμως με φώτο απο το Λζακι και Myers και Kerch των Shinedown!!! :))))

Τεράστιο live από όλες τις απόψεις. Εκπληκτικά πράγματα από Alter Bridge και Shinedown.

καλα οι shinedown εμετος ο ιδιος, με τις αμερικανιες-παπαριες που πετουσαν…ας δουν λιγο ποσο σοβαρη μπαντα ειναι οι αλτερ μπριτζ και ας παραδειγματιστουν

τωρα για τους αλτερ μπριτζ δεν εχω λογια, αξεχαστο live, απο τα καλυτερα που εχω δει

ό,τι πεις αδερφέ.
ο ήχος που έφτιαξαν ήταν από τους καλύτερους που έχω ακούσει ever και τόσο η φωνή του Smith όσο και τα δεύτερα φωνητικά ήταν σε εξωπραγματικά επίπεδα. Για να ισορροπήσεις σε τόσο massive ήχο πρέπει να είσαι μεγάλος μάγκας.

Τι έλεγαν δηλαδή;

δε μιλησα για το πως επαιξαν, αλλωστε οι shinedown ουτε κρυο, ουτε ζεστη μου κανουν.
απλα ολες οι αμερικανιες που πετουσαν με πειραξαν, αν και καπου ηταν αστειο…κανε τη συγκριση με το πως μιλαει ο myles πχ να δεις τη διαφορα

Πρώτον, άσχετα αν δε σου αρέσουν, δε γίνεται να μην παραδεχτείς ότι αυτό που είδες ήταν ένα απίστευτο performance από πλευράς απόδοσης-ήχου.

Συγκρίνεις δυο τελείως ανόμοια πράγματα. Ο Myles είναι τέρμα introverted και συνεσταλμένος, ούτε καν στο κέντρο της σκηνής δεν καθόταν, ενώ ο Smith είναι εξωστρεφής και μιλάει πολύ. Αν θες να δεις αν τα λέει καλά δες αν έχεις όρεξη το ακουστικό μέρος του τελευταίου τους DVD που λέει μια ιστορία πριν από κάθε τραγούδι.

Βασίλη, έλεγε “πως πρέπει να είμαστε καλοί ο ένας στον άλλον” και κυρίως για τη rock μουσική ότι “για αυτούς που την ακούνε δεν είναι απλώς ένα μουσικό είδος, αλλά ένας τρόπος ζωής”, πως “μιλάει στην ψυχή” κλπ.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε κάποιον πρέπει να φαίνονται εμετικά ή οτιδήποτε τέτοιο, αλλά τεσπα…

ρε παιδι μου ναι, ο ηχος τους ηταν εντυπωσιακος, ομως ποτε δε μου εκαναν κλικ οποτε δεν ειμαι και ο ιδανικος για να μιλησω για το μουσικο κομματι

τωρα για αυτα που ελεγε εμενα μου φαινονται εντελως ψευτικα-αμερικανιλες ροκσταριλιες. δεν μπορω πχ να βαλω τα χερια μου στο στηθος, να ορθανοιξω τα ματια και να πιστεψω πως εκεινη τη μερα μονο εγω μετραω για αυτον η πως το ροκ εν ρολ ειναι τροπος ζωης (λες και αλλα ειδη δεν ειναι) και αλλα τετοια.

δεν εχω καμια εμπαθεια με τους shinedown, αλλα οταν μπαντες κανουν κατι τετοια ξενερωνω. πες το παραξενια.

τεσπα ας κλεισουμε το οφτοπικ.

το ξαναλεω, μακαρι να εχω το προνομιο να παρακολουθησω ξανα αλτερ μπριτζ, μιλαμε για εκπληκτικη εμφανιση. στα συν ηταν και το φοβερο σετλιστ

haliseco
μπορει αυτα που ελεγε να ακουγονται cheesy
αλλα σκεψου ποσοι “απειροι” οπαδοι απο συναυλιες (μπαρδον τη γλωσσα μου) καυλωσαν εκεινη τη στιγμη.

δεν θα το ελεγα αμερικανια
αλλα τα μεσα για να χτισεις μια υπεροχη ατμοσφαιρα

φαντασου να πηγαινεις πρωτη φορα σε λαιβ
και να ακους τη μπαντα να σου λεει "Ειστε το καλυτερο κοινο που εχουμε παιξει!!!"
δεν αφηνιαζεις εκεινη τη στιγμη??

καπως ετσι το βλεπω εγω

και κακα τα ψεμματα το ροκ ειναι πολυ ιδιαιτερο ειδος μουσικης
(δεν θα το αναλυσω εδω)

οσο αφορα το λαιβ
δυστυχως δουλευα
οποτε μεχρι να σχολασω και να παω στο λαιβ
εχασα για λιγο τους halestorm
ευτυχως τους πετυχα στο dissident aggressor
νταξ δεν εχω λογια να πω για την Lzzy
απιστευτη φωναρα!!! και η μπαντα πολυ ωραια σκηνικη παρουσια
με τον ντραμερ να εντυπωσιαζει με τα ποζεριλικια του!

shinedown
οντως πολυ επαγγελματικη εμφανιση
αλλα κατι μου λειπει απο τον ηχο τους
ειναι τα ιδια πραγματα που ειχα ξαναπει και οταν τους ειδα στο brixton
η μποτα στα τυμπανα ειχε ενα παραξενο ηχο
καποια κομματια (οπως το diamond eyes) μου φανηκε καπως αδειο
ισως να μου λειπει η δευτερη κιθαρα
επισης γιατι επιμενουν να παιζουν ολα τα “μπαλαντοειδη” μαζι?
btw το unity εχει καπαπληκτικη ρεφραιναρα!!!
αλλο ενα παραπονο ειναι οτι δεν υπηρχε καμια εκπληξη στο σετλιστ σε σχεση με το τελευταιο τους λαιβ στην αγγλια.
μια ακομη απορια, εχει αναλογιστει κανεις πως θα ηταν το I’ll follow you αν ηταν ολο οπως ειναι στην αρχη του με το πιανο?
κλεινω την παραγραφο λεγοντας για ακομη μια φορα τι ΦΩΝΗ ειναι αυτη που εχει ο smith? one of a kind! και αν ισχυουν αυτα που λενε, οτι την εχασε μετα απο ενα ατυχημα μερικα χρονια πριν, δεν μπορω να φανταστω πως θα ητανε σημερα!!!

alter bridge
νταξει
10 φορες καλυτεροι στα λαιβ
η φωνη του myles ειναι απιστευτη. ο ανθρωπος ειναι ευλογημενος και αξιζει οτι επιτυχια εχει γνωρισει
ο ηχος ηταν μπομπα
και η μπαντα σε τρομερα κεφια. ιδιαιτερα ο ντραμερ μου εκανε τρομερη εντυπωση!!!
φοβερο σετλιστ
ιδιαιτερα η αρχη με addicted to pain (το οποιο ζωντανα ακουγεται ΤΕΡΑΣΤΙΟ) και white knuckles πηρε κεφαλια
και ναι υπηρξανε και circle pits!!
τα κομματια απο τον πρωτο δισκο μου φανηκαν να ηταν ιδιαιτερα αγαπητα στο αγγλικο κοινο
και ευχαριστη εκπληκη το metalingus!!!
ισως το isolation για κλεισιμο να μην ηταν η καλυτερη επιλογη, αλλα οπως και να εχει
ειναι ενα δυναμικο κομματι για να αποτελειωσει οποιον ειχε ακομα δυναμεις!!!

το παρ’ολιγον κερασακι στην τουρτα
ειναι οτι μεσω μιας απιστευτης συγκοιριας
βρηκαμε after show passes
οπου και ανεβηκαμε σε ενα special lounge για ποτο και κουβεντα με τις μπαντες
δυστυχως ομως επειδη επρεπε να προλαβουμε το τραινο
δεν προλαβαμε τους ab και τον brent smith
πετυχαμε ομως halestorm (οι οποιοι συμφωνα με την lzzy ερχονται μονοι τους ξανα τον Απριλη) και τους υπολοιπους shinedown (o ντραμερ των οποιων ειναι απιστευτα κοντος!! :P)
Τοσο κοντα σε μια μαγικη στιγμη και ομως τοσο μακρια…next time

Δισκος της χρονιας μεχρι στιγμης για μενα και εαν οχι δισκος της χρονιας στα τοπ σιγουρα, οι Alter Bridge παντα βγαζουν πολυ ποιοτικους δισκους αλλα με αυτον τον δισκο απογειωθηκανε τελειως. ΔΙΣΚΟΣ ΣΟΚ ΑΠΛΑ. :respect::bow2:

Δεν παίρνατε ταξί μωρέ κι εσείς :lol:;

Την μια και μοναδική φορά που χρειάστηκε να πάρω ταξί στο Λονδίνο για να μη χάσω την πτήση, κόστισε περισσότερο από την πτήση πήγαινε-έλα.

On topic, το άλμπουμ δεν χάνει ούτε ελάχιστο από την αξία του. Κορυφή και μόνο!

οντως το ταξι θα μας κοστιζε 50λιρες! οσο μας κοστισαν περιπου τα εισητηρια για το λαιβ!!

απο οτι μαθαμε τελικα
βγηκε μονο ο τρεμοντις. myles και smith τσου. πιθανον να ξεκουραζαν τις φωνες τους.

δεν πειραζει. και η φωτο με το Λιζακι δεν με χαλασε… :stuck_out_tongue:

O Signal πέτυχε Λζάκι, γι’αυτό και έφυγε, έκλεισε…

Ον τόπικ, 63 λεπτά κόλασης λέμε :!:

εδιτ: ενώ έγραφα ο σιγκναλ επιβεβαίωσε χεχε

ε λοιπον εμενα ο δισκος δεν καταφερε να με πεισει αρκετα =/

εχει τις στιγμες του και τις στιγμαρες του ( “Lover” ), αλλα γενικως στραφηκαν στην πιο μαιταλικη πλευρα της δομης των κομματιων, παρα στην πιο προσιτη, pop μη πω, που χαρακτηριζε το αγαπημενο μου Blackbird.

Θελω να πω πως τα στοιχεια των κομματιων ειναι αυτα που μου καθονται καπως, οχι τα κομματια αυτα καθ’αυτα ή το περιεχόμενό τους.

Δεν ξερω αμα καταφερνω να περασω αυτο που θελω να πω ακριβως. Την μπαντα την αγαπησα με σκεπτομενα και προχώ μεν, αλλά ευπεπτα δε, αλτ ροκ χιτακια. Το δισκιον δεν εχει πολλα τετοια. Οχι τουλαχιστον στο αυτι μου.

That being said, ο ηχος αυτος γενικα δε μου καθεται και τελεια, οποτε θα συνεχιζω να το ακουω, αλλα δε καταφερνω να μοιραστω τη τρελα σας που τοσο θελω.

welcome to the club :hippy:, ιδια γνωμη εχουμε, ακομα και το ιδιο κομματι μας εκανε “κλικ”

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER]τιτίκες όλοι τους…[/SPOILER]

Μόνο ΜΕΤΣΑΛ :!:

καλα οτι ειναι πιο μεταλ το τελευταιο ειναι!

αλλα οχι και ευπεπτο alt rock το blackbird!!!

μην πιανεσαι απο τις λανθασμενες/προσωπικες/υπερβολικες ταμπελες μου, το νοημα παραμενει ιδιο