Alter Bridge - The Last Hero (2016)

Άλλαξε ρυθμίσεις. Αν τρίζουν πάλι τα ακουστικά, πέτα τα. :stuck_out_tongue:

Νταξ, η παραγωγή είναι κλασσική μπομπάτη αμερικάνικη. Έχουμε ακούσει πολύ χειρότερα πράματα.

1 Like

Δε μιλάμε για το περιεχόμενο ε! Να το ξεκαθαρίσουμε αυτό… θα επανέλθω στο περιεχόμενο αργότερα.

Απλά επειδή γράφτηκαν σεντόνια πρόσφατα για τον ήχο του Death Magnetic, δηλαδή τι; Δεν έχει τιγκαρισμένο ήχο το Last Hero;

Ναι, θα ήθελα ιδανικά πιο φυσικές τις κιθάρες και πιο χαμηλά στη μίξη και τα μπάσα αλλά και τα μεσαία τους… δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ακροατήριο γουστάρει αυτόν τον ήχο!

Τα συγκεκριμένα ακουστικά μου δεν αλλάζουν ρυθμίσεις αλλά είναι τέλεια για τέτοιου είδους μουσική :yum:

2 Likes

Νομίζω ότι πολλές παραγωγές είναι έτσι τσίτα.

Το πρόβλημα του Death magnetic ήταν άλλο …

Ήταν σαν να έκοβε συχνότητες από το μπούκωμα.

Εδώ είναι αρκετά μπασαρισμενος χωρίς όμως να είναι οι κιθάρες όπως είναι πχ στο stoner που κατά μία έννοια μπορεί και να ακούγονται καθαρές .

Ο δίσκος όμως τα σπάει .

1 Like

Άντε ντε;! Αν και όλο και κάποιος μπορεί να μπει και να μας πει ότι τέτοιοι ήχοι τα σπάνε.

1 Like

Εγώ μια χαρά βρίσκω οτι είναι ο ήχος . Άλλο αν θα προτιμούσαμε να είναι λίγο πιο καθαρό.

Βασικα πολλα κωλαρακια τριζουν απο τη γυαλαδα που τους περασε ο Τρεμονστερ παλι (ενα απο αυτα και το δικο μου βεβαιως βεβαιως).

Απλα ΘΕΟΙ, πως γινεται να βγαζουν τοσο ανετα τετοια αλμπουμ καθε φορα, βγαζουμε καπελακι, οποιος δεν βγαζει ας μας πει ποιο αλμπουμ, στον ηχο η στις παρυφες του, το ξεπερναει για να κανουμε κουβεντα.

Κι εσεις στο ροκινγκ στο τελος του χρονου, κανονιστε…ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ

1 Like

Καλός είναι ο ήχος, τα ακουστικά φταίνε :yum:.

Έτσι ακριβώς!

Δεν υπάρχει κανένας άλλος ούτε με τέτοιες δισκάρες ούτε βέβαια με τραγουδιστή και κιθαρίστα σε αυτά τα κυβικά.

Υπαρχουν παραδοσιακα πολλα ροκ διδυμα που κανουν τη διαφορα σε μπαντες. Ενα απο αυτα ειναι και το γλυκο Μ&Μ (Μαιλς&Μαρκ).

Εγω εχω ιδιαιτερη αδυναμια επειδη μου θυμιζει λογω των διαφωρων στα μουσικα γουστα μεταξυ τους ενα αλλο αγαπημενο μου διδυμο που απεικονιζεται στο αβαταρ μου με εναν σκληρο κιθαριστα σρεντερ των 70’ς και εναν σοουλ τραγουδιστη που κανανε χωριο.

Στους ΑΒ ο μετσαλ Μαρκ και ο ευαισθητος αλτερνατιβ ροκας Μαιλς συνθετουν αλλον εναν εκρηκτικο και ενδιαφερων συνδυασμο μεσα απο τις διαφορες τους.

Τρομεροι επαγγελματιες επισης και μακρια απο ροκσταριλικια. H συνεπεια στην ποιοτητα μεχρι ακομα και το μεσοδιαστημα μεταξυ των αλμπουμς (στανταρ 3 χρονια) ειναι παροιμιωδης.

1 Like

Μίλα και για μένα μεγάλε Ερωτικέ!

2 Likes

Πλάκα πλάκα το άκουσα στα ηχεία και ακούγεται καλύτερα…

2 Likes

Κρις δεν θες να μιλησω και για σενα γιατι εσυ μιλας τα Ελληνικα δεκα φορες καλυτερα.

Πλακα πλακα θυμασαι που μιλαγαμε μονο μεταξυ μας εδω μεσα 10 και χρονια πριν για κατι τετοιους τυχαιους “μεηνστρημ”;

Ποτε δεν περιμενεις οτι στο ροκ ο επαγγελματισμος θα σε κανει σταρ, πολυ σπανιο, πρεπει να σκεφτω για αναλογες περιπτωσεις.

Ασε που κατακτησανε πρωτα εδαφη μακρια απο την πατριδα τους που μονη παραδοσιακα ακουγε το ειδος μεχρι τοτε και ολα αυτα μονο με τη δουλεια τους και μαγκια τους.

Το Κρηντ κοινο ηταν ως επι το πληστον στην Αμερικη και ο Τρεμονστερ αν και φορμερ σουπερ σταρ εκανε ολικο ρησταρτ στην Ευρωπη, μονος του χωρις το σταρ συστεμ εννοω και με τα νεα δεδομενα της εποχης, εξελισοντας τον ηχο του σε κατι αλλο. Γενικα ωραιες και νταηλιδικες καταστασεις.

Πλεξ μην σκας συμβαινουν αυτα με τιγκαρισμενες παραγωγες, θελουν συνθηκες για να ξεδιπλωθουν μπροστα σου.

Καποιος μιλησε και για το μπονους, ειναι οντως τρελη κομματαρα, μοιαζει σαν να ειχε κοπει απο φορτρες επειδη ειναι ακριβως στο στυλ εκεινου του αλμπουμ, δεν ξερω.

A ναι και μην ξεχασω Κρις, μια προβλεψη για το αλμπουμ του 2019, ΘΑ ΓΑΜΑΕΙ :stuck_out_tongue_closed_eyes:

3 Likes

Πώς δεν θυμάμαι… Πρέπει να έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια. Time flies, but some things stand the test of it.

Έχω ξαναναφέρει την σκηνή μετά το τέλος του DVD του live στο Wembley που ο Scott Philips εκφράζει αυτήν ακριβώς την δικαίωση του να πετυχαίνεις με τους δικούς σου όρους. Το είχα συζητήσει και λίγο μαζί του off the record όταν τον είχα συναντήσει στη Γαλλία και λέει πολλά για το mentality αυτής της μπάντας.

Πολύ δυνατό το “Last Of Our Kind”, αναμένω και το “Breathe” που ήταν στο συρτάρι από το “One Day Remains” λέει.

Και, φυσικά, σε 1,5 μήνα να τους δω για 5η φορά.

Να αφήσω κι αυτό εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=_qrGSvR2nuk

1 Like

Γιαμι…Ηχος της εποχης ντεμπουτου, μεγαλη λατρεια…

Και φυσικα θα κανεις ρηπορτ ε

Θα πάω τελικά, τσίμπησα το εισιτηριάκι… Και που ΄σαι QuintomScenario; Μόνος θα πάω πάλι… :smile:

2 Likes

Καλά θα κάνεις! Και καλύτερα μόνος. Ούτε να σέρνεις βάρος ούτε να προσπαθείς να πείσεις άνιωθους. Καλά να περάσεις!

1 Like

Αν δεν σου κάνει κόπο όταν με το καλό πας στην συναυλία μετά γράψε ένα μικρό ( ή και μεγάλο , δεν μας χαλάει ! ) review .

1 Like

Λοιπόν πήγα χθες και για να συνοψίσω ήταν ΦΟΒΕΡΑ. Δεν το περίμενα, άλλωστε έχω ακούσει καλά μόνο το τελευταίο άλμπουμ τους και από εκεί και πέρα 2 φορές τα Fortress και Blackbird.

Έπαιξαν 1,5 ώρα ακριβώς και βασίστηκαν κυρίως στο νέο άλμπουμ απο το οποίο έπαιξαν 5-6 κομμάτια. Ο ήχος ήταν εκπληκτικός αν και μιλάμε για ένα από τα 5 καλύτερα clubs στην Ευρώπη στο θέμα αυτό (Ancienne Belgique). Βέβαια τα ντραμς και τα μπάσα (σε όλα τα όργανα) ήταν λίγο πιο πάνω αλλά και πάλι ακούγονταν καλύτερα και από τον ίδιο το δίσκο.

Σε απόδοση όλοι ήταν όλοι σε πολύ ψηλά στάνταρτς. Λιγότερο επικοινωνιακοί από ότι τους περίμενα, πάντως. 2-3 διαλόγους σύντομους είχε ο Miles με το κοινό, ο Mark μίλησε μόνο για να παρουσιάσει τον Miles μετά το Watch Over You που έπαιξε μόνος με την κιθάρα (χαμός κι εκεί με sing alongs κτλ).

Φωνητικά πολύ καλός, σχεδόν άψογος. Έκανε skip κάποιες κορώνες-ψηλά σε 1-2 κομμάτια, αλλά όλα τα άλλα τα είπε αψεγάδιαστα. Ελάχιστα chorus ο Tremonti, μόνο σε 3 κομμάτια, που μου φάνηκε περίεργο.

Αν πρέπει να πω για Highlights θα ήταν Tremonti σε απόδοση, ειδικά σε σόλο (Hammett ακούς;) και ο ήχος που είχανε τόσο από παραγωγή όσο και σαν μπάντα: Πολύ δεμένοι!

Σχεδόν sold out ήταν το venue, ο κόσμος το ευχαριστήθηκε και τους χειροκρότησε πάρα πολύ σε όλα τα κομμάτια (σε αυτά των προηγούμενων δίσκων, πιο έντονα)… Μου έκανε εντύπωση που είχε αρκετό κόσμο από 30-40 και είχε και κάμποσους 40-50. Και αρκετές γυναίκες βέβαια, από τις οποίες κάποιες πρέπει να ήταν groupies γιατί είχα ντυθεί και ανάλογα :sunglasses:

Από merchandise είχαν μόνο ότι είχε να κάνει με τον τωρινό δίσκο. 30 τα t-shirts, 40 νομίζω hoodies, 55 το υπογεγραμμένο (μπροστά) βινύλιο…

Τους προτείνω ανεπιφύλακτα, αν και οι περισσότεροι εδώ μέσα, φαντάζομαι, δε θα τους χάνατε έτσι κι αλλιώς!

2 Likes

Τις τραβάνε τις γυναίκες οι άτιμοι! :stuck_out_tongue_closed_eyes: Ρώμη όταν τους είδα γινόταν χαμός. Και καλοντυμένες ε; Και συμμετοχή 100℅.

1 Like