Αγαπημένοι Alternative Δίσκοι

yeah
δισκαρα το ghost

να προσθεσουμε για το ιστορικο οτι ειναι αγγλοι
και οτι ο δισκος ειναι πηχτρα στις ακουστικες,δημιουργωντας ετσι ενα “folk” feeling!!

συν οτι οι στιχοι του 51st state δεν ειναι γραμμενοι απο τους ιδιους αλλα απο μια αλλη μπαντα
και ειναι οι εξης: (τους παραθετω γιατι για μενα αξιζουν πολυ-ιδιαιτερα την εποχη που γραφτηκανε)

Look out of your windows, watch the skies
Read all the instructions with bright blue eyes
Were W.A.S.P.s, proud American sons
We know how to clean our teeth and how to strip down a gun
We’re the 51st state of America

Our star-spangled Union Jack flutters so proud
Over the dancing heads of the merry patriotic crowd
Tip your hat to the Yankee conqueror
We’ve got no reds under the bed with guns under our pillows
We’re the 51st state of America

Here in the land of opportunity
Watch US revel in our liberty
You can say what you like
But it doesn’t change anything

'Cos the corridors of power
Are an ocean away
We’re the 51st state of America

ε βασικά ότι και να πουμε για New Model Army θα είναι λίγο. Ας είναι καλά οι Seps που μας κάναν να ασχοληθούμε μαζί τους από πολύ μικρή ηλικία, σε μία εποχή που το internet ούτε σαν λέξη δεν το είχαμε ακούσει. Το επόμενο cd που πήρα μετά το Chaos AD ήταν αυτό το δισκάκι βέβαια… Α ρε εποχές. Oσο για το ίδιο το γκρουπ κάπου είχα διαβάσει ότι ακόμα και πέρισυ είχε προβληματα με την διεξαγωγή των συναυλιων του στις ΗΠΑ.

[B]I wish we could find
Another way to go
Without the Ghost of Cain
In everything we do
The bitterness in failure
And the dirt in success
This is the choice
This is our choice

All lies all lies
All schemes all schemes
Every winner means a loser
In the western dreams

[/B]

α! να πω πώς στο κομμάτι Poison Street με τρελαίνει ένα σόλο με μία φυσαρμόνικα που έχει ( ή κάτι τελοσπάντων που ακούγεται σαν φυσαρμόνικα ).

Εγώ πάλι που δεν άκουγα Sepultura μικρός δεν έχω ασχοληθεί μαζί τους ως τώρα! :lol:

Καλά, και πώς ζούσες? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

Kαι εγω απο την διασκευη του Hunt τους εμαθα…(Φοβερη διασκευή παρεμπιπτόντως…)

βασικά αν το σκεφτείς καλά η διασκευή είναι απλώς τυπική. Το μόνο διαφορετικό στην βέρσιον των Seps είναι ότι είναι λίγο πιο επιθετικό το κομμάτι, και αυτό λόγω της φωνής του Max και των πιο βαριών κιθάρων. Κατά τα άλλα το κομμάτι δεν το πειράξαν καθόλου. Παρ’όλα αυτά η διασκευή είναι φοβερή, διότι το ίδιο το κομμάτι είναι φοβερό και … … γιατί ειναι οι Σεπ’ς στην τελική να ούμ’ :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Χεχε, εγώ ήμουν περισσότερο παιδί του power και όχι τόσο του thrash… (πως λέμε παιδί του γάλα βλάχας εβαπορέ, ένα πράγμα).

Τέσπα, μη φεύγω και off topic, δε λέει! :lol:

Tα άπαντα των Pixies, το Dirty των Sonic Youth και το Trublegum των Τherapy είναι τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό. Γενικά δεν πολυκατάλαβα ποτέ τον όρο alternative αλλά anyway.

Είναι ντροπή τους, μην αστειεύεσαι. Μεγάλη γκρουπάρα αν και με το τελευταίο τους μου τα χάλασαν λίγο. Άντε πότε θα τους δούμε live μαζί με Editors (ακόμα παραμιλάω από τότε στο Terra Vibe), She wants revenge και Arcade fire την ίδια μέρα;;;;;;;;

καλά, το troublegum από Therapy? είναι μεσα στα αγαπημένα μου άλμπουμς. Και εγώ ποτέ δεν κατάλαβα τον όρο αλτερνατιβ. Στην ουσία νομίζω ότι χρησιμοποιηθηκε για να διαχωρίσει αυτό το κύμα συγκροτημάτων από τα classic rock τα οποίο κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου παρά την εξέλιξη της μουσικής.

TROUBLEGUM!!
αουα και ουαου!!!

βασικα το διδυμο troublegum και infernal love ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!

:!:

μιας και μιλάγαμε για therapy, για να θυμηθούμε δύο από τα καλύτερα πιασαρικα - οσο δεν πάει - κομμάτια που γράφτηκαν ποτέ…

συγκίνηση.

fuckin’ 90’s ρεεεεεεεεεεεε!!!

Εντάξει, respect για τους Therapy?. Απλά φοβερό συγκρότημα. Και μια που αναφέρθηκε το Troublegum, ας ποστάρουμε και το ευφάνταστο εξώφυλλο του δίσκου, σε αναλογία με τα υπόλοιπα γκρουπ…

Το Alternative 4 που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν είναι τόσο off topic πάντως. Μη ξεχνάμε, ήταν ο πρώτος δίσκος των Anathema που ξέφυγαν εντελώς απο τον πρώιμο ήχο τους.

Συμπληρωματικά στα πάνω τραγούδια, πάρ’τε και το Diane απο τους Therapy? :wink:

Μία κλασσικούρα…

The Smashing Pumpkins - Siamese Dream

ωραίος ο Sharuman.

E, ας βάλω και κάτι από τους προπάτορες του είδους.

Gun Club - Fire Of Love ( 1981 )

Αγαπημένο δισκάκι. Για το συγκρότημα δεν ξέρω πολλά μιας και δεν έχω ασχοληθεί πέραν αυτού του άλμπουμ που είχα σε κασσέτα από τα παλιά. Φανταστείτε τον Rory Gallagher να παίζει πανκ και έχετε αυτόν τον υπέροχο δίσκο. Σίγουρα οι περισσότεροι από σας έχετε ακούσει κάπου κομμάτια όπως τα Sex Beat και She’s Like Heroin. Νομίζω ότι αποτέλεσαν μεγάλη επιρροή στην εξέλιξη αυτού που ονομάζουμε alternative. Βασικά δεν θα μπορούσα να βρω καλύτερο χαρακτηρισμό για την μουσική τους, από ένα στίχο τους:

You look just like an Elvis from hell…

Χωθείτε!

Elbow. Χαλαρες αλτερνατιβ καταστασεις απο Αγγλια μερια. Μονο το ντεμπουτο τους εχει τυχει ν’ ακουσω, δηλ ετουτο. Εφαγα φλασια και το αναφερω (& βασικα αυτη τη στιγμη γυρνα στο cd player). Θυμαμαι παλια μου αρεσε πολυ κι εχω αρκετα χρονια να τ’ ακουσω. Flashback σκηνικα.

ΧΜΜΜ άκουσα το κομμάτι Any Day Now από τους τύπους που πρότεινε ο Ανγκμαρ. Ενδιαφέρον μου φάνηκε. Θα το ψάξω περαιτέρω λογικά. Pink Floyd / Porcupine Tree καταστάσεις. Nice.

Ω! Αλήθεια; Θα ακούσω λίαν συντόμως τότε!..:slight_smile:

Έχουν αναφερθεί αρκετά καταπληκτικά άλμπουμ.
Επίσης όμως:

dEUS - In a Bar Under the Sea

Και το πρώτο (Worst Case Scenario) φυσικά γαμεί, αλλά το άνωθεν είναι το καλύτερό τους.

—> http://www.youtube.com/watch?v=BDntNqB-oxQ