Anathema 07-10-2011 Fuzz Club, Athens/08-10-2011 Principal Club, Thessaloniki

Για 6η-7η φορά καταρχάς, αυτή ήταν σκέψη εξ’αρχής και μέχρι πριν λίγο καιρό.
Το We re Here… είναι επιεικώς μέτριος δίσκος, για αναθεμα κακός. Το falling deeper ούτε καν το κρίνουμε. Παρόλα αυτά…χρωστάνε μια καλή εμφάνιση μετά την κοροϊδία που προσέφεραν στους Porcupine Tree. Και καμιά αλλαγή στο σετλιστ. Και όταν λέμε καλή εμφάνιση, δεν εννοούμε διεκπεραιωτικό live απλά. Θα πρέπει ακόμα και οι καινούριες παπαριές τους, να ενταχθούν σε ένα άψογο set και τη γνώριμη (μέχρι προ 3ετίας )αναθεμα απόδοση. Τουλάχιστον επί σκηνής να έχουν παραμείνει οι Anathema.

Λυσσάξτε άπιστοι.

πως ηταν?

Χωρις παρεξήγηση στους απωπανους, αλλά… λέτε βλακειες και σήμερα αποδειχτηκε περίτρανα.

2μιση ώρες ανάθεμα.
6 αρτιότατοι σε κάθε νότα ανάθεμα.
Μια τάτσομαν που έτρεμε σαν ψάρι απο τη συγκινηση και ας εχω παρευρεθει και σε άλλα αναθεμα ή σχετικα με αναθεμα λάηβ, απλά αυτό που παίχτηκε σήμερα δεν υπήρχε σε κανένα σύμπαν, αν και κατ εμε οι θεοι παντα παιζουν πορωμενα και παθιασμενα.
Και μια κωλοφαρδια να μπω μπακστεητζ δε με χάλασε.
Και επίσης σήμερα έζησα…

[spoiler]forgotten hopes
και…

angelica. [/spoiler]

Γειά σας. Τα ρέστα τουμοροου.

Χμ, υποθέτω πως για τους νεότερους φανς, που δεν τους έχουν δει πολλές φορές, το λάιβ χάρισε - όπως πάντα - άπλετη συγκίνηση. Όσο αφορά εμένα, δεν έδωσα το παρόν και τελικά δεν το μετανιώνω. Τα πάνω κομμάτια τα έχω ακούσει ξανά στο παρελθόν, επομένως δε νομίζω πως θα μου προσέφερε κάτι το καινούργιο το λάιβ… Μέχρι την επόμενη φορά λοιπόν.

[SPOILER]ειδικά το Angelica φαίνεται είναι το μόνο που έχουν στο σετλιστ τους απο το Eternity album, εδώ και χρόνια…* εδιτ, α ναι, και το Hope. Αλλά και πάλι, λίγα είναι! :P[/SPOILER]

We Are Here Because We Are Here (ΟΛΟ)
Deep
Pitiless
Forgotten Hopes
Destiny is Dead

Μετά έχασα τη σειρά. Αλλά έπαιξαν και:
Angelica
Hope
Empty
Lost Control
One Last Goodbye
Balance
Closer
Are You There?
Flying
Release

Και έκλεισαν με:
A Natural Disaster
Fragile Dreams

Edit: 1000 μπράβο για τους GravitySays_i. Εξαιρετικοί…

τι 26 τραγουδια ρε μαλακες:|

:frowning:

Ε, δεν παιξαν και κατι καινουργιο.

Πολύ καλό live και κατάθεση ψυχής από τα αδέρφια πάνω στη σκηνή. Δεν μας χάλασαν καθόλου οι 2,5 ώρες.
Ασχέτως αν σε κάποιους αρέσει ή όχι το νέο άλμπουμ, πρέπει να δεχτούμε ότι στο live ήταν αυτοί που έπρεπε, ώστε να υποστηρίξουν όλα τα κομμάτια, παλιά και νέα, άψογα.
Και δεν διαπίστωσα κανένα πρόβλημα στον ήχο, τουλάχιστον εκεί που ήμουν εγώ.
Τα λέμε αύριο στο 8ωρο :slight_smile:

Ευχαριστώ και τον Danny για τη φωτό, πολύ καλός και φιλικός.

Και χωρίς break…

Σε τρομερή φόρμα όλοι τους παρά τα στραβά που παρουσιάστηκαν. Ο Danny στα πρώτα κομμάτια είχε πρόβλημα με την κιθάρα του. Στο δεύτερο έγινε αντικατάσταση της αρχικής, αλλά και πάλι γκρίνιαζε για ένα δεκάλεπτο ακόμα. Σε κάποιο σημείο έφυγε ένα τύμπανο από τα drums του John. Παράπονο το έχω που ο Danny δεν μου έδωσε πέννα, αλλά η αλήθεια είναι πως θα με έβαζε σε περίεργες σκέψεις αν μου έδινε, καθώς επέλεξε να τις δώσει όλες στο ωραίο φύλο.

Το θέμα δεν είναι μόνο η έκταση του setlist. Αλλά και η εξαιρετική τους απόδοση σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς. Ξεπέρασαν τις προσδοκίες μου και είμαι βέβαιος ότι αυτό ισχύει για οποιονδήποτε βρέθηκε απόψε στο Fuzz. Προς το τέλος έγινε μια μονομαχία μεταξύ Sleepless, A Dying Wish και Angelica, με το κοινό να επιλέγει Angelica και τον AperiZ9 να στεναχωριέται που δεν θα ακούσει A Dying Wish. Αλλά τι να λέμε τώρα; Παράπονα μετά από αυτό;

Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι το We Are Here Because We Are Here από κοντά ακούστηκε στα αυτιά μου πολύ πιο heavy από το studio. Επικό live που θα μείνει στις μνήμες όσων ήταν εκεί για πάρα πολύ καιρό…

Πολύ ωραίο λιβε! 2,5 ωρες και καθε δευτερολεπτο αξιζε πραγματικά! Πρωτη φορά τους έβλεπα και σιγουρα θα τους ξαναδώ!

Δεν τους είχα δει ποτέ μόνους τους σε κλειστό χώρο, μόνο σε rockwave με Heaven & Hell το 2007 και πέρυσι με Porcupine Tree.

Ευρώ και τραγούδι χτες, 2μιση ώρες στην σκηνή χωρίς διάλειμμα. Τιμιότης η ίδια. Αν αγαπάς και την περίοδο από Alternative 4 & πέρα οπως εγώ δεν μπορούσες να μην φύγεις ικανοποιημένος. Τώρα ανάλογα τι σου αρέσει και πόσες φορές το έχεις δει, πράττεις αναλόγως οπότε καταλαβαίνω Elleanor & Angmar αλλά και όσους χάρηκαν το live χθες.

4 χρόνια στο φόρουμ, ακόμα μπερδεύετε το όνομα μου. :PPP

Ερώτηση. To Fragile Dreams το έπαιξαν το ίδιο “heavy” με τον δίσκο, ή πιο χαλαρά? Ρωτάω γιατί το συγκεκριμένο είναι ένα απο τα κομμάτια που έχουν “ελαφρύνει” αρκετά στις λάιβ εκτελέσεις τα τελευταία χρόνια.

Ντάξει, για μετά από τόσες φορές, μια χαρά έπαιξαν και τίμια κτλ. Αλλά αρκετά safe σετ παλιότερων κομματιών και ολόκληρο το 'We’re Here…". Τουλάχιστον μοίρασέ το κάπως! Βαρεμάρα…αλλά όπως και να’χει πολλοί που το γουστάρουν μια χαρά ανταπέδωσαν με το χειροκρότημα. Για τους υπόλοιπους, νύστα.
Α, και το Everything παραμένει το χειρότερο κομμάτι τους και επί σκηνής. Και στο Get Off, Get Out πού είχαν κρύψει τον Yorke;

Το Fragile Dreams ναι, χέβυ όπως πρέπει το παιξαν.

[SPOILER] Το We’re Here… παραμένει πατάτα.Νερόβραστη κιόλας[/SPOILER]

ομορφη βραδια χτες! ασχετο που επαιξαν ολο το νεο, μουσικα τα εδωσαν ολα μεσα σε δυμομισι ωρες. τα φωνητικα του ηταν αψογα και ο ηχος πολυ καλος. τουλαχιστον για μενα που ημουνα πισω. αυτα. hails σε tyler

Απο το fb

ANATHEMA - official band page
Message to our friends in Crete. We have been checked in at Athens airport since 8AM, waiting for our flight to Heraklion. There is a strike by air traffic controllers. So far we’re still waiting for information. We’ll keep you posted.

Παίζει να αργήσουν πολύ όμως να φύγουν… Ένας φίλος ήρθε από Κρήτη προχθές και πέταξε με 8 ώρες καθυστέρηση…

Για πείτε κανένας από Θεσσαλονίκη τι έλεγε το live… Έψηνα να πάω αλλά με κέρδισαν οι POS…

Σε ένα μισογεμάτο Principal και όχι κατάμεστο όπως τις προηγούμενες φορές, οι Anathema έδωσαν την πιο γκαζωμένη συναυλία τους τα τελευταία τουλάχιστον 5 χρόνια στην πόλη μας, σε σημείο που τα τραγούδια τους να ακούγονται ζωντανά σκληρότερα, με μεγαλύτερη ενέργεια, και οι ίδιοι να είναι περισσότερο κινητικοί και ορεξάτοι. Στο δίωρο show τους απέδωσαν εξαιρετικά σχεδόν ολόκληρο τον τελευταίο δίσκο τους (We are here…),με ενδιάμεσες σφήνες του παρελθόντος, που ξεσήκωσαν το κοινό με απκορύφωμα την λυσσασμένη εκτέλεση (όπως του πρέπει) του αιώνιου hit τους…όσο για το Sleepless ( αφιερωμένο στους μεταλλάδες του live…δακρύσαμε), μουσικά έσπειρε, αλλά φωνητικά κάθε πέρσι και καλύτερα…εις το επανιδείν…!!!

Στις πρωτες, δε, νοτες του angelica, ο danny το κοβει και ζητα απο τους σεκιουριταδες να πεταξουν εξω καποιον απο τις πρωτες σειρες, προσωπικα δεν καταλαβα τι εγινε, του τα χωσε και ο vincent, και συνεχισαν το τραγουδι εμφανως εκνευρισμενοι… Μα πανω στο angelica?

έτσι είναι οι φίρμες…[-X