Arcade Fire - The Suburbs

'Εχει ποσταριστεί αυτό?

Ανοίξτε με chrome πρεφεραμπλιι.

Οι Arcade Fire είναι από τις σημαντικότερες indie μπάντες των καιρών μας -και όχι άδικα ε.

Το The Suburbs είναι ένας κλασικά ωραίος Arcade Fire δίσκος. Και λέγοντας κλασικά (για αρκεηντ φαηαρ) εννοώ: έχει τις κομματάρες του (deep blue, suburban wars κτλ) έχει τα συμπαθητικά του τραγούδια, έχει και τα εντελώς αδιάφορα.

Και αυτός, που λέτε, είναι ο λόγος που σπάνια ακούω arcade fire δίσκο ολόκληρο. :slight_smile:

μανοσ νομίζω είσαι ο μόνος που το κάνει αυτό με το Suburbs.

Ναι ναι, υποθέτω ότι παίζει κάποιο κονσεπτ από πίσω γιατί βλέπω πολλές φορές τη λέξη σαμπερμπς και ακούω να μιλάει για modern men και modern children και τελειώνει κυκλικά με τη μελωδία της αρχής, αλλά να δε φταίω εγώ. Πάει μόνο του το χέρι στο skip. Εδώ πήγαινε στο neon bible, εδώ που τα λέμε.

πως γίνεται να ακούς μεμονωμένα τραγούδια από το suburbs?εγώ όσες έχω βάλει το δίσκο δεν έχω πατήσει ούτε μια φορά το skip.
και γιατί λες πως ακόμη και στο neon bible πήγαινε το χέρι μόνο του στο skip?πανθομολογουμένως το suburbs είναι καλύτερο από το neon bible.όπως και το ντεμπούτο τους.
don’t talk about indie mister![-X
(ευκαιρία έψαχνα να στο πω αυτό από τότε που μου “την είπες” στην ώρα του λαού:country:)

Είμαι σίγουρος ότι μερικοί AF φανς εδώ μέσα θα διαφωνήσουν μαζί σου.

πιες: υπάρχουν ιντι δίσκοι που ακούγονται νερακι απ’ την αρχή μέχρι το τέλος. βλέπε φλητ φοξης, αλλά η σύγκριση είναι εντελώς άκυρη και ξεφεύγουμε.

για εμένα νεράκι ακούγεται και το suburbs…
και που ακριβώς θα διαφωνήσουν?το neon bible αντικειμενικά δε θεωρείται ο καλύτερος δίσκος τους.στο δημοψήφισμα για τα 00’s δεν έχει ούτε μια εμφάνιση, σε αντίθεση με το funeral.

Δεν έχω ιδέα τι έχουν ψηφίσει, όταν είχε βγει το Neon Bible άλλα λέγαν εδώ μέσα αν θυμάμαι καλά. Γενικά δεν ξέρω τι πιστεύουν οι ιντι φανς ανά τον κόσμο, είχα την εντύπωση ότι θεωρούσαν το neon bible το καλύτερο. Μην κολλάς εκεί όμως, μικρή σημασία έχει. Η άποψή μου είναι να φτιάξετε στο θρεντ με τις συλλογές ένα arcade fire ανθόλοτζυ από όλους τους δίσκους τους να έχουμε μια κυκλοφορία του 9 να την ακούω κι εγώ ολόκληρη γιατί υπάρχουν πάντα μερικά τετριμμένα/αδιάφορα/τίποτατοιδιαίτερο τραγούδια σε κάθε δίσκο τους.

για το neon bible συμφωνώ.έχει ένα intervention και ένα my body is a cage, αλλά γενικά έχει και κάποια fillers.στο suburbs δε μπορώ να βρω ούτε ένα μέτριο κομμάτι.δεν ξέρω…ίσως να πρέπει να τσεκάρεις και τους στίχους.είναι άρρηκτα συνδεδεμένοι με τη μουσική και σε κάποια κομμάτια (“suburban war”, “sprawl II” it is) είναι από τους καλύτερους που έχουν γράψει ever.
κάποιοι είπαν πως είναι καλύτερο και από το ok computer.και για να πω την αλήθεια η σύγκριση δε μου φαίνεται και τόσο ιερόσυλη…

Βρε α να χαθείς, σαλαμαλέγκε.

Εγω προτιμω suburbs απο ok computer παντως και ας μην κολαει λιγο πολυ η συγκριση.
Α και στα προηγουμενα των Arcade Fire με επιανε ολιγον υπνος… :stuck_out_tongue:
Το suburbs δεν εχει ουτε ενα αδυναμο σημειο.
Δισκαρα αλλα εχουν βγει και αλλα καλυτερα φετος χε χε χε

θέλω και εγώ να το πω, αλλά είμαι τόσο δεμένος με το ok computer που δυσκολεύομαι…
στο μέλλον πάντως ξέρω πως όταν θα ακούω τους στίχους “in the suburbs I learned to drive, and you told me we would never survive, so grab your mother’s keys we leave tonight” δε θα μένω ασυγκίνητος…

δε νομίζω.ειδικά στο είδος μόνο τα broken social scene και wolf parade θα μπορούσαν να το κοντράρουν, αλλά και πάλι όχι…

Καταπληκτικό το Suburbs, είναι νωρίς βέβαια για πιο λεπτομερή άποψη και θα ακολουθήσουν (ευτυχώς) πολλαπλές ακροάσεις, αλλα η πρώτη εντύπωση είναι αυτή. Άρτιο.
Νομίζω ότι εύκολα ξεπερνάει το Neon Bible και κοντράρεται άνετα και με το Funeral. Ο χρόνος θα δείξει…

Αυτό.

Δεν υπάρχει τραγούδι που να μη σου λέει κάτι! Είναι ο δίσκος που έχω λιώσει περισσότερο μέσα στο 2010! Μου κάνει εντύπωση ειδικά όταν συγκρίνεται με το Funeral, πόσο υπέροχοι αλλά και διαφορετικοί ακούγονται οι δίσκοι. Τι να λέμε τώρα μεγάλο συγκρότημα!

By the way, χθες είδα το άλμπουμ σε γνωστό κατάστημα, σε λεπτή digipack έκδοση. Το πήρε μήπως κανείς να μας πει αν όλα είναι έτσι?

το έχω αγοράσει εγώ σε αυτήν την έκδοση.όλα έτσι είναι, μόνο που υπάρχουν οκτώ διαφορετικά εξώφυλλα.

Το πετυχα και εγω χθες σε βινυλιο σε γνωστο μαγαζι, με μια χαρα το βουταω ετοιμος να το παρω γυρναω να δω τιμη και μ εκοψε τα ποδια, δεν θυμαμαι ποσο το ειχε ακριβως (γιατι ειχα παθει εγκεφαλικο πιο πριν που βρηκα σε βινυλιο special edition το πρωτο των fleet foxes και το ειχαν 37) αλλα ηταν αρκετα τσιμπημενη :evil:

nodi όχι βινύλια από μετρόπολις, συνήθως τα έχουν 10 ευρώ πάνω, λολ.
δοκίμασε στο rhythm, στη Μπενάκη.

Public πειραια ειχα παει, να χαζεψω λιγο επειδη περναγα απ’ εξω αλλα τα ιδια χαλια με τα metropolis ειναι σε τιμες… :?
Απο γνωστα μονο απο Fnac αγοραζα παλια…

έψαχνα στο site της lifo και βρήκα αυτό εδώ:

http://www.lifomag.gr/mag/features/2266

ανταπόκριση της monika για το live των arcade fire στο παρίσι πριν από λίγες μέρες.
το ποστάρω γιατί, πέραν του ότι μου άρεσε το κείμενο, θέλω να δείξω πως οι arcade fire έχουν μπει πλέον στη σφαίρα των μεγάλων συγκροτημάτων.

mr_whatsisname likes this