Astérix le Gaulois

Ε, νομίζω χρειαζόταν ένα τέτοιο θεματάκι… :roll:

Το πολυαγαπημένο κόμικ είναι το πνευματικό παιδί των Albert Uderzo (σκίτσο) και René Goscinny (κείμενα). Και μπορεί να είμαστε εξοικειωμένοι με τις διάσημες φιγούρες του Uderzo, αλλά καλό θα είναι να μην ξεχνάμε πως και ο Goscinny είναι από τους σημαντικότερους μεταπολεμικούς Γάλλους λογοτέχνες και λατρεύεται στην πατρίδα όχι μόνο για τον Αστερίξ αλλά και για τον Μικρό Νικόλα (Le Petit Nicolas). Γι’ αυτό, κατά την άποψη χιλιάδων fan ανά τον κόσμο, Αστερίξ χωρίς Γκοσινύ απλώς δεν υπάρχει (and I’ll drink to that από το υψωμένο κέρας μου! :lol:)

Οπότε, κατά χρονολογική σειρά οι περιπέτειες του μικρόσωμου Γαλάτη είναι οι ακόλουθες:

1961 - Αστερίξ ο Γαλάτης (Astérix le Gaulois): Αστερίξ, Οβελίξ, Πανοραμίξ κάνουν πάρτυ στο ρωμαϊκό στρατόπεδο τρώγωντας φράουλες και μιλώντας για…τρίχες!.. :lol:

1962 - Το χρυσό δρεπάνι (La Serpe d’or)

1963 - Αστερίξ και οι Γότθοι (La Serpe d’or): Βησιγότθοι, Οστρογότθοι…και άλλοι Γότθοι…

1964 - Αστερίξ ο Μονομάχος (Astérix gladiateur): Παρά τα πολύ “προχώ” μπρούταλ φωνητικά του, το ταλέντο του Κακοφωνίξ δεν αναγνωρίζεται, οπότε τον μπουζουριάζουν και τον στέλνουν πακέτο στη Ρώμη για ορεκτικό των λιονταριών. Ο Αστερίξ και ο Οβελίξ αναλαμβάνουν να τον σώσουν… (-“Χαίρε Καίσαρ, οι μελλοθάντοι σε χαιρετούν!” - “Γειά σου, Ιούλιε!!!”)

1965 - Ο Γύρος της Γαλατίας (Le Tour de Gaule d’Astérix): Γαστρονομική περιήγηση στη Γαλλία- αχ!..Πρώτη εμφάνιση του Ιντεφίξ! και Αστερίξ και Κλεοπάτρα (Astérix et Cléopâtre): Ναι, είχε ωραία μύτη… :roll: Ο Οβελίξ πίνει επιτέλους μια τζουρίτσα μαγικό φίλτρο…

1966 - Ο Αγώνας των Αρχηγών (Le combat des chefs): Κλωτσομπουνίδι κορυφής / Αστερίξ και οι Βρετανοί (Astérix chez les Bretons): οι “αιώνιοι εχθροί” συνασπίζονται ενάντια στους Ρωμαίους (“Ω, θα ήθεα μια σταγόνα γάλα για το χλιαρό νερό μου, παρακαλώ!”, “Έτσι είναι, δεν είν’ έτσι;”) και Αστερίξ και οι Νορμανδοί (Astérix et les Normands): “Και πως φτιάχνεται το αγριογούρουνο αλά κρεμ;” - “Είναι πολύ εύκολο. Σαν τις φράουλες αλά κρεμ, μόνο που αντί για φράουλες βάζεις αγριογούρουνο!”

1967 - Αστερίξ ο Λεγεωνάριος (Astérix légionnaire)

1968 - Ο Αστερίξ στους Ολυμπιακούς Αγώνες (Astérix aux Jeux Olympiques): Ο Αστερίξ φτάνει στην (αρχαία) πατρίδα μας για να συμμετάσχει στους αγώνες αλλά, μαζί με την μεθυλοτριελονόνη, το μαγικό φίλτρο μπαίνει στη λίστα των Ελλανοδικών (η αρχαία WADA) ως απαγορευμένη ουσία. Εκπληκτική η μετάφραση στα Αρχαία Ελληνικά και τα Κρητικά!!! / Η ασπίδα της Αρβέρνης (Le bouclier Arverne): Κρασί και κάρβουνα. Από τις ωραιότερες ιστορίες! ("ΔΕΝ τη θέλω τη ρώγα μου του σταφυλιού!!!)

1969 - Ο Αστερίξ και η Χύτρα (Astérix et le chaudron): Λαμογιές και σκάνδαλα στον αρχαίο κόσμο… και Ο Αστερίξ στην Ισπανία (Astérix en Hispanie): Όλε! (“Τότε κι εγώ θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι να σκάσω!”)

1970 - Η Διχόνοια (La Zizanie): Ο πιο αξιομίσητος, βδελυρός συνωμότης στην ιστορία των κόμιξ! και Ο Αστερίξ στην Ελβετία (Astérix chez les Helvètes): Ψωμάκια χάνονται στο φοντύ, μαστίγια δεν προλαβαίνουν να στεγνώσουν στην ώρα τους για τα όργια, τα ρολόγια πρέπει να ρυθμίζονται όταν ακούγεται “κούκου!”, το ελβετικό τραπεζικό σύστημα δέχεται σοβαρό πλήγμα στην αξιοπιστία του και ο Οβελίξ καταλήγει οτι η Ελβετία είναι, όντως, επίπεδη…

1971 - Η Κατοικία των Θεών (Le Domaine des dieux): Πολυτελείς κατοικίες μόλις 3 εβδομάδες από τη Ρώμη, συνδικαλιστικές επιτροπές και υποεπιτροπές λεγεωναρίων και δέντρα που φυτρώνουν από ένα βελανίδι… Ο Ιντεφίξ παθαίνει ψυχολογικά τραύματα…

1972 - Οι Δάφνες του Καίσαρα (Les Lauriers de César): Αυτοκρατορικό ραγού! και Ο Μάντης (Le Devin): διαβάζει το πέταγμα των πουλιών, τα εντόσθια των ζώων, τις πίτες, τις μπύρες, τα γλυκά…

1973 - Αστερίξ στην Κορσική (Astérix en Corse): Βρωμερά τυριά, αμίλητες καλλονές, υπεραιωνόβιοι γέροι και αιματηρές βεντέτες…Μπρρρ!

1974 - Το Δώρο του Καίσαρα (Le Cadeau de César)

1975 - Το Μεγάλο Ταξίδι (La Grande traversée): Η ανακάλυψη μιάς νέας ηπείρου γεμάτης “γλου-γλου”…

1976 - Οβελίξ και Σία (Obélix et Compagnie): Το κόμικ που πρέπει να διαβάσουν ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι οικονομολόγοι! Ο πληθωρισμός χτυπά τον αρχαίο κόσμο. Με την αγορά δύο μενίρ δώρο ένας δούλος!!! ( Το αγαπημένο μου, μακράν!)

1979 - Αστερίξ στους Βέλγους (Astérix chez les Belges): Η διευθέτηση του ζητήματος περί του ποιος είναι ο πιο δυνατός και θαρραλέος λαός, οι τηγανιτές πατάτες και πρωινά που τρώγονται από το βράδυ…

[CENTER][/CENTER]

Όλα τα άλλα άλμπουμ είναι αποτυχημένες ή ημι-αποτυχημένες προσπάθειες του Uderzo να συνεχίσει τις περιπέτειες του Αστερίξ.

Ψηφίστε αγαπημένες ιστορίες και χαρακτήρες και μην ξεχνάτε ποτέ:

[SIZE=“5”]Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!![/SIZE]

Τα έχω διαβάσει όλα, τα είχε σε μια βιβλιοθήκη στην Κρήτη και τα δανειζόμουν :smiley:

Τώρα τα έχω βρει και στον Παπασωτηρίου στη Στουρνάρη και λέω να αρχίσω να αγοράζω…
Αγαπημένη ιστορία, Ο Αστερίξ στους Ολυμπιακούς Αγώνες φυσικά!

ψ: στην Κρήτη είχα βρει και μία special έκδοση, τον Αστερικάκη, που και καλά μιλάγαν κρητικά, τρελό γέλιο :stuck_out_tongue:
Νομίζω έχει κυκλοφορήσει και στα ποντιακά ή κάτι τέτοιο

8O8OΟ,τι να ναι…Τα εχω διαβάσει όλα και αγαπημένος μου ειναι ο δεμένος βάρδος ΚΑΚΟΦΩΝΙΞ…και φυσικά τα υπέροχα εδέσματα με μέλι…
Όσοι γνωρίζετε γαλλικά καλό θα ήταν να διαβάσετε και τις γαλλικές εκδόσεις…
Ils sont fous ces gaulois !!!

Χαχαχ, συμπτωση, χτες αρχισα να διαβαζω παλι τον Αστεριξ και τους Νορμανδους. :Ρ

Ε τι να πει κανεις, αχτυπητο διδυμο γκοσινη και ουντερζο, κι αυτο αποδειχτηκε με τα τευχη του δευτερου μετα τον θανατο του πρωτου.(τεραστιες αποτυχιες.)

Rope γαματη αναλυση διαβασα ολο το ποστ :Ρ

Αγαπημενος και πρωταγωνιστικος χαρακτηρας πιστευω πως και στα αλμπουμακια και στις ταινιες ειναι ενας.

ΟΒΕΛΙΞ.

Ολες οι ατακες σε καθε τευχος απο αυτον προερχονται. Μην αναφερω τα επικα ‘‘νιωθω μια αδυναμια’’ κλπ. Αγαπαμε.

Αγαπημενο τευχος δεν εχω καταφερει να ξεχωρισω, αλλα οι δαφνες του καισαρα και ο αστεριξ στους βρετανους ειναι ισως λιγο πιο πανω απο τα αλλα.

Τα εχουμε πει,το καλυτερο και πιο πνευματωδες comic ever…

Οβελιξ συμφωνεις??


ΟΒΕΛΙΞ για παντα!!:bow:
δεν παίζεται!!!
τα τεύχη του ΑΣΤΕΡΙΞ τα έχω όλα!έιναι η μοναδική συλλογή που έψαξα τόσο πολύ για να βρω παλιά τεύχη!

Ψηφιστε και δω να ανοιξει κι αλλο η ψαλιδα8)

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4688&highlight=�������

Α, μιας και αναφέρθηκε… Όσοι έχετε τη δυνατότητα πρέπει ΣΩΠΟΔΗΠΟΤΕ να διαβάσετε τις αυθεντικές ελληνικές μεταφράσεις του Τάσου Ψαρρόπουλου (Anglo-Hellenic Agency). Καμία απολύτως σχέση με τη Μαμουθκόμιξ…

Θα μπορούσα να γράψω μια μίνι-έκθεση, αλλά με βλέπω (για την ώρα) να κάνω πιο μικρό ποστ καθώς είμαι κουρασμένος!

Μεγάλη αγάπη, και παρατήρησα πως η Rope δεν ανέφερε στο αρχικό της ποστ τις ιστορίες που έκανε μόνος του ο Uderzo. Κάποιες είναι όντως χάλια μαύρα, 2-3 όμως αξίζουν (αναφέρω την " Οδύσσεια του Αστερίξ" και το “Ρόδο και Ξίφος”).

Αλλά κακά τα ψέματα, τα κείμενα του Goscinny ήταν που έκαναν τη διαφορά… Τα Αστερίξ (αλλά και τα Λούκυ Λουκ), δεν ήταν απλά ιστορίες για κάποιους ενδιαφέροντες χαρακτήρες κάπου στην Γαλατία, αλλά βρίθουν απο αναφορές σε σύγχρονα πολιτισμικά ορόσημα (θυμίζω την εμφάνιση των Beatles στο Αστερίξ στη Βρετανία), καθώς και σε αλληγορίες που παραπέμπουν άμεσα σε κοινωνικές καταστάσεις της εποχής μας. Τρανό παράδειγμα η σάτιρα του εμπορίου, του χρήματος και των επιχειρήσεων στο Οβελίξ και Σία, ή η αναφορά στην περιβαλλοντική καταστροφή στην Κατοικία των Θεών…

Γι’ αυτό και τα κείμενα του Αστερίξ μπορεί να τα απολαύσει και ένας ενήλικας, ο οποίος θα τα δει κάτω απο ένα άλλο πρίσμα σε σχέση με το παιδί…

Κορυφαιο,εχω μεγαλωσει μ’αυτα τα comics και τα εχω μαζεψει ολα μεχρι το 98.Τωρα μαλιστα λεω να πιασω το “αστεριξ και οι γοτθοι” που ειναι και το αγαπημενο μου.

Ωραίο τόπικ όντως Rope!
Με καλύψατε. Είναι το αγαπημένο μου κόμικ επίσης -καταπληκτικό και σε κείμενο και σε σκίτσο. Απίστευτο δίδυμο και απίστευτη συνεργασία! Προσπαθώ να καταλήξω σε αγαπημένο: νομίζω ειμαι -ε με δυσκολία κι εγω- αναμεσα σε Μεγάλο ταξίδι (τι παντομίμα…) και Κορσική. Χμ, ισως.

Rope, καιρός να θυμηθείς σε περίπτωση που ξέχασες, πως να ποστάρεις εικόνες νομίζω! Οκ, το ξέρουμε πως γνωρίζεις πολλές γλώσσες, αλλά τα νανίστικα ομολογουμένως μου διαφεύγουν. :stuck_out_tongue:

(εκτός αν ήταν επιτηδευμένη η κίνηση να ποστάρεις τόσο μικρή τη φωτό… χμμμ, ποιός ξέρει τι μπορεί να λέγεται εκεί μέσα… ) :-s

Τα έχω όλα στα γαλλικά. Λατρέβω Αστερίξ, ακόμα και τα μετριότατα τελευταία. Φοβερό χιούμορ και χάνει πολύ στα ελληνικά. Φαντάσου!

τα έλεγα και αλλού…

Δυστυχώς είναι όπως τα γράφεις Vic, η μετάφραση δε αποδίδει τα λογοπαίγνια και τις αναφορές στην Γαλλική πραγματικότητα και αυτό δεν είναι πάντα ευθύνη των μεταφραστών, δεν πιστέυω σε άλλες γλώσσες οι μεταφραστές να τα έχουν πάει πολύ καλύτερα…
Υπάρχουν αναφορές στην Γαλλική επικαιρότητα της εποχής που κυκλοφορούσαν οι ιστορίες που δεν είναι προφανείς ούτε στους νεώτερους Γάλλους αν δεν κάτσουν να ψάξουν “τι έπαιζε” στην χώρα τους την εποχή που έβγαιναν οι ιστορίες: Για παράδειγμα το “δώρο του Κάισαρα” έχει άμεση σχέση με το πολιτικό κλίμα της Γαλλίας πριν τις προεδρικές εκλογές του '74 (Ζισκάρ εναντίον Μιτεράν).

Στο “Οβελίξ και Σία” ο χαρακτήρας του “τεχνοκράτη” Caius Saugrenus μοιάζει υπερβολικά στον Σιράκ (όπως ήταν τοτε :wink:) και παρουσιάζεται ως απόφοιτος μιας σχολής (Nouvelle Ecole d’Affranchis) που σαφώς παρωδεί την E.N.A. (μία ανώτατη σχολή δημόσιας διοίκησης από όπου προέρχονται σε εντυπωσιακό ποσοστό οι πολιτικές ελίτ της Γαλλίας) της οποιάς απόφοιτος είναι και ο Σιράκ :stuck_out_tongue:

Ωραίο thread Rope, αν και μάλλον αυστηρή είσαι με τον Uderzo, δεν είναι όλες οι ιστορίες που έβγαλε μόνος του για πέταμα :wink:

Φουφ, εντάξει, δεν είπα ότι οι ιστορίες του Uderzo είναι για πέταμα… Μερικές είναι συμπαθητικές… Απλά για μένα δεν υφίσταται σύγκριση με το χιούμορ του Goscinny, όπως π.χ. στην Ελλάδα δε θα συγκρίναμε το χιούμορ του ΚΥΡ με εκείνο του Τσιφόρου, ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ… Και οι φανατικοί Αστεριξάδες ανά τον κόσμο, τοποθετούν τα all-Uderzo άλμπουμ σε ξεχωριστή κατηγορία… 8)

Vic και Mule, συμφωνούμε απόλυτα ότι ορισμένα λογοπαίγνια χάνονται στη μετάφραση… Όσοι από εμάς ξέρουμε Γαλλικά κι έχουμε διαβάσει ιστορίες στο πρωτότυπο καταλαβαινόμαστε. Επίσης τα λογοπαίγνια στα Λατινικά είναι πολύ καλά (και, δυστυχώς, όντας Τεταρτοδεσμίτισσα δεν τα κατάλαβα ποτέ όλα :frowning: )

Η αξία του Αστερίξ ως “ιστορικού” οδηγού για τη συγκεκριμένη περίοδο είναι αναμφισβήτητη. Προσωπικά με έκανε να ανοίξω εγκυκλοπαίδιες για διάφορα ζητήματα (η “Κατοικία των Θεών” π.χ. είναι ένας μίνι οδηγός στο Ρωμαϊκό γίγνεσθαι του 1ου αι. μ.Χ. :stuck_out_tongue: ) και μέσα από τις χοντράδες να μάθω πολλά πράγματα… Και για τους ίδιους τους Γάλλους έχει ξεχωριστή αξία: από τη μια τους έφερε “σε επαφή” με τους Γαλάτες προγόνους τους, από την άλλη ήταν μια απαραίτητη τόνωση του ηθικού τους - έστω και έμμεση - μετά το ταπεινωτικό στραπάτσο του Β’ Παγκόσμιου Πολέμου…

@ Mule: Ο Caius Saugrenus είναι μορφή!.. Για το Chirac δεν είμαι τόσο σίγουρη… :stuck_out_tongue:

@ Vic Vega: Πρέπει να το συζητήσουμε κάποια μέρα διεξοδικά εκ του σύνεγγυς το θέμα! ΣΩΠΟΔΗΠΟΤΕ!

@ Ellanor: Εεεε, προσπάθησα και δε μου βγήκε συγγνώμη! :frowning: Μη γκρινιάζεις… Είμαι παλαιάς τεχνολογίας και βγάζω πολύ συχνά bugs, οπότε ή κάποιος πρέπει να δώσει 2-3 γροθιές στο monitor μου (=κεφάλι) ή να κάνει υπομονή… Θα μπορούσες ίσως να με βοηθήσεις να την ποστάρουμε πιο μεγάλη; :stuck_out_tongue:

Δεν είσαι τόσο σίγουρη πως ο Chirac ήταν η έμπνευση για τον Caius Saugrenus ή για το αν και ο ίδιος είναι μορφή; :stuck_out_tongue:

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Δεν είμαι σίγουρη για το αν ο Chirac είναι μορφή για τη γαλλική και κατ’ επέκταση ευρωπαϊκή οικονομία! Μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε τους Γάλλους γι’ αυτό… Όσο για τον αν αποτέλεσε έμπνευση για τον Albert… είναι νομίζω πασιφανές! :wink:

Κοίτα, στη Γαλλιά όπου οι πρόεδροι έχουν σαφή κομματική ταυτότητα εξαρτάται ποιόν θα ρωτήσεις…
Oι περισσότεροι Γκωλικοί θα σου πουν μάλλον καλά λόγια…
Εξαίρεση θα είναι σίγουρα ο Σαρκοζύ με τον οποίο δεν έχουν και τις καλύτερες σχέσεις… :roll:
Αλλά ο Σαρκοζύ δεν έιναι και “τυπικός” Γκωλικός, μάλλον έιναι ο πρώτος “μετά-Γκωλικός” πρόεδρος της Γαλλίας αλλά αυτό δεν είναι κάτι για να το εξηγήσω περισσότερο εδώ, μη με αφήσεις να σπαμάρω στο θρεντ σου! :lol:

On topic:
Για τις ταινίες του Αστερίξ τι γνώμη έχετε;