Astérix le Gaulois

Με περηφανια δηλωνω οτι τα εχω ολα!!Αν και απο τοτε που μας αφησε ο Γκοσινυ δεν μπορω να πω οτι ειναι εξισου καλα…

Είσαι φοβερός. Έχεις κάνει διατριβή στο θέμα. Γαλλίδα μαμά;;;;;;;;

Eγω πάντως είχα βρει καποια παλια, στο γιουσουρουμ ακομα και τον Ιντεφιξ τον έχει ως Κατουρλιξ γαμάτο;

Ξεθάβω ορισμένα τυχαία θρεντ (απο τα πιο ενδιαφέροντα που υπάρχουν σε ολόκληρο το φόρουμ) μπας και δούμε κανένα παραπάνω ποστ σ’ αυτή την κατηγορία…

Εχω ολα τα τευχη και στις παλιες (απο την μανα μου που διαβαζε) και στις καινουριες εκδοσεις. Καποια ονοματα ειναι οντως αλλαγμενα. Γενικα λατρευουμε Αστεριξ και το καλοκαιρι που θα παω Γαλλια θα παω να επισκεφθω και το χωριο του Αστεριξ, εχει παει κανεις να πει εντυπωσεις?

Έχω πάει πριν από σχεδόν 20 χρόνια. Τότε το είχα ευχαριστηθεί, αλλά στη συνέχεια το '92 άνοιξε η Eurodisney που σίγουρα είναι πιό πλούσια σαν θεματικό πάρκο.
Από τότε υποτίθεται πως έχουν γίνει κάποιες βελτιώσεις για να γίνει πιό ανταγωνιστικό το πάρκο του Αστερίξ αλλά δεν έχω πάει ξανά για να έχω άποψη.
Παίζει να υπάρχει πιό πρόσφατη επίσκεψη από τον Vic Vega, ελπίζω να δεί το θρεντ και να απαντήσει.

Μπορείς να πάρεις μία πρώτη γεύση από το site τους που από ό,τι βλέπω δεν έχει επιλογή για άλλη γλώσσα από τα Γαλλικά 8O αγνοώντας την παγκόσμια εμβάλεια του ήρωα!
http://www.parcasterix.fr/

Πάντως έχω ακούσει απο πολύ κόσμο οτι το χωριό του Αστερίξ πατάει την Disneyland στο Παρίσι! Πράγμα που αν δε το δω δε θα το πιστέψω, αν και το λένε πολλοί ομολογουμένως…

Εχω ριξει μια ματια στο site, οντως μεγαλη μαλακια που εχει μονο γαλλικα… Σωβινιστες τι περιμενεις? Μα να μην εχουν εστω αγγλικα? Μακαρι να ειναι καλο, τωρα καλυτερο απο την Disneyland δεν ξερω, θα δουμε.

Όντως τρομερό κόμιξ και αξίζει την αγάπη που έχει ο περισσότερος κόσμος για αυτό :). Δικό μου αγαπημένο είναι το ‘‘Οι 12 άθλοι του Αστερίξ’’, μαζί με το ταξίδι στην Αμερική, το ‘‘ο Αστερίξ στη Μεγάλη Βρετανία’’ (το είχα σε κασσέτα και πρέπει να το είχα δεί άπειρες φορές μικρότερος :D), ''ο Αστερίξ και οι Γότθοι", κτλ.

Τεύχος που να μην μου άρεσε για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι, αν και τα πιο καινούργια δεν τα έχω διαβάσει και τσεκάροντας κάτι σχόλια εδώ μάλλον καλά θα κάνω να μην κοπιάσω ιδιαίτερα για αυτά.

οι 12 αθλοι ειναι επικη βιντεοκασσετα με την παλια μεταγλωτιση,οχι με την γκεικη που εχει κυκλοφορησει πριν μερικα χρονια:!:

Μάλλον τη παλιά πρέπει να έχω δεί γιατί ήμουν παιδάκι όταν το παρακουλούθησα. Ειδικά το σκηνικό με την εφορία και τη γραφειοκρατία είναι κάτι παραπάνω απο επικό :smiley:

Αλήθεια, στη κλασσική διαμάχη του ψαρά και του σιδερά, ποιον υποστηρίζατε?

την Φραμπαλα :smiley:

:lol::lol::lol:

Εγω πιο πολυ τον σιδερα τον Αυτοματιξ πηγαινα… Εχει και καπως metal image με το σφυρι κτλ…:stuck_out_tongue:

Εννοείται Αυτοματίξ, τεράστια μορφάρα και κάφρος απ’ τους λίγους. Ο τρόπος που πειράζει Αλφαβητίξ και Μαθουσαλίξ είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. Όπως τότε που ο Μαζεστίξ κράζει τον Αλφαβητίξ για τα ψάρια του που φάγανε οι βαστάζοι του και αρρωστήσανε! Πετάγεται ο Αυτοματίξ:

-Ρε, πρέπει να είσαι τρελός για να φας ψάρια απ’ αυτόν τον δηλητηριαστή!
-(Αλφαβητίξ, τσατισμένος: ) Και συ δηλαδή που το ξέρεις, ούτε καν τα χεις μυρίσει ποτέ.
-Πλάκα μου κάνεις; (επόμενο καρέ, ο Αυτοματίξ μ’ ένα ψάρι στη μούρη!)

Επίσης από άλλο σκηνικό, με Αλφαβητίξ και Αυτοματίξ να πλακώνονται ξανά:

-ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ;!
-ΝΑΙ, ΚΑΙ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΒΡΩΜΑΝΕ ΤΑ ΧΝΩΤΑ ΤΟΥΣ!

Άλλο θεϊκό σκηνικό με Αυτοματίξ και Μαθουσαλίξ: ο Αυτοματίξ δουλεύει τον Μαθουσαλίξ για κάτι, τα παίρνει ο παππούς και με τη μαγκούρα τον βαράει στον κάλο και του τον λιώνει κανονικά. Ε, γυρνάει και ο Αυτοματίξ και ρίχνει μια μπουνιά ξεγυρισμένη στον Κακοφωνίξ. Απορεί εκείνος:

-Μα εγώ ούτε είπα ούτε έκανα τίποτα!
-Το ξέρω, αλλά τί να κάνω… δεν μπορώ να κοπανήσω το χούφταλο! (εξαγριώνεται ο Μαθουσαλίξ!)
-ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΕ ΚΟΠΑΝΑΝΕ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΚΟΠΑΝΑΝΕ!

:lol::lol::lol:

πωωωωωωω αυτο το θυμαμαι, είχα ριξει κάτι γελια με αυτο το σκηνικο οταν το ειδα… ΕΠΟΣ κανονικο μιλαμε.

Ολα τα τευχη σε πρωτη εκδοση της μαμουθκομιξ…το ξαναειπα αυτο ε;

Θυμαμαι μικρος που μου ειχε δωσει ο αδερφος μου το “Μεγαλο Ταξιδι” καλοκαιρι ηταν και δεν ξερω αν εφταιγε η ζεστη αλλα εκανα κανα μηνα να το διαβασω γιατι ειχα κολλησει στην λεπτομερεια της καθε εικονας!

Τελος παντων, επειδη τα ξαναδιαβασα πριν δυο καλοκαιρια πιστευω οτι αυτα που μου εμειναν ως πιο αστεια-επικα ηταν “Η κατοικια των Θεων”, “Οι δαφνες του Καισαρα”, “Ο Αστεριξ στην Ελβετια” τα οποια θα ηταν καλη ιδεα να γυριστουν σε ταινιες-κομιξ και μαλιστα να βρουμε και αυτους που ματεγλωττισαν την δεκαετια του '80 τα “Ο αστεριξ ο γαλατης” “οι 12 αθλοι” και το “Αστεριξ και Κλεοπατρα”… Το πιο επικο ομως Αστεριξ ηταν η “Οδυσσεια του Αστεριξ” το οποιο μαλιστα ηταν και το πρωτο που πηρα απο το περιπτερο, αφου τα προηγουμενα τα μαζευε ο αδερφος μου και μετα σταματησε!

Οποτε respect στον τοτε Uderzo, γιατι τωρα γερασε και δεν κανει επιτυχιες…:?

Στη διαμαχη μεταξυ Αυτοματιξ και Αλφαβητιξ υποστηριζα ενδομυχα τον Αλφαβητιξ αλλα τα ψαρια του οντως βρομαγανε… Τι? βρωμανε τα ψαρια μου; Paf!

Εν τω μεταξύ τις προάλλες διάβασα και τα τελευταία τεύχη που μου είχαν απομείνει, τη “Γαλέρα του Οβελίξ” και το “Και ο Ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους”.

Πώς κατέντησε έτσι ο Ουντερζό ρε πούστη; Και μεις εδώ καθόμαστε και τσακωνόμαστε για τους Σκόρπιονς και τους Ρόλλιν Στόουνς!

Η γαλερα του Οβελιξ παει στο διαολο ρε, κατι λεει. Το “και ο ουρανος επεσε στο κεφαλι τους” ειναι ενα ελεεινο τρισαθλιο κομικ. Μηδεν σε ολα, μονο τα σχεδια ειναι ιδια. Ολα τα αστεριξ τα εχω διαβασει 15+ φορες, αυτο μονο μια.
Επισης ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αγαπαμε Αυτοματιξ, αλλα τη γυναικα του Αλφαβητιξ την αγαπαμε πιο πολυ!
Γελοουσαμπμαρινα ρουλζ! Μπητλισα. :slight_smile:

Γαμα τα ειναι ρε μλκ…δεν διαβαζονται…μαζι τα ξαναλεγαμε…ειδικα το τελευταιο,ειναι τραγικο,μεχρι και το σκιτσο με χαλαει με κατι νεωτερισμους που ειχε…αγαπαμε Βαρδο Κακοφωνιξ παντα…

Μαζι με το “Ο Αστεριξ και η Λατραβιάτα” βρωμάνε σαπίλα πιο πολύ και από τα ψάρια του Αλφαβητίξ
Α ρε Uderzo πιο αποκρουστικός και από την μασέλα του Meine έγινες…

εδιτ: Ο ίδιος άνθρωπος έχει γράψει “Μεγαλη ταφρο” και “Ρόδο και ξίφος”