Astérix le Gaulois

επικ στιγμες με μικροτερο αδερφο που ειχε πορωθει και μου διαβαζε καρε και ξεκαρδιζοταν, αλλα επειδη ηταν ολα κεφαλαια, σε ΠΟΛΛΕΣ φασεις γαμαγε τον τονισμο σε λεξεις που δεν ηξερε. πχ δρουιδής.

Ακομα και τωρα τον κυνηγαει δαυτο το δουλεμα

Α κι εγω τονιζα λαθος πολλες λεξεις. Εκατοντάρχος, δεκάρχος, χιλιάρχος, Λουτετία :-s

Λουτετία ειναι λαθος;

my mind is blown :expressionless:

Λουτέτια it is:p

Πως κατάντησε έτσι το Αστερίξ είναι λίγο πιο σωστή σαν έκφραση. Γιατί ο ίδιος ο Uderzo δεν κατάντησε, αντίθετα, τα σχέδια του παραμένουν φοβερά. Μη ξεχνάμε, σχεδιαστής είναι. Τα κείμενα που έκαναν τον Αστερίξ μεγάλο τα έγραφε ο Goscinny. Και εδώ που τα λέμε, πάλι καλά που μπόρεσε ο Uderzo και έγραψε τα επικά Ρόδο και Ξίφος και την Οδύσσεια του Αστερίξ…

Φαίνεται βέβαια έφτανε ως εκεί η σεναριακή του έμπνευση, τα τελευταία Αστερίξ πραγματικά δε διαβάζονται…

Ανάμεσα σε Αυτοματίξ και Αλφαβητίξ, πάντα είχα μια αδυναμία στον ψαρά ομολογώ…

Τώρα που το θυμήθηκα, η δημιουργός του θρεντ και άλλοτε συχνάζουσα στο φόρουμ ποτέ δε μου έδωσε εκείνο το Αστερίξ απο τις παλιές εκδόσεις, με την γαμάτη μετάφραση, που μου λεγε. Γυναίκες. Όλο υποσχέσεις!

Μα αυτό λέω κι εγώ. Ότι παρ’ όλο που δεν ήταν σεναριογράφος αρχικά έκανε αξιοπρεπέστατη δουλειά, στα δύο που αναφέρεις + τη Μεγάλη Τάφρο. Είναι τραγικό όμως ο συνδημιουργός του πιο πολυαγαπημένου κόμικ να δέχεται έτσι απλά να συνεχίζει ένα πράγμα που πώς να το κάνουμε, ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΙΑ. Και το αποτέλεσμα ποιό είναι; Να στύβει τόσο πολύ το μυαλό του μπας και σκεφτεί τίποτα το ενδιαφέρον που να καταλήγει σε εξωφρενικά ανοσιουργήματα τύπου “Και ο Ουρανός…”. Να αλλάζει και να ανατρέπει συνεχώς χαρακτήρες, ιδέες και καταστάσεις που είχε κατοχυρώσει ο Μέγας Γκοσινύ, λες και δεν τον βιάζει ήδη μία φορά με την κακή αντιγραφή του χιούμορ του και τις στερεότυπες επαναλήψεις των εμπνεύσεών του. Να γίνεται τόσο μα τόσο ρόμπα που να λες, ευτυχώς που δε ζει ο Γκοσινύ.

Παρεπιπτόντως ο Ντεκαρντ μου θύμισε ότι τελικά υπάρχει ένα ακόμα Αστερίξ που δεν έχω διαβάσει: Η Λατραβιάτα. Κάτσε να βρούμε όμως λεφτά για πέταμα!

Επίσης αρνούμαι να πιστέψω ότι η Λουτετία δεν τονίζεται Λουτετία. Όχι. Ειλικρινά. ΟΧΙ.

δεν ειναι τοσο ασχημο το λατραβιατα. ανακριβειες ναι. αλλα νταξει, ομορφουλικο

πω ρε μαν κ γω λουτετία το λεγα:D

ζεις ? εγω δεν ζω…γραφω8O

Δυστυχως συμφωνω μαζι σας τα τελευταια τευχη δεν συγκρινονται σε τιποτα με τα παλια… Κριμα…

[SIZE=“4”]O Aστερίξ σε σκληρό εξώφυλλο![/SIZE]

Ετοιμαστείτε! οι γαλάτες επιστρέφουν ή μάλλον ξανάρχονται με νέα εμφάνιση και ζωντάνια.

Οι αθάνατες περιπέτειες του πασίγνωστου γαλάτη ήρωα και φίλου μας, που μας κράτησαν παρέα για πολλά χρόνια μέχρι σήμερα, τώρα ξανακάνουν την εμφάνιση τους πιό φρέσκοι και ανανεωμένοι από ποτέ.

Σε μια ιδιαίτερα καλαίσθητη έκδοση αντάξια της φήμης του και με συλλεκτική αξία , από τις 29 Απριλίου και κάθε Πέμπτη θα βρίσκετε στα περίπτερα μια περιπέτεια του Αστερίξ στην τιμή των 8,80 ευρώ.

Η σειρά θα κυκλοφορεί με την πραγματική χρονολογική σειρά που τις εμπνεύστηκαν και πρωτοκυκλοφόρησαν οι διάσημες ιστορίες εδώ και 50 χρόνια απο τους Goscinny και Uderzo. Nέα βελτιωμένα χρώματα, εκτύπωση και εμφάνιση πλαισιώνουν τις πασίγνωστες ιστορίες των Αστερίξ, Οβελίξ και του χωριού των ανυπότακτων που όλοι γνωρίζουμε τόσο καλά πιά. Ακόμα και αν έχετε κάποια “Αστερίξ” ή θέλετε να δημιουργήσετε εξαρχής μια μοναδική σειρά, τώρα θα έχετε την ευκαιρία να δείτε τη συλλογή σας με καινούργιο ενδιαφέρον. Την σειρά συνοδεύει πολυτελής θήκη αντάξια του επιπέδου ποιότητας που διακρίνει την σειρά Αστερίξ σε σκληρό εξώφυλλο, χωρητικότητας των 12 τευχών που θα σας κρατήσουν το ενδιαφέρον ζωντανό για πολλά αναγνωστικά χρόνια.

Θα κυκλοφορήσουν τα 12 πρώτα τεύχη από 29 Απριλίου μέχρι 15 Ιουλίου 2010. μην τα χάσετε με τίποτα!

1. ΑΣΤΕΡΙΞ Ο ΓΑΛΑΤΗΣ
2. ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΔΡΕΠΑΝΙ
3. Ο ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΤΘΟΙ
4. O ΑΣΤΕΡΙΞ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ
5. Ο ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ ΓΑΛΑΤΙΑΣ
6. ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΑΙ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ
7. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΤΩΝ ΑΡΧΗΓΩΝ
8. Ο ΑΣΤΕΡΙΞ ΣΤΟΥΣ ΒΡΕΤΑΝΟΥΣ
9. O ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΡΜΑΝΔΟΙ
10. Ο ΑΣΤΕΡΙΞ ΛΕΓΕΩΝΑΡΙΟΣ
11. H AΣΠΙΔΑ ΤΗΣ ΑΡΒΕΡΝΗΣ
12. Ο ΑΣΤΕΡΙΞ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

http://portal.kathimerini.gr/asterix

γαμω τα λεφτα μου γαμω…!
δεν εχω ρε πουστη μου …:frowning:

Πολλά λεφτά όντως. Γαμώ την αρπακτικότητα τους γαμώ. :frowning:

Αναρωτιέμαι ποιά μετάφραση θα έχουν. Μπαίνω στον πειρασμό να πάρω τουλάχιστον το πρώτο, θα δούμε… (καλά, για όλα δε το συζητάω, σιγά μη σκάσω τόσα χρήματα)

Οντως παρα πολλα λεφτα, 8,80 τι λετε ρε? Μια τιμη στα 5 ευρω θα ηταν λογικη, τωρα δεν βλεπω πως θα πουλησει με 8,80… Μπορει και εγω να παρω το πρωτο απο περιεργεια, αλλα για ολα αποκλειεται…

Κυκλοφορησε σημερα ο πρωτος τομος, το πηρε κανεις να μας πει εντυπωσεις κτλ?

ΠΟΛΛΑ τα λεφτά Άρη, 100% πάνω από την κανονική τιμή. Ευτυχώς πλέον έχω όλα τα τεύχη.
Μη μασάτε, πηγαίνετε στην εταιρεία ΜΑΜΟΥΘΟΚΟΜΙΞ στην Σόλωνας αριθμό κάτι,Αθήνα, και αγοράστε όποιο τεύχος θέλετε στις κανονικές τιμές χεχεχε (μόνο για πορωμένους).

edit: Γιατί και πριν σκληρό εξώφυλλο δεν είχε δλδ;

Δεν έχεις και άδικο. Να πάτε να γαμηθείτε κύριοι, το λέω ευγενικά. Σχεδόν 10 ευρώ για κάτι που ήδη έχουμε. Για ένα σκληρό εξώφυλλο ξέρω γω. Επειδή τα χουν βρει σκούρα οι εφημερίδες κάνουν ό,τι περνάει απο το χέρι τους για να πιάσουν την καλή.

ΥΓ - Όπως φαίνεται, δεν το πήρα τελικά.

To πηρα εγω και γαμαει υπερτατα.
Σκληρο εξωφυλλακι,ομορφη θηκουλα.
Αξιζει ε

Εγώ τα έχω από τις εκδόσεις της δεκαετίας του '90, πιο true έτσι… 8)
Σιγα να μην πάω να παρω τα ιδια τευχη…

Εγω τα εχω απο 2 εκδοσεις μια πιο παλια που μου ειχαν χαρισει και απο αυτες του '90… Οποτε δεν το κοβω τελικα μονο για ενα εξωφυλλο…

[B][SIZE=“4”]BUMP!!![/SIZE][/B]

Αγαπημένο, Οβελίξ και σία. Το ξέραμε απ έξω με τον αδερφό μου και άμα λάχει το κάναμε και επιτόπιο θεατρικό.