Bathory

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Y.Γ. Αν και μου έχουν αρέσει αρκετά που έχω ακούσει από Moonsorrow

:lol: #-o Δεν ειχα δει αυτη την παραμετρο!!:stuck_out_tongue:

Τσεκαρε Doomsword…βαθια επηρεασμενοι απο Bathory!!
Αν θες να ακουσεις ομως οτι πιο επικο εχουν κανει οι Doomsword τσεκαρε χωρις σκεψη αυτο…

Gjallarhorn - Nordheim

Ειναι Project 2 μελωω των Doomsword,ειναι αφιερωμενο στον Quorthon(το γραφει στο Booklet) και ειναι οτι πιο καλο εχουν κανει οι <<Doomsword>> κατα την γνωμη μου!!Δισκαρα!!

T
Thanx! Θα το τσεκάρω!
Από Doomsword είχα ακούσει πρώτη φορά το Let Battle Commence όταν είχε βγει (2003) και είχα πάθει μια μικρή πλάκα. Μετά άκουσα και τα προηγούμενα!
Τον φετινό τους δίσκο όμως τον έχω ακούσει ελάχιστα γιατί δεν έχω προλάβει…

Anyway, my point is ότι ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των blackμεταλλάδων θα σου έχουν εικόνισμα το Hammerheart αλλά αν τους πεις: Πες μου ένα παρόμοιο συγκρότημα, ξέρεις στο στυλ που παίζουν οι Bathory στο Hammerheart, που να σου αρέσει πάρα πολύ, δε θα ξέρουν τι να σου πουν.

Δε μιλάω για τον Nihilist συγκεκριμένα, αλλά γενικότερα.

Επί του point του Μάνου. Το Hammerheart είναι επικό black metal. Δεν υπάρχει αυτό που λες, “επικό αλλά όχι black”.
Ενημερωτικά, το Blood Fire Death και το Hammerheart ηχογραφήθηκαν μαζί και επρόκειτο να βγουν σε διπλό cd αλλά αρνήθηκε η Black Mark.
Τον black metal χαρακτήρα τον χάσανε στο Twilight… κατ’ εμέ.
Anyway ένα καταπληκτικό εκπρόσωπο του Hammerheart θα βρεις εδώ:
http://www.rocking.gr/review1259.php

Doomsword και Moonsorrow θα ελεγα κι εγω (φυσικα και Primordial). Επισης (αν και ουτε επικα ουτε black) Anathema στο Pentecost III ενω και οι My Dying Bride τους εχουν αναφερει ως επιρροη τους. Για Zemial δεν ηξερα οποτε θα τους τσεκαρω. Επισης περαν της μουσικης επιρροης του Hammerheart, υπαρχει και η στιχουργικη (Viking θεματολογια)…

πολύ όμορφος δίσκος το zemial, ειδικά σαν tribute στον quorthon, αλλά στο σύνολό του ίσως να το ήθελα λίγο πιο τσιτωμένο. έχω την αίσθηση, πάντως, ότι τα άλλα που έχουν κυκλοφορήσει δεν έχουν σχέση μ’ αυτό, όποιος τα έχει ακούσεις ας πει.

Eγω είμαι αυτό το κάθαρμα. :lol: :lol:

Δηλώνω (με σκυμμένο το κεφάλι και νιώθοντας ντροπή) οτι τα χρόνια που άκουγα metal και τίποτα άλλο, τους Bathory ούτε καν είχα μπει στη διαδικασία να τους ψάξω. Δε ξέρω γιατί. Όπως και να χει, τους ανακάλυψα αρκετά αργότερα, και λίγο πολύ το αίσθημα ήταν σα να έχω πάρει καθυστερημένα εισιτήριο για τη Βαλχάλα.

Ακόμα και στις black μέρες τους έχουν κάτι το επικό και το ιδιαίτερο (ειδικά αν σκεφτούμε οτι μιλάμε για δεκαετία του 80 εδώ). Φυσικά τα καλύτερα έμελε να έρθουν μετά, δε μου κάνει εντύπωση λοιπόν πόσο προηγείται ο επικός τους ήχος στο poll. Μπορώ επίσης να καταλάβω γιατί πολύς κόσμος θεωρεί τους Bathory πολύ πιο επικό συγκρότημα σε σχέση με τους Manowar (με τους οποίους είδα είχε γίνει σύγκριση στο άλλο τόπικ). Και αυτό γιατί οι Manowar μπορεί να είχαν κάποιες απίστευτα εξυψωτικές στιγμές (σίγουρα απο τις πιο επικές στην ιστορία του ήχου), το κρασί τους όμως ήταν νερωμένο, καθώς τις μπόλιαζαν με ουκ ολίγες δόσεις απο ποζεριές, ψωνίσματα, ηλίθια φωνητικά (σε σημεία, το τονίζω αυτό), μηχανές και γκόμενες, τραγούδια με γελοίους στίχους, κάμποσο κιτς, και φυσικά το περίφημο death to false metal.

Δηλαδή δε θεωρείς δισκάρα το Twilight Of The Gods?

Ok, thanx, θα το τσεκάρω!

Τα πρωτα demo των ensiferum και μονο αυτα !!! καθως οι σουντιο δουλιες τους για μενα ειναι για το πουλι και δεν εχουν καμια μα καμια σχεση με αυτα τα αριστουργηματα . Ο ηχος ειναι σαπιος τα φωηιτικα ειναι βλακ οσο και η νυχτα (σε σχεση με τα αλμουμ τους που ειναι λα λα λου) .

Άλλα γράφω, άλλα καταλαβαίνεις? Πως το συμπέρανες αυτό?

Όσο για τους Zemial, πρόκειται για ελληνική μπάντα, αλλά το παλιότερο υλικό τους δεν έχει καμία σχέση με αυτό που πρότεινα. Black metal ή black/thrash αν προτιμάτε. Ότι και να ακούσετε σπέρνει.
Δισκογραφία:
[ul]
[li]
[/li][li]Sleeping Under Tartarus
Single, 1992
[/li][li]For the Glory of UR EP, 1996
[/li][li]Necrolatry Demo, 1997
[/li][li]Daimon Split, 2003
[/li][li]Face of the Conqueror EP, 2003
[/li][li]Face Of The Conqueror / Necrolatry (LP) Best of/Compilation, 2006
[/li][li]In Monumentum Full-length, 2006
[/li][/ul]

μαζί θα μας κρεμάσουν!!! :smiley: :smiley:

Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες. Εννοώ όπου hammerheart βάλε twilight of the gods που πάλι το προσκυνάνε όλοι οι blackμεταλλάδες παρόλο που δεν είναι black.
Αν όμως τους πεις να σου πουν ένα συγκρότημα που παίζει παρόμοιο στυλ και το καραγουστάρουν (π.χ. doomsword) δε θα σου πουν κανένα. Και μη μου πεις ότι οι Zemial (από τα 2-3 τραγούδια που μόλις άκουσα στο myspace τους) δεν είναι black -όχι ατόφιο βέβαια.

Αυτή είναι η εντύπωσή μου τουλάχιστον, και πιστεύω ότι είμαι σωστός. Μπορεί και όχι.

Eγω πάντως πιστευω οτι το μόνο συγκρότημα που επιασε λίγη απο την μαγεία των Bathory είναι οι Falkenbach…

Υ.Γ Ακούστε το αριστούργημα Magni Blandinn Ok Megintiri (1998) και τα λέμε…

και το “Ok Nefna Tysvar Ty” είναι πολύ καλό από falkenbach και το “heralding the fireblade”. ευτυχώς, όμως, δεν είναι η μόνη μπάντα που έχει πιάσει το πνεύμα των bathory.

όσον αφορά αυτό που λέει ο μάνος, οι μπλακμεταλλάδες που ξέρω εγώ καραγουστάρουν doomsword και γενικά τέτοια πράγματα.

σας λεει κατι το εξωφυλλο … εμενα μαντως πολλα:!: :!: :!: BATHORY REEE :!: :!: :!:

ok, ναι παίζει και να ισχύει. Εξάλλου δεν προσπαθώ να βγάλω κανένα συμπέρασμα απ’ αυτό που λέω. Απλά την εντύπωσή μου είπα.

Γενικά, έχουν ορισμένα καταπληκτικά εξώφυλλα, που σε προιδεάζουν τέλεια για το περιεχόμενο…

Ναι ταχει και το εθνικο μουσιο τους

Τα μεγάλα συγκροτήματα φαίνονται και απο τις διασκευές τους, που φανερώνουν πόσο ανοιχτόμυαλοι μουσικοί είναι, σε αντίθεση με τους αιώνια κολλημένους οπαδούς…

Ετσι λοιπόν οι Bathory διασκεύασαν απο Motorhead και Black Sabbath, σε KISS, Sex Pistols και Beatles.