Bathory

εμεις στις κασετες βαζαμε και φωτογραφιες
ζιλοτειπ και ετσι φαση:lol:
θυμαμε
στο hammereart
ειχα αυτη με τα σπαθια
σε κατι πρασιναδες βουνο ηταν
δασος κατι τετοιο
θα ψαξω να τη βρω με εβαλες
στη μπριζα

αυτη με τα σπαθια ειναι του Blood fire death…

το τριο απο το κρυο που ψαχνει το θηριο:lol:

δεν θυμαμε πραγματικα
απο ποιοcd ειναι η φωτο
σημασια εχει οτι ο δισκος
αυτος bfd συνδιαζει ολα τα στοιχεια
απο ολους τους δισκους τους

μμμμμ…δισκολθ αποφαση!και στα 2 ειδη ειναι ηπεροχη!!αλα νομιζω τουσ προτιμο επικ φαση!

να κανουμε και μια ειδικη μνεια στο θεϊκο σημειο παρολιγο παραφωνιας του “επικου” τοτε Κουορθονα…με το σφιξιμο που ριχνει στο Under the runes!(καααατι μου θυμιζει και το ρυθμικο…)

priceless!

http://www.youtube.com/watch?v=JltamTGY2xk&feature=related

οπως λεει και το τραγουδι των iron maiden-only the good die young μονο που ο quorthon δεν ηταν απλα good,ηταν best.
τα one rode to asa bay και baptised in fire and ice πραγματικα απιστευτοι υμνοι.

http://www.youtube.com/watch?v=a_d0czeC_tQ

γνωριζεις πιο συγκροτημα ειναι αυτο?

tribute μπαντα,
Alan Nemtheanga(Primordial),Blasphemer(Aura Noir/Ava Inferi),Frode Glesnes (Einherjer) και Nick Barker(Lock Up).

ρε συ, δεν είναι ίδιο με το nepenthe των sentenced?? :-s τώρα μου ήρθε φλασιά… τεράστιο συγκρότημα οι bathory πάντως…πραγματικά το ένιωθε ο quorthon αυτό που έκανε 100%

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!

[SIZE=“6”]ΝΑΙ![/SIZE]

ειναι πραγματι, αυτο!Το ειχα σταμπαρει παλιοτερα!απλα ειχα ξεχασει το κομματι!:stuck_out_tongue:
με τη μονη διαφορα, οτι το Νεπενθε ειναι που θυμιζει BATHORY!

NEPENTHE

ναι το 1991 οι bathory το 1995 οι sentenced…
οι sentenced πάντως έχουν ξαναβουτίξει από bathory: δες το rain comes falling down το τέλος του με τα χωρωδιακά είναι σχεδόν ίδιο με ένα κομμάτι των bathory που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή…:roll: δεν πειράζει όμως…αγαπάμε και τα δύο συγκροτήματα :slight_smile: απλά το nepenthe ηταν ολόιδιο χαχαχαχα :stuck_out_tongue:

Για μένα δεν υπάρχουν 2 είδη BATHORY μουσικής και νομίζω για οποιονδήποτε έχει περάσει ώρες απορροφόντας την μουσική του Θεού Quorthon.
Πλέον στα -άντα και τα ακουσματά μου είναι σε πιο hard rock και κυριώς blues φάσεις οι BATHORY όμως παραμένουν στο αυτοκίνητο , στο κινητό , στο mp3 player , στο cd player και κυριώς στα lp (πρώτες εκδόσεις+ κάποια μεταγενέστερα picture lp) και ποτέ δεν θα βγούν .
Είναι περίπου η ίδια σχέση που έχω με την μουσική των KISS ,όπου ανακάλυψα στις συνεντεύξεις του Θεού οτι είχε το ίδιο πάθος για τους KISS και τον τρόπο παιξίματος του Frehley (καταλυτική μορφή στην μουσική μας).
Δεν είναι τυχαίο ότι μέσα απο τα πολλά ονόματα που αυτοπαρουσιαζότανε (κάποια πολύ χιουμοριστικά και ανάλογα την βότκα που έιχε καταναλώσει ) ήταν Ace.
H μουσική θα ήταν διαφορετική χωρίς αυτόν τον σεξομανή , κλειστό , τρελό ? , δίμετρο ,παρορμητικό , ευφυή , κιθαρίστα ? ,μπασίστα ? ,ντράμερ ? , τραγουδιστή ? ,
όπως και να τον πείς μέσα είσαι.
ETERNAL BATHORY.

Παρατήρησε κανείς άλλος ότι στο “Blood on Ice” τα Woodwoman & Lake είναι μαζί σαν ίδιο τραγούδι και ότι το ίδο συμβαίνει με τα 3 πρώτα τραγούδια του “Twilight of the Gods”?

Μιλάω φυσικά για τα αυθεντικά cd.

Στο “Hammerheart” και το “Blood Fire Death” δεν παίζει τέτοιο προβληματάκι.

τι εννοείς, έχει 10 κομμάτι σε σένα το σιντί?

α, απ’ ότι βλέπω στο reissue έχει δύο διπλά κομμάτια κι ένα outro που απ’ όσο θυμάμαι δεν υπάρχει σε αυτή που έχω :S

Intro/Blood on Ice
The Woodwoman/The Lake

10 το Blood και 5 το Twilight. :!:
Μην τρελαθούμε, δεν γίνεται να ναι μόνο σε μένα έτσι.

Πανάθεμα τα reissues.

ε για να τ’ άλλαξε ο μεγάλος, αυτό θα ταν το όραμά του. πάντως και στα 2 έχει προσθέσει ένα outro στο τέλος που δεν υπάρχει στις κανονικές. στα άλλα βλέπω ίδιο τρακλιστ.

Πιο συγκεκριμένα:

Bathory

On the reissue of the CD in 1990, ‘‘Storm of Damnation’’ and the outro aren’t
mentioned in the tracklist. The 2003 CD reissue combines “Storm of Damnation”
and “Hades” into one track.

The Return

The 2003 reissue has ‘Revelation of Doom’ and ‘Total Destruction’ as one track,
aswell as ‘The Rite of Darkness’ and ‘Reap of Evil’ are one track.

Under The Sign Of The Black Mark

“Nocternal Obeisance” [sic] and “Massacre” are combined as one track on the 2003
reissue CD.

Hammerheart

The tracklisting on the 2003 pressing is:
[…]
5. Song to Hall Up High/Home of Once Brave
[…]

Twilight Of The Gods

The tracklisting on the 2003 pressing is:

  1. Twilight of the Gods/Through Blood by Thunder/Blood and Iron
    […]

Blood On Ice

The 2003 pressing has the following tracklisting:
[…]
6. The Woodwoman/The Lake
[…]

Επίσης για τους πιστούς της πρώτης περιόδου, το παρακάτω ίσως καλύψει ένα μικρό μέρος του κενού:

Μόνο που πλέον έχω κασετόφωνο. :smiley:

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ,αλλά τώρα το διάβασα και το βρίσκω πολύ καλή ιδέα κυρίως λόγω συμμετοχών .
Έχει δημιουργηθεί μια Bathory tribute band που λέγεται Twillight Of Th Gods απο τους:
Alan Nemtheanga (PRIMORDIAL)
Blasphemer (AVA INFERI, AURA NOIR, ex-MAYHEM)
Frorde Glesnes (EINHERJER)
Nick Barker (BENEDICTION, ex-DIMMU BORGIR, CRADLE OF FILTH)
Patrik Lindgren (THYRFING)
οι οποίοι όχι μόνο παίζουν ,αλλά κάνουν και tour .
Για να τους φέρει κανείς !!!

[B]http://www.youtube.com/watch?v=N3qVdU0QXlg&feature=player_embedded[/B]
πάντως φαίνονται πολύ δεμένοι ηχητικά.

Πωπω, κάβλα θα ήταν να τους βλέπαμε λάιβ εδώ…