Black Metal Albums

Grave Miasma - Endless Pilgrimage (2016)

Χαοτικό και βαλτώδες black death

2 Likes

Spektr - The Art To Disappear (2016)

Ο τελευταίος δίσκος των γάλλων. μίγμα πειραματισμών, industrial στοιχεία, εξαιρετική ροή δίσκου

1 Like

Δεν βρήκα κάποια αναφορά και οφείλω να το αναφέρω! Τι και αν κυκλοφόρησε τον περασμένο Φλεβάρη, αυτός ο δίσκος είναι πραγματική αποκάλυψη! Τους αγνοούσα και τους είχα μάθει από ένα t-shirt του κιθαρίστα των Dawn Ray’d, αν και τους είχαν αναφέρει και στην συνέντευξη μας, αλλά η δεύτερη φορά ήταν η φαρμακερή. Βέβαια ποτέ δεν πρόλαβα να εμβαθύνω, εδώ και κανά μήνα όμως ο δίσκος με έχει τσακίσει, οπότε εξιλεώνομαι τώρα.

Οι Trespasser, είναι Ουκρανοί, κάτι που έχει και την σημασία του για τα θέματα που πραγματεύονται. Αυτός εδώ, είναι ο νέος τους δίσκος. Παίζουν ένα καταιγιστικό, στρατευμένο black metal, με ξεκάθαρη αναρχική θεματολογία, και ηχούν όπως οι μπάντες τύπου Marduk, χοντρικά. Βέβαια, έχει άλλη μαγεία να ακούς την επικούρα for the triumph of the confederation .

Βάλτε στο κόλπο και τα προσεγμένα samples (αναγράφονται μαζί με τις επιρροές τους εντός του bandcamp) και υπάρχει μια πλήρης εικόνα. Την παράσταση κλέβουν όμως οι black metal κιθάρες, τρομερός ήχος. Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Αν οι περσινές κυκλοφορίες των Storm Of Sedition και Dawn Ray’d ενδιαφέρουν κάποιον, οφείλει να τους ακούσει.

5 Likes

Με αφορμή τη δισκάρα των Trespasser που ανέφερε ο Αποστόλης, κ αφήνοντας για αλλη φορά την επίσης πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση (κ σε mindset) των τιμιότατων Γερμανών Ancst, θα ήθελα να ρίξω την προσοχή για λίγο σ΄εναν ακόμα παλιότερο δίσκο (ντάξει του 17 είναι, δεν το λες κ αρχαίο).


Προσωπικά το λατρεύω ΚΑΙ μουσικά, αλλά δεν θα παρεξηγηθώ στην περίπτωση που μου πει κάποιος ότι χρωστάει (υπερβολικά) πολλά στο panzer division marduk, όπως κ σε πολλά classics της war black/death σκηνής, κ ότι γενικά δεν κάνουν κάτι που δεν έχει ξαναπαιχτεί (αν κ το κάνουν πολύ πιο ακραία κ πειστικά από πολλούς, θα είχα να αντιτάξω).
Ωστόσο, ο λόγος που το θυμήθηκα τώρα είναι γιατί οι τύποι είναι τόσο τέρμα προβοκάτορες- με το σφυροδρέπανο στη μάπα κ με ατακάρες σε φάση Marx ist Krieg - που κ μόνο για τα ξινισμένα μούτρα όλων των κρυφοναζιστομπλακάδων εκεί έξω (τουλάχιστον με τους δηλωμένους ξέρουμε ποιοι είναι ) αξίζουν αναφορά.

Και σε τελείως διαφορετική φάση, για να μην κάνω ξεχωριστό ποστ, φετινός δίσκος (μετράει ήδη κανα μήνα) που με έκανε να επιστρέψω σε νέες ακροάσεις περισσότερο απ’όσο αρχικά φανταζόμουν, απο τους δικούς μας Empire of the Moon


Δυνατό κ με πειστική ατμοσφαιρα, μαζί με το νέο Kawir κάνει το 2/2 για την Iron Bonehead με το καλημέρα του 20…
1 Like

Με ωθείς να κάνω αρκετά σχόλια!

Δυστυχώς το Beyond Ruthless Cold προσπάθησα να μου αρέσει αλλά δεν τα κατάφερε ποτέ σε μεγάλο βαθμό, είναι για τους λόγους που είπες κυρίως γαμώτο.

Οι Trespasser, αν και φωνητικά αναγκάζουν τον Mortuus σε ένα run for his money, είναι ωραίοι, πέραν της μουσικής τους, και γιατί μεταφέρουν μια αισθητική περασμένου αιώνα με τα στιχουργικά θέματα που καταπιάνονται.

Εν τω μεταξύ σήμερα άκουγα πάλι, με αφορμή τους Trespasser, το Ruins των μυθικών Iskra.

Οι Ancst, είναι, μια από τις τοπ5 αγαπημένες μου blackened crust μπάντες της δεκαετίας. Δεν παραμελούν τις πανκικες ρίζες τους, δεν ξέρεις αν κάθε μελωδία είναι black ή neocrust, και έχουν και μια μεγάλη δισκάρα (αυτή του '18) στο ενεργητικό τους, που την είχαμε περιλάβει και στις τότε υπόγειες κυκλοφορίες μας.

Βέβαια, έχουν και ένα φοβερό split με τους αγαπημένους μου King Apathy, που όμως πλέον δεν υφίστανται. Ο περσινός τους δίσκος ακόμα παίζει τακτικά, αν και το black/crust πήγε λίγο στην άκρη και έγινε πιο post.

Να πω μόνο, πως η Iron Bonehead έκανε το 3/3. Κυκλοφόρησε και το νέο Jordablod! (η γνώμη μου εδώ)

To φετινό Empire Of The Moon, αν και ήδη έχω αναφερθεί εκτενώς, είναι πολύ ευχάριστη βελτίωση σε σχέση με τον προηγούμενο δίσκο τους, αλλά ήθελα λιγότερη ομοιομορφία για να απογειωθεί. Μου άρεσε όμως και εμένα αρκετά.

1 Like

+1000 για Ancst (αν κ ήμουν σίγουρος ότι θα ήσουν φαν).

Για το Jordablod δεν το είχα πάρει γραμμή (κ μου είχε διαφύγει δυστυχώς κ η κριτική σου
στο Empire of the Moon, αν κ συνήθως τις παρακολουθώ μια που τα περισσότερα που αναλαμβάνεις είναι εντελώς μέσα στα ακούσματά μου!)
Τώρα, για τις συζητήσεις που θα μπορούσαμε να κάνουμε με αφορμή αυτές τις μπαντάρες (παντοτινός σεβασμός σε Iskra) προς το παρόν θα συγκρατηθώ…
Το ένστικτό μου πάντως μου λέει ότι θα συμφωνούσαμε σε πολλά (έτσι γι αλλαγή! :smile:)

1 Like

Οι Ancst είναι από αυτές τις μπάντες που, σίγουρα έχει ο καθένας μερικές από δαύτες, που παίζουν έναν ήχο όπως ακριβώς θα τον φανταζόμουν.

Κάτι τέτοιο, επιχειρούν να κάνουν φιλόδοξα και οι Empire Of The Moon. να συνδυάσουν νορβηγικό και ελληνικό black metal, αλλά προς το παρόν, στα αυτιά μου τους λείπουν τα μεγάλα τραγούδια. Συνολικά ο δίσκος, λέει και παραλέει μάλιστα. Η επόμενη δουλειά είναι στοίχημα.

Από εποχές Black Krostandt, μέχρι και πλέον, Storm Of Sedition, όλα τα project μελών των Iskra τα οποία γνωρίζω, με εντυπωσιάζουν. Στιχουργικά, είναι άλλο θέμα και σηκώνει συζητήσεις. Εκπληκτικό το μπαστάρδεμα που επιχείρησαν, αν είναι όντως μπαστάρδεμα. Αυτό και αν είναι μεγάλη κουβέντα. Μπαντάρα.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :slight_smile:

1 Like

Όταν @apostolisza8 και @Ironman1 μιλάνε για black metal, φτιάχνω ποπκορν, προσκυνώ και μαθαίνω πραγματάκια!

Όταν σας βγάλω για μπύρες, θα μείνετε να μιλάτε 3 μέρες!

4 Likes

Marx ist krieg είναι από τους Ισπανούς Marxthrone και το δίσκο με τον υπερτίτλο a blaze in the western sky. Στα φωνητικά είναι ο Antifachrist και στην κιθάρα ο Trvedemocratos…

Ισχύει. Το ανέφερα ενδεικτικά,μια που έχει τύχει να το χρησιμοποιησουν (οι wrath from above) απευθύνοντας αγωνιστικό χαιρετισμό στους comrades from Spain (όπως τους αποκαλούν…)

1 Like

Λεγοντας αυτο θυμηθηκα τον Prosatanic και αλλον εναν που δεν μπορω να θυμηθω το nickname του οι οποιοι εγραφαν γενικα σεντονια για τις μπλακ μεταλ μπαντες
Εν τω μεταξυ που χαθηκαν αυτοι!
Αν δεν λανθανω εχουν εξαφανιστει καμποσα χρονια η οχι? :thinking:

Με πιάνεις παντελώς αδιάβαστο, εξάλλου στο φόρουμ και στο site έχω μόλις 1,5 χρόνο! :grinning:

@razor7 πλαντερερ? αξελ, κρισπ? Εγώ θα σου πω! ;p Όπως και να χει πάει αυτή η φουρνιά/εποχή του φορουμ προ πολλού…

Σε σχέση με αυτά που λέτε, διαβάζοντας και κριτική για serpent noir btw, ας πω κι εγώ ότι ο φίλτατος @apostolisza8 τα λέει γενικά πάρα πολύ ωραία! (no offense προς όποιον άλλον, έχει τύχει απλώς να διαβάσω περισσότερα κείμενα ίσως και είπα να δηλώσω φαν ;p)

7 Likes

Έχοντας παρακολουθησει το φόρουμ αδιάλειπτα απο το 08, και γνωρίζοντας προσωπικά κάποιους απ’τους users, θυμάμαι απειρα σκηνικα, απο τα πρωτα ποσταρισματα πλαντερερ ( του οποιου το γραψιμο ηταν πολυ διαφορετικο τότε) μεχρι επικα δημοψηφίσματα Manowar/Bathory, μέχρι σεντόνια σαν αυτα που λέει ο razor, οχι μονο με namedropping, αλλα με αναλύσεις σημειολογικού, θεματικου κ ιδεολογικου περιεχομενου.
Απο την άλλη, θυμάμαι κ ολο το ατελείωτο τρολινγκ,τα " αγαπαμε", τα κακα καυλαντισματα κ τους ιντερνετικους τσακωμους επιπεδου δημοτικου.
Εν κατακλείδι δεν θεωρω οτι καποια συγκεκριμένη εποχη εχει παρέλθει ανεπιστρεπτί. Το φορουμ,οπως καθε ζωντανός οργανισμός, περνάει φασεις, αλλαγές,ζυμωσεις κ μεταλλαξεις. Η τωρινη εποχή του σίγουρα ΔΕΝ είναι η χειρότερη του. Κ ναι, αναμεσα σε αλλους,users σαν τον Αποστόλη, τον Αντωνη (Aldebaran), αλλά κ παλαιότεροι ( Λεπερ φορ δε γουιν εχω να πω εγω!) νομίζω ότι εχουν συμβάλει στο να λαμβάνουν χωρα ( ξανα) λιγο εκτενέστερες συζητήσεις πανω στη μουσική ( κ οχι μόνο).

Ενταξει,μου βγηκε λιγο πιο επίσημη/αναλυτική η απάντηση σε σχέση με το απο πανω ποσταρισμα, αλλά φακ ιτ…

6 Likes

συγγνωμη για το τρολ αλλα αξελ και κρισπ που χαθηκαν και αυτοι?
και ναι ο αλλος που δεν μπορουσα να θυμηθω ηταν ο πλαντερερ
για μενα αυτοι οι δυο εσταζαν χρυσαφι καθε φορα που εκαναν κριτικη σε μπλακ μεταλ μπαντες
χωρις βεβαια να θιξω τον οποιοδηποτε τα παντα διαβαζω εδω στο θρεντ του μπλακ μεταλ
και οπως προαναφερθηκε προηγουμενως καλες εποχες με το δυαδικτιακο ξυλο

Thanks, αλήθεια! Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε και η συγκεκριμένη κριτική αλλά και γενικότερα τα κείμενα!

Πάντως, αν και εγώ, όπως και ο συνάδελφος είμαι κοντά 1μιση χρόνο σε site/forum και αγνοώ πολλά από όσα αναφέρετε, να πω πως σε ένα debate Bathory/ (σχεδόν) οτιδήποτε, θα γινόταν το έλα να δεις αν συμμετείχα. No regrets.

2 Likes

έλα make it happen λέμε

μπορεί να μην μου λείπουν πολλά από τις " παλιές εποχές " ούτε το ύφος ούτε τα μέλη αλλά κάτι τέτοια είναι έως και απώλεια :stuck_out_tongue:

Πλέον είμαστε αισθητά λιγότεροι , αλλά κακά τα ψέματα τα φόρουμ είναι φάση των 00’ς μέχρι early 10’s περισσότερο . Είναι γενικό το φαινόμενο

4 Likes

Δεν τίθεται θέμα debate :upside_down_face:

Πάντως, αν και γενικό το φαινόμενο όντως, το φόρουμ προσφέρει παραπάνω πράγματα από ότι τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ειδικά για την μουσική. Μπορεί να γίνει πιο σοβαρή ανταλλαγή απόψεων. Δεν θα δεις κάτι και θα το προσπεράσεις αστραπιαία, ειδικά αν δεν έχεις καλομάθει σε άλλα μέσα, σαν και του λόγου μου. Είναι πιο κοινωνική διαδικασία.

7 Likes

Εγώ δεν έχω παραστάσεις από φόρουμ. Ως ενεργός μουσικός (μέχρι πριν μια τριετία, από την μετανάστευση και μετά τζίφος), με δουλειές πάντα σχετικές με την μουσική και άπειρους φίλους μουσικόφιλους, δεν κατέφυγα ποτέ στην διάδραση του πληκτρολογίου.

Παρόλα αυτά, το φόρουμ μας εδώ, συχνά με εντυπωσιάζει. Κυκλοφορούν φοβερές απόψεις, γνώσεις και ιδέες. Κυκλοφορούν ωραία μυαλά και ωραίες ψυχές.

Ένα πράγμα με χαλάει λίγο: η ομοιογένεια/ψιλοβιασμός της γλώσσας. Έχει την πλάκα του αλλά ακόμα δεν το έχω συνηθίσει.

Πέραν αυτού όμως, νομίζω ότι το επίπεδο και η κοινωνική καλλιεργεία των ανθρώπων (της πλειοψηφίας έστω…) που προφέρει λόγο εδώ, είναι ανεβασμένο. Αυτό μάλλον αντανακλά κάτι γενικό - και χαίρομαι!

5 Likes

@apostolisza8 @Rebel Θέλετε να πείτε δεν έχετε διαβάσει τα ΉΓΓΙΚΕΝ Η ΏΡΑ και ήγγικεν η ώρα των φτωχών?? Το φόρουμ στα καλύτερά του!!! Ή βασικά σε μια τελευταία τόσο έντονη/ζωντανή/σχεδόν πολεμική φάση, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. (Κι αναρωτιέμαι μονάχη, αν φτάσαμε να θεωρούμε αυτό ιστορία, μορφές τύπου τζωνβλα πρέπει πια να έχουν περάσει στη σφαίρα του μυθικού… Α ρε, μεγαλώσαμε! :scream: :crazy_face:)

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του @Ironman1 σχετικά, αλλά και με τον @apostolisza8 στο κομμάτι του ότι μια τέτοια διαδικτυακή πλατφόρμα εξυπηρετεί άλλες ανάγκες και βοηθάει στην ουσιαστικότερη έκφραση και συνδιαλλαγή. Προσωπικά τουλάχιστον με καλύπτει μιας και απέχω πλήρως από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Να σημειώσω επίσης πως παρακολουθώ το σαιτ/φορουμ από το '06 και πως μέσα απ’το φόρουμ έχω μάθει μουσική, έχω μάθει να γράφω για μουσική, έχω κάψει (κύτταρα, εργατοώρες, χρόνο, πληκτρολόγια), μπορεί και κλάψει ;p, έχω τσακωθεί και υπάρξει υπερενοχλητική (πλην γαμάτη :sunglasses: :stuck_out_tongue_closed_eyes:) και άλλα τόσα, μα κυρίως έχω γνωρίσει ανθρώπους που όλα αυτά τα χρόνια μοιραζόμαστε με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο την αγάπη μας για την μουσική, που θα χαιρετηθούμε στα λαιβ πχ, θα πούμε και δυο κουβέντες και θα πιούμε και δυο μπύρες και ανθρώπους που μοιραζόμαστε πολλά παραπάνω, τις ζωές μας σχεδόν και μας ενώνει φιλία ετών. Μαγευτικό το ότι όλα αυτά συνέβησαν μέσα από ενα φόρουμ.

Τεσπα, σταματώ το οφφτοπικ (εποχές που το κάνεις μόνος σου από σεβασμό και δεν σε κυνηγούν οι μοντς χαχαχ, άλλη μεγάλη κατάκτηση/αλλαγή ;p) απαντώντας και στον @razor7 πως όλοι αυτοί φαντάζομαι είναι μια χαρά και εικάζω πως είτε βαρέθηκαν/κουράστηκαν απ’το φόρουμ είτε/και εκφράζονται σε τπτ φεησμπουκς. Αυτάααα…

7 Likes