Black Metal Albums

Εχει ζουμί η συνέντευξη, συμφωνώ.

Τον άκουσα μια φορά στα πεταχτά, ήταν σίγουρα καλός! Εμπεριστατωμένη άποψη όμως δεν έχω ακομα.

1 Like

Ισχύει, αλλά μάλλον έπαιξαν και κάποιο ρόλο οι ερωτήσεις που δεν είχαν ίχνος κλισέ :wink: kudos

1 Like

Τη διάβασα κι εγώ μ’ ενδιαφέρον τη συνέντευξη, δε λέω, αλλά μετριοπαθείς σας βρίσκω όλους τους παραπάνω στους χαρακτηρισμούς σας (εννοώ περί “μπερδέματος”, “out of the box”, “μεταμοντέρνοι” κλπ.). ΟΚ, δηλαδή ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα επειδή οι τύποι δηλώνουν (και) antifa, π.χ. τα δύο που σχολίασε ο Young Atlas είναι ζητήματα που αναδύθηκαν, προβλημάτισαν και (κατ’ εμέ) δέχθηκαν ισοπεδωτική κριτική χρόοονια τώρα, ώστε να μας “προβληματίζει” η γνώμη των Trespasser. Εννοώ (πρώτον) το κλασικό “θα παίξουμε όπου να 'ναι και με όποιον να ‘ναι γιατί μας ενδιαφέρει να διευρύνουμε το ακροατήριο μας και να μην preach to the converted (δεν ξέρω πώς μπορεί ν’ αποδοθεί καλά στα ελληνικά αυτή η πετυχημένη διατύπωση)”. Τα ίδια που λένε και οι ελεεινοί (sorry, με πόνο καρδιάς, αλλά οι αλήθειες να λέγονται) Catharsis για το επερχόμενο live στο Pitfest δίπλα στους Marduk. Τα ίδια που έλεγε οποιαδήποτε μπάντα απ’ την εποχή των Rage Against the Machine ξέρω 'γώ που δεν είχε πρόβλημα να πουλάει επανάσταση στους στίχους της, αλλά για να τους τραγουδήσεις αυτούς τους “ανατρεπτικούς” στίχους έπρεπε πρώτα να χρυσοπληρώσεις ένα εισιτήριο, να υπομείνεις τον σωματικό έλεγχο του σεκιουριτά, διάφοροι άλλοι παρατρεχάμενοι να δουλεύουν ενώ εσύ απολαμβάνεις το live ώστε να πληρωθούν (καλά ή κακά, λίγη σημασία έχει) στο τέλος της βραδιάς κλπ. ΟΚ, θεωρώ ότι η κριτική που δομήθηκε (κυρίως) από τον D.I.Y. punk χώρο περί του μέσου που είναι το ίδιο το μήνυμα, διέλυσε οποιεσδήποτε αυταπάτες για το κατά πόσον “ριζοσπαστικά” είναι τέτοια παραδείγματα ή το κατά πόσον στην πραγματικότητα παράγουν απλά ένα “επαναστατικό” προϊόν προς κατανάλωση.

Κατά δεύτερον, για το φοβερό και τρομερό επιχείρημα περί των χρημάτων που θα πάρουν από τα “κορόιδα” τα φασιστάκια και θα τα στείλουν στη Rojava (καλά, άλλη κουβέντα αυτή που η Rojava έχει γίνει η κολυμπήθρα του Σιλωάμ για οποιαδήποτε ενοχικά σύνδρομα των πρωτοκοσμικών αγωνιστών όπως ήταν παλιά οι Ζαπατίστας -χαρακτηριστική η ατάκα παλιού κινηματία στο Βερολίνο που συνοψίζει όλα τα όρια και τις αντιφάσεις των soli party: “ξέρεις πόσα μοχίτο έχω πιει εγώ για τους Ζαπατίστας;;;”), τα ίδια έλεγαν (και έπρατταν) και οι Chumbawamba όταν πούλησαν τα δικαιώματα του “Pass it along” για διαφήμιση της General Motors ώστε τα λεφτά να πάνε στα Indymedia και σε οικολογικές οργανώσεις που αγωνιζόντουσαν ενάντια στην General Motors (ποια αντίφαση; Είναι ο καπιταλισμός, ηλίθιε, που θα κάνει τ’ αφεντικά να μας πουλήσουν τα σκοινιά με τα οποία θα τους κρεμάσουμε), τα ίδια λέει οποιοσδήποτε υποκλίνεται στον κανόνα του “ο σκοπός αγιάζει τα μέσα”, δηλαδή τον χειρότερο δυνατό τρόπο συμπόρευσης σ’ αυτόν τον κόσμο -ή τον καλύτερο, εξαρτάται πώς τη βλέπει κανείς γενικά.

Περσινά ξινά σταφύλια οι “προκλητικοί” Trespasser, θα έλεγα -χωρίς μ’ αυτό να θέλω να μειώσω φυσικά τη δουλειά του Αποστόλη.

3 Likes

Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ, όπως οι κριτικές που εστιάζουν σε αναλυτική περιγραφή γύρω από όλα τα τραγούδια ένα προς ένα, ομοίως και συνεντεύξεις που έχουν τις ίδιες ερωτήσεις και ξέρεις τι θ’ ακολουθήσει -σαν εκείνον τον dj στο dizzy dolls, που κάθε Σάββατο έπαιζε τα ίδια και τα ίδια και λέγαμε απ’ έξω ποιο θα είναι το επόμενο-, σε αφήνουν απόμακρο. Ευτυχώς, όμως, κάποιες ερωτήσεις ανατρέπουν τα βασικά και κάνουν μία συνέντευξη να βγάζει ζουμί.

Τώρα, όσον αφορά τα ενδότερα, αρχικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι επιμένουν ότι το black metal είναι μόνο για σατανισμό και άλλα τέτοια αστεία… Ευτυχώς, που κάποιες μπάντες και κάποιοι δίσκοι είναι τόσο ώριμοι, ώστε να λένε “ναι, είμαστε black metal κατά τον ήχο είτε το δέχονται κάποιοι, είτε όχι” και αυτό, προσθέτω προσωπικά, δε θ’ αλλάξει. Και επίσης, όταν ξεκινάει το πρώτο τραγούδι του δίσκου και ακούγεσαι σαν τους οργισμένους και μανιασμένους Watain, δεν καταλαβαίνω γιατί δε θες να είσαι black metal, αλλά εντάξει, δική σου η μουσική, κάνε και λέγε ό,τι θες.

Τώρα, συμφωνώ και με τον @Leper_Jesus στα παραπάνω περί συναυλιών και εισιτηρίων. Και στο θέμα της Αποκάλυψης, λανθάνει αρκετά και ειδικά από τη στιγμή που πάει να το δει κοινωνικά. Όσο για τα δεισιδαιμονικά στοιχεία και πάλι λανθάνει. Και βασικά, δεν έχει νόημα να πείσει για την Αποκάλυψη μέσα από τη δική του οπτική. Φαίνεται ότι πάει να κρατηθεί από μια ιδεολογία και στο τέλος, όσοι μαζευτούν, να γράφουν σε τοίχους “we are tresspassers against all”. Το μόνο στο οποίο εμπίπτει ορθώς, είναι το αναρχικό στοιχείο, αλλά και πάλι όχι με την έννοια της δικής του σκέψης.

Τον άκουσα εγώ σήμερα, αν μετράει :stuck_out_tongue:

Είχα ακούσει μόνο το πρώτο κομμάτι και με είχε ψήσει αρκετά αυτός ο κλασικός σουηδικός BM ήχος. Σήμερα άκουσα και τα υπόλοιπα και βρίσκομαι κάπου στη μέση… Ξεφούσκωσε ο αρχικός ενθουσιασμός αλλά νομίζω ότι πρέπει να του δώσω ακροάσεις.
Ακόμα κι αν τον εκτιμήσω περισσότερο όμως, δύσκολα θα αλλάξω άποψη για το ότι πρόκειται για μια κυκλοφορία που (ηχητικά) θα μπορούσαν να είχαν βγάλει άλλες 20 μπάντες.

Στα θετικά η καθαρή παραγωγή και οι κιθάρες. Στα αρνητικά, οι ρυθμοί στα ντραμς που μου φαίνονται διεκπεραιωτικοί.

Πάμε για ένα μουσικό διάλειμμα.

9 Likes

3 Likes

Το βρήκα ενδιαφέρον. Άλλο ένα one man band που παίζει (ελαφρώς) dissonant blackened death με core αναφορές. Χάνει λίγο στον ήχο των ντραμς αλλά αφήνει υποσχέσεις.

2 Likes

Tracklist από το επερχόμενο άλμπουμ των Abigor. Σύμφωνα με την μπάντα “Given the musical scope and variety, it is the most eclectic Abigor album so far.”

  1. Halt The Wheel Of Timeless Change
  2. Soldaten Satans
  3. Feasting On The Prophet’s Blood
  4. Extermination Angel
  5. Cult Of Elder Chaos
  6. Burning Hell
  7. Forniotrs Weltenreise
  8. Morning Star Anthropophagia
1 Like

Το αγνό το παλιακό το ντούμ το μπλακ μέταλ στα καλύτερά του

Ακούει κάποιος άλλος scald στις κιθάρες?

1 Like

Βγήκε και αυτό.

11 Likes

Καμιά παραγγελία θα παίξει ρε???

Ερχεται μεγάλος δίσκος.

2 Likes

Γάμησε. Τέτοια θέλουμε.

2 Likes

Τι έχουμε εδώ;

ΟΚ προφανείς οι ομοιότητες με τους έτερους φυσιοδίφες , αλλά εγώ το βρήκα πολύ όμορφο και με πολύ σωστή παραγωγή.

1 Like



αγαπημένη ιζλανδία με μια καινούρια και μια πιο παλιά κυκλοφορία. Τι ατμόσφαιρα φτιάχνουν εκεί πάνω ρε γαμωτο

2 Likes

Τι αλλο να κανουν? 10 σπίτια είναι όλα κ όλα :laughing:

3 Likes

DØDSENGEL “Bab Al On” [2022]

Στα χασομέρια του '22, ξαναχτύπησε το νορβηγικό ντουέτο που όμως δεν πολυπατάει στην κλασική Νορβηγία, όσο σε ένα δικό του αρκετά συγκρατημένο, τελετουργικό και με ενέσεις θεατρικότητας στα φωνητικά ύφος το οποίο ταιριάζει βέβαια απόλυτα με την σταθερά crowley-ική θεματολογία τους.

Από τις σπάνιες περιπτώσεις σχημάτων που ενώ δε με είχαν κερδισει στα ξεκινήματά τους, κόλλησα στην πορεία, ειδικά από φιλόδοξο 2,5ωρο “Imperator” του 2012 και μετά.

2 Likes

QRIXKUOR “Zoetrope” [2022]

Δεν φαντάζεστε πόσο απολαμβάνω τα 1-piece EPs (τι ρίμα έφτιαξα!), αυτά δηλαδή του ενός μεγάλου κομματιού με αρχή-μέση-τέλος, έτσι που κατά κάποιο τρόπο να “διηγούνται” μια ιστορία. Βλέπε δηλ. “Chaining of Katechon”. Στο “Zoetrope” οι Βρετανοί QRIXKUOR ισορροπούν τέλεια για 24 λεπτά ανάμεσα στην ηχητική ακρότητα/παράνοια, την τεχνική και τη φινέτσα, καταλήγοντας σε ένα κάτι-σαν-prog-tech-black-death που αρχικά μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο να πετύχει, κι όμως όχι απλά τα καταφέρνει αλλά θριαμβεύει.

Ευτυχώς που πάνω στην αποστροφή του λόγου σε μια κουβέντα που είχα με άνθρωπο που εμπιστεύομαι, πέταξε την σχετική κυκλοφορία και δέησα να το ακούσω, αλλιώς το πιθανότερο είναι να μου είχε διαφύγει, αφού είχε την διπλή ατυχία αφενός να κυκλοφορήσει Δεκέμβριο (ο χειρότερος μήνας για να προωθηθεί ένα δίσκος από τα σχετικά μέσα) και αφετέρου να ανήκει στη κατά τ’ άλλα καλή εταιρεία Invictus, η οποία όμως εν μέσω κάποιων προβλημάτων έχω εντύπωση ότι επέλεξε να προμοτάρει κυρίως το NEGATIVE PLANE.

5 Likes

Φοβερό είναι αυτό! Έγραψα γι αυτό μια παρουσίαση στο προτελευταίο Underground Express, για όσους τσεκάρουν την στήλη αυτή.

2 Likes