Blind Guardian- Beyond the Red Mirror 30/1/2015

Το ρεφραιν ειναι μετριο γμτ, ενω η στροφη δυνατη, ωραιες και οι κλασσικα βουτηγμενες στο wah-wah lead, αλλα το ρεφραιν το χαλαει ολο,πολυ αδιαφορο.

Εδω ο Αντρε λεει πως για το twillight γραψανε ΟΚΤΩ διαφορετικα ρεφραιν και μετα διαλεξαν το καλυτερο.

WHAAAAAAAAAAT???

To refrain μια χαρά είναι, το υπόλοιπο τραγούδι είναι όμως για b-side στο Twist.

…καλό το τραγούδι…αλλά μπορούν κα περιμένουμε πολύ καλύτερα:):!:

Όμορφο το τραγουδάκι !!!
Περιμένω και καλύτερα στον δίσκο βέβαια …
Δεν είναι και επιπέδου voice που μας ισοπέδωσε (και ήταν και το καλύτερο του δίσκου) αλλά και πάλι πολύ καλό !!!
Το refrain δεν με τρέλανε και τόσο, αλλά τα riff και οι στροφές ήταν πολύ πολύ καλύτερα και μου άρεσαν περισσότερο (σε φάση άντε να τελειώνει το refrain να πάμε πάλι στα ωραία)

Κατά τα άλλα το single θα βγει σε CD ή μόνο σε βινύλιο ?

https://www.youtube.com/watch?v=51WwAtdMfAc&list=PLB4brr7vf-P7zAQiZzneWk1WUjPjVVioV πολύυυ ενδιαφέρον!

το σολο/ριφ/γεφυρα γουατεβαχ στο 2.48 δινει ελπιδες.

Καλά αυτό κι αν ήταν !!!
Αλλά και γενικά ότι άλλα ριφ άκουσα στο vid μια χαρά μου φάνηκαν !!!

Πολυ καλο το ριφφακι εκει γυρω στο 3ο λεπτο οντως.

:metal:

:sleep::sleep::sleep:

Στο 1.30 κάτι καλό ακούγεται…Για να δούμε…

πολύ ενθαρρυντικό review διαβάζω !!!
για να δούμε τι θα ακούσουμε σε 20 μέρες !!! 8) 8) 8) 8) 8)

fapfapfapfapfapfapfapfapfapfapfapfapfapfap

λοιπόν…το άκουσα σήμερα το αλμπουμ

πρώτη ακρόαση δεν έβγαλα άκρη. δύσκολο και λίγο βαρύ άκουσμα μου φάνηκε
κολλητά έπαιξε για δεύτερη φορά και άρχισα να ξεχωρίζω τραγούδια
το άφησα μετά να ξεκουραστεί το αυτί μου (για να αποφύγω το καμπάνα εφέκτ)

το ακούω πάλι τώρα…είναι μπλάιντ γκάρντιαν διάολε…όμως δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα με σιγουριά άποψη…κακό/μέτριο δεν είναι με τίποτα μένει να δω πόσο καλό είναι τελικά

αύριο παίζει ταξιδι και θα το ακούσω στο αυτοκίνητο και συνήθως εκεί βγάζω συμπέρασμα

έχει κάποιες κομματάρες…πολλά συμφωνικά σημεία και εφέ… πολλαπλά φωνητικά (κλασικά) …σχετικά μεγάλης διάρκειας τραγούδια κλπ

θα δείξει…

Μυριζομαι αχταρμα επιπεδου night at the opera…ελπιζω να διαψευστω…

Καλά το μυρίζεσαι. Από το Nightfall και μετά μόνο αχταρμάδες επιπέδου βγάζουν. Συμφωνικά μέρη ανακατεμένα με πολύπλοκα χορωδιακά φωνητικά και εφέ με πολύπλοκες lead μελωδίες, φλατ drumming και βαριά ατελείωτα ρεφρέν. Κανένα δεν θεωρώ κακό ή ανούσιο άλμπουμ από το Nightfall και μετά, αλλά χάθηκε ρε αδερφέ η αμεσότητα ενός Somewhere far Beyond ή ενός Imagination ή ενός Follow The Blind;;;

παιδια το αλμπουμ δεν εχει leakαρει πουθενα να παρουμε μια πρωτη γευση πριν το αγοράσουμε ε;