Blind Guardian

Σιγουρα καλυτερο απο τα πρωτα 2 τραγουδια.

Τουλαχιστον σε αυτο ανατριχιαζεις με την φωνη του Χανσι η οποια ακουγεται καθαρα.

Τα αλλα 2 τραγουδια για μενα ηταν για πεταμα. Οχι οτι με ενδιαφερει μουσικη με ριφφ του Σαφφερ λολ δεν ειμαι 17 χρονων πλεον.

1 Like

Ευτυχώς ο δίσκος έχει αρκετά ωραία τραγούδια,το diabolic το θεωρώ ένα από αυτά, και το midas disease είναι το χειρότερο.

Πολύ σοβαρό κομμάτι! Ωραίο ρεφρεν και νομίζω υπάρχει σωστή ισορροπία επιρροών και από τις 2 μπάντες των κυρίων. Το Diabolic μια χαρά κομμάτι είναι.

1 Like

Χαλια ειναι.

Ότι καλύτερο έχουν κυκλοφορήσει ποτέ. Και συνθετικά και παικτικά και όλα. Ακόμη και ο Hansi κάνει τα καλύτερα φωνητικά στην καριέρα του.

5 Likes

Μεγαλοπρεπεστατος δισκος αν και θεωρω προσωπικα το tales from the twilight world καλυτερο δισκο

Τωρα μπορεις να με βρισεις

3 Likes

Κι εγώ πάντα αυτό πίστευα αλλά καταλαβαίνω και την άποψή του @Greektrooper είναι σίγουρα μεγαλειώδης δίσκος

2 Likes

η διαφορα ειναι στο οτι το tales ειναι καθε αυτου ατοφιος speed/power μεταλ δισκος
Ενω το imaginations εχει και την ορχηστρουλα του :sunglasses:

2 Likes

:laughing::laughing: Σώπα ρε που θα σε βρίσω. Άλλωστε ανέφερες ένα από τα 3 καλύτερα τους άλμπουμ οπότε παίρνει άνετα scroll η λίστα προτίμησης. Δεν είναι ότι μου είπες το Twist in the Myth ας πούμε :yum:.

1 Like

τι να πω λεει! :laughing:

Πολύ ωραίο το Twist In The Myth, αδικημένο.

Κατά τα άλλα χρόνια πολλά στον δεύτερο καλύτερο δίσκο των Guardian, κάτω από το NIME

1 Like

Ξεκάθαρα ο καλυτεροτερος δίσκος τους, μεγάλη λατρεία.
Δεν έχει υποψία filler ούτε καν σε νοτές (!),όχι απλά σε τραγούδια.

Το Twilight αν και συμπαθεστατο, δεν έχει ούτε τις ιδέες, ούτε τις συνθέσεις, ούτε την ωριμότητα που βρίσκουμε στο imaginations.

2 Likes

Σίγουρα η τριάδα ομώνυμο, Script, Story Ends, μπαίνει άνετα στα 10 καλύτερα τους τραγούδια

2 Likes

Αλλα οχι τα Bright Eyes και Mordred’s Song?

2 Likes

ναι μην ξεχναμε το Bright Eyes

Ας κάνουμε μια δεκάδα λοιπόν

  1. Lost in the twilight hall
  2. Last candle
  3. Script for my Requiem
  4. Valhalla
  5. Theater of pain
  6. Somewhere far beyond
  7. And the Story Ends
  8. The bard’s song
  9. Imaginations from the other side
  10. Into the storm
1 Like

Δε βαριεσαι, τζαμπα ειναι, χωρις συγκεκριμενη σειρα:

  1. Nightfall
  2. Mirror Mirror
  3. Imaginations From The Other Side
  4. Bright Eyes
  5. Mordred’s Song
  6. The Bard’s Song - In The Forest
  7. Somewhere Far Beyond
  8. Lord Of The Rings
  9. And Then There Was Silence
  10. Sacred Worlds
1 Like

Κοίτα… αδικημένο δεν ξέρω αν θα το έλεγα. Σε σχέση με ποιο? Αν μιλάμε με το Beyond τότε ναι. Και γω έχω καταλήξει πλέον ότι μου κάθεται βαρύ σαν άλμπουμ να το ακούσω πλέον. Ενώ Straight to the Mirror, Lionheart, Turn the page είναι πολύ ωραία κομμάτια που στέκονται ψηλά. Αν μιλάμε πάλι συγκρινόμενο με το ντεμπούτο, και εκεί μπορεί να το πω αδικημένο γιατί το Battalions έχει πολύ “αγουριλα” για τα γούστα μου. Από κει και πέρα… ξέρω γω🤔… Δύσκολα να το συγκρίνω στα ίσα με κάποιο άλλο. Άντε να κερδίσει (δύσκολα αλλά πες για το γαμωτο) πόντους από το Edge??

  1. lost in the twilight hall
  2. welcome to dying
  3. the bard’s song - in the forest
  4. mirror mirror
  5. valhalla
  6. bright eyes
  7. follow the blind
  8. run for the night
  9. theatre of pain
  10. majesty

Αυτα :slightly_smiling_face:

2 Likes

Μα εγω σπανιως πλεον μιλαω για οποιονδηποτε δισκο συγκριτικα, εκτος αν γινεται χαβαλες σε μια κουβεντα.

Αδικημενο σε σχεση με αυτο που ειναι. Εχει παρα πολυ καλα τραγουδια μεσα.

This Will Never End, Otherland, Another Stranger Me, Fly ειναι 4 εξαιρετικα τραγουδια, ενω το Skalds and Shadows ειναι ισως το μπαλαντοειδες τους με το περισσοτερο συναισθημα, κι αν ειχε βγει αυτουσιο σε οποιονδηποτε απο τους πρωτους 5-6 δισκους τους (που θα μπορουσε ανετα να χωρεσει), θα ειχε γινει πλεον κι αυτο κλασικο. Απλως οι Guardian ανεβασαν πολυ ψηλα τον πηχη και με το ATITM νομιζω ηταν δυσκολο πλεον να εντυπωσιασουν. Τα τραγουδια ειναι πολυ καλα ομως ολα μεσα στον δισκο. Τωρα αν ξεπερναει ως δισκος οποιοδηποτε απο τα 4 προηγουμενα, ε μπα. Απο το TFTTW παντως προσωπικα το προτιμω.