Bon Jovi

για ποια albums το λες αυτό?:-k

Slippery When Wet,Crush,Bounce και Have a nice day.

Λόγω παρέας που κάνω με ένα παλικάρι που τους γουστάρει πέρασα το βάσανο να ακούσω αυτούς τους δίσκους και η γνώμη μου όπως διάβασες δεν είναι και πολύ θετική.

Αλλά μιλάω πάντοτε για το τι πιστεύω εγώ,δεν τα λέω με σκοπό να υποτημίσω το γούστο κάποιου που τους ακούει.

πολυ καλο συγκροτημα.τα cd που μ’αρεσουν περισσοτερο ειναι τα bon jovi,slippery when wet και new jersey.αυτα που βγαζουν τωρα δεν μου πολυαρεσουν.:-k με διαφορα παντως το καλυτερο τους τραγουδι ειναι το runaway

Μπαντα απο τις λιγες αν και τελευταια το εχουν ψιλογαμησει.
Aγαπημενοι δισκοι Slippery When Wet,These Days,Keep the Faith

Οκ,απλά θρύλοι στον χώρο του μελωδικού hard rock/heavy…Αν και στο συγκεκριμένο είδος πιστεύω οι Def Leppard ήταν λίγο καλύτεροι…Καλύτερα album Slippery when wet,These Days και Κeep the faith…(Kαι κορυφαίο κομμάτι Dry County…)

i don’t like them

Xalara mesa sta agapimena sygrotimata. Poly ksesikotika tragoudia, rockies, kapsourotragouda apo ola exei o baxtses! Agapimena albums ta Slippery when wet fysika kai to omwnymo, to New Jersey kai to Keep the faith.

Δεν μου αρέσουν… δεν με τραβάει κάτι…

Στην αρχή δε μου άρεσαν τόσο αλλά όταν άκουσα το keep the faith άλλαξα γνώμη!(ευχαριστώ κόζυυυυυ!:smiley: )πολύ καλοί ειδικά στις μπαλάντες όπως το stay/i want you/bed of roses/in these arms/…το νέο τους πάντως δε μου άρεσε τόσο.

“Born to be my baby” και “its my life” τα καλυτερα για εμενα απο Bon Jovi…:slight_smile:
Φωναρα ο “Jon”

Απο τα συγκροτήματα μορφές των 80’ s.
Αγαπημένα Cds, Slippery When Wet, Bon Jovi και Keep the Faith.
Άσχετο, αλλά οι Bon Jovi και ειδικά ο Jon γεννήθηκαν για να είναι poserάδες.
Μας τα χαλάσαν όμως στα 90’ s και ύστερα.
Βέβαια αν δεν έκαναν την άλλαγη δεν θα είχαν φθάσει εκεί που είναι σήμερα.

Απλά τεράστιοι!!! Στην δεκαετία του 80s (δεν ξέρω αν έχει προλάβει κανείς αυτά τα χρόνια) ήταν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΙ. Μέχρι και το New Jersey οι δίσκοι τους είναι η εγκυκλοπαίδια του Melodic Rock. Από εκεί και πέρα έχουν και καλές και μέτριες στιγμές (με τις καλές να είναι περισσότερες). Όσο για τους στίχους … τέτοια γουστάρουμε! Καψουροτράγουδα για γυναίκες, γρήγορα αμάξια και rock n’ roll την ουσία της μουσικής που ακούμε και όχι τίποτα ψευτο κουλοτουροπερίεργους! Στην τελική η μουσική είναι διασκέδαση. Δεν πρόκειται να αλλάξει τον κόσμο! Έχουν βέβαια και τις πιο σοβαρές στιγμές τους (όπως τους φοβερούς και καθημερινούς στίχους του Livin’ on a prayer) όπου και δίνουν ρέστα. Τέλος στα συν τους είναι το ότι βοήθησαν πολλές μπάντες στην δεκαετία του 80 να κάνουν καριέρα. Μία από αυτές είναι και οι άλλοι Θεοί οι Cinderella!

Πολυ σωστα τα λες! Και φυσικα για το τελευταιο που λες τους βγαζω το καπελο γιατι αυτοι βοηθησαν για να υπογραψοθν συμβολαιο και οι Skid Row! Οποτε δεν εκαναν απλα σκοντο σε φιλαρακια τους που μπορει να μην ηταν και οτι καλυτερο αλλα σε δυο φοβερα συγκροτηματα!:thumbup:

Ντάξει έιχαν κάποια τραγούδια στο παρελθόν αλλά δεν τρελλαίνομαι κιόλας…

Και τους Skd Row σωστά! Γενικά ενώ ήταν τεράστιοι ποτέ δεν ακούστηκε καμία καφρίλα για την πάρτη τους!

Όσοι πάτε από βδομάδα στο live των SkidRow ανάψτε ένα κερί στους BonJovi xωρίς τη βοήθεια των οποίων δε θα έκαναν ποτέ το έξτρα βήμα στην καριέρα τους,ώστε κάποτε να τους δούμε κι εδώ.Το πόσο λατρεύω την εν λόγω μπάντα και ιδίως το Richie είναι πέρα από προφανές.Αυτό που πάντα σεβόμουν ήταν ότι μολονότι είχαν πάντα την εμπορικότητα στο βάθος του μυαλού τους,την επιδίωξαν μέσα από τη μουσική τους και όχι μέσα από δηλώσεις και φωτογραφίες.Όχι πως δε γέμισαν δωμάτια με αφίσες,αλλά τους παραδέχομαι που πάλεψαν για να βρεθούν στον τοίχο του κάθε ποζερά έφηβου στα 80’s.

Eπίσης ευστοχότατες οι αλλαγές που έκαναν στα 90’ς και στα 00’ς και κατάφεραν να διατηρούνται στο προσκήνιο ανανεώνοντας το κοινό τους με νέες επιτυχίες.Χωρίς να υπονοώ κάτι κακό για τους Scorpions,αλλά στις συναυλίες τους το πιο πρόσφατο hit τους είναι το Wind of change του 90.Έτσι απέφυγαν την παρελθοντολαγνεία που δέρνει άπειρα συγκροτήματα και διατητηρήκαν στην κορυφή (εμπορικά τουλάχιστον) για τόσα χρόνια.Βέβαια με χάλασε λίγο ο τελευταίος δίσκος,μα τι να κάνεις,κανείς δεν είναι τέλειος…

Ακολουθεί υπερβολικό + ψιλογραφικό συμπέρασμα:

Το “Livin’ On A Prayer” έχει το κορυφαίο, πιο πιασάρικο, “θέλω να τραγουδάω με όλες μου τις δυνάμεις” refrain :-s

Το Sleeping with the enemy της Robin Beck έχει παρόμοιο ρεφραίν (λόγω Child) και είναι αρκετά πορωτικό

εξίσου:yes:

Σκεφτομουν να ψηφισω το Slippery When Wet αφου και ειναι ο πιο επιτυχημενος τους δισκος αλλα και αντικειμενικα τα σπαει. Μετα μου περασε απ’ το μυαλο να ριξω την ψηφο στο New Jersey λογω του φοβερου hard rock ηχου του. Τελικα κατεληξα στο Keep the Faith αφου πλην της μπαλαντας “I Want You” ολα τα τραγουδια αυτου του δισκου εχουν ενα πολυ ιδιαιτερο και πρωτοποριακο, για την εποχη του, hard rock υφος. Και φυσικα επαιξε καταλυτικο ρολο στην αποφαση μου το υπερτατο, 10λεπτο:!: Dry County…