Bon Jovi

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο:thumbup:

Απο την πρωτη φορα που ακουσα το Have a Nice Day (το τραγουδι) κατι με τραβηξε σ’ αυτη τη μπαντα. Μετα, οταν ακουσα και ολοκληρο το CD, απλα κολλησα. Το ακουγα ολοκληρο καθε μερα. Ετσι “αναγκαστηκα” να ψαξω τη δισκογραφια και την ιστορια τους. Σιγα-σιγα, λοιπον εγινα μεγαλος φαν, κυριως λογω της προσαρμοστικοτητας των Bon Jovi (παντα προσαρμοζουν το στυλ τους αναλογα με την εποχη και ετσι ποτε δεν προσκοληθηκαν στο παρελθον, το αντιθετο μαλιστα) και της σοβαροτητας και της αφοσιωσης που επιδεικνυουν απεναντι στους φαν τους. Τωρα, το τελευταιο αλμπουμ τους ειναι μια πονεμενη ιστορια. αφου μπορει να δοκιμασαν τη συνταγη της country/rock και να ειχε μεγαλη επιτυχια σ’ ολοκληρο τον κοσμο αλλα σιγουρα δεν ηταν ενας κλασσικος δισκος Bon Jovi και αυτο δεν μπορει σε καμια περιπτωση να ειναι καλο

(το να πω οτι μαγαλωσα με τα τραγουδια του και ειμαι φαν και θα ειμαι στην πρωτη σειρα ακομα και με πανες για να μην πηγαινω τουαλετα στην συναυλια που μπορει να ερθει…δεν λεει τιποτα…ξερετε ποσοι Τζοβανι υπαρχουν στην πατριδα μας?8) )

διαβασα ολα αυτα που γραφτηκαν…
εχω διαβασει και σε αλλα φορουμ και παντου…εχω ακουσει σχολια απο διαφορους ακομα και καλιτεχνες
και γενικα αν ειναι ενας καλιτεχνης απο το ροκ,που στην ελλαδα αν οχι και παγκοσμιως που εχει ακουσει τα απειρα για την φλωρια του και λοιπα…
ειναι αυτος…:smiley:

το θεμα ομως ειναι να δουμε εμεις τι θελουμε απο αυτον οχι αυτος τι ειναι
να σας πω μια γνωμη τι ειναι τι ηταν…(βασικα θα εγραφα ενα τονο μυνηματος αλλα αν ανατρεξετε στην π.χ.


θα μαθετε οτι γουσταρετε για την παρτυ του-τους…

προσωπικα πιστευω οτι ο τζον ηταν ενας πολυ φιλοδοξος εφηβος και …
πραγματοποιησε τα ονειρα του…
και ξεπερασε και το προτυπο του (βλ Μπρους Σπριτσινγκ)…
εβγαλε 3 δισκαρες(δεν εβαλa μια που δεν ηταν πολυ καλη) μεχρι τα 90( η μια εφτασε τα 26 εκατομυρια αλμουμ και συνεχιζει)
και εγινε το νουμερο ενα στο ειδος…
μετα αλλαξαν τα δεδομενα με τους Νιραναβα…αυτος ομως ηθελε να ειναι στην βιομηχανικη ελιτ της μουσικης γιαυτο κατα καιρους επαιξε ακομα και σε ταινιες και εκανε χιλιαδυο…
ξεφυγε απο την μουσικη η λαμψη του…οπως και του Σβαντζενεκερ απο το μποντι Μπιλτινγκ…
ξερετε τι κοινο εχουν οι δυο τους(με βαση ψυχολογους…στην ιδια κατηγορια ανηκει και ο )…
την υπεμετρη φιλοδοξια της επιτυχιας…
εχουν αυτο το ψωνιο…και θελουν να καταχτουν νεους στοχους…και να ειναι στο προσκυνιο-θελουν να ειναι επιτυχημενοι

δεν ειμαι σιγουρος οτι θα τραγουδαγε Ποπ ο Τζον αν χρειαζοταν για να ειναι στους πρωτους…
αλλα οτι εχει σχεση απο χαρντ ροκ και κατω που παιζεται με κιθαρα το εχει κανει…
και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο…
θες να ακουσεις κατι λαιτ…βαζεις μπαλαντες η σοφτ κομματια του(που επεισης ιεναι τελειος)
θες κατι δυνατο διαλεγεις απο τα παλια η μερικα καινουργια)
γιαυτο ειπα πριν…

το θεμα ομως ειναι να δουμε εμεις τι θελουμε απο αυτον οχι αυτος τι ειναι

υπο αυτο το πρισμα δικαιολογω τον χαρντ ροκερ Τζοβι…

εμενα με απογοητευσε σαν ανθρωπος οταν εμαθα οτι υποστηριξε την Χιλαρι Κλιτον στην περιοδια της στην Αμερικη…
τι να κανουμε τωρα…ανθρωποι ειναι και εχουν επιλογες …που μπορει να διαφωνουμε…
και με την γυναικα σου που θα ναι μια ζωη διπλα σου θα διαφωνησεις σε πολλα…
μουσικα ομως οταν θελω να ακουσω κατι ο Τζον ειναι επιλογη σταθερη…
ειναι η Ιστορια η ιδια και αυτο δεν αλλαζει…

τι μπορει να πεις κανεις σε εναν ανθρωπου που εχει κανει τοσα και τοσα…
για τον Βασιλια της μελωδιας…

να μην μακρυγορω…
αν μελετησετε τα αλμπουμ του θα δειτε οτι εχει βγαλει τοσες πολλες κομματαρες ακομα και μετα το 2000

(-με ενοχλει που εχει περαστει αβαβα η δισκαρα του Bounce-2002 που ειναι οτι πιο χεβυ εχει βγαλει ποτε …αλλα πηγε απατο…γιαυτο και δεν συνεχισε στο ιδιο στυλ…τι να κανουμε θα του πουμε και τι να βγαλει?
αφου δεν πουλησε…,θα μου πεις αφου το κοινο του ηταν φλωρικο,γιαυτο δεν πουλησε τοτε και αυτος ευθυνοταν για το κοινο του…δεν ξερω…σε μια πεθαμενη εποχη για το μελωδικο χαρντ οπως ηταν το 2002 …το πληρωσε…)

που ειναι απο τις κορυφες του ειδους…
(ενιοτε οτι μιλαω για ολο το γκρουπ και ο Σαμπορα ειναι απο μονος του Αστερι…αλλα θα εξελισοταν ετσι να δεν ηταν μαζι με τον Τζον?)

αν θελετε ποιανουμε εναν εναν τους δισκους και θα βγαλουμε πανω απο πεντηντα τραγουδια που αξιζουν μαζι με τις μπαλαντες…ποσοι καλίτεχνες εχουν κατι αναλογο…

η μονη μου απογοητευση ειναι λαιβ η φωνη του…
μπασατα σημεια και χαμηλα ειναι καλος αν οχι μοναδικος(στους καλυτερους)
στα ψηλα κολλαει η δεν τα αγγιζει

αλλα αυτο οφειλεται μαλλον οτι την προστατευει μετα απο αυτο που επαθε το 1986 στην περιοδια που πηγε να την χασει…
και εκτοτε τα λεει πιο αργα τα κομματια η σε αλλους τονους οταν κουραστει…

δεν πειραζει…(αν και στην Αυστρια πριν δυο χρονια ο κολλητος μου τον ακουσε να τραγουδαει 3 ωρες)

ελα εσυ το καλοκαιρι απο δω…και θα τραγουδαμε εμεις:D :smiley: :smiley:

παρτε και ενα κομματι που ηταν αδικημενο απο τα αλλα δυο του δισκου των 26εκατομυριων αλμπουμ 8)

Συμφωνώ με όσα είπες(αγαλλίαση στο φόρουμ,θυμήθηκα να τονίσω τις λέξεις.άτιμα greeklish μας χαλάνε την γλώσσα,λολ).Βέβαια με χάλασε ο ενικός στην αρχή και ήμουν έτοιμη για full frontal επίθεση αλλά το διευκρίνησες στην πορεία :D.Διαφωνώ με όσους λένε ότι το νέο cd είναι για τα μπάζα,χάλια κλπ.Σίγουρα τα παλιά τους και πιο ροκ ήταν και πιο δυνατά και εμένα μ’άρεσουν καλύτερα.Αλλά αν υπάρχει κάτι που κάνει τον νέο δίσκο να ξεχωρίζει είναι η ειλικρίνεια του.Με δύο μέλη της μπάντας να περνάνε πολύ δύσκολους καιρούς(ο david και ο richie έπαιρναν διαζύγια και είχαν τρελές διαμάχες επιμέλειας των παιδιών,βάλε ένα παραπάνω στον richie που έχασε τον πατέρα του από καρκίνο) δεν κρύψανε ούτε λίγο από τον πόνο.Και παρ’όλα αυτά κατάφεραν να περάσουν θετικά μηνύματα και τα τραγούδια να ακούγονται αισιόδοξα.Για μένα το τελευταίο album είναι καθαρά προσωπικό για την μπάντα.Είναι ίσως η εξύμνηση της φιλίας τους μετά από τόσα χρόνια,μια αίσθηση τύπου:ότι και να περνάς φίλε μου,είμαι πάντα εδώ για σένα,βασίσου πάνω μου.
Από μόνος του ο δίσκος,στιχουργικά είναι πολύ δυνατός.Και το καλύτερο είδος μουσικής όταν θες να διηγηθείς μια ιστορία μας αρέσει,δε μας αρέσει είναι η country.Εξάλλου οι παίδες πάντα το λένε σε κάθε τους συνέντευξη ότι είναι storytellers και ότι στα τραγούδια τους θέλουν να λένε ιστορίες.Άμα ακούγοντας τον δίσκο βάλεις και με το μυαλό σου πως πρέπει να αισθανόταν ο richie(και ο jon βλέποντας τον κολλητό του να υποφέρει χωρίς αυτός να μπορεί να κάνει και πολλά να βοηθήσει) γράφοντας τους στίχους καταλαβαίνει κανείς οτι αυτός είναι ίσως ο πιο ειλικρινής δίσκος που έχουν βγάλει ποτέ.And it has Richie written all over it(sorry,δεν μου 'βγαινε καλά στα ελληνικά) και αυτό μου αρέσει πολύ…

Runaway…

το βιντεακι

πριν ακομα γινουν γνωστοι-με μονο ενα αλμπουμ…
λαιβ η κομμματαρα αυτη στην ιαπωνια 1984…
φοβεροι :respect: …
βλεπεις στο προσωπο του Τζον να λεει…

ειμαστε ετοπιμη να κατακτησουμε τον πλανητη…
και το καταφεραν τα παλιοπαιδα…:slight_smile:

η φωνη του Τζον πριν την ζημια που επαθε απο τις περιοδιες του 86…
εδω πιανει πολυ καλα ατα ψηλα…
σκηνικα ειναι αεικινητος με προσοχη στην καθε λεπτομερια στην καθε κινηση(εχει και μια περιστροφη σαλτο απο πιο ψηλα στον αερα την ωρα που ξεκιναει το σολο ο θεος Σαμπορα,
ακομα εχει και αερα να φυσαει μπροστα του εκει που τραγουδα για να του ανεμιζει την καπα πισω 8) )
-δεν περιφερετε ασκοπος οπως ο πιωμενος Αξλ ας πουμε…γιατι πρεπει να πει καλα το κομματι οπως στο δισκο…με παθος και δυναμη φυσικα

θα προσκυνησω αλλη στιγμη οταν ποσταρηστουν και αλλες κομματαρες :lol:

ΥΣ.στο τελος εχει φαση αυτο που κανανε οι τρεις και παιζανε κουνιοταν μαζι μπροστα στην πιστα…των εκαναν και οι Κιςς παλιοτερα νομιζω…
οι μποτες του μπασιστα με την τακουνα ειναι ολα τα λεφτα :smiley:
και φωνητικα βοηθανε ολοι γιαυτο και ηταν σουπερ στα λαιβ τους…

Παντως η φωνη του τζον γενικοτερα στα λαιβ ειναι περισσοτερο απο ικανοποιητικη,θα ελεγα οτι σαν να τραγουδαει studio ακουγεται τοσο πιστα.

Ποτε δν με τρελαιναν αλλα δν μπορω να πω οτι μ ειναι κ αδιαφοροι.

ΠΟΡΩΣΗ!!! τεραστια ιστορια μεγαλες δισκογραφικες δουλειες κ μια ομαδα ετοιμη να παιξει μουσικη κ μονο μουσικη… γιατι οι bon jovi δημιουργηθηκαν με σκοπο να παιζουν αληθινη μουσικη χωρις σκετικο παρασκηνιο με πολλα ναρκωτικα κ αλκοολ…!!! λιγο με το lost highway μας τα χαλασαν εξαιτιας αυτου του who says you can’t go home αμα δεν ειχε γνωρισει τετοια επιτυχια στην αμερικη δεν θα ειχαν στραφει στην country κ ισως ο δισκος να κινουνταν λιγο πολυ παλι σαν το have a nice day που για να πουμε την αληθεια δεν ειναι καθολου ασχημο!!! αλλα τελοσπαντων οτι εγινε εγινε… BON JOVI :respect:

Μα καλά… κανείς δεν λέει τίποτα γιο το debut τους? Εκτος στο οτι αγγιζουν το heavy metal εκει μεσα, τα τραγουδια ειναι απλα ΘΕΙΚΑ!!

Απλα ΘΕΟΙ!!!Σεβασμος στο μεγα Bon Jovi απλα τελειος ανθρωπος ο οποιος με τραβηξε στην Ροκ μουσικη με τις κομματαρες του!!!Απο το 1985 εως το 1996 ειναι ολα του τα cd γαματα μετα εγιναν καπως κ με χαλασαν λιγο αλλα αυτο δεν αναιρει την πορωση μ αφου εχω ολα του τα cd του κ τα τελευταια!!!Στην Ελλαδα θα ρθουν ποτε γαμω το κερατο μ??

Eλα ντε!!! πως κ πως τους περιμενουμε κ αυτοι δεν λενε να ερθουν… Παντως απο οτι εχω διαβασει ζητανε πολλα λεφτα για ενα live στην αθηνα κ για αυτο κανεις δεν αναλαμβανει να τους φερει…Παντως αν ειναι να ερθουν το 2009 ας ερθουν ιουνιο με αυγουστο γιατι εχουμε κ πανελληνιες…

Ναι εχουμε κ κωλοπανελληνιες φετος!!!Αντε μια φορα τοσα συγκροτηματα μεγαλα εχουν ερθει!!!

Νομίζω ότι λίγο πολύ έχω δείξει και έχω πει σ’ αυτό το forum, ότι είναι η αγαπημένη μου μπάντα, η αρρώστεια μου.
Τους αγαπάω και γουστάρω για τα πάντα, για την θετική αύρα τους, τα μηνύματα τους, τους στίχους τους, την μουσική τους ,τις φωνές, το ταλέντο τους , τα album τους, την ικανότητα προσαρμοστικότητας στην εποχή, την αγάπη και σχέση ζωής που έχουν μεταξύ τους, ακόμα και τον απλό τρόπο ζωής τους, την εργατικότητα τους, την επικοινωνία και το σεβασμό προς τους fan τους.
Στον καθένα έχω ξεχωριστή αδυναμία για ξεχωριστό λόγο. Συνθέτουν ένα παζλ χαρισματικών ανθρώπων που ο ένας συμπληρώνει τον άλλον και είναι ο ένας για τον άλλον.
Τους πρωτάκουσα 11-12 ετών και συνεχίζω αμείωτα με περισσότερο ενθουσιασμό και αγάπη όσο ποτέ και τώρα που κοντεύω τα 34.
Αν είναι όπως λένε εμπορικοί μαγκιά τους γιατί ξέρουν να επιβιώνουν και να βρίσκονται στο προσκήνιο όσο λίγοι της εποχής τους!!
Κάποιοι μπορεί να μην τους θεωρούν ‘‘ποιοτικούς’’, αλλά αυτοί κάνουν sold out, κάνουν σχεδόν 3ωρες συναυλίες και οι fan τους περνάνε γάματα.
Είναι tattoο στην πλάτη μου και ALWAYS κομμάτι στην ψυχή μου!!!
JUST :respect:

Παράπονο: Τους θέλω στην Ελλάδα.

Απωθημένο: Είχα εισιτήρια για Λονδίνο και τελευταία στιγμή δεν μπόρεσα να πάω. Θα με στοιχειώνει σε όλη μου την ζωή. Δεν τους έχω δει ποτέ. Αν και πιστεύω ότι σίγουρα κάποια στιγμή θα το κάνω σίγουρα!!!:wink:

κατά μια άποψη σε ζηλεύω. από την άλλη ίσως και όχι.

είμαι κατά κάποια χρόνια μικρότερός σου, αλλά ειλικρινά ο συναισθηματισμός που δείχνεις και το δέσιμο θα μπορούσαν να δικαιολογηθούν σε μια μικρότερη ηλικία λόγω ενθουσιασμού.

λατρεύω τη μουσική, αλλά δεν θα μπορούσα να αντιμετωπίσω έτσι κανένα μουσικό και για κανένα λόγο. Ίσα ίσα που βλέποντας τι επικρατεί στη ζωή, πιο πολύ εκνευρίζομαι με τους μουσικούς ως χαρακτήρες/ανθρώπους. Για αυτό προτιμώ να μην ασχολούμαι και να επικεντρώνομαι στη μουσική.

Τώρα εσύ μπορεί να τα βλέπεις λίγο ρομαντικά, αλλά αν αυτοί έχουν απλό τρόπο ζωής, κάτι δεν έχω καταλάβει εγώ για το πως λειτουργεί αυτό το ρημάδι που λέγεται ζωή.

Από την άλλη εγώ τους είδα το καλοκαίρι στο Λονδίνο, ήταν με καθαρά μουσικά κριτήρια (και διασκέδασης) φανταστικοί και σου εύχομαι να τους δεις (και να τους ξαναδώ) σύντομα.

Δεν ακούω τη μουσική που ακούω για να διαφοροποιούμαι και να μπορώ να λέω το δίπλα μου φλώρο και ως εκ τούτου δεν με επηρέασε ποτέ το αν ταυτίζουν τους Bon Jovi με την έννοια του φλώρου ή του εμπορικού. Μουσικά, τα τελευταία χρόνια δεν μου λέει και πολλά (με εξαίρεση το Have A Nice Day), αλλά είναι από τις τελευταίες μπάντες στο rock που έφτασαν σε αυτό το επίπεδο που αναγνωρίζονται σήμερα.

These days the stars seem out of reach…

Είμαι αρκετά ρεαλίστρια και πίστεψε με ξέρω να διαχωρίζω τα πράγματα και να κρατάω τις σωστές ισορροπίες στην ζωή μου, όπως και να λειτουργώ και να φέρομαι σύμφωνα με την ηλικία μου. Δεν θεωρώ τον ευατό μου ‘‘κολλημένο’’, ούτε θεωρώ ότι παλιμπαδίζω. Απλά τους αντιμετωπίζω με καθαρά δικά μου κριτήρια.
Απλά ξέρεις περνώντας τα χρόνια, έχοντας φυσικά μια καλή ζωή και γύρω τους δικούς σου ανθρώπους , με τα πάνω της και τα κάτω της, δεν είναι καθόλου κακό ξέρεις να μην ξεχνάς να είσαι παιδί, να διατηρείς τον ίδιο ενθουσιασμό, και να τον μεταδίδεις χωρίς να εκτείθεσαι, κάνοντας και τους άλλους γύρω σου να περνούν καλά και να το εισπράτεις αυτό. Ξέρω άτομα στην ηλικία μου που τα έχουν ‘‘παρατήσει’’, το έχουν ‘‘χάσει’’ και αυτό είναι θλιβερό, γι’ αυτό ζήσε την στιγμή σου με ότι συγκεκριμένα μικρό ή μεγάλο σε κάνει να περνάς και να αισθάνεσαι όμορφα, ακόμα και αν αυτό που σε διασκεδάζει είναι μια απλή καθημερινή στιγμή, ένα συγκρότημα, η μουσική ή οτιδήποτε άλλο γουστάρεις να βρίσκεις διέξοδο!!:wink::slight_smile:

Μουσική για αρένες κλπ κλπ.

Θεωρώ τη σχέση των Bon Jovi με το Rock όπως αυτή της Μιμής Ντενίση με την Ηθοποιία…Μηδαμινή.

Μουσική που γράφεται με σκοπό να κυνηγήσει αποκλειστικά το δολάριο… ευχαριστώ δεν θα πάρω.

:lol3::lol3::lol3::lol3::lol3::bow::lol::lol:

ασε φίλε τι τραβήξαμε με τα λιοντάρια για να τους δούμε live.

ναι, αλλά για αυτό είναι arenοποί.

Ego epeidi eimai kai ligo palioteros eixa petyxei kai ton Julius Caesar mia fora sta VIP 8)