Αυθεντικά και Bootlegs

είναι λέει τα cd που μου πούλησε αυτός ο καργιόλης ο panagiotis. :lol::lol::lol::stuck_out_tongue:

ποστάρετε γενικά matrix numbers κλπ μήπως μπορούν να σας βοηθήσουν όσοι έχουν επιβεβαιωμένα τα αυθεντικά

1 original και 5 bootlegs - απο περιοδικα για δυο μπυρες δεν νομιζω να ναι κακη προσφορα :lol:

Κι αυτα δεν τα μετραω προφανως :wink:

Το κοινο χαρακτηριστικο ειναι προφανως το μερος που αγοραστηκαν :wink:

Αυριο θα γραψω μερικα απο αυτα που εχω + τους κωδικους απο πισω + καποια χαρακτηριστικα…

Λοιπον γραφω ορισμενα bootleg που εχω

Blind Illusion - Sane Asylum, απο την Under One Flag. Noμιζω απο την ιδια ειναι και το bootleg του Survive των Nuclear Assault.
To bootleg ειναι γενικα πολυ καλο, μεχρι και το CD FLAG 18 εχει στο matrix, oποτε προσοχη και σ αυτο το θεμα, και το matrix να ταιριαζει δε σημαινει οτι ειναι official!
Γενικα οι πολλες πρωτες εκδοσεις απο αλμπουμ που εχει κυκλοφορησει η Metal Mind προσφατα, εχουν γινει bootlegs.
Χαρακτηριστικο που ειχα δει σε φιλο (αν δε κανω μεγαλο λαθος, ας με διορθωσει ο Tραμπ) ειναι το Znowhite το Act of God. Ευτυχως εγω οταν ηταν να το παρω κοιταζα στο Εbay και ειχα δει και την πρωτη εκδοση και σχετικα φτηνα. Παλι καλα που η επανακυκλοφορια ειχε λιγο λιγοτερο. Για την ιστορια ο πωλητης του bootleg ηταν Ελληνας…
Γενικα στα ξενα φορουμ γραφουνε oπου βλεπεις ελλαδα μακρια!

Atheist - Piece of Time / Unquestionable Presence ( 2 σε 1), και καλα απο την Active. Βοοtleg, και γενικα πολλα 2 σε 1 αλμπουμ (εκτος φυσικα απο επισημες επανακυκλοφοριες) ειναι bootlegs…

I.N.C. - The Visitor. Mε το ονομα του cd απο πισω, ελεος. Μαλακια μου και αγνοια που το πηρα, νταξει το αυθεντικο δε ξερω πως ειναι, το bootleg καλο φαινεται αλλα ειναι κοροιδια και καταλαβαινετε πιστευω απο που εχει αγοραστει.

Solitude Aeturnus - Beyond The Crimson. H πρωτη εκδοση της RoadRacer. Φαινεται κομπλε και πισω κωδικος SONOPRESS G-1762/RR 1682 AFL3, που οπως μου ειπε ο Tραμπ, δε ταιριαζει με τον δικο του και δευτερον, πανω το print του cd δεν ειναι το κλασικο των κυκλοφοριων της Roadrunner

Powermad - Absolute Power. To cd της Reprise και καλα, που εχει μεσα και τα κομματια του EP ειναι bootleg…

Λoγικα (εως σιγουροτατα :stuck_out_tongue: ) bootleg ειναι και απο Coroner το Grin… Της futurist η κυκλοφορια…

Viking - Do or Die. Μεταχειρισμενο το χα παρει, ηξερα οτι επαιρνα το bootleg (δεν μου το λεγε αλλα τιμη 5 ευρω ενω ηξερα τι τιμες παιζουν σ αυτο και ααααν βρισκεται) αλλα αυτο ηταν για γελια. ΘΑ το χαριζα, αλλα θελω να το χω μιλαμε ουτε τα στοιχειωδη δεν καναν οι τυποι, να το βγαλουνε νορμαλ. Απλα ηθελα να το χω εστω και bootleg, με λιγα χρηματα αλλα μονο για γελια ειναι αυτο το πραγμα χειροτερο κι απο σκαναρισμα σε μουφα εκτυπωτη που εχει ο καθενας σπιτι του :lol:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί είμαι λίγο άσχετος με τους όρους, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εστί digipack, jewel case, mini lp και τα σχετικά; Κάτι έχω στο νου μου, αλλά θα ήθελα σαφείς περιγραφές!

digi ειναι η χαρτινη συσκευασια περιτυλιγματος ενος cd.
jewel case ειναι η κλασσικη πλαστικη συσκευασια ενος cd.
mini lp ειναι ο μικρης διαρκειας δισκος,εκτος αν το ειδες σε περιγραφη cd και εχει το σχημα βινυλιου:p

Ευχαριστώ φίλε μου, να 'σαι καλά! Εκτός από αυτά που ανέφερα υπάρχει άλλη συσκευασία;

digibook (χάρτινη συσκευασία που μοιάζει με βιβλιαράκι με σκληρό εξώφυλλο)
slipcase (όταν το jewel case έχει μία χάρτινη θήκη που το περιβάλλει)

ευχαριστώ Τραμπάκουλα, γιατί ήμουν λίγο μυρωδιάς με τους αγγλικούς όρους!

Υπαρχουν σαν παραλλαγες αυτων των 2 προαναφερθεντων,δηλαδη πιο ψιλες θηκες,διαφορετικη υφη στις χαρτινες κτλ.Μετα παιζουν διαφορετικες συσκευασιες ως προς τα μεγεθη(μηκος,παχος) π.χ Α4,box set κτλ

Eρωτηση για οποιον ξερει. Τα

Sanctuary - Refuge Denied και
Flotsam and Jetsam - Doomsday…

εχουν γινει bootlegs??

το flotsam δεν νομίζω. τα έχεις στα χέρια σου?

εγώ έχω την 2CD/DVD έκδοση που δεν νομίζω με τίποτα να είναι

Για να ρωταω και τα 2 εχω στα χερια μου.
Για flotsam λεω της metal blade την εκδοση του 1994.

Για Sanctuary??

επειδή Sanctuary παίζει και να έχει βγεί, δώσε μου αριθμό να σου πω μιάς και το έχω αυθεντικό

DIDP- 070861 H4 1A 03

Φαινεται πολυ κομπλε γενικα…

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι παιζει να ναι λιιιιγο πιο σκουρο το εξωφυλλο, απο κει πιαστηκα βασικα…

είσαι οκ :wink:

Eπιτελους το μονο καλο που ειδα εδω και μερες σ αυτο το θεμα :stuck_out_tongue:

για Flotsam - Doomsday κ εγω την επανεκδοση του 1994 εχω και εγω, αλλα πιστευω οτι ειναι αυθεντικη επανεκδοση, εχει τα κλασικα χαρακτηριστικα της Metal Blade, ασπρομαυρο booklet με σκαναρισμα τους στιχους απο το βινυλιο, οι φωτογραφιες ειναι καθαρες, δεν βρισκω κατι το υποπτο…

Ναι ΟΚ, μαλλον ουτε αυτο παιζει :wink:

Απλα μου εκατσαν τα 4-5 τελευταια cd να ναι bootleg και με πιασαν λιγο ανασφαλειες…