Συνελήφθη ο ιδιοκτήτης του bourdela.com

…η μηπως θα την πληρωσουν και τα σκυλια… χμμμ

Θα τη πληρωσουν οι παντες μη το ψαχνεις.

Σιγα μην κλεισουν τα μπουρδελα.Ουτε καν οι μπατσοι εχουν συμφερον απ αυτο.Απλα για λιγο καιρο οσοι ηταν συχνοι πελατες"πρακτορειων" θα πρεπει να προσεχουν.Κατα τ αλλα τιποτα δεν αλλαζει.Με το να απαγορευσεις την κυκλοφορια του Χρυσου Οδηγου δεν κλεινεις τις επιχειρησεις.:wink:

εσύ δλδ πιστεύεις πως τώρα που χτυπήθηκε το bourdela.com θα μειωθεί αυτό το φαινόμενο? δε σου λέω πως καλά κάνει και υπάρχει, δεν το μελετάω καν το ζήτημα, δεν είναι αυτό το θέμα. απλά είναι κοροϊδία αυτό που συνέβη, από τη στιγμή που συνέβη ΜΟΝΟ αυτό.

αυτό.

+1

σαν να λέμε δηλαδή ότι θέλουμε να χτυπήσουμε το ντόπινγκ, και κλείσαμε φυλακή το φορτηγατζή που έφερε μια παρτίδα από Ρουμανία! Κοροϊδία!!!

Όσο για τα υπόλοιπα, σόρυ παιδιά, αλλά διαφωνώ κάθετα πως ο τύπος διέπραττε και κοινωνικό έργο. Μόνο άγιο δε τον έχετε αναγορεύσει. Κάποια λαδιά έκανε (δεν έχω ιδέα) και θα τον έκλεισαν. Δεν υπάρχει καπνός δίχως φωτιά. Το να κάθεστε και να τον υπερασπίζεστε επειδή εκεί ενημερωνόσασταν, δεν είναι η λύση

άλλο ρουφιάνος και άλλο υπόθαλψη εγκληματία.

Dude, δε γίνεται μόνο αυτό. Μόνο αυτό σου έκαναν τόπικ στο φόρουμ και έμαθες. Κάθε μέρα δεκάδες τέτοιες κοπέλες βρίσκονται στο αυτόφωρο και γίνεται ο πανικός. Υπάρχει ολόκληρη μαφία από πίσω. Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη λογική “να μη τον πιάσουν αν έκανε τη λαδιά του, γιατί υπάρχουν κι άλλοι που έκαναν τη λαδιά τους”. Είναι λογική δημοτικού. “Μα κυρία δεν πείραζα μόνο εγώ τον Κωστάκη”.

Και επαναλαμβάνω. Είστε τόσο σίγουροι πως γνωρίζετε όλες τις πτυχές της ιστορίες?

Τέλος, Bleedin History, έχεις δει τους κανόνες του φόρουμ μας? Ξεκάθαρα λέμε πως απαγορεύονται τα λινκς για επίσημες κυκλοφορίες. Γιατί νομίζεις το κάνουμε? Γιατί έχουμε επενδύσει σε καμιά Warner? Όχι, αλλά γιατί σύμφωνα με το νόμο εμείς είμαστε υπεύθυνοι για ό,τι ποστάρετε εσείς…

Eννοείται πως δε γνωρίζουμε όλες τις πτυχές. Όμως επίτρεψέ μου να θεωρώ τους συγκεκριμένους “λόγους” που αναφέρθηκαν ως αίτιο της φυλάκισής του, το λιγότερο αστείους.

Επίσης, μάλλον δεν έπιασες τι ήθελα να πω με το παράδειγμα για το δισκάδικο, αλλά δεν πραζ, ίσως ήταν ατυχές το παράδειγμά μου. Πάντως, δεν νομίζω το ρόκινγκ να ζητάει και “πόθεν έσχες” εσόδων από τις εταιρείες που διοργανώνουν τις συναυλίες που βλέπουμε αναρτημένες στην κεντρική σελίδα του σάιτ έτσι?:wink:
Εννοώ πως ένα (οποιοδήποτε) μέσο που διαφημίζει προϊόντα τρίτων, είναι λογικό να μην έχει βαθεία γνώση του υλικού που διαφημίζει.
Όπως όταν αποκαλύφθηκε, πριν κάποια χρόνια, το σκάνδαλο με τα άρρωστα κοτόπουλα (νομίζω τα ΒΟΚΤΑΣ) δεν τιμωρήθηκαν και τα περιοδικά που είχαν διαφημίσει αυτά τα προϊόντα…

Τέλος, κανείς δεν λέει οτι ο τύπος αυτός ήταν κάνας “Σωτήρ του Γένους” ή κάτι τέτοιο. αν ο τύπος όντως είχε χοντρά μπλεξίματα, καλά έκανε και έφαγε φυλάκα. Απλά τα “αδικήματα” που μας παρουσίασαν ότι διέπραξε αποδεικνύουν μεσαιωνικό τρόπο σκέψης.

Μα σύμφωνα με το ρεπορτάζ του τύπου που ποστάρατε προηγουμένως κατηγορείται για μαστροπεία μέσα σε όλα. Είναι Μεσαίωνας το να κυνηγάς μαστροπούς?8O8O

Και άλλο το να διαφημίζεις “κοτόπουλα” που είναι δουλειά του κράτους να ελέγχει την ποιότητα τους κι άλλο οίκους ανοχής με μετανάστριες που τις δέρνουν κάθε μέρα, τους παίρνουν τα λεφτά, τους κρατάνε το διαβατήριο, τις εκφοβίζουν και δε μιλάνε στην αστυνομία γιατί φοβούνται πως θα τις φάνε μετά οι Μαφιόζοι (ναι, υπάρχει Μαφία στην Ελλάδα) και είναι “καθαρές”, άρα δε θα κολλήσεις σύφιλη άρα πήγαινε

Αν όντως ο τύπος ήταν μαστροπός, καλά του κάνανε.

Όμως το άλλο περί “προώθησης της ακολασίας” είναι τουλάχιστον αστείο, αφού στη χώρα μας η πορνεία είναι νόμιμη.

Και ρε συ, σόρρυ, αλλά ο έλεγχος των κοτόπουλων είναι δουλειά του κράτους. Των ιεροδούλων τίνος είναι? το μπάρμπα-Μήτσου?
Και διαφωνώ κάθετα με το σκεπτικό σου στην τελευταία παράγραφο.
Ναι, όλα αυτά είναι αλήθεια ότι συμβαίνουν, αλλά αφού το κράτος δεν έχει κυρήξει όλη αυτή τη βιομηχανία παράνομη, οι ιδιοκτήτες αυτών των επιχειρήσεων έχουν κάθε δικαίωμα, να διαφημίσουν το προϊόν τους, και να ψάξουν τρόπους για μεγαλύτερη πελατεία.
Δεν μιλάμε δλδ για κάποιον που “ενημέρωνε” μέσω του σάιτ του πού θα βρεις την καλύτερη πρέζα, αλλά το αντικείμενό του ήταν θεωρητικά “νόμιμο”.
Με την ίδια λογική, να κλείσει και το “αθηνόραμα” και το “έξοδος” γιατί προβάλλουν νυχτερινά μαγαζιά που σερβίρουν μπόμπες, έχουν άθλιες τουαλέτες, συχνάζουν παρακμιακοί τύποι, και οι εργαζόμενοί τους δουλεύουν ανασφάλιστοι. Λογικό σου φαίνεται?

Δεν είπα κάτι τέτοιο ρε, απάντηση στο από πάνω ποστ ήταν :stuck_out_tongue:

πάνω κάτω, συμφωνώ…

ρε συ καρβου, μας έχεις παρεξηγήσει μου φαίνεται :lol:

κοίτα να δεις που βγήκαμε κ πουτ@νιάρηδες τώρα :p. ρε, δεν τον υπερασπιζόμαστε, για όνομα του θεού και της μανούλας του χριστού!

νομίζω πως υπερβάλλεις κάπου και διαστρεβλώνεις γνώμες…

νομίζω πως σε αυτό συμφωνούνε σχεδόν όλοι όσοι έχουνε ποστάρει εδώ πέρα. απλά, εγώ βρίσκω γελοίο το να κλείσει το σάητ ενώ η πραγματική ουσία του προβλήματος είναι αλλού. είναι υποκριτικό, πως το λένε.

καλά, οι κοπέλες στο αυτόφωρο είναι για τα μάτια του κόσμου. 5 παίρνουνε πόδι, 5 έρχονται. αν θέλανε να καθαρίσει ο χώρος, θα καθάριζε. μεταξύ μας τώρα, το πιο αρχαίο επάγγελμα είναι, με επόμενο τον νταβατζή. όσο υπάρχουν άνθρωποι, θα υπάρχουν και ιερόδουλες, τι να γίνει τώρα. όποιος είναι αντίθετος ιδεολογικά, απλά δεν πηγαίνει. όσον αφορά την εκμετάλλευση, μακάρι να ταν ο μοναδικός κλάδος εργαζομένων που την υφίσταται.

εγώ πιστεύω πως το κλείσιμο του σάητ (αν έκλεισε όντως, γιατί δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι έγινε. όποιος θέλει να ρίξει λίγο φως παραπάνω…) ήταν μια κούφια ενέργεια απλά για τις εντυπώσεις. και επιμένω πως με την υπάρχουσα κατάσταση γύρω απ την πορνεία, μάλλον δεν πρέπει να στέκει και νομικά, ΕΚΤΟΣ και αν γινόταν και κάτι επιπλέον πλην της “ενημέρωσης”…

ξεκάθαρα, over and out.

Kαι μιας που μιλαμε για τοσο μεγαλο κυκλωμα, το κλεισιμο του site ισως ειναι μια πραξη “για να δειξουμε πως κατι κανουμε ρε αδερφε”. Και οντως ρε καρβου, το πηρες πολυ πατριωτικα το θεμα. Ποτε δεν ειπαμε μπραβο στο παλικαρι που περναγε τη ζωη του κανοντας ρηβιου σε μπουρδελα, αλλα το ολο σκηνικο ειναι ολιγον απαραδεκτο.

Καποιοι μπορει, ναι, να αναγκαζονται να πανε σε μπουρδελα για χιλιους-δυο λογους, αναγκες ειναι αυτες. Απο τη στιγμη που ,οπως ειπωθηκε, δεν ειναι παρανομο, δεν ειχαν κανενα δικαιωμα να το κλεισουν…

Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Όταν κάτι λειτουργεί νομότυπα, είναι δουλειά του κράτους να το επιβεβαιώνει. Τα κοτόπουλα εισήχθησαν νομότυπα, διαφημίστικαν νόμιμα αφού ήταν νομότυπα και εκ των υστέρων βρέθηκε από το κράτος πως κακώς εισήχθησαν. Παρόλα αυτά, ας τον αφήσουμε τον παραλληλισμό με τα κοτόπουλα, γιατί η παράνομη μαστροπεία και το trafficking γυναικών που ανθεί στην Ελλάδα, είναι καταπάτηση ανθρώπινων δικαιωμάτων, συνεπώς μιλάμε πλέον σε άλλη κλίμακα.

Ας πάρουμε το παράδειγμα να θέλει κάποια χ, ψ κυρία να γίνει ιερόδουλη (έλλειψη χρημάτων, ναρκωτικά, βίτσιο, κλπ) μπορεί να το κάνει νόμιμα και μπορεί να το κάνει και παράνομα.

Το νόμιμα σημαίνει μέσα σε όλα: το δηλώνει στο κράτος πως θα εξασκήσει το επάγγελμα, ώστε να της χορηγήσει την απαραίτητη άδεια και κάθε 2 εβδομάδα δίνει υποχρεωτικά το παρόν σε δημόσιο νοσοκομείο που ελέγχει μην πάσχει από κάποιο αφροδίσιο και της ανανεώνει την άδεια εφόσον είναι υγιής. Το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα είναι ελλειπέστατο για αυτές τις περιπτώσεις και δημιουργεί πολλά προβλήματα στις νόμιμες ιερόδουλες (και τις στέλνει συνεχώς στα αυτόφωρα), αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Το παράνομα σημαίνει, δίχως να το δηλώσεις στο κράτος, κάποια γυναίκα πληρώνεται για να παρέχει τις υπηρεσίες της. Το πρόβλημα όμως δεν είναι θέμα φοροδιαφυγής (δεν κόβει απόδειξη η γυναίκα και χάνουμε το Φ.Π.Α.). Το κυρίως πρόβλημα είναι η έκταση που έχει πάρει αυτή η παράνομη επιχείρηση (η Μαφία που έγραψα προηγουμένως) και η καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην οποία καταλήγει. Ένας τεράστιος αριθμός παράνομων οίκων ανοχής, λειτουργούν στην Ελλάδα, με κάποια “καλόπαιδα” να φέρνουν παράνομες μετανάστριες στην Ελλάδα (δηλαδή άτομα τα οποία το κράτος αδυνατεί να ελέγξει γιατί δε γνωρίζει πως υπάρχουν εντός συνόρων του), στις οποίες βέβαια προηγουμενως έχουν υποσχεθεί κανονική εργασία και έχουν πληρωθεί αδρά για να τις φέρουν στην Ελλάδα για ένα καλύτερο μέλλον, τις κακομεταχειρίζονται, συχνά τις κλειδώνουν σε διαμερίσματα όπου δε τις αφήνουν να βγουν απ΄έξω (θυμάμαι πριν από κάτι μήνες, που μία γυναίκα με παρόμοιο ιστορικό πήδηξε από το μπαλκόνι γιατί προσπαθούσε να ξεφύγει από εκεί που την είχαν κλειδωμένη κάμποσους μήνες και την εξέδιδαν σπάζοντας την και στο ξύλο), τους παίρνουν τα λεφτά και τους κάνουν τα άπειρα ακόμη.

Το μόνο που γνωρίζω για το site είναι πως είχε φόρουμ. Τι άλλες υπηρεσίες παρήχε, δε μπορώ να έχω άποψη. Όπως καταλαβαίνεις όμως, υπάρχει μια μεγάλη διαφορά στο να επιτρέπει σε ένα χρήστη να πει “παιδιά το τάδε στούντιο (που είναι νόμιμο) είναι καθαρό, να πάτε” με το να πει “καλά παιδιά, το τάδε μπουρδέλο (που είναι παράνομο), έχει μια Ρωσσίδα 18χρονη (μετάφραση: ανήλικη τις περισσότερες φορές) όλα τα λεφτά, με κάτι βυζούμπες ΝΑ και δεν κόλλησα σύφιλη, άρα σας το προτείνω ασυζητιτή”. Το πρώτο είναι “διαφήμιση” σε κάτι νόμιμο (και δε νομίζω πως κυνηγείται), το δεύτερο είναι “διαφήμιση” σε κάτι παράνομο που καταπατά βασικά ανθρώπινα δικαιώματα.

Και το πρόβλημα δεν είναι πως η Ρωσσίδα θα έχει περισσότερη πελατεία και θα τη σκίσουν στη “δουλειά”. Το πρόβλημα είναι πως αυτός που τσεπώνει τα λεφτά της Ρωσσίδας, θα “εισάγει” κι άλλες, μεγαλώνοντας κι άλλο την Ελληνική Μαφία και συνεχίζοντας αυτό το φαύλο κύκλο.

Παράνομα είναι και πολλά ελληνικά μοντέλα που εκδίδονται για κάμποσες εκατοντάδες - χιλιάδες ?. Αλλά αυτές το κάνουν τουλάχιστον με τη θέληση τους (και πάλι όχι πάντα). Αυτή όμως είναι η μειοψηφία των περιπτώσεων.

Η Ελλάδα έτρωγε (πιθανόν τρώει και τώρα, απλά δε το έχω τσεκάρει) συνεχώς ψηφίσματα στη μάπα για το trafficking γυναικών (και για τα παράνομα και μη χαρτογραφημένα ναρκοπέδια στα σύνορα, που σκοτώνουν παράνομους μετανάστες αλλά κι αυτό είναι άλλη συζήτηση). Το ότι βρέθηκε το νομικό παραθυράκι για να κυνηγηθεί κάποιος όπου στήριζε (έστω κι απειροελάχιστα… δε γνωρίζω πόσους χρήστες είχε το φόρουμ του) αυτό το σύστημα με χαροποιεί (όπως με χαροποιεί που έπιασαν το παγκόσμιο κύκλωμα που έστελνε τα σπαμ για μεγέθυνση πέους και βιάγκρα - ήξεραν κάτι για μένα που εγώ δεν ήξερα? :p).

Δεν τον έκλεισαν όμως γιατί δε τους άρεσε το site τους. Είχαν σοβαρό νομικό βήμα (μαστροπεία) για να τον κλείσουν.

Τέλος, για το ότι πέρα από τη μαστροπεία υπάρχουν τόσες διαφορετικές καταγγελίες που μας φαίνονται γελοίες δε σημαίνει τίποτα γιατί:
α) δουλειά του εισαγγελέα είναι να εντοπίσει ΟΛΕΣ τις παρανομίες που κρίνει πως υπάρχουν για αυτόν για τον οποίο γίνεται η προσαγωγή
β) αν είναι παράλογες, στο δικαστήριο θα φανεί…

[B]Μάλιστα το site προσέφερε στους επισκέπτες του τη δυνατότητα να δουν φωτογραφίες με τις κοπέλες που εκδίδονταν σε κάθε οίκο ανοχής και να μάθουν ποιες από αυτές εργάζονταν νόμιμα και ποιες παράνομα.

Ο δημιουργός της σελίδας είχε φροντίσει ώστε να υπάρχει χώρος όπου οι πελάτες έκαναν τα σχόλιά τους για το πόσο ευχαριστημένοι έμειναν από τις υπηρεσίες που τους προσφέρθηκαν![/B]

Το κάνω copy από το αρχικό ποστ. Μια χαρά έγραφε το site ποιες ήταν νόμιμες, ποιες παράνομες και μια χαρά έκανε διαφήμιση και στις 2 (παράνομες - νόμιμες)

Αυτό με το οποίο θα συμφωνήσω είναι πως ελπίζω οι αρχές να έχουν εντοπίσει όσες από τις παράνομες μπορούσαν να εντοπίσουν (αν και δεν είναι και πάντα τόσο εύκολο να τις κάνεις να μιλήσουν). Αλλά από την άλλη θα μου πεις και οι αστυνομικοί άτομα με ανάγκες δεν είναι σαν εμάς? :roll:

karvou τι λενε τα μπουρδελα στην Ελβετια?:stuck_out_tongue:

Εσύ ποιον εμπιστεύεσαι για το αν είναι παράνομο? Τον εισαγγελέα του κράτους ή τα ποστς σε ένα φόρουμ γύρω από το ροκ από ανώνυμους μη ειδικούς?

@ Τόλκι

Της πουτάνας γίνεται εδώ. Τίγκα στα καμπαρέ είναι. Κάθε φορά που κάποια τράπεζα θέλει να καλοπιάσει έναν καλό πελάτη, καθότι αυτός έχει έρθει για “επαγγελματικό ταξίδι” δίχως την οικογένεια του, τον βγάζουν και σε ένα πανάκριβο καμπαρέ. Για bourdella δεν έχω ιδέα τι παίζει. Θα ρωτήσω να μάθω για όταν έρθεις. :stuck_out_tongue:

Στη Βιέννη πάντως τις είχαν και στη βιτρίνα. Τρόμαξα γιατί ενώ περνουσαμε απ’ έξω (και όπως πάντα δεν είχα πάρει χαμπάρι) μου κάνουν “κοίτα δεξιά” και τη βλέπω να μας κοιτάει με ένα απαθές βλέμα!:lol::lol: Εγώ ήθελα να βγάλω αναμνηστική φωτογραφία έξω από αυτή τη βιτρίνα, αλλά η κοπέλα που είχαμε μαζί δεν ήθελε :frowning:

Δεν ξερω κανεναν εισαγγελεα ειναι η αληθεια, και ουτε ειμαι εξοικοιωμενος με τον ΑΚ (θα μου πεις τι μιλαω?..) οποτε θα το ψαξω καλυτερα. Τα θεματα που εθιξες περι παρανομου τραφικινγκ ειναι οντως σωστα και κατακριτεα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως η βασικη λειτουργια του σαιτ ηταν να προτεινει στους μυστηριους επισκεπτες τους ποια ειναι τα φτηνομπουρδελο με τα τηνεητζερωσιδακια. Στο φορουμ του σαιτ ειμαι 100% σιγουρος πως θα γινοταν κατι τετοιο, αλλα να κλεισουν το φορουμ.

Τι να πω…αρκετα ασχοληθηκa με τους σαημπερπιμπς :stuck_out_tongue:

βαζω στοιχημα οτι το συγκεκριμενο site θα εκλεισε απ τα διαπλεκομενα συμφεροντα μεταξυ των μπουρδελων…8)8)

χωρις πλακα δεν βρισκω αλλο λογο που μπορει να εκλεισε…δηλαδη στο ιντερνετ γενικα υπαρχουν πολλα χειροτερα sites απ το συγκεκριμενο…αλλα το συγκεκριμενο θα εθιξε τα συμφεροντα καποιων οποτε τον πουλο…

χεστηκαμε βεβαια που εκλεισε ενα site που εχει ως θεμα τα μπουρδελα αλλα εχω δει γενικα πολυ χειροτερα…

Xωρίς να αμφισβητώ πως γίνεται εκτεταμένο trafficking (όπως και λαθρομετανάστευση γενικότερα) μέσω Ελλάδας (λόγω γεωγραφικής θέσης, μεγάλης έκτασης ακτών αλλά και διαφθοράς) πολλά από αυτά τα ψηφίσματα είχαν ξεκινήσει από κάτι Σουηδέζες Ευρωβουλευτίνες που με έναν κακό συνδυασμό ακραίου φεμινισμού και “Λουθηρανικής ηθικής” θέλουν ουσιαστικά να κάνουν παράνομη την πορνεία, να κλέισουν τα στριπτηζάδικα κλπ. Δεν θεωρώ πως αυτή είναι μία καλή λύση, θα φτάσουμε στα καλά της Αμερικής όπου επειδή η πορνεία είναι γενικά παράνομη είναι τελικά και πιό ανεξέλεγκτη στα υγειονομικά θέματα και πιό επικερδής για τα κυκλώματα που την εκμεταλλεύονται. Νομίζω πως η Ευρωπαϊκή παράδοση της νόμιμης-ελεγχόμενης πορνείας είναι πιό αποτελεσματική.
Τώρα για τον συγκεκριμένο, συμφωνώ πως δεν ξέρουμε όλα τα δεδομένα της υπόθεσης.

Αυτή είναι ίσως η πιό ανησυχητική πτυχή της ιστορίας :p:
Mήπως τώρα που έκλεισε, ψάξουν οι χρήστες του εδώ για στέγη και αρχίσουν να εμφανίζονται θρεντς σαν τα άπειρα “Ποιά κιθάρα να πάρω;” που έχουμε στο Musician’s Corner, “Ποιά Ουκρανή να πάρω;” :lol::p#-o

πρωι πρωι με τις ανησυχιες σου και συ!