Bruce Dickinson: What Does This Button Do? - Αθηνα - 04.11.19

1 Like

Εσύ ήσουν στο αεροδρόμιο;

Σας χαλάει ο παυλαρας ο Ντι αννος που αφήνει κόσμο να ανεβαίνει στη σκηνή για crowdsurf, δίνει hi5 στην πρώτη σειρά και υπογράφει δίσκους.
Μονομειντεν μέχρι το killers.

7 Likes

Δεν πιστεύω ότι συμπεριφέρθηκε έτσι (όσον αφορά τον τρόπο μιλάω - όχι την άρνηση). Όμως, δικαίωμά του είναι να μη βγάλει ούτε μία φωτογραφία και να μην υπογράψει απολύτως τίποτα. Ειδικά σε τύπους που πάνε και του τα πρήζουνε στα αεροδρόμια και στα ξενοδοχεία.

4 Likes

Έχουν ανέβει ήδη βίντεο στο διαδίκτυο.
Βιβλίο υπογεγραμμένο τελικά πήραμε τι έγινε :joy::joy:

Εγω παω να δω Maiden, να δωσουν το 100% που μπορούνε στην ηλικία που ειναι και να παρουσιάσουν ενα ωραιο σόου. Ουτε στο ξενοδοχείο θα παω, ουτε στο αεροδρόμιο, ουτε πηγαινα και ποτε. Κατακριτέα η συμπεριφορά του αλλα εγω όταν ξαναέρθουν οι Maiden για συναυλία θα παω. Ουτως η αλλως αμφιβαλλω οτι οι σουπερσταρς βγαζουν φωτογραφιες αέρα πατερα γενικως. Την συγκεκριμένη εκδήλωση τελικα την ΘΕΩΡΩ χάσιμο χρόνου και δεν θα παω. Ας έδινε ενα μικρο σόου και μετα στο τραπέζι για υπογραφές και φωτογραφίες, έτσι κανουν γενικα οι συγγραφείς.

2 Likes

Δε μοιράζεσαι και το βίντεο; Γιατί πιθανολογώ πως πιο άβολα θα νοιώσει κανείς με τους “οπαδούς” που δε μπορούν να διαχωρίσουν τι είναι ο επαγγελματίας και τι είναι η προσωπική του ζωή. Και πως το ξενοδοχείο ή το αεροδρόμιο ανήκει στη σφαίρα της προσωπικής ζωής και δεν έχουν δικαίωμα να γίνονται stalkers.

Σιγά-σιγά θα του την πούμε επειδή δεν υπέγραψε σε κάποιον που τον ακολούθησε σπίτι του λ.χ.

4 Likes

Ε ναι. Εγώ προσωπικά αν έβλεπα τον Dickinson στο δρόμο, δε θα ένιωθα άνετα να πάω να του πω “γεια σου Bruce, είσαι θεός, έχω μεγαλώσει με τους δίσκους σου κλπ κλπ”. Ενοχλητικό για αυτόν, άβολο για μένα σε αυτή την ηλικία. Αν έκανε signing session μετά το show, θα πήγαινα, αλλά δε θα αλλάξει κάτι στη ζωή μου αν το βιβλίο μου έχει ή δεν έχει υπογραφή. Επίσης, δε θα χαλούσα ποτέ τα εξώφυλλα των δίσκων μου με υπογραφές από μαρκαδόρους. Ποιος ο λόγος, λες και θα τους πουλήσω πιο ακριβά στο eBay…

Το σημαντικό είναι να αξίζει το “an evening with…”, για αυτό πληρώνει όποιος πληρώνει. Εγώ θα πάω, αλλά καταλαβαίνω απόλυτα - κι έχω φίλους που λατρεύουν τους Maiden κι ούτε καν το σκέφτονται - όποιον δε θα πάει. Δεν είναι τσάμπα έτσι κι αλλιώς, οπότε ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Για το “an evening with…”, θα πούμε εντυπώσεις σε καμιά βδομάδα. Πάω χωρίς απαιτήσεις μετά από τόση γκρίνια. :slightly_smiling_face:

5 Likes
  1. το αεροδρομιο δεν ειναι ιδιωτικός χωρος για να ρωτας καποιον για αυτογραφο και να τραβάς βίντεο
  2. Οταν ζητας με ευγενικό τρόπο καποιον για φοτο η υπογραφη και ο αλλος σε περιγελαει και σε κοροϊδεύει δε νομιζω να φταιει ο φαν.

Καλο ειναι το event αλλα δε θα ακουσεις και τπτ τρομερο. Στην ουσία αυτα που λεει στο βιβλίο. Με πιο πολυ αναλυση και καποια αστεια made by bruce. Και στο τελος ενα ακαπελα ρεφρέν ρεβελαριος. Εδω μπορει να πει και το Αλεξαντερ.

Όχι μόνον αυτό, αλλά μπορείς να καταφέρεις να τον εκνευρίσεις - κάτι αρκετά απλό απ΄ότι έχω καταλάβει - και να έχεις την τιμή μετά να λες ότι κατέβηκε από τη σκηνή για να σε δείρει ο άνθρωπος που τραγούδησε το “Running Free”!

Για τον Blaze που έρχεται σε έναν μήνα, έχετε τίποτε πληροφορίες, είναι προσεγγίσιμος ή θα “φάμε άκυρο” κι από τον πρώην;

2 Likes

Φαντάζομαι ότι θα επικεντρωθεί σε κάποια περίοδο - κεφάλαιο του βιβλίου, δε γίνεται να μιλήσει για τα πάντα. Ελπίζω αυτή η περίοδος να μην είναι η ίδια σε κάθε show, όπως το setlist των Maiden!

Αν μιλήσει πάλι για τα παιδικά του χρόνια και το οικοτροφείο που τον έστειλαν οι γονείς του, OK, δε με ενδιαφέρει η ιστορία ιδιαίτερα. Αν είναι να μας πει για τις ηχογραφήσεις του Seventh Son ή του Accident of Birth, ψήνομαι περισσότερο…:slightly_smiling_face:

Επίσης, δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι στάνταρ, αλλά οι ερωτήσεις του κοινού θα είχαν ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον.

Νέα Υόρκη 2011. Σε hardware store διπλα στο ξενοδοχείο μου τελειως τυχαία βλεπω τον Robin Williams, τον ηθοποιό. Ειναι αγνώριστος επειδη έχει μια πολυ μακριά γενειάδα λόγω του ρόλου του στο θέατρο τοτε και δεν τον έχει αναγνωρίσει κανεις. Εγω και επειδη τον είχα δει στην παράσταση και επειδη συγκρατώ και αναγνωρίζω ευκολα φυσιογνωμίες τον αναγνωρίζω, Σχεδον τρέμοντας παω και του μιλαω «mister Williams» του λεω τελειως ψαρωμενος. Αποτέλεσμα μεχρι στα ελληνικά με χαιρέτησε όταν του ειπα απο που είμαι ο άνθρωπος, βγάλαμε φωτογραφια και ολοι όταν με είδαν (και ο ιδιοκτητης του μαγαζιού που άφησε το ταμείο) έτρεξαν να του μιλήσουν και να φωτογραφηθούν μαζι του και όλους τους αντιμετώπισε με το χαμόγελο στα χείλη. Αυτά…

7 Likes

Ο Blaze είναι ωραίος και προσεγγίσιμος, έχω την εντύπωση ότι πριν 2 χρόνια έκατσε υπομονετικά και υπέγραψε τα πάντα και φωτογραφήθηκε με τους πάντες (στο Κύτταρο).

4 Likes

Μη μπερδεύουμε τα πράγματα. Τα τελευταία 5-6 χρονια ειναι ετσι. Και μιλαμε για συμπεριφορά σε φανς. Εχει ξεκόψει τελείως.
Αν καποιος εχει δει στο youtube το event απο αλλη χωρα. Δε χρειάζεται να παει.λεει ακριβώς τα ίδια. Μονο οι ερωτησεις κοινου διαφερουν.

Αυτά είναι πολύ ωραία και δείχνουν την ποιότητα του ανθρώπου. Αλλά δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση όλοι οι “γνωστοί” να είναι έτσι. Μπορεί ο άλλος να βιάζεται να πάει κάπου, μπορεί να είχε μια κακή μέρα.

Επίσης, παρόλο που εγώ δεν θα μιλούσα, δεν κατακρίνω το να μιλήσεις σε κάποιον. Από την άλλη, είναι διαφορετικό να πεις “mister Williams” και διαφορετικό να βγάλεις το κινητό σου και να αρχίζεις να τον τραβάς βίντεο για να το ποστάρεις κάπου. Και οι περισσότεροι πλέον θα κάνουν το δεύτερο, το οποίο είναι άκρως εκνευριστικό και προσβολή της ιδιωτικότητας του άλλου.

Για τον Dickinson, δε λέω ότι είναι αγγελούδι ούτε ο πιο down-to-earth τύπος. Η αλήθεια φαντάζομαι είναι κάπου στη μέση.

1 Like

Φανταστική ιστορία, φανταστικός άνθρωπος.

Κρίμα που έφυγε έτσι

2 Likes
  1. Στο αεροδρόμιο πας για να πετάξεις. Είναι δικαίωμά σου να αρνηθείς να φωτογραφηθείς με τον οποιονδήποτε και να αρνηθείς να υπογράψεις το οτιδήποτε. Ειδικά αν λάβουμε υπόψη μας ποιοι τύποι πηγαίνουν στα αεροδρόμια για φωτογραφίες και υπογραφές.
  2. You don’t take “no” for an answer, ε;

Τι άκυρο να φας από τον Blaze; Την προηγούμενη φορά το live κράτησε 1,5 ώρα και οι φωτογραφίες/υπογραφές περίπου 3 :joy:!

Πολύ καλά έκανε. Σε κάτι πολύ πιο απλό, εγώ είχα πετύχει μια φορά τον Νίκο Γκάλη στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Μόλις αποχαιρετούσε κάποιους φίλους του και λέγανε να βρεθούνε για τσίπουρα. Αυθόρμητα του μίλησα κατ’ ευθείαν και απλώς τον ευχαρίστησα για τις στιγμές που μας έχει χαρίσει. Ούτε φωτογραφίες, ούτε τίποτα. Μισό λεπτό δουλειά. Ήταν ευγενέστατος, αλλά κι εγώ δεν ήθελα να τον κάνω να αισθανθεί άβολα σε καμιά περίπτωση. Σε αυτό είμαι περισσότερο προς την πλευρά του @achilleas.

7 Likes

Έχω πετύχει το Dickinson στο Λονδίνο. Υπήρχαν τύποι που τον ακολουθούσαν βγάζοντας τον βίντεο, πράγμα εξαιρετικά ενοχλητικό. Εγώ απλά τον χαιρέτησα, δε ζήτησα ούτε φώτο να βγούμε, ούτε αυτόγραφο και ο άνθρωπος έκατσε να μιλήσει για 1-2 λεπτά εντελώς φυσιολογικά.

Φυσικά και όταν τρέχεις πίσω του στο ξενοδοχείο που μένει και στο αεροδρόμιο που πάει να πετάξει θα σου αρνηθεί. Αν συμπεριφέρεσαι σα stalker επόμενο είναι. Αν πάλι τον αντιμετωπίσεις σαν άνθρωπο και όχι σαν υπογραφή, μπορεί να αφιερώσει 4-5 λεπτά.

Το ίδιο έχει πει και ο Hetfield παλιότερα. “Αν έρθεις να μου μιλήσεις θα αφιερώσω 5 λεπτά. Αν μου βάλεις ένα στυλό στα μούτρα θα αρνηθώ”. Simple as that.

7 Likes

Για αυτούς που τα κυνηγάνε αυτά συμφωνώ αλλα αν εβλεπα κανα Dickinson η κανα Hetfield στο δρόμο εγω θα πηγαινα να τους μιλήσω και να φωτογραφηθω και ας με έβριζαν…:grin::grin:.