Bruce Dickinson

9 Likes

Ήμουνα μέσα ! Ιβανόφειο. Κάτι μπήκε στο μάτι μου
Και εγω΄συμφωνώ ότι το Chemical είναι καλύτερος …καλύτερος δίσκος του bruce γενικά (εννοώ σολο ε)

4 Likes

Εξαιρετικος δισκος το Accident of Birth με κανα 2-3 τραγουδια λιγο πιο αδιαφορα. Το Chemical Wedding ειναι για μενα μια ωρα τελειοτητας, ουτε περιττη νοτα. Η συναυλια του Bruce στο Περιστερι απο τις καλυτερες που εχω παει ποτε.

5 Likes

Σας ζηλεύω όλους που έχετε δεί Dickinson σολο και ακόμα περισσότερο εκείνους που είχαν δει το ονειρεμένο line up του '97 με Grip Inc, Megadeth…
Ακόμα θυμάμαι να είμαι στο αυτοκίνητο για το χωριό και να σκέφτομαι "Tώρα πρέπει να βγαίνουν oi Grip Inc.

Ον τοπικ, Accident για μένα. Αν και πιο στιβαρό σε ήχο το Chemical(αχ αυτό το ταμπούρο στην αρχή με τις κιθάρες να θερίζουν - RoyZ θαύμα αυτό), δεν με αγγιξε τόσο πολύ όσο το Accident.

6 Likes

Αν έπρεπε να διαλέξω μόνο ένα για να έχω μαζί μου τότε μάλλον κι εγώ Accident.

Ο ήχος είναι πιο κοντά σε Maiden (δεν το λέω απαραίτητα για καλό αυτό) σε αντίθεση με το πιο προσωπικό Chemical και 1-2 τραγούδια είναι αρκετά απλοϊκά (σε σχέση πάλι με το επόμενο που το βρίσκω πιο πειραματικό και πιο elaborate) αλλά το σοκ εκείνης της κυκλοφορίας, γέρνει την πλάστιγγα.

Για να δώσω ένα context, εκείνη την εποχή που downloading από το internet δεν υπήρχε κι επομένως τα ακούσματα ήταν περιορισμένα, τα υπόλοιπα μεγαθήρια είχαν κυκλοφορήσει από τίποτα (πχ Iron Maiden) μέχρι Reload και Cryptic Writings… ε κι όσο κι αν αυτά έχουν ανέβει στην εκτίμησή μας από τότε, στη Γ’ Γυμνασίου δε σε συγκινεί τόσο το Where the Wild Things Are όσο το Darkside of Aquarius!

10 Likes

6 Likes

Ναι Λυκαβηττος 2002.

απο οτι θυμαμαι μοναδικο headline στην Ευρωπη, ολες οι αλλες συναυλιες ηταν σε φεστιβαλ. (Wacken, Tuska, Sweden Rock, Graspop)

να και το Ace’s High 2

4 Likes

Καποιους στην Β’ Λυκειου μας συγκινουσε πολυ περισσοτερο :sunglasses:

3 Likes

Ήταν τότε με το θρυλικό rockwave 2002 που δεν έγινε ποτέ Λένε πως αν γινόταν με τα ονόματα που είχε θα ήταν το καλύτερο… Αλήθεια τι ονόματα θα είχε;

Μέρα 1: Opeth, Paradise Lost, Running Wild, Dream Theater

Μέρα 2: Jag Panzer, Halford, Slayer

Μέρα 3: In Flames, Nevermore, Motorhead

5 Likes

Ωωωωωω πολύ δυνατό lineup. Ειδικά για 2002

με Paradise Lost λίγο πριν το Symbol , Opeth με Blackwater Park και στα σκαριά Deliverance , DT με Six Degrees και τα μαγικά 90’ς φρέσκα …Nevermore με Dead heart , In Flames με Clayman (;;; )

1 Like

Και για του λόγου το αληθές, σώζεται ακόμη, παρά την παρέλευση 18 συναπτών ετών, το (οπωσδήποτε) συλλεκτικό T-shirt, προσφορά γνωστού εγχώριου περιοδικού που αναγράφει το line up της κάθε μέρας.

Έχοντας πάρει εισιτήριο για όλες τις ημέρες, θυμάμαι που κοίταζα τα ονόματα των συγκροτημάτων και σκεφτόμουν “Δεν μπορεί να είναι αλήθεια, είναι πολύ καλό για να είναι πραγματικότητα, δεν γίνεται να συμβαίνει…” Δίκιο είχα, όντως δεν συνέβη!

(Ειρήσθω εν παρόδω, κάποια από τα συγκροτήματα ήλθαν μέχρι το τέλος εκείνης της χρονιάς για μεμονωμένες εμφανίσεις. Τον Ιούλιο, όπως σωστά υπενθυμίζει ο @pantelis79, ήλθε και ο Dickinson που όμως δεν ήταν να εμφανιστεί στο ακυρωθέν φεστιβάλ. Το υψηλό αντίτιμο των εισιτηρίων και η κριτική του Hammer επ’ αυτού ήταν η αιτία της έναρξης μιας περιόδου ψυχρών σχέσεων μεταξύ του περιοδικού και της εν λόγω διοργανώτριας εταιρείας!)

2 Likes

Ήρθαν σίγουρα οι Dream Theater (επικό διήμερο), οι Opeth, οι PiElO στο Ρόδον, οι Motorhead και ο Bruce τον Ιούλιο στον Λυκαβηττό, ενώ οι Cure ήρθαν στο …Shockwave.

@Ian_Metalhead, ο Bruce ήρθε Δεκέμβριο το '98 ρε, το 2002 ήρθε Ιούλιο!

1 Like

Accident of Birth και καπακι σε ενα χρονο Chemical Wedding. Αν εχεις momentum που λεμε

1 Like

101408892_2763579373771548_4552031469601554432_n
26 χρόνια :metal:

11 Likes

Αυτό το Gods of War, τι ερμηνεία ρε ο Τεράστιος;!

4 Likes

Gods of War,Change of Heart και Tears of the Dragon αξεπεραστα κομματια. Μ’αρεσουν και τα υπολοιπα ομολογο,απλα αυτα τα 3 ξεχωριζουν απτα αλλα

1 Like

δεν είναι μόνο η ποιότητα των τραγουδιών , αλλά η όλη προσέγγιση του δίσκου έχει κάτι το ιδιαίτερο/ξεχωριστό , σε εμένα τουλάχιστον δεν θυμίζει κάτι άλλο. Είναι ξεκάθαρο ότι σε εκείνο το σημείο της καριέρας του δεν τη πάλευε άλλο με το full metal των maiden, κάτι για το οποίο μάλλον φταίνε και οι ατελείωτες περιοδίες, διότι άλλο να απλώς να ηχογραφείς και άλλο να τα παίζεις 300 από τις 365 ημέρες το χρόνο. Κοινώς είχε “καεί” και τωρα πλέον τον καταλαβαίνω, τότε…άστο καλύτερα μη σας πω

1 Like
2 Likes


31 χρόνια :metal:

6 Likes