Bruce Dickinson

Δεν σχολίασε κανείς (ή τουλάχιστον εγώ) αυτό το πράγμα.
Μια χαρά θα κάνει να πεί “παιδάκια, αν ξανανάψει καπνογόνο, το λάιβ τελείωσε”.
Αν ξανανάψει καπνογόνο λοιπόν, ας κάτεβει - έχει προειδοποιήσει.
Και αντε πες, ας τον/τους βρίσει. Μετά γιατί γάμησε ένα τραγούδι(για την ακρίβεια όλο το υπόλοιπο βράδυ)? Οι υπόλοιποι τι φταίνε? Είναι θέμα το πως αντιδράει. Εκεί πάει το κομπλεξικός.
Ναι, μας έκανε τα μούτρα κρέας επειδή γάμησε το επόμενο τραγούδι.
Για την ακρίβεια όλοι συνεχίσαμε τις ζωές μας. Οι μεν άνιωθοι γιατί άναψαν κι’αλλα, ο Μπρουσακος κατα κάτι χιλιάδες ευρώ πιο πλούσιος, κάποιοι φύγανε ορεξάτοι γιατί δεν τους χάλασε η φάση, κάποιοι φύγανε ξενερωμένοι γιατί τους χάλασε η φάση.

3 Likes

Ήταν ευθεία ερώτηση στο post του φίλου bostonflesh

Έχουν πολύ πλάκα οι διάφοροι μειντενολόγοι ντικινσολόγοι στα σοσιαλ.:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:
Ούτως ή άλλως θα τον δω σε 3 διαφορετικές χώρες σε λίγους μήνες, ρίξτε και ναπάλμ εδώ όχι μόνο καπνογόνα. Μνημόνια μέχρι να πάρει πρωτάθλημα ο Πανσερραϊκός.

4 Likes

κατ’εξοχην στο ελληνικο :wink:

1 Like

Στη θεωρία όχι. Στην πράξη θα σου μιλήσω για Judas Priest. Μετά τη συναυλία σε facebook, σε κουβέντες που άκουγα και γενικά στα social δεν θυμάμαι κανέναν να διαμαρτύρεται ότι δεν μπορούσε να αναπνεύσει από τα καπνογόνα. Ούτε έναν όμως. Όλοι μα όλοι έλεγαν πόσα φανταστικά πέρασαν και πόσο γάμησαν οι Judas Priest.

Και στο βίντεο αν δεις στο Painkiller στο χαμό που γίνεται μπροστά με ξύλο και καπνογόνα κανένας δεν έχει πρόβλημα. Moshing και όλοι τρελαμένοι. Κι εμείς οι λίγο πιο πίσω (και οι ακόμα πιο πίσω) δεν είχαμε κανένα θέμα.

O Metal God 71 χρονών εν τω μεταξύ έτσι;

Τώρα αν θέλει η εταιρεία λόγω προηγούμενων να βγάλει ανακοίνωση και να απαγορεύσει τα καπνογόνα και να γίνουν αυστηροί έλεγχοι στην είσοδο εγώ δεν έχω κανένα θέμα. Γενικά άλλα πράγματα εξετάζω για το αν θα περάσω καλά σε ένα live. Με ή χωρίς καπνογόνα μού είναι αδιάφορο.

Τώρα για το θέμα ξυλοδαρμός, εκεί είναι κάτι άλλο. Είμαι ενάντια σε κάθε μορφή σωματικής βίας. Η μόνη αποδεκτή βία είναι αυτή σε καταπιεστές (πολιτικούς κτλ) αλλά αυτοί κυκλοφορούν με ασφάλεια έτσι κι αλλιώς. Το πολύ να φάνε κανα ξόφαλτσο χαστούκι όπως το σίχαμα ο Μακρόν.

Τεσπα κούρασε το θέμα. Πάμε μέχρι τη συναυλία τον Ιούλιο και βλέπουμε αν γίνει κάτι να το συζητήσουμε. Αν κι εγώ πιστεύω ότι τίποτα ιδιαίτερο δεν θα γίνει.

Είναι κάτι που είχαμε συζητήσει επαρκώς πριν 2 χρόνια, αλλά θα πω μόνο πως από τότε που είδα άτομο με άσθμα να αναπνέει με το ζόρι και να ζαλίζεται για αρκετή ώρα σε συναυλία γεμάτη καπνογονα, άλλαξε αρκετά η άποψη μου για το θέμα.

Το ότι και εμένα μου αρέσουν σαν εικόνα τα καπνογόνα δεν σημαίνει πως δεν υπολογίζω πως σε ένα άτομο με οποιοδήποτε αναπνευστικό πρόβλημα, σε μια έγκυο ή και σε άλλες περιπτώσεις ίσως να στερούν την απόλαυση της συναυλίας ή ακόμα περισσότερο πιθανώς να είναι και επικίνδυνα

10 Likes

Είναι μια σκέψη ότι, εφόσον δεν είναι κάτι καινούργιο η συγκεκριμένη εικόνα των συναυλιών, ολοένα και περισσότερο βλέπουμε σε αυτές άτομα που ήδη είναι οκ με ο,τι συμβαίνει. Όσα θα είχαν πρόβλημα με καπνογόνα και σπρωξιες, είτε για λόγους υγείας, είτε για λόγους ψυχαγωγίας, είναι πιθανό να έχουν αποφασίσει έτσι κι αλλιώς να απέχουν

2 Likes

Άρα μια μερίδα ανθρώπων έχει ήδη αποφασίσει με τις πράξεις της να αποκλείσει από μια εκδήλωση άτομα τα οποία, ενώ θα ήθελαν να συμμετέχουν, δεν μπορούν να το κάνουν λόγω προσωπικών προβλημάτων. Καλά το πάτε εκεί κάτω, συνεχίστε.

Πόσα άτομα συμμετείχαν στην συναυλία? Μίλησες με όλους? Πήρες από όλους γνώμη?

Έχει κάτι ψιλά γράμματα πίσω στο εισιτήριο.

5 Likes

Αυτό λέω, και δεν είναι μόνο για τις συναυλίες, αλλά και γενικά σε άλλα δρώμενα (π.χ. γήπεδο, αν και μεταφέρω εντυπώσεις άλλων, δεν μιλάω από δική μου εμπειρία)

Δεν νομίζω όμως ότι είναι Ελληνικό φαινόμενο

2 Likes

Σε συναυλίες πάντως εδώ Νορβηγία, έτσι κ ανάψεις τσιγάρο (δεν το συζητάω για καπνογόνο) σε έχουν μαζέψει. Το ίδιο ισχύει αν γίνεις ενοχλητικός προς τους γύρω σου. Είναι θέμα οργάνωσης. Αν σε μαζέψουν μια φορά, δεν θα το ξανακάνεις.

5 Likes

Δεν αρκει η εμπειρια σου με το τσιγαρο σε κλειστους χωρους; Μιλαμε οτι ειμαστε χωρα-ανεκδοτο.

5 Likes

Λάθος φίλτατε, είναι θέμα κουλτούρας και παιδείας. Δεν έχουμε τίποτα από τα δυο. Μόνο δικαιώματα, χωρίς καμία υποχρέωση.

8 Likes

Έχω βαρεθεί να διαβάζω για παιδεία κ κουλτούρα. Έχουν νόμους κ τους τηρούν, κάνεις μαλακία, παίρνεις πούλο.

2 Likes

To πράγμα είναι απλό. Ο κάθε μπρους ντικινσον, ακόμα και αυτός στο σκετς για το ντοντ φιαρ δε ριπερ και την κουδούνα, κάνει μια ΔΟΥΛΕΙΑ. διασκεδάζει κόσμο. Όταν ο κάθε τσαπάρας ανάβει 10 καπνογόνα, όχι μόνο παίζει να ενοχλεί, θέτει σε κίνδυνο τους γύρω του, αλλά ενοχλέι/εμποδίζει και τον διασκεδαστή απο το να κάνει τη δουλειά του, για την οποία χρυσοπληρώθηκε. Και τον ενοχλεί - γιατι και αποδίδει χειρότερα και δεν μπορεί να ανασάνει. Το οτι σαν χώρα, δε σεβόμαστε εν πολλοις, το να μην καπνιζουμε κτλ, δεν είναι μαγκιά, είναι αυτοταπείνωση. (χαχα). Απο την άλλη, ο κάθε διασκεδαστής, οφείλει να είναι κόσμιος. δλδ ας πεί/και σε ανακοίνωση του διοργανωτή ΝΑ ΜΗΝ ανάβουν τα καπνογόνα γιατί ενοχλείται. με εκρήξεις, χαρακτηρισμούς και λογύδρια, ουδείς κέρδισε τη συμπάθεια του κόσμου. άλλα δεν του καταλογίζω και κακό. δλδ με την ίδια λογική, μη/πλημμελούς ελέγχου, μπορεί να μπεί κι ενας αλάχου κουμπάρα μέσα, ένας σαν αυτόν που έφαγε τον νταιμπαγκ και τα ρέστα. δεν λέει. και αν και είναι ακραίο σενάριο αυτό που περιγράφω και πάλι δείχνει οτι είμαστε ξέφραγο αμπέλι, οχι “γαλατικό χωριό” και παπαριές που πουλάνε κάτι γεροντοκόροι μεταλλοπατέρες μαζί με ανακυκλωμένα αφιερώματα.

5 Likes

Το καινούργιο είναι σίγουρα καλύτερο από το προηγουμενο, ακούγεται ευχάριστα χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό.
Στο λάιβ θα πάρει πόντους από τη θεατρικότητα του Μπρους.
Από την πρώτη στιγμή που το άκουσα μου έφερε στο μυαλό το devil went down to georgia και το spanish train του Chris de Burgh. Θετικό το πρόσημο

2 Likes

Xωρις ROY Z στο tour!!

Μεγαλη ζημια

2 Likes

100%

Ξενέρωσα. Εδω στη αρχή νομίζαμε οτι θα έχει και Smith και τώρα βγαίνει μονο με σεσσιονάδες. Να λέμε πάλι καλά που δεν θα τον δούμε μόνο όνομα και με εισιτήριο στο Θεο

1 Like

Να, κάτι τέτοια μας κάνει και θα αρχίσουν πάλι οι κουβέντες για την τελευταία φορά που ήταν εδώ, για την διαβόητη… προσφώνηση στον κραδαίνοντα το καπνογόνο οπαδό, για το πως έπρεπε να το χειριστεί πιο επαγγελματικά κλπ κλπ!
Έτσι είναι Μπρουσάκο, και να μην γουστάρεις τα καπνογόνα, και να έρχεσαι χωρίς τον Roy τον Ζ, εντάξει κάπου πάει πολύ!
(Παρεμπιπτόντως το 1998 που τον είχα δει, πάλι χωρίς τον Roy είχε έρθει! Φοβερό live κατά τα λοιπά!)

3 Likes