Bruce Dickinson

Μόλις το άκουσα , μια ολοκληρωμένη ακρόαση

Χωρίς να σε τρελάνει είναι μια αρκετή καλή κυκλοφορία και στα low tempo o Bruce κενταει για άλλη μια φορά

Δεν μου αρέσει τόσο πολύ ο ήχος στα ριφφ αλλά στα μελωδικά licks είναι σούπερ και γλυκός όπως μου αρέσει

Καλά.για το Eternity δεν χρειάζεται να πούμε πολλά , το άκουσα ήδη 3 φορές όπως τότε που κυκλοφόρησε στο BoS, μεγάλο κομμάτι. Μου άρεσε πολύ και αυτή η προσέγγιση/εκδοχή με το αργό καλπαζον ριφφ και τις πινελιές που μπήκαν

Θετικό πρόσημο, έτοιμοι για τη συναυλία ( που θα είναι και από τις λίγες που θα πάω φέτος γμτχτς με τις τιμές τους )

5 Likes

Ο Gus G πως συμμετείχε στο κομμάτι,δεν κατάλαβα κάτι,σε κάποιο lead στο σόλο?

2 Likes

Αρκετα μετριοσ δισκοσ. 3- 4 καλα τραγουδια με καλυτερο το eternity που ειναι σε δισκο των maiden

5 Likes

Και για μένα αρκετά τζούφιο (ξεφούσκωτο). Στην πρώτη ακρόαση. Θα υπάρξουν κι άλλες? Ελπίζω πως ναι αλλά δεν το βλέπω :man_shrugging:

4 Likes

εδω λεει σολο κιθαρα
image

1 Like

Δυστηχως θα επηρεαστει και το setlist της καλοκαιρινης συναυλιας με μετρια τραγουδια.
Το ιδιο ισχυει και για τους priest οπως δειχνουν τα πραγματα.

2 Likes

Εκανα και τη δικη μου ακροαση και μαλλον και τη τελευταια… Δεν μου ειπε απολυτως τιποτα ο δισκος και δεν μου αρεσε και η παραγωγη… Παω να βαλω κανα chemical γιατι αυτο καλη πατατα βγηκε…

3 Likes

Μ’ αρέσει πάντως αυτό που θετικές και αρνητικές τοποθετήσεις έρχονται κατά κύματα εναλλάξ

Μάνδρακες, ώρα για την αντεπίθεσή σας :bangbang:

Ρε παιδιά δεν κατανοώ πως μετά από είκοσι χρόνια κενό δεν γράφει ο Roy Z τα solo. Μήπως έχουν τσακωθεί με Bruce ή παίζει κάτι άλλο;

Εμένα δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα η άποψη μου σε σχέση με τις πρώτες ακροάσεις που είχα ποσταρει την προηγούμενη βδομάδα, τον θεωρώ έναν πάρα πολύ καλό δίσκο, με κορυφές τα resurrection men, fingers in the wounds, face in the mirror, shadow of the gods και φυσικά και το eternity has failed. Αλλά και όσα δεν ανέφερα θεωρώ πως όλα έχουν τις στιγμές τους, το afterglow είναι ένα πάρα πολύ καλό κομμάτι trademark Dickinson, το rain έχει τρομερή σαρκαστικη ερμηνεία, το sonata είναι εξαιρετικο αλλά τραβάει λιγο παραπάνω, το many doors to hell είναι λίγο generic αλλά έχει ωραίο ρεφρέν και το mistress of mercy και αυτό είναι ένα συμπαθητικό τραγούδι, εστω και αν μάλλον είναι το πιο αδύναμο του δίσκου.

Για εμένα είναι ένας δίσκος με αρκετό βάθος, πολλές ωραίες μελωδίες, ατμόσφαιρα, καταπληκτικό Bruce (τον καλύτερο εδώ και μια δεκαετία και βάλε, μετά το FF δηλαδή). Εννοείται δεν πιάνει επίπεδα αριστούργηματος (AoB, CC), αλλά θα το έβαζα σε σύγκριση με BtP και ΤοS, ο χρόνος θα δείξει.

Συμφωνώ σχεδόν στα πάντα και με την κριτική στο main site

8 Likes

Ειδικώς:

-“Afterglow of Ragnarok”: Αν και αρχικά το είχα βρει μέτριο, τολμώ να πω πως εν συγκρίσει με την αίσθηση που αφήνει συνολικά ο δίσκος, βρίσκει τον χώρο του και δεν χάνεται. Το ρεφρενάκι είναι το δυνατό του σημείο. Και πάλι, βέβαια, παραμένει, απλά, μία ΟΚ στιγμή.

-" Many Doors to Hell": Δεν ξέρω γιατί, αλλά (η εισαγωγή κυρίως) μού έβγαλε λίγο Ghost feeling. Ενώ το προσπαθεί κάπως, δεν νομίζω ότι μένει στην ιστορία για τον οποιονδήποτε λόγο. Τόσο διεκπεραιωτικό και άοσμο, όσο το να πηγαίνεις από γραφείο σε γραφείο σε δημόσια υπηρεσία.

-" Rain on the Graves": Ίδια περίπτωση με το εναρκτήριο. Πριν ακούσω όλη την κυκλοφορία, το θεωρούσα σχεδόν ανυπόληπτο. Τώρα, στη ροή, το βρήκα διασκεδαστικό σε σημεία (όμορφο lead-άκι και solo), αλλά και πάλι τόσο μονότονο, ώστε φτάνει να κουράζει.

-“Resurrection Men”: Το έχει το ενδιαφέρον του, δεν λέω, αλλά δεν συμμερίζομαι και τόσο τον ενθουσιασμό. Επίσης, η απότομη αλλαγή είναι σαν να σπάει το κομμάτι στα δύο και στα αυτιά μου δεν κολλάει και τόσο. ΟΚ, πάντως, συγκριτικά με το υπόλοιπο υλικό είναι από αυτά τα κομμάτια στα οποία θα δώσεις μία Α βάση παραπάνω. Καλό είναι, αλλά μέχρι εκεί.

-" Fingers in the Wounds": Ετούτο είναι όμορφο πολύ, με τα πλήκτρα να κάνουν τη μισή δουλειά. Δεν θα μου έκανε εντύπωση κάποιοι να το θεωρήσουν το καλύτερο του δίσκου (μάλλον συγκαταλέγομαι σε αυτούς). Η πρώτη στιγμή που νιώθεις ότι κάτι γίνεται.

-" Eternity Has Failed": Το ξέρουμε, το έχουμε ακούσει, το έχουμε αγαπήσει και οι διαφορές είναι αμελητέες. Υπήρχε λόγος να συμπεριληφθεί όταν έχει ήδη “καεί” από την “πρωινή”/κύριά σου απασχόληση; Κατ’ εμέ, όχι. Anyway, όμορφη και αυτή η εκδοχή, πάντως.

-“Mistress of Mercy”: Φέρνει κάτι στο νου από τη δυάδα της φωτιάς, αλλά αμφιβάλλω αν χώραγε σε οποιοδήποτε από τα δύο. Τις έχει τις στιγμές του. Από τις αξιόλογες στιγμές του δίσκου.

" Face in the Mirror": Πάρε-βάλε για τον Bruce, τέτοια κομμάτια. Τα λέει και στον ύπνο του. Δεν ενοχλεί, δεν είναι κακό, δεν ενθουσιάζει, δεν αγγίζει, δεν το θυμάσαι με το που ολοκληρώνεται, δεν θα μείνει στην ιστορία.

“Shadow of the Gods”: Προσωπικά, δεν τρελάθηκα και τόσο για το πρώτο μισό του κομματιού. Το δεύτερο μισό, τώρα, είναι μία άλλη υπόθεση. Εκεί παίρνει μπρος η μηχανή και κουνιούνται πόδια και αυχένες. Συμπαθητικό και το outro με τις μελωδιούλες του. Ναι, ΟΚ, μάλλον είναι η top ερμηνεία του Bruce στον δίσκο και ίσως γι’ αυτό περισσότερο η γενική αποδοχή. Περίμενα κάτι συγκλονιστικό είναι η αλήθεια με ό,τι διάβαζα και δεν το συνάντησα.

" Sonata ( Immortal Beloved)": Save me now, save me now από τη μονοτονία (για να μην πω τη βαρεμάρα), ρε παίδες. Λυπάμαι, αλλά η άψογη ερμηνεία του Bruce-άρα από μόνη της και κάνα δυο σημεία δώθε-κείθε, όπως η γέφυρα και το ωραιότατο κλείσιμο, δεν διασώζουν ένα κομμάτι που πλατιάζει τόσο πολύ στο υπόλοιπό του, ώστε να καταντά σχεδόν φορτικό. “Και βλέπαν’ την μπογιά να στεγνώνει” κατάσταση.

Γενικώς:

Προσωπικά, βρίσκω τη συνολική εικόνα σχεδόν απογοητευτική, χωρίς να ενοχλούμαι ιδιαίτερα, όμως, από αυτό (πλέον), καθώς εμπίπτω στην κατηγορία όσων αντέχουν ένα ψιλο-αδιάφορο album από τον τιτάνιο Bruce. Η παραγωγή ΟΚ, η φωνή του Bruce καλή, χωρίς να ασπάζομαι ότι είναι η καλύτερη εδώ και χρόνια. Εγώ πιστεύω ότι στο Senjutsu κέντησε ο άνθρωπος, αλλά είπαμε… απόψεις, κωλοτρυπίδες κ.λπ. Αυτό που εγώ δεν αντέχω πια, ιδιαίτερα από τους “μεγάλους” που γράφουν τα τελευταία ένσημα, είναι αυτή η εμμονή του να προσφέρουν “πολλή μουσική”. Δεν ξέρω αν φταίνε οι ίδιοι, οι εταιρείες ή όποιος άλλος, αλλά (εγώ, τουλάχιστον) θα προτιμούσα πιο συμπυκνωμένες κυκλοφορίες. Όπως και να 'χει, καλά να 'ναι ο Bruce-άρας και να τον χαιρόμαστε όσο είναι ακόμη ακμαίος.

11 Likes

Πολυ καλός δίσκος . Ολα τα τραγούδια κάτι έχουν να σου δώσουν . Εξαιρούνται τα “Resurrection Men” και “Sonata” που τα βρίσκω κάτω του μετρίου και αν ήμουν ο Βρασίδας θα τα αφαιρόυσα απο το δίσκο .
Οπως και να έχει τον δίσκο τον έχω στο ριπιτ απο χθες ασταμάτητα και αυτό λεει πολλα για το ποσο μου έχει κάνει κλικ (συνήθως αν δε μου αρεσει πολυ ένα δίσκος αφήνω κενο 4-5 ωρες πριν τον ξανακουσω, Αυτοπαρατήρηση :sweat_smile: ). Αν ήταν να τον βαθμολογήσω θα του έβαζα ένα 7.9/10 . “Shadow of the Gods” :heart_eyes:

3 Likes

Έκανα remix το πρώτο μισό του δίσκου, δε βγήκαν όλα καλά αλλά είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα. Πείτε μου τη γνώμη σας
https://m.youtube.com/playlist?list=PL9xbcY_q1U6flF2iF9vlpx8KzN5dxkQsJ

1 Like

Αλλαζω την αρχικη μου τοποθετηση. Ουτε καν μετριος δισκος. Απλα κακος , τελειως αδιαφορος μαλλον δεν θα τον ακουσω ποτε στην ζωη μου ξανα.


Μόλις ήρθε :metal::metal::metal:

13 Likes

τον εχω ακουσει 4-5 φορες ως τωρα. προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι ειναι καλος δισκος. υπαρχουν καποιες καλες στιγμες, ομως νομιζω οτι ενω ξεκινα καλα, στο τελος καταλειγει οτι ειναι περισσοτερο ενας βαρετος δισκος και στο μελλον δεν θα ανατρεχω σε αυτον.

4 Likes

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, το Hammer πάντως τού έβαλε 9! Δεν ειναι αντικειμενικο το Hammer;;;:sweat_smile:
(Καταπώς φαίνεται, το συνηθες 8-ρακι που βάζουν σχεδόν παντού δεν θεωρείται πια αρκετό για τα “μεγάλα” ονόματα, οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις μπαίνει κάτι… παραπάνω!)

5 Likes

Ούτε ο ίδιος ο Bruce-αρας δεν θα τολμούσε να βάλει τέτοιο βαθμό.

Άρα, παρολίγον τέλειο και μνημειώδες, δηλαδή.

Ρε παιδιά, μην ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.

1 Like

6(66)αρι επιεικως.

1 Like