Bruce Dickinson

Μετά από κάνα 2 ακροάσεις μου φαίνεται μάλλον χειρότερο από τα πρώτα 4-5 του , και οριακά καλύτερο από το Tyranny Of Souls, που προσωπικά το βρίσκω απιστευτα βαρετό. Θα τον ακούσω λίγο παραπάνω γιατί έχει κάποιες ωραίες μελωδίες και ιδέες σε μερικά τραγούδια, δεν μου προκαλεί απόλυτη βαρεμάρα προς το παρόν.

1 Like

Καλο άλμπουμ ίσα ίσα για να απολαύσουμε τη συναυλία του καλοκαιριού. Το mistress of mercy θα το μάθω για να το χορέψω λίγο, είναι πιασάρικο!

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά όχι δεν είναι ένα μέτριο άλμπουμ.
Όλα τα τραγούδια έχουν κάτι να πουνε
πχ. το sonata που θάβεται σε μεγάλο βαθμό, έχει μία συγκλονιστική ερμηνεία του Dickinson και σαφείς (καλοδεχούμενες) pink floyd επιρροές
το ressurection (το οποίο έχει επίσης φάει πολύ θάψιμο) έχει ένα πολύ ενδιαφέρον sabbathικο κόψιμο και γενικώς μια χαρά τραγούδι
ομοίως και το fingers βγάζει πολύ συναίσθημα
Ασχέτως βέβαια που - σε ότι με αφορά - η αυρα του chemical wedding και μόνο θα αρκούσε για να γουστάρω

2 Likes

Μετά από δύο ακροάσεις μπορώ να πω ότι τo Tyranny μου άρεσε αρκετά παραπάνω.

Αρχικά θα εβαζα ενα 6+/10 με αστερίσκο γιατί ενδέχεται να είναι grower το album.

3 Likes

κι εγω τίμιο 6ρι θα το χαρακτήριζα

1 Like

Και για μένα προς το παρόν καλύτερο από το Tyranny, και πιο συναισθηματικό και πιο πειραματικό…και βασικά έχει Eternity μέσα οπότε όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε. Τολμώ να πω πως η συγκεκριμένη του εκδοχή μου αρέσει ένα κλικ περισσότερο από των Maiden κυρίως για το εκπληκτικό κλείσιμο. Α είναι και το κομμάτι που παίζει solo ο Gus G, όχι ότι αυτό παίζει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο για μένα.

1 Like

Το άλμπουμ ειναι ανταξιο της σπουδαιας solo δισκογραφιας του bruce κι αυτο τα λεει ολα.
Ο τυπος αρνειται πεισματικα να περιχαρακωθει στα ασφυκτικα ορια στα οποια τα θελω του κοινου περιοριζουν συνηθως δεινοσαυρους του μεγεθους του.
Καθε συνθεση εχει τον χαρακτηρα της χωρις σε καμια περιπτωση το συνολο να ακουγεται ασυνδετο.Αντιθετως ρεει αβιαστα.
Μονη,ισως, εξαιρεση το καπως φλατ και αδιαφορο mistress(κραταω μια πισινη ακομη και γι’αυτο).Ισχυροτερο ατου η τρομερα εκφραστικη χροια του μεγαλου(με κορυφωση το face in the mirror) που την αφηνει εκτεθειμενη και ανεπεξεργαστη να λαμψει σε μια εποχη αποθεωσης του στουντιακου φτιασιδωματος.
Μοναδικα(δυστυχως σημαντικα) μειον,ο προβληματικος ηχος και η ελλειψη καποιας ιδιαίτερης συνεισφορας παικτικα της μπαντας που ηχογραφησε.
Τα shadow,fingers επη.Τα sonata,face,ressurection αλλα και η ,εξαιρετικη, νεα εκδοχη του eternity τραγουδαρες.

6 Likes

Άκου και το Πριστ τώρα :stuck_out_tongue:

1 Like

Κατι θες να πεις εσυ :joy::joy::joy:.Συντομα παντως.

1 Like

Γιατι εβαλες μπροστα αυτην την μαλακια και εκρυψες απο πισω την υπερδισκαρα;;;

1 Like

Για κάποιον λόγο μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως όπου και να το έβαζε το CD στο σπίτι της η @evanthia, όλο και κάποιον Maiden δίσκο/αφίσα/memorabilia γενικότερα, θα κάλυπτε! Ας απαντήσει και η ίδια βέβαια!
Επί του προκειμένου, για τον καινούριο solo δίσκο του Dickinson δεν έχω ακόμη άποψη, όμως σε σύγκριση με το πρώτο Maiden προφανώς και ο χαρακτηρισμός “μ@λακία”, με μια αυτονόητη δόση υπερβολής, δεν είναι καθόλου απίθανο να αληθεύει - λίγα είναι αυτά που μπορούν να σταθούν δίπλα του, πολλώ δε μάλλον… μπροστά του!

Αλλού τα βινύλια , αλλού τα cd… Απλά έτυχε για την φωτογραφία να βάλω το cd μπροστά απο το Iron Maiden…Μαλακία το The Mandrake Project, σε καμία περίπτωση! Εννοείται ότι δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης με το Iron Maiden !!! Καλή συνέχεια :metal:

3 Likes

Περίπου αυτή είναι και η δικιά μου άποψη. Δίσκος κάτω του μετρίου με 2 καλά (ως πολύ καλά) τραγούδια και κάποιες σκόρπιες καλές στιγμές εδώ κι εκεί.

Απλά για μένα το καλύτερο τραγούδι είναι το Sonata (ευτυχώς το ανέφερε ένας) και πολύ κοντά είναι και το Shadow Of The Gods.

Τα περισσότερα τραγούδια όμως είναι αδιάφορα. 19 χρόνια μετά από τον προηγούμενο δίσκο, περίμενα κάτι (πολύ) καλύτερο.

Kαι το Tyranny of Souls αρκετά μέτριος δίσκος ήταν. Απλά είχε ένα έπος μέσα (River Of No Return) κι ένα άλλο έπος που έμεινε απ’ έξω και κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνική έκδοση για κάποιο πολύ περίεργο λόγο (Eternal).

2 Likes

Δύο κλάσεις πάνω το Tyranny για μενα. Και σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ μέτριο.

3 Likes

Δεν είναι κακός ο δίσκος, το πρόβλημα για μένα είναι πως πολλά κομμάτια έχουν ωραίες ιδέες/σημεία (πχ το μελαγχολικό κουπλέ του “Face in the Mirror”, το riff-γέφυρα και το κλείσιμο του “Shadow of the Gods”, το δεύτερο μισό του “Resurrection of Men”) αλλά στο σύνολο κάτι τα κρατάει πίσω.

Η αρχική τριάδα πάντως, με προεξάρχον το “Afterglow…” είναι και γαμώ τα μπασίματα.

3 Likes

Στο face in the mirror νομίζω σου λείπει να δώσει πόνο ο Bruce είναι αρκετά μονότονο.

Νομίζω afterglow, fingers, Eternity και shadow σώζουν το δίσκο.

Προτιμώ το many doors από τo resurrection men.

5 Likes

3 κομματια ειναι (πολυ) καλα!
δυστυχως το υπολοιπο αλμπουμ ειναι εντελως αδιαφορο.
η οποια προσπαθεια αποθεωσης (απο σαιτ / περιοδικα), κατανταει γελοια.
ζηλευω ( ειλικρινα , χωρις καθολου ειρωνεια) αυτους που τους αρεσε πολυ ο δισκος.

3 Likes

Ολόσωστα τα ειπε για τα εισιτήρια.

3 Likes

Κάποιοι αυθυποβάλλονται να τους αρέσει ο καινούριος δίσκος ενός καλλιτέχνη ή μιας μπάντας. Συνήθως φανμπόυδες.

1 Like