Bruce Dickinson

σεναγκερ αλερτ

1 Like

Στο St. Anger βρήκα 5 πολύ καλά τραγούδια χωρίς καμία αυθυποβολή. Το Some Kind Of Monster γαμεί, ειδικά η short version.

Δεν λειτουργώ σαν φανμπόυς. Για παράδειγμα βρήκα το Dystopia των Megadeth εξαιρετική δισκάρα ενώ το τελευταίο τους The Sick, the Dying… and the Dead! ανέμπνευστο και αδιάφορο.

1 Like

συμφωνω για το st.anger, αν και καποτε γελουσα με οποιον μου ελεγε οτι του αρεσει. μαλλον λογω ηχου.

για το dystopia, το θεωρώ πολυ καλο (προσωπικα,οχι δισκαρα,οπως οι περοσσοτεροι), αλλα εξαιρωντας μερικες μπαρουφες που εχει, το sick,dying… το βρηκα εξισου καλο.

για το dickinson, το πράγμα ειναι πολυ πιο “πιπερατο” απο απλη αυθυποβολη φανμπουδων (που φυσικα και συμφωνω,υπαρχει).
προώθηση τρελη απο την ομαδα των μειντεν, πολυ βιντεο, making of, συνεντευξεις παντου, signing sessions με photos (τα σιχαινοταν) και πανω απο ολα, το if eternity, που καποτε, αποκλειεται ο harris να τον αφηνε να κανει κατι τετοιο.
σημασια βεβαια εχει,πανω απο ολα, οτι αυτος ο ανθρωπος, με τον ενα η με τον αλλο τροπο, βγαζει δισκους και περιοδευει, βρισκομενος σε αξιοπρεπες επιπεδο.
κερδος για μας και για τη νεα γενια.

οσον αφορα τα εισητηρια,οκ, καλα τα λεει, αλλα τα λεει ο…dickinson!
ελεος! δεν τα λεει και κανενας που παιζει με φτηνα εισητηρια!!
αλλα εδω που φτασαμε, καποιοι βλεπουν το 80αρι και στηνουν χορο για την τρουιλα του καλλιτεχνη/διοργανωτη.

1 Like

Δεν μιλησα για εσενα.
Εξαλλου φανμπους εχουν μονο οι μεηντεν το φαμιλυ ειναι κατι αλλο

Δεν πιάνω γιατί είναι θέμα φανμποϋσμού αν κάποιος (όπως εγώ π.χ.) ενθουσιάστηκε με το Mandrake Project.
Σα να υπάρχει γουστόμετρο μου ακούγεται αυτό.

1 Like

Εγώ σίγουρα το βρήκα καλύτερο από την φόλα το Tyranny Of Souls…και δεν είμαι καθόλου φανμποης

1 Like

Προσώπικα το βρίσκω ισάξιο, αλλά ναι, αυτό λέω, δεν πάει να πει επειδή αρέσει σε κάποιον κάτι που δεν αρέσει σε άλλους ότι αυθυποβάλεται ή δεν ξέρω κι εγώ τι.

οχι ρε παλικαρι μου, το λεω παραπανω, οτι ζηλευω αυτους που ξετρελαθηκαν,αλιμονο.
απλα εγω δεν τρελαθηκα , τι να κανουμε;
δεν εννοω οτι οποιος γουσταρε το εκανε με το ζορι,αν ειναι δυνατον.

το tyrrany,προσωπικα, μου αρεσει αρκετα ακομα και σημερα.

1 Like

φιλε prowler, μαλλον ταιριαζουν τα γουστα μας σχετικα με μειντεν-μεταλικα, αλλα αυτο που συμβαινει με μειντεναδες δεν υπαρχει!
τρομερη τοξικοτητα (οπως και μπολικη στους μεταλαδες γενικα)!
καλυτερα να εβρισκαν ενα ματσο λογους να αγαπησουν το st.anger, παρα ολη αυτη η ανθυγιεινη συμπεριφορα περι (παραδειγματα δινω) virtual , παραγωγες harris, intro/outro μοτιβο,μεταγραφη gers κλπ.
καφριλες, απλα!
δεν αρεσει κατι; παρακατω.
οχι τοξικοτητα και καφριλες.

Δεν πήγαινε απαραίτητα σε εσένα ρε συ, ειπώθηκαν γενικά κάποια πράγματα, προς πάσα κατεύθυνση ήταν.
Δηλαδή, ναι, είμαι fanboy με την έννοια ότι αφήνω πηχτές με Maiden, αλλά δε σημαίνει ούτε ότι θα πω ότι μου αρέσει κάτι που δε μου αρέσει, ούτε θα υπερασπιστώ κάτι με το οποίο διαφωνώ. Και αυτό, νομίζω, ισχύει για πολλούς.

2 Likes

καταλαβαινω τι λες.
ναι ρε συ, κουβεντα να γινεται.

1 Like

Τώρα που κατάκατσε ο… κουρνιαχτός ας καταθέσω κι εγώ τον “οβολό” μου αναφορικά με τον καινούριο solo δίσκο του Μπρουσάκου. Έναν δίσκο που γνωρίζαμε πως ετοιμαζόταν για πάνω από μια δεκαετία, διάστημα κατά το οποίο, πέραν των υποχρεώσεων με την “κυρίως” δουλειά του, συνέβησαν πολλά τόσο σε παγκόσμια κλίμακα όσο και στο προσωπικό σύμπαν του Dickinson. Τώρα λοιπόν που οι συνθήκες το επέτρεψαν, ο Μεγάλος ένωσε ξανά δυνάμεις με τον Roy Z προκειμένου να έρθει επιτέλους στο φως το The Mandrake Project!

Το album μολονότι, πολύ λογικά, επιχειρεί να αναπαράξει την σκοτεινή ατμόσφαιρα ενός Chemical Wedding, εν τούτοις κινείται σε ένα αρκετά ευρύ φάσμα υφολογικά, με τα πλήκτρα να έχουν ενεργό ρόλο και τις εμφανείς hard rock επιρροές σε ρυθμούς που βρίσκονται ως επί το πλέιστον στην mid tempo πλευρά του φάσματος. Δεν ξέρω αν χαρακτηρίζεται concept με την αυστηρή έννοια, όμως διατρέχεται από μια ενιαία “κινηματογραφική” αισθητική, μουσικά αλλά και εικαστικά, μια αισθητική προσεγμένη στην λεπτομέρεια που δεν αφήνει αμφιβολίες για την επιμέλεια που υπήρξε κατά την υλοποίηση του… project!

Εδώ ο Bruce εμφανίζεται αρχοντικός κι απελευθερωμένος, ίσως επειδή έχει τον απόλυτο δημιουργικό έλεγχο, ίσως πάλι επειδή δεν είναι αναγκασμένος να στρεσάρει τη φωνή του για να ανέβει όλο και ψηλότερα και διατηρεί την αυτονόητη πρωταγωνιστική παρουσία – νομίζω μάλιστα πως και οι μουσικοί που παίζουν εδώ έχουν επίγνωση του ρόλου τους ως backing band.

Η ουσία είναι ότι The Mandrake Project παρότι δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τις γνωστές άπιαστες κορυφές του παρελθόντος, είναι μια σπουδαία δουλειά που δεν απογοητεύει, απεναντίας διαθέτει κάποια φοβερά κομμάτια και πολύ αξιόλογες στιγμές στα υπόλοιπα! Προσωπικά το απόλαυσα σε μεγάλο βαθμό.

13 Likes

Δεν έχει σταθεροποιηθεί το σετ του πάντως ακόμα.Πχ προχθές έβαλε και το Navigate the seas of the sun.Δε ξέρω αν θα παίζει παντού τα ίδια μιας και δεν είναι τόσο δεσμευμένος με props όπως στους Maiden.

Μονο που εχει dark side , book of thell kai abduction αρκει!! :upside_down_face:

Έσκασε ηλεκτρονικό τσιγάρο σε συναυλία του Bruce Dickinson στη Βραζιλία και τραγούδησε πίσω από τη σκηνή.

Σύμφωνα με τους διοργανωτές που τοποθετήθηκαν αμέσως μετά τη λήξη της συναυλίας, δεν έγινε χρήση σπρέι πιπεριού, άλλα έσκασε ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο και τα χημικά που απελευθερώθηκαν δημιούργησαν παρόμοια συμπτώματα σε όσους βρίσκονταν τριγύρω. Ως αποτέλεσμα ο Bruce τραγούδησε μεγάλο μέρος του πρώτου τραγουδιού του encore από το πίσω μέρος της σκηνής.

«Δεν μπορώ να αναπνεύσω. Η Τάνια (σ.σ. μπάσο) δεν μπορεί να αναπνεύσει. Εσύ με το γ@μημένο ηλεκτρονικό τσιγάρο εκεί πέρα, μπορείς να το κάνεις έξω; Ξέρεις, αν δεν μπορείς να μείνεις για πέντε λεπτά χωρίς να τον γ@μημένο εθισμό σου, αλλά… Κάποιος εδώ κάτω χρησιμοποιεί σπρέι πιπεριού. Κάποιος γ@μημένος χρησιμοποιεί σπρέι πιπεριού, γι’ αυτό οι άνθρωποι δεν μπορούν να αναπνεύσουν εκεί κάτω, σωστά; Λοιπόν, αν καταλάβετε ποιος στο διάολο είναι, απλά δεν με νοιάζει τι θα τους συμβεί μετά την συναυλία, εντάξει; Στο μεταξύ, θα προσπαθήσουμε και θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε» είπε αρχικά ο Bruce Dickinson και συνέχισε*.*

«Ζητώ συγγνώμη για τον βήχα. Κάποιοι από εσάς καπνίζετε, εντάξει; Δεν μπορώ να τραγουδήσω αν καπνίζετε εντάξει; Η Τάνια βήχει, εγώ βήχω, η γυναίκα μου βήχει, εκεί πίσω, εντάξει; Είναι κάπως αηδιαστικό. Αλλά αν θέλετε να είστε αηδιαστικοί, κάντε το έξω, εντάξει; Όχι εδώ μέσα. Ο λαιμός μου έχει δουλειά να κάνει. Πληρώνεις καλά λεφτά για να με ακούς να τραγουδάω και όχι να βήχω, εντάξει;».

Δεν μπορω να σκεφτω τι θα γινει σε αναλογο τυχαιο περιστατικο στην συναυλια της Αθηνας,τι αντιδραση μπορει να εχει ο Μπρουσαρος.

Brazilian cunts

4 Likes

Καντς σκέτο και όλοι χαππυ

Σιγα που δεν υπάρχουν greek cunts στη Βραζιλία

βραζιλιαν νατς.

8 Likes