Brutus @ Gagarin 205, 29/04/23

Εξαιρετικοί και πολύ καλός ήχος.

6 Likes

Εξαιρετική, εξαιρετικοί & εξαιρετικός ήχος. Μαζί με Messa τα highlights της συναυλιακής μου σεζόν hands down

3 Likes

Messa, Leprous, Brutus εξαιρετικά λάιβ το καθένα για άλλο λόγο

4 Likes
9 Likes
9 Likes

…και ενα στρογγυλο ΜΗΔΕΝ για τους πιθηκους που δεν μπορουν να αντεξουν εβδομηντα γαμημενα λεπτα χωρις να κανουν 10 τσιγαρα ο καθενας. Διπλα μου καπνιζαν οι παντες, σκηνικο βγαλμενο απο παλιες (η’ και οχι) κακες εποχες.

13 Likes

Πως να αντεξεις τοσο πολυ

Σε μια πρωτη (και ισως τελευταια, θα δουμε) προσπαθεια να συζητησουμε για το θεμα που θετεις, υπαρχουν συναυλιες της μιας ωρας που σε “γεμιζουν” και δεν πιστευεις οτι χρειαζοταν κι αλλο και συναυλιες της μιαμισης ωρας που δε σε γεμιζουν και λες οτι χρειαζοταν κι αλλο. Μερικα παραδειγματα: απο τις hardcore συναυλιες, πολυ σπανια δε φευγω γεματος, κι ας παιζουν μια ωρα. Καποιες φορες βεβαια, νιωθω οτι ηθελα κι αλλο. Απο τους Messa, δεν εφυγα γεματος. Χτες εφυγα γεματος. Μην κοιτας μονο το ρολοϊ.

14 Likes

Τσιγάρο κ ομιλία να καλύπτει τη μουσική στο support, άλλο ένα δείγμα ελληνικού μπολιτιζμου.

10 Likes

Εχω να πω για το εξαιρετικο κλεισιμο παντως - μετα απο μια πολυ δυνατη αρχη, και μια λογικη χαλαρωση στη μεση με καπως πιο μεχ τραγουδια (προσωπικα) για να παιρνει πιστευω κ λιγες ανασες, μας εστειλαν με ενα εντυπωσιακο outro.
Οσες φορες τους εχω δει ειναι λιγο ξενερωτοι με τον κοσμο, αλλα χθες πιστευω οτι ενιωσαν πολυ το καλωσορισμα μας και το εδειξαν.

10 Likes

Plus αν στο μέλλον κάνουν ποτε encore, μάλλον θα είναι όντως encore και όχι μια ρουτινιάρικη μασκαράτα

3 Likes

Προσωπικά, ένα moshpit σε δύο τρία τραγούδια (Liar, Dust, Brave, π.χ.) το σήκωνε και με το παραπάνω

1 Like

να τους κανετε παρατηρηση με το που το αναβουν. Στην τελευταια συναυλια που πηγα δυο φορες μου ηρθε η μυρωδια χωρις καν να τους δω και αμεσως γύρισα πίσω και τους το ειπα. Ο ενας το εσβησε και η αλλη βγηκε στην αυλη. Ηταν και μαλιστα ακριβως διπλα απο την ταμπελα που το ελεγε οτι επιτρεπεται μονο εκει (WE). Από την αλλη ενας ολλανδος που μιλησα πριν αρχισει το λαιβ, το πρωτο πραγμα που με ρωτησε ειναι αν υπαρχει καποιος χωρος για καπνιζοντες

1 Like

Το εχω κανει στο Gazarte, αλλα δεν μπορω να το κανω στον καθε ηλιθιο, sorry. Ηταν ολοι οι διπλανοι μου, τι να πω και σε ποιον; Φαουλ του μαγαζιου ειναι πρωτα-πρωτα για μενα.

4 Likes

Η αλήθεια είναι ότι έχουν κόσμο που πιάνει και κάνει και προσωπικά παρατήρηση, αλλά στο χάος πάνω πόσο να επιμείνεις, ειδικά αν δεν είναι έξω έξω να έχεις πρόσβαση

1 Like

γι’ αυτο λεω κι εγω στην αρχη τη στιγμη που το αναβουν. Αν το αναψει ενας δυο και το δουν κι αλλοι που θελουν, δεν υπαρχει γυρισμος

2 Likes

Τώρα που είπες μαγαζί, επειδή δεν ξέρω τι παίζει στην πιάτσα των venues, αυτό το 25% νταβατζιλίκι επι των πωλήσεων του merch που θα πούλαγαν, είναι κοντά στο Μ.Ο. η τελείως οφφ;;

Οπως κανουν οι συμπαθεις κατα τα αλλα πιθηκοι.

4 Likes

Δεν εχω ιδεα τι συμφωνιες κανει ο καθε προμοτερ με την καθε μπαντα και με το καθε μαγαζι, αληθεια. Δεν πιστευω παντως οτι το συγκεκριμενο θεμα ειναι ενα παρα πολυ απλο θεμα.

1 Like

Brutus υπέροχοι, δεν τους είχα ακούσει πολύ, αλλά τις τελευταίες εβδομάδες με έπεισαν μερικοί φορουμίτες να έρθω κι όντως πέρασα τέλεια! Πολύ ιδιαίτερα φωνητικά η Stefanie, που είχε απίστευτη άνεση να αποδίδει και στη θέση της ντράμερ. Προσωπικά την βρίσκω είδωλο!
Και οι Their Methlab έκαναν μία πολύ καλή εμφάνιση, είναι από τις καλύτερες post rock μπάντες που έχουμε. Στα συν η συνεργασία επί σκηνής με τον Σταύρο από τους Sadhus.
Γράφω τα θετικά, δε μπορώ όμως να μη σχολιάσω και το μεγάλο αρνητικό της βραδιάς: τις διαρκείς ομιλίες κατά τη διάρκεια του set των Their Methlab. Δεν μπορεί κάθε φορά που παίζει opening μία instrumental μπάντα να επικρατεί αυτό το χάος. Ακυρώνεται η προσπάθεια που κάνει ο άλλος. Τουλάχιστον αν θέλει κάποιος να τα πει με τους φίλους του, ας καθίσει έξω από το venue στην πρώτη μπάντα ή ας έρθει κατευθείαν στη δεύτερη. Είπαμε, να παρουσιαζόμαστε και στα opening, αλλά να μην είμαστε εκεί μόνο για να γεμίζουμε το χώρο, αν δεν είναι να ακούσουμε τις μπάντες.
Όσο για το τσιγάρο, τι να πω κι εγώ που ήταν πίσω μου ένας που κάπνιζε και μάλιστα 3-4 φορές κάτι μύρισε σαν καμένο, σίγουρα κάτι είχε αρπάξει κι επειδή είμαι καχύποπτη δεν θεωρώ κατά λάθος. Ό,τι να 'ναι κόσμος υπάρχει δυστυχώς σε όλα τα λάιβ.

7 Likes