Cage-Science Of Annihilation

Αμα είναι οι δίσκοι των Crystal Viper και οι Enforcer οι κορυφαίου του heavy metal, ζητώ που καήκαμε! Ναι οκ, θέμα γούστου θα πει κάποιος αλλά μη μπερδεύουμε τη πούτσα με τη βούρτσα έτσι(!)

όπως και ναχει ρίξτε κάνα δυο αυτιές στο νέο, όπως και τα δύο προηγούμενα, αξίζουν όσο τίποτε άλλο τα τελευταία χρόνια (στο είδος πάντα, έχουν βγει και ωραία πουστ rock για να μην ξεχνιόμαστε :stuck_out_tongue: )

Προτιμώ το νέο Cage από το Enforcer και από τα 2 Crystal Viper (δισκάρες βέβαια και των Σουηδών και των Πολωνών) αλλά προς τι αυτή η εμπάθεια προς αυτές τις μπάντες?

σε πληροφορώ ότι έχω αγοράσει και γουστάρω τους δίσκους και των Πολωνών και των Σουηδών. Το θέμα είναι ότι δεν παίζουν στην ίδια κατηγορία με CAGE. όταν έχεις μια μπαντάρα του 10 δεν μπορείς να τη συγκρινεις με απλά πολύ καλές… Είναι φτύσιμο στη μούρη για τους τους θεούς.

Για μένα οι τόσο οι Crystal όσο και οι Enforcer απολαμβάνουν της δάφνες που τους αναλογούν (ντάξει δεν είναι τίποτα ονόματα που τους ξέρει και η γιαγιά μου αλλά στους κύκλους τους είναι πολύ γνωστοί) ενώ οι CAGE ΟΧΙ. θα έπρεπε να είναι εξώφυλλο σε περιοδικά και να τους γνωρίζει ακόμα και ο μπακάλης της γειτονιάς με τους transexual εναλλακτικούς φίλους του (κάτι σαν τους Mastodon ένα πράμα).

Ξέφυγα λιγάκι, δεν θα το ξανακάνω!

Αν και ελαφρως ακραια η διατυπωση του Ripper (αν και τη βρηκα αστεια), οι Cage παιζουν σε αλλη κατηγορια απο τις 2 αλλες μπαντες, οι οποιες ειναι αρκετα καλες, αλλα επουδενι δεν ακουμπανε τους Αμερικανους.Ειναι και πολυ λιγοτερος ο ογκος καλης μουσικης που εχουν προσφερει οι enforcer και οι viper (των οποιων το 2ο ειναι και ψιλομετριο). Επισης το γεγονος οτι για το Science εχω ακουσει 6-7 τραγουδια να χαρακτηριζονται ως αγαπημενα απο διαφορους οπαδους, κατι λεει για το δισκο.Αυτο συμβαινει μονο στις πολυ μεγαλες κυκλοφοριες.Νομιζω οτι εχει σαρωσει το τιτλο 'δισκο του μηνα" στην ευρωπη. Και μαλιστα εινια η τριτη συνεχομενη κυκλοφορια των cage που βγαινει δισκος του μηνα στο Γερμανικο Rock Hard, το οποιο ειναι μοναδικο φαινομενο:D

Ωραια, λοιπον. Εμενα μου αρεσουν λιγο περισσοτερο οι ‘‘Vipers’’. Sorry ε, δε θα το ξανακανω.

Off topic τελος, επειδη οταν φωναζα για Cage και Viper, το 80% που τους ξεραν κοιταγαν τα ταβανια. ‘‘Ναι μωρε, συμπαθητικουλιδες’’. Χωρις παρεξηγηση, αλλα μια χαρα θυμαμαι τι ανταποκριση λαβαν πριν δυο χρονια. Και τωρα μας πεταγονται ολοι οι true και μας κατηγορουν περι γαματοσυνης. Αλλα δε φταιει κανεις, εγω φταιω που καθομαι κι ασχολουμαι. Δε θα ξαναγινει.

Ρε δε καταλάβατε καλά μου φαίνεται…αυτό το topic είναι ευκαιρία για όσους δέν ξέρουν τους cage ή για όσουν διαβάζουν metal hammer ή για όσους είναι συντάκτες στο metal hammer:p να γνωρίσουν τι εστί heavy metal βερύκοκο…δεν υπάρχει θέμα καλύτεροι χειρότεροι ούτε βγάλαμε ταμπέλα ότι “οι Cage είναι the best band in the world και όποιος έχει αντίθετη γνώμη μαμιέται”…απλά κάποιες κυκλοφορίες χάνονται για το ευρύ κοινό γιατί ο δρόμος προς την αναγνώριση, στο ελλάντα τουλάχιστον, είναι γεμάτος με γίδια που βοσκάνε βαριά χόρτα και προτιμούν να γλύφουν δισκογραφικές από το να ακούνε μουσική. Έτσι είμαστε εμείς εδώ και βοηθάμε την κατάσταση…

Οι γερμανοί κλπ europeans είναι μαλάκες και οι έλληνες είναι έξυπνοι δλδ…

Αυτή η έκπληξη ακόμα να σταματήσει να είναι έκπληξη…απίστευτο συναίσθημα…

Βρέ αφού οι Heaven and Hell μαμάνε ποιοι Cage τώρα…ας κάνουμε και ένα αφιέρωμα για τους AC/DC μπας και μας αγοράσει κανένας παραπάνω…

Το να προσφέρεις την ευκαιρία να γνωρίσουν κάποιοι ένα χαμένο διαμάντι είναι όμορφο πράγμα…δεν ξεφεύγεις…

ΑΚΟΥΣΤΕ ΡΕ ΤΕΡΜΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΕΤΑ…

ΟΙ CAGE ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΤΗΝ ΜΑΕΣΤΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΕΤΕ.

Ακριβως οπως το λεει ο φιλος matia!!! Το Metal χρειαζεται μπαντες κλασσικου ηχου, που να μην ειναι μονο καλλιτεχνικα μεγαλες, αλλα και εμπορικα. Και θα δωσω και ενα παραδειγμα.Οταν το 1997 βγηκε το ντεμπουτο των Hammerfall ( ολοι τρεξανε και το αποθεωσανε, πραγμα που εδωσε μια ωθηση σε ενα κινημα, αλλα και σε μια μεγαλη μεριδα νεων μεταλλαδων (και εγω ενας απο αυτους) να ασχοληθει και να ψαξει τον κλασσικο ηχο (γτ καλη η προοδος αλλα σα το αγνο παρθενο metal τιποτα, συγχωρατε με ::p). Μπορω να φανταστω πως μια μπαντα οπως οι Cage (και οχι μονο αυτοι) με 3 συνεχομενες καλες κυκλοφοριες, με καλο σπρωξιμο, απο αυτα ομως που αξιζουν, μπορει να “στρατολογησει” νεο αιμα στο ολο και μειουμενο ποσοστο των Heavypoweραδων (:().Μιλαω παντα για Ελλαδα ,γιατι εδω με καιει,εξω δεν εχουν αναγκη

Ξερει κανενας αν μπηκε στο Metal Hammer κριτικη, γτ το χω κοψει κατι χρονακια ,οποτε θα εκτιμουσα αν ενημερωνε καποιος:-s:-s

Μέσα στο τοπ -10- πολύ χαλαρά, το βλέπω να καρφώνεται και στο Νο1 άνετα!

Kαλά βλέπω φέτος να έχω στο ΤΟΠ-1Ο για 2009 μου 2 δίσκους CAGE (καθώς το Hell Destroyer το άκουσα πρώτη φορά τον Γενάρη)

Δεν υπαρχει προβλημα,αμα περιμενουμε απο τα γνωστα περιοδικα να βαλουν καλο βαθμο η εστω να πουν ενα καλο λογο , σωθηκαμε…αμα επαιζαν ομως avant garde/sludge/death/doom/core +επιρροες απο led zeppelin παντα θα επαιρναν ενα 10αρακι ανετο…

εδω ειχε παρει 10 το τελευταιο celtic frost:lol::lol:

ας μη θυμηθω και αλλα 9αρια και 10αρια…:wink:

ο δισκος της χρονιας κατα 99%

απλα τα πραγματα

Εχω την κακια συνηθεια να κοιταω ολα τα thread.Τι ηθελα και μπηκα εδω !
Για πες μας φωστηρα του μετσαλ τι το κακο ειχε το τελευταιο celtic frost ?

άσχημη παραγωγή (με την έννοια της αταίριαστης). αλλά τι ψάχνεις τώρα, αφού κάθε φορά που θάβουμε μια χάηπμτ (σε διαφορετικό από τον δικό μας χώρο) μπάντα -χώρις λόγο-, οι κέητζ είναι έναν βαθμό πιο κοντά στην δόξα που τους στερεί το χάμμερ με τα τεσσάρια.

Παντως, για το τελευταιο των Celtic Frost εχω ακουσει απο πολλους οτι ειναι για πεταμα, οπως και απο πολλους οτι ειναι δισκαρα…
Η θα λενε οτι ειναι διαμαντι ή οτι ειναι σουβερ…
Ενδιαμεσο δεν υπαρχει.

:-k

Αυτούς μην τους ακούς, είναι άσχετοι.

Mα τον εχω ακουσει τον δισκο, οταν πρωτοβγηκε.:wink:
Οποτε δεν χρειαζεται να ακουσω τη γνωμη κανενος πλεον.:stuck_out_tongue:

δε το παιζω φωστηρας,προς θεου,

1ον)μου αρεσουν οι celtic frost
2ον)ας υποθεσουμε οτι το τελευταιο παιρνει 10/10…τα morbid tales,to megatherion,into the pandemonium ποσο παιρνουν??γιατι δε νομιζω να τα θεωρεις ισαξια…

φιλικα παντα

τουλαχιστον εγω 10/10 βαζω σε δισκους που θεωρω οτι ειναι all time classic…δηλαδη αν κατι ειναι πολυ καλο,γιατι να μη παρει 8 και να παρει 10??εκει μπερδευονται ολοι!οτι το 10 θα το αγορασουν ολοι ενω το 8 οχι??
ή αμα βαλεις 4 αντι για 2 εχεις περισσοτερες ελπιδες να πεισεις τον αλλον?δε νομιζω…

το σωστο ειναι απλα να λες τη γνωμη σου χωρις βαθμο…

Kαλα για το 10άρι του Monotheist το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ο βαθμός είναι υπερβολικός, αλλά είναι καλός δίσκος και σίγουρα πέρα από τις εταιρείες παίζει και η νγκάβλα του συντάκτη. Αλλά άλλο τόσο και ακόμα περισσότερο υπερβολικό είναι να βλέπεις 4άρια-5άρια στους Cage, δεν παίρνω περιοδικά πια και δεν ξέρω ποιος μπορεί να έβαλε τόσο χαμηλούς βαθμούς αλλά ο τύπος πρέπει να θέλει ένα καλό ξεβούλωμα στα αυτιά!

ξεβούλωμα με τη βεντούζα της λεκάνης συμπληρώνω εγώ

Τα 4αρια και τα 5αρια σε ποιο περιοδικό είναι; Πείτε άμα γνωρίζετε όπως και σε ποιο τεύχος.
Αν είναι Ηammer θα τα βρώ αλλά ειλικρίνα δε μπορώ να καταλάβω, σε ΧΙΜΠΑΝΤΖΗ δώσανε την δισκοκριτική για να βάλει τόσο χαμηλή βαθμολογία;