Candlemass 12/2/2016

Το να δεις Candlemass χωρίς τον Leif είναι σαν να δεις Maiden χωρίς τον Harris…

Ναι αλλα το εισητηριο ειναι κανονικο, σκεφτομαι να παω να αγορασω ενα κανονικο εισητηριο χωρις να παω συναυλια. Απλα ετσι να το εχω αφου ειναι κανονικο.

Προφανώς στα @#$ μας για το κανονικό του εισιτηρίου, πλάκα θα είχε να μην ήταν φωτοτυπία για να έχουμε ακόμη ένα συναισθηματικό σουβενίρ μιας συναυλίας, αλλά φτάνει με το αστείο. Ξέρουμε ότι οι Candlemass χωρίς Lief δεν είναι Candlemass, και χωρίς Messiah επιδεινώνεται η φάση (καλά για μένα ο Johan ήταν η κορυφή τους αλλά τέλος πάντων) και ξέρουμε ότι αν πάμε θα δούμε κάτι που μοιάζει με tribute μπάντα.
Δεν αποδεικνύεις την trueίλα σου με το να κοροιδεύεις όποιον θα προτιμούσε κανονικό εισιτήριο ή όποιον θα γούσταρε να δει μια αγαπημένη μπάντα έστω και αποδεκατισμένη.

Δεν θελω να αποδειξω τιποτα, απλα εχω καυλωσει που το εισητηριο ειναι ΚΑΝΟΝΙΚΟ

Παίξτον να ξεκαυλώσεις όμως, γιατί κούρασες.

Αυτο ακριβως κανω αλλα η καυλα για την κανονικοτητα του εισητηριου ειναι τεραστια

Βασικά αυτοί που τον “παίζουν” καιρό τώρα είναι οι moderators (moderators στο φόρουμ του rocking, ανέκδοτο!:lol:)!

Στην ανακοινωση αυτης της συναυλιας ειχα πωρωθει ασχημα αν και ηξερα οτι ο Leif δεν επαιζε στα live μαζι τους το 2015. Πιστευα ομως οτι υπηρχε η πιθανοτητα να βγει ξανα στον δρομο το 2016. Απο οτι φαινεται ομως θα συνεχισει να απεχει. Ενταξει μεγαλη απωλεια, Candlemass χωρις Leif ειναι ακριβως σαν να βλεπεις Iron Maiden χωρις Steve Harris. Επισης αν και γουσταρω τον Mats Leven θεωρω οτι δεν ειναι ο καταλληλος τραγουδιστης για τους Candlemass, φωναρα αλλα δεν βγαζει αυτο το επικο που θα επρεπε για να κολλαει ιδανικα με την μουσικη της μπαντας. Και μου το εχουν επιβεβαιωσει και ατομα που τους εχουν δει με τον Leven live. Δυστυχως ο αρχικος ενθουσιασμος δεν υπαρχει και το σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερο να μην παω και χαλαστω.

τους ειδα τις καλες εποχες.τωρα δεν υπαρχει λογος να παω.

Οκ η μπάντα του Leif είναι και φαίνεται κάπως το να απουσιάζει αλλά επί της ουσίας μπάσο παίζει, θέλω να πω τι θέση του έχει κάποιος άλλος δεν είναι και τόσο φοβερό! Θα πάω οπωσδήποτε μια και δεν τους έχω δει ποτέ και γουστάρω τρελά που θα δω Mats δεύτερη φορά μέσα σε δύο μήνες![emoji16]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το metal πέθανε στην Θεσσαλονίκη.

Αντιθέτως τα disco party, trash party, ο Μπίγαλης και ο Ρακιντζής ζούν και βασιλεύουν!

Θα πάω μόνο και μόνο για να ξεπλυθεί η ντροπή των τελευταίων εγχώριων live τους με το ανέκδοτο “Lowe”. Πόσο χειρότερο να είναι;

Να ρωτησω κατι, η απουσια του Leif ειναι επιβεβαιωμενη ή εχουμε μεινει στις απαντησεις στο Facebook που ειχε γραψει ο mousikofilos?

o lowe live δεν ηταν καλος αλλα στα αλμπουμ που κυκλοφορησαν μαζι ηταν μια χαρα

Πωλουνται 2 εισιτηρια στα 16 ευρω το καθενα, δηλαδη οσο αγοραστηκανε. πμ οποιος ενδιαφερεται.

Να ενημερώσω τους βόρειους και Σαλονικείς φίλους ότι σήμερα πήγα Ticket House Θεσσαλονίκη και κανόνισα με τον Τζο να στείλει καμιά εικοσαριά 18ευρα εισιτήρια για το live των Candlemass στην Αθήνα. Το πολύ μέχρι τέλος του μήνα θα έχουν έρθει, σίγουρα.

κατά πάσα πιθανότητα θα πάω
μεγάλη ΜΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ απο παλια

Η live ηχογράφησή όλου του Epicus Doomicus Metallicus με τον τραγουδιστή του Epicus, Johan Langquist. Για μένα ο καλύτερος τραγουδιστής που είχαν ever, και αυτό το live το αποδεικνύει, δεκαετίες μετά.
Έχει απίστευτο ήχο το βιντεάκι και επιμένω, δεν υπάρχει καλύτερη ηχογράφηση του epicus!

Άντε να ανεβαίνουμε γιατί παρά τις απουσίες, έρχονται οι Candlemass γαμώτο!

Δυστηχως δεν εινα οι Candlemass αυτοι που ερχονται.

Ο καθένας έχει στο μυαλό του κάτι διαφορετικό. Εγώ ας πούμε π.χ. ποτέ δεν χώνεψα ιδιαίτερα τον Messiah, όχι τόσο σαν φωνή γιατί respect, αλλά γιατί προσέδωσε το ευτράπελο στοιχείο στην μπάντα. Οι Candlemass του Epicus έφτιαχναν μουσική που παίρνει μόνο στα σοβαρά τον εαυτό της, μετά, αυτό άλλαξε. Εν πάσει περιπτώσει για μένα το πλήγμα είναι ο Lief εν προκειμένω, γιατί για μένα οι Candlemass είναι ο Lief, με διαφορετικές φωνές κάθε φορά.

Ο Mats μάλλον είναι χειρότερος και από τον Lanqgvist, και από τον Messiah, και από τον Lowe. Αλλά παραμένει αξιοπρεπέστατος. Θα πάμε, για να τιμήσουμε την μουσική αυτή, όχι πρόσωπα. That’s my point of view.