CANDLEMASS Αθήνα 23 / 11 / 2019

Ειμαι γραφειο, χαιρομαι που i have sparked the flame με το τραγουδι που ποσταρα. Αλλα θα γινω ακομα πιο αιρετικος, θα αναφερω οτι το ΛΑΤΡΕΥΩ με τη φωνη του καλογερου. Το τραγουδι αυτο ομως, στο σημειο οπου μπαινει το “there was a time…”, μοιαζει τοσο απαισιοδοξο και μελαγχολικο, που νομιζω οτι ολη η ζωη στον γαλαξια εχει παψει να υπαρχει αλλα εγω και ο τραγουδιστης ξεχασαμε να πεθανουμε.

Επισης, πιθανως να ειναι το τραγουδι που αποτελει προπομπο του Mourner’s Lament. Γενικως η μπαντα εχει μερικα τραγουδια, τοσο απαισιοδοξα που απορω πώς και γιατι τα ακουμε :smiley:

To Epicus ειναι παντως η επιτομη του ειδους, οσο κι αν αγαπω τον Μεσια. Δεν ξερω αν μπορω να ξεχωρισω ΕΝΑ τραγουδι που να ειναι μετριο. Ολα σερνονται στο πατωμα, ερπουν και γλιστρουν μεσα στο σκοταδι, αλλα γρηγοροτερα και αλλα πιο αργα, ενω ενας εφιαλτης βρισκεται καπου στον χωρο, τοσο αφηρημενα που δεν μπορεις να τον εντοπισεις.

Ας βαλω να το ακουσω τωρα, μιας και το ανεφερα.

7 Likes

Εγώ χαίρομαι που θα είμαστε πολλοι απ’ το φορουμ στο λαηβ τελικά

3 Likes

Όντως καλά έκανες και άναψες τη φωτιά. Θα ρίξω λίγο λάδι!

Για μένα, η καλύτερη εκτέλεση του Epicus ζωντανά. Και δεν είναι μόνο η original φωνή. Είναι η παραγωγή του live album. Ο ήχος αυτού του live album είναι τόσο fucking heavy και μπάσος…

1 Like

Ποιο live ρε παιδιά;;;

Θα πάμε όλοι;;

Να έρθω και γω;;

4 Likes

Λαοθάλασσα!

Οι Candlemass είναι ο Lovecraft του Heavy metal. End of fucking story. Και όποιος αντέχει…

4 Likes

I like that, όμως οι My Dying Bride τότε, τί είναι; Θέλω να δω τη φαντασία σου!

Δεν με ρωτήσατε, αλλά σας διαβάζω και ψηφίζω ετούτον:

3 Likes

Oι My Dying Bride σιγουρα ειναι Poe, για τον Lovecraft δεν θα κανα συνδεση με τους Candlemass. Αν μου ρθει μπαντα θα την πω. Οι Candlemass ειναι πιο παραδοσιακα παραμυθενιοι. ΕΙναι σαν κατι παλιες sword and sorcery ιστοριες με ιπποτες που μπλεκουν σε σατανικα κατατοπια.

Eνδεικτικα και πολυ καλη προταση ταυτοχρονα

“13 linked stories about Sir Julian, the Crusader damned by God after a night spent with a Satanic witch. Julian roams Europe and the East, and strange lands not found on any map, seeking to escape his fate. In “The Lady of the Fountain,” Julian’s encounter with a lamia may destroy both the knight and his closest companion. In “The Veiled Pool of Mistorak,” Faerie lords send Julian on a grim quest to find a city that exists no more and a man doomed ever to live.”

Poe είναι οι Manilla και ο Shelton ρε!

@kbil όπως γράφω και στα σχόλια του άρθρου, δεν είχα εμπειρία ή πληροφόρηση σχετικά με το συγκεκριμένο, επίσης στο δεκάρι περίσσευε ένα live, οπότε προτίμησα την έμμεση αναφορά. Σε κάθε περίπτωση, είναι άξιο αναφοράς το πακέτο με Entombed & Dark Tranquility, μάλλον το χουν σύστημα οι Σουηδοί και πολύ καλά κάνουν. Ευτυχώς υπάρχουν πλέον τα Internet και πολύ καλά αρχεία από το millenium και μετά - όσο περνάνε τα χρόνια ξεχνάμε, ευτυχώς όχι τα πάντα.

4 Likes

Πριν μερικά χρόνια είχαν βγάλει ένα απολαυστικό split, που αλληλοδιασκευάζονταν πάντως και το θυμήθηκα τώρα. 'Ασχετο φουλ το δέχομαι :stuck_out_tongue:

2 Likes

Doors Open @ 19:00
The Slayerking@ 20:45 – 21:30
Candlemass @ 22:00

2 Likes

ήταν τρομερό πακέτο, “τίγκα” σουηδίλα. τρομεροί οι candlemass τότε. συγχώρεσε, τώρα διάβασα τα σχόλια! προφανώς ξεχνάμε πλέον, δεν είναι κατακριτέο!

1 Like

Μετραμε αντιστροφα πλεον, 2 μερες εμειναν. Θα δω ξανα live την μπανταρα, εχω να τους δω απο εκεινη την μαγικη βραδια του 2011 και μου ελειψαν τοσο πολυ… Τους εχω τεραστια λατρεια και χαιρομαι αφανταστα που θα τους δω οπως πρεπει με τον Johan Langquist τραγουδιστη του ΜΝΗΜΕΙΟΥ Epicus Doomicus Metallicus να ειναι μονιμος πλεον πισω απο το μικροφωνο και με τον αρχηγο Leif Edling παροντα, τις προηγουμενες 2 φορες που ειχαν ερθει το 2016 και το 2017 με ειχε πονεσει αλλα δεν ηθελα να παω να τους δω στην φαση που ηταν χωρις Leif και με τον αταιριαστο για Candlemass Mats Leven. Τωρα θα ειμαι εκει και οπως ειχα πει απο την ημερα της ανακοινωσης της συναυλιας αυτο ηταν απο τα must-watch συναυλιακα του 2019 για εμενα προσωπικα.

6 Likes

Αυτο το πόρτες ανοίγουν στις 19:00, η συναυλία αρχίζει στις 20:45 πολυ μουφα μου φαινεται.

Καλά δεν το τηρούν ποτέ οπότε κλαην

Να ρωτήσω πως πάει η πριπωληση μιας και είμαι της τελευταίας στιγμής;;

Μια χαρα το τηρουνε. Το Φαζζ παρα πολυ σπανια παρεκκλινει απο το ανακοινωμενο προγραμμα. Τουλαχιστον για την εναρξη.

1 Like

Off-topic, αλλά Morbid Angel, ρε παιδιά!

2 Likes

Tρεις φορές έχω προσπεράσει γιατί δούλευα και “ποιος χέστηκε ποιον θεωρείς εσύ” αλλά φαίνεται πρέπει για να ξανάρχομαι να δω τι απαντήσατε. Για το OCD και πάλι.

Metal + Lovecraft = Mekong Delta. Στρυφνοί, περίεργοι, απόκοσμοι, εξωπραγματικοί, ΓΑΜΑΤΟΙ.

+1 για ΜΑ

+DreamLongDead που το τελευταίο τους (Umbra) γαμάει.

3 Likes