CANDLEMASS Αθήνα 23 / 11 / 2019

Η διάρκεια ήταν τέτοια ώστε να δικαιολογείται λίγη γκρίνια. Ο ήχος ήταν σπουδαίος εκεί που ήμασταν εμείς, μπροστά αριστερά. Το setlist φοβερό, αν και καλό θα ήταν να ακούγαμε και κάνα τραγούδι επιπλέον από τον τελευταίο δίσκο, για τον οποίο και υποτίθεται ότι περιοδεύουν :stuck_out_tongue:. Leif μορφάρα, Längquist λοστρόμος που ξεμπάρκαρε μόνο και μόνο για αυτή την περιοδεία. Ακόμα πιο μορφάρα κι από τον Leif.

9 Likes

Έχουμε και λέμε.

Ο ήχος ήταν γαμώ, τουλάχιστον μπροστά και μέση που ήμασταν. Και για ΑΥΤΟΝ τον ήχο τα live των Candlemass είναι άχαστα, είναι ένα αδιαπέραστο τείχος βάρους που σκάει στα αυτιά σου και τα ισοπεδώνει. Για αυτόν τον ήχο θεωρώ τους Candlemass live μια εμπειρία διαφορετική από τον μέσο όρο των live σκληρής μουσικής γενικά (αντίστοιχες εμπειρίες είναι π.χ. οι Gojira, για να μην αναφερθώ σε μεγαθήρια).

Ο Johan όντως δεν τα πήγε πολύ καλά. Ειδικά στα μη-δικά του. Αν και πιστεύω πολύ πως τον έχουν χαμηλά στην μίξη χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Δεν φαλτσάρει ο άνθρωπος, απλά δεν έχει τα πνευμόνια για να βγάλει καλά όλα τα κομμάτια. Αν τον είχαν πιο δυνατά, μόνο να κερδίσουμε θα είχαμε. Τα γηρατειά όμως του(ς) πάνε, είναι ακόμα πιο doom έτσι νομίζω!

Αυτό που με εντυπωσίασε εμένα πάρα πολύ ήταν το κοινό. Απίστευτο πράγμα!!!

Έχουν ξανάρθει δύο φορές πολύ πρόσφατα και η προσέλευση ήταν απλώς καλή και οι αντιδράσεις χλιαρές. Ε χθες, μετά από 2 τόσο πρόσφατες εμφανίσεις, ο κόσμος γέμισε το Fuzz και οι αντιδράσεις ήταν αποθεωτικές! Προσκύνημα λέμε!

Αυτό συνέβη ξεκάθαρα λόγω Johan και Epicus. Και Lief φυσικά. Και αυτό με οδηγεί στο εξής συμπέρασμα, που πάντα πίστευα, αλλά κώλωνα να πω πιο “φωναχτά”.

Το Epicus παρά την αναγνώρισή του, είναι σχετικά υποτιμημένο. Νομίζω στην καρδιά του κόσμου, έχει λίγο υψηλότερη θέση από όση γενικά του αποδίδουμε. Ίσως φοβόμαστε να το βάλουμε τόσο ψηλά όσο τα Sabbath, Maiden κλπ, αλλά ας πούμε στα 100 καλύτερα άλμπουμ του metal, είναι στην εικοσάδα. Είναι μνημείο όχι μόνο για ένα είδος (το οποίο βάφτισε παρόλο που το είδος προϋπήρχε), αλλά κυρίως γιατί είναι μνημείο βάρους, σκοταδιού και πόνου. Βγάζει συναίσθημα γνήσιο, βαθύ και σίγουρα απόκοσμο. Είναι ένα σύμπαν μόνο του, το οποίο έχτισαν τότε και από τότε σφράγισαν την πόρτα και συνέχισαν σε πιο κανονικά μονοπάτια από το Nightfall και μετά.

Υ.Γ. Τέλος από χθες μου έχει καρφωθεί ένα ηλίθιο χαμόγελο γιατί γνώρισα έξι εκλεκτότατα μέλη του φόρουμ μας, τα παλαιότερα εκ των οποίων διάβαζα εδώ μέσα από τότε που ήμουν Γυμνάσιο! Και είχε ΤΡΕΛΗ πλάκα να συστηνόμαστε, έλα ρε εγώ είμαι ο akefaloskavalaris και τα σχετικά!

Υ.Γ. 2 Demon’s Gate ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑΡΑ ΜΟΥ!

11 Likes

Family καρφωτό στο επίπεδο “ανηψιός” ή “μικρός ξάδερφος”.

4 Likes

Και ενα βίντεο του κλου της βραδιάς . https://www.youtube.com/watch?v=bIcfBiSlp3w. Όσο για το Epicus ειναι υποτιμημένο όσο δεν παει. Δυστυχως άλλαξαν πολλα στο nightfall, όσο καλό και να ειναι , ο Messiah ηταν χειροτερος του Johan του 1986 και η εμφανιση του δεν βοηθούσε την μπαντα, η παραγωγή μονολιθική και πολυ χειροτερη. Αν ειχαν μείνει με τον Johan και πρόσεχαν λιγο τον ηχο των μετέπειτα του Epicus αλμπουμς θα ειχαν πολυ μεγαλυτερη απήχηση.

Ωραια οσα γραφετε, ειδικα για μας που δεν πηγαμε, αλλα ενταξει, μην το παμε στο αλλο ακρο. Ο καλογερος αν και τρελλαρας ειναι για μενα ακομα πιο αγαπημενος και οι δισκοι που εβγαλαν με αυτον μεγαθηρια. Για μενα παντα αυτος θα ειναι ο »πραγματικος» τραγουδιστης τους

1 Like

Ποιοι Μεηντεν ωρε μπροστα στο Epicus :stuck_out_tongue: Ενταξει τρολλαρω τους μεηντεναδες, αλλα στο συμπαν μου δεν υπαρχει καν στο ρανταρ τους. Απο αυτα που λετε κριμα που δεν ηρθα, αλλα οκ τους εχω δει πολλακις

3 Likes

Τρελή ισοπέδωση και δεν συμφωνώ με τίποτα! Δηλαδή οκ προφανώς το Epicus… είναι κορυφή αλλά δεν είναι ΚΑΙ το Nightfall? Βρες μου μισή μέτρια στιγμή στον δίσκο. Και δεν βοήθησε η εμφάνιση του Messiah?? Ίνδαλμα ηταν ο τύπος ρε, ότι πρέπει για να κάνει τη μπάντα πιο θεατρική και ιδιαίτερη. Καλά για φωνή δεν το συζητώ ε

10 Likes

Μην τρελαθουμε παιδιά το Nightfall είναι δισκαρα και για εμένα το βήμα μπροστά που χρειαζόταν η μπάντα. Αν συνέχιζαν στο mood του Epicus πολύ πιθανό να μιλούσαμε για obscure θρύλους κλ.π…
Για να μην παρεξηγηθω δεν συγκρίνω το Epicus με τα επόμενα άλμπουμ με τον Messiah αλλά πρέπει να αναγνωριστεί ότι το μεγάλο boost για την μπάντα έγινε με τα επόμενα άλμπουμ.

2 Likes

Ρε παιδια δεν υπαρχει καν θεμα. Μπορει στο προσωπικο μου γουστο να ναι κορυφαιο το Epicus, αλλα η μπαντα εκτοξευτηκε εμπορικα με την αφιξη του Μessiah

2 Likes

Δε διαφωνώ κάπου, δηλαδή πως να διαφωνήσεις αν σου πει κανείς ότι προτιμά το Nightfall??

Ωστόσο νομίζω ότι μπορεί κανείς να βάλει στην ίδια κατηγορία το Nightfall με το Ancient Dreams και τα επόμενα.

Ε το Epicus όχι, είναι κάτι άλλο, ένα σύμπαν μόνο του.

Η μπάντα δεν εκτοξεύτηκε εμπορικα με τον Messiah, η μπάντα κόλλησε σε αιώνιο cult status με τον Messiah . Γνωμη μου ειναι οτι με τον Johan θα ειχε ανεβεί σε αλλη στρατοσφαιρα εμπορικα και δεν εγραψα οτι το nightfall…,δεν ειναι καλό εγραψα οτι το Epicus ειναι πολυ καλύτερο και οτι, παρα τα λιγότερα χρήματα, ο ηχος του ηταν πολυ καλυτερος απο τις μονολιθικές παραγωγες των επομένων αλμπουμς. Η θεατρικότητα του Messiah ηταν αστεια για να μην γραψω τίποτα χειροτερο. Επισης τα περι φωνής γουστα ειναι αλλα η κρυστάλλινη φωνή του Johan στο Epicus ειναι ετη φωτος μπροστα απο την μπάσα και χοντροκομμένη φωνή του Messiah.

1 Like

Συμφωνουμε σε αρκετα, αν και μου αρεσουν πολυ και οι δισκοι με τον Μεσσαια, αλλα η αληθεια παραμενει οτι το Epicus οταν βγηκε δεν πηγε καλα εμπορικα και οτι η μεγαλη καταξιωση επετευθει με τους δισκους του Μεσσαια. Τωρα το τι θα γινοτανε αν εμενε ο Γιοχαν δεν το ξερουμε.

Είπαμε, η μπάντα θα είχε ανέβει σε άλλη στρατόσφαιρα εμπορικά. Άσχετα που ο Johan μάλλον μπάρκαρε μετά το Epicus και δεν πολυασχολήθηκε με μουσική.

6 Likes

Αφου θα έκανε την διανομή μόνος του :smiley:

3 Likes

Ποσο εμπορικη να ειναι εκεινη την εποχη μια μπαντα που παιζει doom? Ειδικα οταν οσοι επηρεαστηκαν δεν εγιναν ποτε πρωτοκλασατα ονοματα.

Σε πωλησεις παντως, τα 4 πρωτα εχουν παει γενικα εξαιρετικα για αυτο και βγαινουν διαρκως επανακυκλοφοριες τους.

Το nightfall ειναι η πιο αρτια στιγμη τους εμπορικα/μουσικα για μενα.

Το EDM ειναι πιο ωμο και σκοτεινο(τα αλλα πιο gothic) και οντως επηρεασε κοσμο αβερτα.

Μην υποτιματε την επιδραστικοτητα του Nightfall παντως.

3 Likes

Το Epicus ηταν τελειως ανεξάρτητο αλμπουμ αυτοχρηματοδοτουμενο νομιζω. Σύγκριση με τα επόμενα που βγηκαν απο μεγαλη, τοτε, εταιρεια δεν χωράει οσον αφορα την διανομή . Επισης πολυ καλοί ειναι οι δισκοι που έβγαλαν με τον Messiah, Epicus όμως δεν ειναι. Οποιος δεν καταλαβαίνει τι διαφορα μπορουσε να κάνει ο νεαρός τοτε Johan ακομα και με την εμφανιση που ειχε (τοτε) στο να πιάσουν ευρύτερο κοινό και να νομίζουν οτι ενας χοντρος καλόγερος τους εδωσε θεατρικότητα που τους βοήθησε εμπορικα, ο.κ. . Τεσπα για μενα Johan >>>>>>Messiah πάντα , και τοτε και τώρα.

Όποιος δεν καταλαβαίνει και νομίζει λοιπόν πως ο χοντρός είχε μπάσα και χοντροκομμένη φωνή και αστεία θεατρικότητα… οκ.

2 Likes

Όχι, είχε κυκλοφορήσει από τη γαλλική Black Dragon Records, μια πολύ δραστήρια τότε στο metal πεδίο ανεξάρτητη εταιρεία.
Κατά τα λοιπά συμφωνούμε. Το “Epicus…” είχε μια ξεχωριστή γοητεία που θεωρώ ότι δεν κατάφεραν να επαναλάβουν στα πολύ καλά επόμενα τους, ενώ ο Längquist διέθετε μια φοβερή ικανότητα να σου περνάει την θλίψη/ απόγνωση/ οτιδήποτε - άλλο - τέλος - πάντων, ήθελε να μεταδώσει το κάθε τραγούδι, σε κάθε στιγμή του. Δεν ήταν όμως ούτε καν πλήρες μέλος του συγκροτήματος τότε (στα… special thanks τον αναφέρουν!)
Ο Μεσσίας σαφώς λιγότερο ευέλικτος (από… κάθε άποψη!), σίγουρα όμως σημάδεψε με την φωνή και την παρουσία του, την παραγωγικότερη εποχή της μπάντας.

7 Likes

Το Σαββατο περασα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ με τους Candlemass να ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ και να με κανουν να ευχαριστιεμαι στο επακρο την συναυλια. Απο την στιγμη που βγηκαν στην σκηνη μεχρι να αποχωρησουν απο αυτη με εβαλαν 100% στον κοσμο τους και μας εδωσαν τα μυαλα στα χερια. Φοβερος ηχος απο την αρχη μεχρι το τελος με μονο θεματακι οτι επρεπε να ειναι λιγο πιο μπροστα στην μιξη ο Johan Langquist. Το setlist αναμενομενο και απλα ανατριχιαστικο, μονο ΥΜΝΟΙ και η αποδοση ολων των μελων αψεγαδιαστη. Καποιος φιλος μου σε συζητηση μας μετα την συναυλια μου ειπε οτι δεν του πολυαρεσε ο Johan ειδικα στα κομματια του Messiah. Αποψη που δεν συμμεριζομαι, προσωπικα τον βρηκα παρα πολυ καλο, δεν εχει και ουτε ειχε ιδια φωνη με του Messiah ουτε ειναι πια 23 ετων οσο οταν τραγουδησε στο Epicus Doomicus Metallicus. Εφερε τα κομματια του Messiah στα μετρα του και τα απεδωσε ιδανικα χωρις να αποκλινει τοσο ωστε να σε “χαλασει”. Στα κομματια του Epicus ηταν περισσοτερο εννοειται στα νερα του με την σημειωση και εδω οτι μιλαμε για 33 χρονια μετα οποτε ειναι λογικο να μην ηταν και “καρφι” τα φωνητικα τoυ οπως στον δισκο. Απο εκει και περα η αρχηγαρα ο Leif σκετη λατρεια και o αγαπημενος ηχος-σημα κατατεθεν στο μπασο, Lars Johansson παικταρας, Mats Bjorkman επισης πολυ καλος, Jan Lindh βραχος στα τυμπανα και συνολικα ολοι μαζι σε ηχο και παιξιμο, ο ορισμος του Doom Metal.

Για τα υπολοιπα που λετε, προσωπικη μου αποψη οτι ο Messiah ειναι ο τραγουδιστης που εχουν οι περισσοτεροι συνδεσει με το ονομα Candlemass και οι δισκοι που κυκλοφορησαν με αυτον δισκαρες ολοι τους. Αλλα σαν χαρακτηρας υπερφιαλος απ’ οσα εχω μαθει για αυτο παντα τσακωνοντουσαν. Κορυφαιοι δισκοι της μπαντας γενικα τα 2 πρωτα, απο εκει και περα προκειται για θεμα προσωπικου γουστου. Εγω εχω σαν πρωτο στη καρδια μου το Epicus Doomicus Metallicus και αν και εννοειται οτι γουσταρω τα φωνητικα του Messiah θεωρω οτι η καλυτερη αποδοση τραγουδιστη σε αλμπουμ της μπαντας ειναι αυτη του Johan στο ντεμπουτο. Κανεις δεν ξερει πως θα ηταν η συνεχεια αν ειχαν αυτον στο μικροφωνο αλλα τα φωνητικα του στο Epicus ειναι απλα ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΑ και δενουν τοσο πολυ με τον ηχο του δισκου…

6 Likes

Αφού μοιραζόμαστε απόψεις για 2 καλούς τραγουδιστές και 2 σπουδαίους δίσκους , να πω ότι η φωνή του Johan μου αρέσει πολύ περισσότερο από του Messiah και ο λόγος είναι ο ίδιος με αυτόν που αναφέρει ο @Ian_Metalhead . Ότι μου αρέσει περισσότερο ο τρόπος που ερμήνευσε στον δίσκο , τα συναισθήματα που εισπράττω σαν ακροατής, η χροιά του κλπ

3 Likes