CD vs Tickets

Κι εγώ Nine Inch Nails ήμουν κομμάτια από κούραση και με 15 ώρες ύπνο τις προηγούμενες 4 μέρες, αλλά με ξετίναξαν. Αλλά έχω δει και πολλά live που μπορεί να πέρασα καλά γιατί γούσταρα την μπάντα αλλά και προβλέψιμα ήταν και “επαγγελματικά” (πχ. Slipknot το καλοκαίρι).

Αλλά όπως έγραψα και αρχικά, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει δίλημμα, άμα θέλω να πάω σε κάποιο live θα πάω και άμα θέλω να αγοράσω κάποιο CD θα το αγοράσω.

εισαι λαθος 100000%

καταρχας οι πραγματικα μεγαλες μπαντες/καλλιτεχνες φαινονται στο σανιδι.δε λεω ονοματα ειναι παρα πολλα τα παραδειγματα(βλεπε μπριτνευ σπιαρς που τραγουδησε χθες στην αυστραλια πλειμπακ) που βγαλανε δισκαρες κ μετα live ηταν γτπ

κατα δευτερον αυτα που ακους στο στουντιο ειναι περασμενα απο μηχανηματα/εφε κλπ κλπ κλπ

κατα τριτον διαβασε παλι τα παραπανω 2 επιχειρηματα μεχρι να καταλαβεις ποσο λαθος εισαι

οπως εχει πει κ ο μεγαλος ρομπερτ φριπ

the record is a love letter the gig is a hot date.


ps : milli vanilli

επειδη εισαι καλο παιδι κ σε παω παρε τη σοφια μου δωρεαν.

bootlegs.

εχω απειρα bootlegs απο ολες τις αγαπημενες μου μπαντες κ χαιρομαι γιατι διαπιστωνω οτι ΝΑΙ ειναι οντως μπαντες που γαμανε κ δερνουνε γιατι ?

γιατι live ακουγονται καλυτερες αποτι στο στουντιο.

ειναι αυτο που λεω ‘το φαινομενο anti-mastodon’

οπως οι mastodon ειναι καλοι στους δισκους αλλα live ειναι χαλι μαυρο…ε υπαρχουν δοξα τω θεω απειρες μπαντες που τις ακουω πλεον μονο μεσα απο τα bootlegs τους

pink floyd
tool
qotsa
pearl jam
faith no more
mars volta
porcupine tree
can

bootlegs φιλε μου.δε μπορεις να φανταστεις τι θησαυρος υπαρχει κ ΤΖΑΜΠΑ εκει εξω σε bootlegs sites


he who seeks,finds.

απλά διαφωνούμε. χαχ.

Βασικά έχω κι εγώ πολλά μπούτλεγκς και λάιβ άλμπουμς αλλά δεν τα ακούω ποτέ. Χαλιέμαι στη σκέψη ότι αυτό ΑΚΟΥΩ και με καβλώνει κάποιος άλλος το έχει ΖΗΣΕΙ στο x100.

Μπουτλεγκ ομως συναυλιας που ησουν εκει ειναι θησαυρος απο τους λιγους

εγω παλι πα8αινω ακριβως το αντι8ετο.
αντι να χαλιεμαι που δεν το εχω ΖΗΣΕΙ, νιω8ω ΤΥΧΕΡΗ που υπαρχουν τα μπουτλεγκς και τα λαιβ dvd και ειναι ΣΑΝ να ειμαι εκει οποτε τα ακουω/βλεπω.

πσ: ξερω οτι το "ΣΑΝ να ειμαι εκει"δεν ειναι το ιδιο με το “ειμαι εκει” αλλα η “προσομοιωση” ειναι οτι πιο κοντινο μπορω να εχω λογω χωροχρονου

Βέβαια τα bootlegs δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το θέμα του τόπικ.

Προσωπικά, τα CD και τα live μου καλύπτουν μάλλον διαφορετικές ανάγκες.

dx βγηκα λιγο εκτος 8εματος:p, παρασυρ8ηκα απο bleed kai awake

ps: same here

Εγω σε live…Για να πω την αλήθεια μου δεν αγοράζω πολλά cd.Αρκούμαι να τα κατεβάζω και κάποια ωραία bootlegs… :smiley:

Καλα και τα bootlegs, αλλα δεν συγκρινονται με το να εισαι εκει στο live. Οπως ειπε και ο Mr Whatsisname αυτο που μετραει ειναι bootlegs απο συναυλιες που εχεις παει. Θησαυρος, ξυπνανε αναμνησεις, θυμασαι, το ξαναζεις…

Σωστός ο Angus. Δεν το χα σκεφτεί έτσι.

Ναι ρε φιλε, το ξαναζεις, βλεπεις εικονες και ακους την μουσικη και λες ‘’ ημουν εκει, καθομουν εκει, εκανα αυτο, ενιωθα εκεινο’’… Το γουσταρω τρελα αυτο.

Πολύ θα ήθελα να απαντήσω και CD και live αλλά κρίνοντας από τον τρόπο που ξοδεύω τα λεφτά μου, πιο εύκολα θα δώσω 20-30 ευρώ για CD παρά για ένα live.
Βλέπετε… είμαι ένα καταναλωτικό γουρούνι! :lol:

Παρ’ όλα αυτά πηγαίνω σε όσα περισσότερα live μπορώ, και αν στο μέλλον οι οικονομικές συνθήκες βελτιωθούν, θα πηγαίνω σε ακόμα περισσότερα! :slight_smile:

Αν είχα πολλά λεφτά,θα πήγαινα και στους Slayer για την εμπειρία,αλλά δεν έχω καν την δυνατότητα να δω όλους αυτούς που πραγματικά θέλω οπότε…Και σε CD έχει μειωθεί η ποσότητα που αγοράζω πλέον πάντως.Να πω και κάτι άλλο όμως?Εγώ ακούω κατά βάση συγκροτήματα των 60s-70s.Και ότι ακούω από σύγχρονα συγκροτήματα(με εξαίρεση stoner μπάντες)είναι πάλι blues,rock καλλιτέχνες που ούτε κατά διάνοια δεν σκέφτονται να έρθουν Eλλάδα.Άρα λογικά τα λεφτά μου καταλήγουν κυρίως σε CD.

Nαι, αλλα μιλαμε για το πού θα ηθελες να καταληγουν τα λεφτα σου και οχι για το πού τελικα καταληγουν.

Το ότι θα πήγαινα σε live των Slayer που δεν είναι και χαρακτηριστικό παράδειγμα των ακουσμάτων μου ίσως να λέει κάτι.Και αν μου έλεγες πως έρχονται το καλοκαίρι Black Crowes,Eric Clapton,Allman Brothers κτλ. θα έλεγα,οκ,δεν παίρνω CD,θα δώσω τα λεφτά μου εκεί.Αλλά από τη μία αυτό δεν συμβαίνει και από την άλλη βέβαια δεν θα μπορούσα να αρκεστώ στο κατέβασμα μουσικής από το internet.Δεν με γεμίζει,πως να το κάνουμε.Άλλο αίσθημα το δωμάτιό μου γεμάτο cd και άλλο ο σκληρός μου δίσκος. Μάλλον βρίσκομαι κάπου στη μέση αλλά λόγω των όσω προανάφερα ψήφισα CD.

Σιγουρα το να εχεις κατεβασει ενα αλμπουμ δεν ειναι το ιδιο με το να το εχεις αυθεντικο, αλλη φαση. Αλλα αν επικειται καποια συναυλια αφηνω την αγορα για αργοτερα…

Παρόλο που μου αρέσει να αγοράζω cd πιστεύω ότι δε συγκρίνεται με το να βλέπω τις αγαπημένες μου μπάντες επί σκηνής…εκείνη την ώρα τα συναισθήματα και η ένταση μεταδίδονται από τη μπάντα στο κοινό στο 100% γιατί υπάρχει αυτή η άμεση επαφή…

Ε, ναι σε συναυλίες…

Τα τελευταία χρόνια δίνω πολλά λεφτά για συναυλίες!!! συνεχίζω να αγοράζω και cds, αλλά τα ποσά που δίνω για συναυλίες είναι πολύ περισσότερα. Και γενικά αν είναι να διαλέξω ανάμεσα σε συναυλία και cd, σίγουρα διαλέγω το πρώτο. κακά τα ψέματα με το downloading μπορείς να ακούσεις όλα τα cd που κυκλοφορούν χωρίς να χρειαστεί να τα αγοράσεις. Τον παλμό όμως μιας συναυλίας δεν μπορείς να τον νιώσεις αν δεν πας. Πάντως αν ένα άλμπουμ μου αρέσει πολύ το αγοράζω κάποια στιγμή