Cd vs Vinyl?

Αν μου γινοταν αυτη η ερωτηση μεχρι περσι θα απανταγα cd πριν λιγο καιρο ομως μου κανανε πασα ενα πικαπ κι ετσι ακουγοντας ενα δισκο μπηκα στο trip.Το βινυλιο εχει το πιο ζωντανο ηχο που μπορεις ν’ακουσειςσε format,Και αυτο φαινεται περισσοτερο σε ρυθμικα ειδη οπως soul,funk,jazz,hip-hop κλπ.

Βινυλιο : Καθαροτερος και ποιοτικοτερος ηχος ( στανταρ ). Ο ηχος ειναι πιο αυθεντικος ‘’ αναπνεει ‘’ κατα καποιο τροπο. Στα cd συπιεζετε… Αυθεντικο artwork σε μεγαλο μεγεθος ( ε, οσο να ναι αλλο να βλεπεις το Led Zeppelin I σε βινυλιο παρα σε cd … ).

Cd : Μεγαλυτερη αντοχη και καλυτερος χειρισμος. Μπορεις να τον ακουσεις και να τον μεταχειριστεις πιο ευκολα ( μικροτερος, χωρις φοβους γρατζουνιας κλπ … ). Νομιζω οτι εξυπηρετουν πιο ευκολα εμπορικους σκοπους…

Ψηφιζω βινυλιο ασυζητητι… Ακουγετε πιο ευχαριστα … Και για λογους νοσταλγιας .:slight_smile:

Βινύλιο όπωσδήποτε. Ο αναλογικός ήχος των παλιών βινυλίων δεν συγκρίνεται με τον ψηφιακό ήχο των CD’s. Για του λόγου του αληθές, ακούστε τη βινυλιακή έκδοση του Pleasure to Kill και μετά το CD(και τα δύο 1st press!!!). Ίσως το καλύτερο thrash άλμπουμ ακούγεται…τζούφιο!! Ούτε λόγος φυσικά για τα hard-rock διαμάντια των 60’s-70’s!! Βέβαια πλέον δεν υπάρχει καμία ακουστικη διαφορά(δυστηχώς ). Όπως και να’χει είναι το καλύτερο format για ν’ακούς μουσική

Και cd και βινυλιο.Το βινυλιο εχει το πλεονεκτημα της ποιοτητας του ηχου χρειαζεται ομως τρομερη φροντιδα και εχει περιορισμενη αντοχη στις συνεχεις ακροασεις ενω το σιντι βολευει λογω μεγεθους και αν και εχει πιο παγωμενο ηχο εχει ταυτοχρονα μια αντοχη στη χρηση .Οσον αφορα τη συλλεκτικη τους αξια υπαρχουν περιορισμενες εκδοσεις καποιων σιντι οι οποιες εχουν καποια αξια αλλα το βινυλιο υπερτερει στην πλειοψηφια των περιπτωσεων οσον αφορα την αγοραστικη αξια.Τελος οσον αφορα τη συναισθηματικη τους αξια το βινυλιο παλι κερδιζει γιατι λογω της φυσεως του ακουγεται κυριως στο σπιτι και απαιτει την προσοχη σου λογω και της περιορισμενης διαρκειας των πλευρων του ενω το σιντι ειναι κατι σαν την τυροπιτα.φτηνη,παιζει παντου και την τρως κανοντας παραλληλα και κατι αλλο!
γι αυτο λοιπον ψηφιζω…δεν ξερω τι…αυτο το διλλημα το χω θεσει επανειλημενα στον εαυτο μου αλλα απαντηση ακομα οριστικη δεν πηρα.
Γι αυτο ψηφιζω και τα δυο.

Vinyl για μεγάλη πλάκα. Πιο “γλυκός” ήχος…

Ρε παιδια εγω θα πω cd γιατι τα βινίλια δεν τα πολυ προλαβα…λιγα πραγματα θυμαμε συν οτι οι δικοι μου προτημουσαν κασετες…(αλλα το The Wall πρωτη έκδοση το εχει ακομα ο πατέρας μου:wink:)

Cd θα πω γιατί έχει μακράν καλύτερη ποιότητα ήχου.Σορρυ που δε με νοιάζει ο ρομαντισμός των lp,αν και θα παραδεχτώ ότι ορισμένα βινυλιάκια και ειδικά picture discs είναι εξαιρετικά,αλλά επίσης θα πω ότι αυτά τα έχω εκεί και τα κοιτάω.Δεν τα ακούω και ο σκοπός είναι να τα ακούς…
Γι αυτό ακούω cd.αυτά ξέρω,αυτά εμπιστεύομαι.cd ψηφίζω,δαγκωτό.

+1 από δω. Ντάξει, την εποχή του βινυλίου δε την έζησα, οπότε προτιμώ cd.

Κι εγω δε την εζησα αλλα δεν εχει απαραιτητα να κανει.Το βινυλιο θελει τη διπλασια προσοχη απο το cd αλλα αμα τη δωσεις θα παιζει για παααααααρα πολλα χρονια ενω το cd απο καποια παιξιματα και μετα αρχιζει να φθειρεται.Εχω να πω κατι πανω στο θεμα.Ειναι τυχαιο που με το downloading εχουν πεσει οι πωλησεις των cd ενω του βινυλιου εχουν αυξηθει σε σχεση με παλιοτερα?

Το βινύλιο έχει πολύ καλύτερο, πιο ζεστό και ζωντανό ήχο από το Cd. Επίσης το Βινύλιο από πικάπ σε πικάπ παρουσιάζει τεράστια διαφορά στον ήχο, αν έχεις να τα σκάσεις και πάρεις καλό σύστημα ο ήχος είναι απείρως ανώτερος από αυτόν του Cd. Τώρα όσον αφορά την πτώση πωλήσεων των Cd έχει να κάνει με το γεγονός ότι το βινύλιο δεν έχει υποκατάστατο, το Cd αντιγράφεται σε ένα άλλο Cd και αν είσαι και τελειομανής μπορείς μέχρι και το Artwork να αντιγράψεις(με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως τα Cd των Tool πχ.) ενώ στο βινύλιο δεν παίζει κάτι τέτοιο. Παρόλαυτα το Cd είναι πολύ πιο εύχρηστο και με ένα Discman μπορείς να το ακούς παντού.

Εαν έχεις τα μηχανήματα που πρέπει η διαφορά βινυλίου - Cd είναι εμφανής υπέρ του Βινυλίου. Ξεκίνησα να αγοράζω βινύλια από το 85 αλλά υπήρξα οπαδός του Cd από την αρχή για πολλούς λόγους.

Ο κυριότερος ήταν η μεγαλύτερη ανθεκτικότητα του στην πάροδο του χρόνου , το γεγονός οτι είναι πιο έυχρηστο και χρειάζεται λιγότερος χώρος για να αποθηκευτούν ντάνες με Cd.

Και στην αγορά των μεταχειρισμένων, χίλιες φορές cd.

Ακριβώς! Είναι πιο πρακτικό πιστεύω.

Σ αυτο θα συμφωνησω απειρα.Ελεος πια,λες και πουλανε χρυσαφι ξερω γω.Βρισκω υπερβολικες τις τιμες των περισσοτερων second hand βινυλιων και δυστυχως αποτρεπουν πολλες φορες καποιον να ασχοληθει περισσοτερο.Στο πολλ θα συμφωνησω με τον Metal Throne επισης.

Εντάξει ρε παιδιά, το cd είναι και πιο πρακτικό και έχει και γενικά καλύτερο ήχο και bonus τραγούδια και δεν ξέρω γω τι άλλο. Όποιος όμως δεν έχει ανοίξει ένα δίσκο, δεν έχει μυρίσει ένα μεταχειρισμένο, έστω, κομάτι, δεν μπορεί να το καταλάβει. Άσε που μερικοί δίσκοι είναι έργα τέχνης, για πολλούς λόγους. Τι να αναφέρω; Led Zeppelin-Physical Graffity, Twisted Sister-Come Out And Play, έτσι στα πρόχειρα, χωρίς δέυτερη σκέψη. Δεν νιώσατε ποτέ κάτι κοιτώντας το ομώνυμο των Sabbath; Δεν αναλύσατε ποτέ το Powerslave; Εντάξει, φαίνομαι λίγο συναισθηματικός, αλλά γι’αυτό κυρίως το λόγο, προτιμώ το βινύλιο. Και δεν είμαι και τόσο σίγουρος τελικά, αν ένα καλοδιατηρημένο βινύλιο είναι χειρότερο από ένα cd. Άσε που πιάνουν και πιο πολύ χώρο. Δεν είναι επιχείρημα υπέρ του βινυλίου, βέβαια, αλλά λέμε και καμιά λαλακία να περάσει η ώρα…

Το cd γιατι πιανει λιγοτερο χωρο κ τα κρεμμας στα μπαλκονια για να τυφλωνεις τα περιστερια κ να μην κουτσουλανε το μπαλκονι :stuck_out_tongue:
το vinyl ειναι καλο για τον τοιχο του δωματιου…

Και έλεγα σε τι χρειάζονται και τα δύο. Πάλι καλά που μας άνοιξες τα μάτια.

Γενικώς έχω σε εκτίμηση τα βινύλια αλλά το πικάπ μου δεν την παλεύει οπότε δεν αγοράζω δίσκους… ¶ρα καταλήγω στα CD θέλοντας και μη.

¶παιχτο! :lol:

να κ ενας που εκτιμα την γνωμη μου… με συγκινεις:cry::cry:

θα πω βινυλιο αν και εγω γενηθηκα σε μια εποχη οπυ επικρατουσε και επικρατει το .σιντι.η επαφη που εχω με το βινυλιο ειναι μονο απο δισκους του πατερα μου.το βινυλιο μου δινει κατι το ρομαντικο για μια πιο παλια εποχη και για αυτο το προτιμω