Champions League 2008-2009

Φέτος όχι.

Αλλα γενικότερα φυσικά και το έχει κάνει.
Μεγαλύτερο κράξιμο τρώει απο τους ίδιους τους οπαδούς της τότε, παρά αν αποκλειστεί από το Τσάμπιονς Λιγκ όμως…

Μιλάμε για ομάδα που η διοίκησή της δηλώνει ότι η φιλοσοφία θα είναι πάντα επιθετική και οι προπονητές οφείλουν να την ακολουθούν.

Κι όπως έχω γράψει και αλλού, ΜΠΟΡΕΙΣ να παίξεις αμυντικά σε ένα παιχνίδι και να είσαι και δημιουργικός. Τότε δέχομαι την αμυντική τακτική. Αλλά όταν το μόνο που επιδιώκεις είναι η καταστροφή του παιχνιδιού του αντιπάλου είτε με διπλοτριπλή ζώνη άμυνας είτε με αντιαθλητικά μαρκαρίσματα όποτε τη σπάει, ε αυτό είναι ο ορισμός του εμετικού ποδοσφαίρου…

ΠΑΜΕ ΜΩΡΗ ΑΡΣΕΝΑΛ

'Έχω μια απορία γενική που μου δημιουργήθηκε με αφορμή μια φάση. 'Οταν βγήκε ο Μάρκες και μπήκε στη θέση του ο Πουγιόλ, ο Τσάβι του έδωσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού που φορούσε ο ίδιος. Είναι φυσιολογικό να αλλάζει ο αρχηγός στη διάρκεια του αγώνα χωρίς να έχει βγει έξω αυτός που ήταν αρχηγός? Ομολογώ οτί δεν έχω προσέξει κατά πόσο συμβαίνει αυτό γενικά…

Αμα μπαινει στο παιχνιδι αυτος που ειναι ο πρωτος αρχηγος στην ιεραρχια, τοτε ναι παιρνει το περιβραχιονιο. Π.χ. Οταν η Μπαρτσελονα πηρε το πρωτο της Πρωταθλητριων το 1992, στον τελικο αρχηγος ξεκινησε ο τερματοφυλακας Θουμπιθαρετα αλλα λιγα λεπτα πριν της ληξη της παρατασης μπηκε ο Αλεσανκο, πηρε το περιβραχιονιο και σηκωσε αυτος την κουπα οντας 1ος αρχηγος

ΥΓ Αυτος ηταν και ο πρωτος τελικος που ειδα στην ζωη μου:p

Ο Πουγιόλ είναι πρώτος αρχηγός της Μπάρτσα. Επειδή δεν έπαιζε ήταν ο Τσάβι που ναι ο δεύτερος. Όταν μπήκε μέσα δεν υπήρχε λόγος να μην το φορά ο πρώτος.:wink:

Κατά τ’ άλλα, ακόμα κι ο Παναθηναϊκός στο Ν. Καμπ το 2002 είχε παίξει πιο επιθετικά και μονότερμα την Μπάρτσα από το κατενάτσιο της αποψινής Τσέλσι. Πάντως της δίνω τύχη (ειδικά αν παίξει με Μάντσεστερ τελικό). Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να κερδίσει η Μπάρτσα στο Λονδίνο.

Οι πολλοί τραυματισμοί οφείλονται στη γερή προπόνηση που κάνει η Μπάρτσα πριν απ’ τα παιχνίδια στο υπόγειο προπονητήριο. Αντί να λειτουργήσει θετικά, ακριβώς επειδή είχαν απέναντί τους μια καραγυμνασμένη ομάδα, τους ξετίναξε στο β’ ημίχρονο.

Θενκς με καλύψατε και οι 2!!
Και για να είμαι και ον-τοπικ προβλέπω να περνάει η Μπάρτσα. Δε θέλω να πιστεύω ότι η Τσέλσι θα ξαναπαίξει τόσο κλειστά στο Λονδίνο. Ένα τουλάχιστον γκολ θα το βάλει η Μπάρτσα. Παρόλαυτα με προβληματίζουν οι απουσίες του Πουγιόλ και του Μάρκες πίσω…

και σήμερα θα έχει ωραίο ματσάκι!!! εγώ θέλω να περάσει manchester!!αλλά καλή μπαλίτσα να παιχτεί γιανα πιούμε τις μπυρίτσες μας :stuck_out_tongue:

Το πρωτο μισαωρο σκεφτηκα οτι η Τσελσι επαιζε λες και ηταν ελληνικη ομαδα που πηγε στο Καμπ Νου.

και μετα λεμε οτι οι ελληνικες ομαδες παιζουν κατενατσιο στην ευρωπη…[-X
να αποκλειστει το τσελσακι για να δουμε τελικο μαντσεστερ-μπαρτσα να ευχαριστηθουμε μπαλα!!!

+1000000000000000000000
εννοειται οτι ο παναθηναικος ειχε παιξει πιο επιθετικα!!!

εγω πιστευω η μπαρτσα θα περασει.ενα γκολακι το εχει ευκολα εκει μεσα.και μια ερωτηση:κανει προπονηση η μπαρτσα πριν απο παιχνιδια???ή ειπωθηκε χαριτολογωντας αυτο για την προπονηση

Ο καλυτερος τελικος ,κατα την γνωμη μου, θα ειναι μπαρτσα-αρσεναλ ,καθως θα δουμε την καλυτερη μπαλα ,γιατι παιζουν ωραιο και ανοιχτο ποδοσφαιρο σε σχεση με την τσελσι και την φετινη μαντσεστερ, που οσο αναφορα την μαντσεστερ,φετος δινει πιο πολυ βαση στην τακτικη και στην σκληρη αμυνα και καποιες εμπνευσεις παιχτων τις εχει περιορισει.

Ρε δεν πα να βαράτε τον κώλο σας όλοι εδώ μέσα, η Τσελσάρα θα περάσει τελικό και θα το σηκώσει κι όλας :!:

Νια νια νιανιανια

θες να πλακοθουμε ε?απο χτες φαινεται:p

οπως εκανε και περσι εξαλλου…

Προσωπική πρόβλεψη:

[SPOILER]
0-1 η Άρσεναλ αρχικά, ανατροπή σιχαμένη όπως πάντα της Μαν.Γιουν.
Στο Γουέμπλευ 1-1 ή 0-0.

Και 1-0 η Τσέλσι.[/SPOILER]

Μακάρι να το πάρει η Άρσεναλ.

Ποιο Γουεμπλεϋ ρε δεινοσαυρε! Που εχεις μεινει??!!! :lol: :lol:

περαν του φανμποιλικιου με γιουναιτεντ,πραγματικα,η αρσεναλ δεν υπαρχει μεσα στο γηπεδο…παλι καλα που εχουν τον αλμουνια γιατι 3-0 θα ηταν μεχρι τωρα…ελπιζω και σε αλλο γκολ στο δευτερο γτ ελεος,αν αποκλειστουμε απο αυτους θα ειμαστε τραγικοι…

παρά είναι κολακευτικό το 1-0 για την Άρσεναλ.
η σημερινή εικόνα έδειχνε διαφορά 2-3 επιπέδων μεταξύ των 2 ομάδων.
ας όψεται το δοκάρι του Ρονάλντο και το κακώς ακυρωθέν γκολ του Γκιγκς.

:lol::lol::lol:
Κεκτημένη ταχύτητα.:stuck_out_tongue:

Έπρεπε να πω “στο Άρσεναλ” όπως είχε πει ο Αναστασιάδης στα ματς τότε με τον ΠΑΟΚ.:lol::lol::lol:

Έπεσα έξω σήμερα.
Δεν είδα καθόλου το 2ο γιατί περίμενα ότι η Άρσεναλ με την εικόνα του 1ου δεν μπορούσε να κοντράρει στα ίσα την Μαν.
Εχει απουσίες αλλά και πάλι, η διαφορά εμπειρίας και αποφασιστικότητας είναι πασιφανής.

αποψε η Αρσεναλ επαιξε σαν ομαδα Β΄κατηγοριας…και πολυ καλα ηταν που γλυτωσαμε μονο με 1-0[-X