Champions League 2008-2009

οι τιτλοι αθροιζονται και για τα δυο ομως… εδω και πολλα χρονια…

ένα ένα τα πράγματα.

α) το παλιό πρωταθλητριών ήταν ένας θεσμός που έπαιζε 1 ομάδα από κάθε χώρα και αυτή ήταν η πρωταθλήτρια. το σύστημα ήταν αποκλειστικά νοκ-άουτ αγώνες. με το CL μπήκαν περισσότερες ομάδες από μια χώρα και οι όμιλοι. και τα λεφτά.

β) αθροίζονται και είναι η φυσική του συνέχεια, αλλά ρωτάει ουσιαστικά ο άνθρωπος εάν από τότε που έγινε CL το έχει πάρει η ίδια ομάδα 2 φορές. Χωρίς να ψάξω ή να θυμάμαι καλά νομίζω το είχε πάρει η Ρεάλ (με αντιπάλους Βαλένθια και Λεβερκούζεν).

γ) Δεν είπε κανείς την Άρσεναλ μικρή ομάδα. Όποιος το λέει δεν ξέρει. Αλλά χτες η Manchester την έκανε να φαίνεται 1-2 επίπεδα χαμηλότερα από αυτή. Ήταν τεράστια η διαφορά των ομάδων στο συγεκριμένο παιχνίδι. Θες οι απουσίες, θες η κακή μέρα η Άρσεναλ χτες δεν μπορούσε να κατεβάσει ορθολογικά τη μπάλα γιατί τα χαφ της Manchester πίεζαν ψηλά και έκλεβαν συνεχώς τη μπάλα και αναγκαζόντουσαν να ψάχνουν με μακρινές μπαλιές τον Αντεμπαγιόρ. Η εικόνα του χτεσινού ματς ήταν για 2-0 ή 3-0. Από αυτή την οπτική γωνία μπορεί και η ευνοημένη του χθεσινού ματς να είναι η Άρσεναλ.

1998 με Γιουβεντους, 2000 με Βαλενθια, 2002 με Λεβερκουζεν. Μετα την μετονομασια σε CL δεν το εχει παρει καμμια ομαδα 2 συνεχομενες φορες

Ενα αλλο ωραιο “trivia” ειναι το οτι για 5η συνεχομενη χρονια θα εχουμε αγγλικη ομαδα σε τελικο

2005 Λιβερπουλ, 2006 Αρσεναλ, 2007 Λιβερπουλ, 2008 Μαντσεστερ/Τσελσι, 2009 Μια εκ των Αρσεναλ/Μαντσεστερ σιγουρα

γιατι,διαφωνεις?

επαιξε ως Arsenal?με την Charlton να παιζαμε ΠΑΛΙ προβλημα θα ειχαμε!
ειδες πουθενα την κυκλοφορια μπαλλας?
ειδες πουθενα τις πλαγιοκοπησεις που συνηθως βγαζουν?
ειδες πουθενα παιχνιδι στον αξονα (το οποιο γινεται με ιδιαιτερη ευκολια οταν ειναι στη σωστη κατασταση?)

μηπως θα σου φαινοταν δηλαδη πιο σωστο να σου πω οτι επαιξε σαν ομαδα της coca-cola league?
ή μηπως επρεπε να πω οτι “μας γαμησε” η Μαντσεστερ?
ΡΕΛΑΝΤΙ παιξανε και τους βγηκε γιατι ΔΕΝ επαιζαν “ΜΙΑ” οι “δικοι μου”!

εξηγησε μου μπας και καταλαβω σε τι διαφωνεις.8)

εγω ειπα οτι η αρσεναλ επαιξε σα μικρη ομαδα:tomato:λαθος εκφραση.η μαντσεστερ την εκανε να μοιαζει σα μικρη ομαδα.δεν ειπα ομως οτι ειναι μικρη ομαδα.θα επρεπε να τρεφω αυταπατες για να το πω αυτο

σαν CL (που αν θυμαμαι καλα ξεκινησε το 92 σαν ονομασια) στην αρχη ειχε μονο πρωταθλητριες. θυμισου πχ το 96 που φτασατε στους 4. τεσπα για μενα δεν θα γραφτει καμια νεα ιστορια αν το ξαναπαρει η μαντσεστερ μιας και τα τροπαια μετρανε ολα μαζι. αλλωστε λεμε πρωταθλητρια/της ευρωπης για το ετος ταδε οποτε ολα μαζι πανε.

Συμφερει πολλους να λενε οτι Αρσεναλ και Τσελσι παιξανε σαν μικρες ομαδες. ενταξει το να μην σου βγαινει το παιχνιδι (για αρσεναλ μιλαω) ειναι πολλες φορες αναποφευκτο, δε νομιζω να ξαναπαιξει τοσο χαλια στο λονδινο. την καλυτερη μπαλα (ολοκληρωτικο ποδοσφαιρο, ταχυτητα, και επιθεση) την παιζει μονο η μπαρτσα αλλα στο επομενο ματς ολα ειναι ανοιχτα οπως και να’χει.

δεν ειναι εκει το θεμα…

και οχι, αρνουμαι να συμφωνησω οτι η Μαντσεστερ ηταν ο μονος λογος που επαιξε ετσι!
πιστευω οτι οποιαδηποτε καλοστημενη ομαδα θα μπορουσε να κερδισει αυτη την Αρσεναλ…

ΕΝΙΧΑΟ…απλα δεν επαιξε ΚΑΘΟΛΟΥ!

Εξακολουθει κανεις να κραζει τον Χιντινγκ για το αντιποδοσφαιρο της Τσελσι? Μα τι χαζος αυτος ο Ολλανδος και γενικα αυτη η Τσελσι… Αντι να ανοιχτουν στο ματς με την Μπαρτσελονα να φανε 6 οπως η Ρεαλ, κλειστηκαν στην αμυνα με αντιποδοσφαιρο και δεν εφαγαν κανενα…

Επειδη δλδ ειναι ομαδαρα η Μπαρτσελονα πρεπει οι αλλες ομαδες να ανοιγουν τα ποδια για να χαιρομαστε εμεις οι ποδοσφαιροφιλοι του καναπε…? Κυνηγανε και καποια τροπαια οι ομαδες, ξερετε…

Μαγκας ο Χιντινγκ, ομαδες με την ποιοτητα της φετινης Μπαρτσελονα, μονο με καταστροφη του παιχνιδιου τους τις αντιμετωπιζεις. Βεβαια δεν ξερω αν θα του καθισει το αυτο το “συστημα” και στον επαναληπτικο

επιστροφη στην καλη μπαλα και τον σαντιαγκο καναπεου.ωρα να αποδοθει δικαιοσυνη κατα της αρσεναλ μα τον τουτατι

γιατι?
πιστευει κανεις οτι παιζει η Αρσεναλ να σκοραρει 2 φορες χωρις να τσιμπησει ουτε ενα?:-k
Και ας παιζει και ο Σαν Περσι…[-X

οτι θα χασει ειπα ρε η αρσεναλ

:lol:
ρε οργιο των οργιων…καταλαβες οτι καταλαβα κατι αλλο?:-k

ναι:)εσυ αρσεναλ δεν εισαι?

ε και επειδη ειμαι αρσεναλ πρεπει να κανω οτι κανει ο πατερας μου?

εκεινος βλεπει καποιο “τροπο” να περασει η Αρσεναλ που εγω δυστυχως ,ΔΕΝ τον βλεπω παρα μονο με κυαλι…

ειμαι Αρσεναλ ρε μουτρο!αλλα ειμαι και ελαφρα ορθολογιστης. Με ενα γκολ μειον εναντιον της ομαδας της γριας Σκωτσεζας…ΠΟΛΥ δυσκολα να παρει κατι θετικο αυτη η Αρσεναλ.

Αντε στην καλυτερη να εχει νικη αλλα αποκλεισμο.

Το 1-0 ανατρεπετε και στο πρωτο λεπτο, να βαλει goal η Αρσεναλ να δουμε ωραια μπαλιτσα

τωρα μπριτις στηλ αντικειμενικα πιστευεις πως αυτη η αρσεναλ μπορει να κοντραρει την μαντσεστερ

οκ, βλεπω το ποϊντ σου…

αλλα θα πρεπει να κανει μαγικα ο Αλσατος…
με το “τσουκου-τσουκου” και την ανυπαρξια του πρωτου αγωνα θα φαει αλλα 2.

δεν λεω ,ολα παιζονται! Απλα θα πρεπει πραγματικα να παιξουν καλη μπαλλα!

Η κακη μερα της Man Utd ειναι πραγματικα ΚΑΚΗ, με την πιεση του κοσμου και τα μαγικα του Αλσατου ισως γινει κατι, με βαση το πρωτο παιχνιδι η Arsenal διχνει αδυναμη αλλα μπαλα ειναι αυτη, δεν κατεβαινει για να χασει η Αρσεναλ

η κακη μερα της μαντσεστερ που λεγατε!:lol:

ασε που αν παραμεινει το σκορ…κινδυνευω να βγαλω ονομα ως “κατσικοποδαρος”…

[-X