Champions League 2013/2014

E βεβαια, αφου ειναι φλωρετες και δεν εχουν σκληραγωγηθει με τελικο Γιουβεντους-Μιλαν οπως εμεις… (οκ, 9 χρονων τοτε, αλλα και παλι κολαση)

Μπροστα στο σημερινο ματς εκεινος ο τελικος ηταν σαν το μιλαν λιβερπουλ 3-3

Οτι πηγε να παρει η τσελσαρα το πηρε… το 2ο ματς θα ειναι πιο δυσκολο

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz :?

Εγω βλεπω να περναει η Ατλετικο παντως.Πιστευω οτι θα σκοραρει αφου η Τσελσι δεν νομιζω να παιξει παλι για το 0-0 και θα βρει χωρους

Από τον Μουρίνιο δεν περιμέναμε τπτ καλύτερο. Αυτό ήθελε να πάρει από το ματς και θα το έκανε με όποιο τρόπο γινόταν. Η Ατλέτικο όμως πολύ γιόμα σήμερα, περίμενα πιο έξυπνο παιχνίδι. Εχει ελαφρυντικο βέβαια πως παίζει το σημαντικότερο ματς για το πρωτάθλημα την Κυριακή στο Μεστάγια, οπότε ίσως κράτησε δυνάμεις (δεν έχει και κάνα μεγάλο ροστερ άλλωστε).

Μακάρι να μην του βγει του Πορτογάλου και να πάρουν πουλο παντως οι μπλε ξυλοκόποι, καλό για το ποδόσφαιρο θα είναι.

Δεν μπορείς να αδικήσεις πραγματικά κανένα ουδέτερο που ουσιαστικά γκρινιάζει γιατί η μία ομάδα παραδέχτηκε ταπεινά ότι η αντίπαλοι είναι πολύ καλύτεροι από αυτούς στην έδρα τους και πήγε με στόχο να εξουδετερώσει το παιχνίδι τους και το πέτυχε με τον καλύτερο τρόπο. Δεν έχει θέαμα με γκόλ. Όταν απ την άλλη είσαι υποστηρικτής, όλα είναι τελείως διαφορετικά, έχει άλλο θέαμα. Πάντως αν ήταν σε φόρμα 1 ή 2 παίκτες μας θα κατέβαζε λίγο διαφορετική εντεκάδα ο Μουρίνιο.

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πάντως και η Ατλέτικο έκανε ψιλοκάκιστο παιχνίδι. ΟΚ, βλέπεις το πούλμαν πίσω και η απάντησή σου είναι “σέντρα κι άγιος ο Θορ”; Όχι τίποτ’ άλλο αλλά το κάνεις κόντρα σε Τέρι, Κέιχιλ και Λουίζ ενώ μπροστά έχεις τον -απλώς ανεκτό με το κεφάλι- Ντιέγκο Κόστα και τους Γκαρσία και Ντιέγκο που μπορεί να είναι πολύ καλοί παίκτες μεν, αλλά από κεφαλιά μιλάμε για επίπεδο Μπίλη Καραπιάλη.

Ειδικά κάτι κεφαλιές του Γκαρσία μου θύμισαν επικά σχολικά ματς που βλέπαμε τη μπάλα να έρχεται, κλείναμε τα μάτια και περιμέναμε απλά να χτυπήσει στο κεφάλι μας.

Εγώ ένα πράγμα πάντως θα πω: στο Στάμφορντ θα γίνει σφαγή. Με όλη τη σημασία της λέξης. Σε αντίθεση με χτες, και οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν το γκολ, και η εξέλιξη μπορεί να γίνει εξαιρετικά απρόβλεπτη - για την ακρίβεια είμαι της γνώμης (για διάφορους λόγους) ότι ο Μουρίνιο με την επιλογή του να πάει για το 0-0 πήρε μεγαλύτερο ρίσκο εν όψει ρεβάνς απ’ ότι αν ανοιγόταν λίγο περισσότερο και το ματς έληγε, ας πούμε, κάνα 2-1 για την Ατλέτικο. Τώρα είναι ο ορισμός του 50-50, με τα πράγματα να είναι πολύ επικίνδυνα για μας.

Τώρα, αν (ΑΝ) δεν κάτσουν οι “κατάρες” διαφόρων εδώ μέσα, τι να πω, θα φέρω και χαρτομάντιλα.

Βέβαια, επειδή ο Σιμεόνε δεν κωλώνει πουθενά, παίζει και να δούμε ανάποδο πούλμαν στο Λονδίνο και να ψάχνει την αντεπίθεση με 1-2 παίκτες.

Ναι.

Βέβαια αν επιλέξει να το κάνει αυτό θα είναι ακόμα μεγαλύτερο ρίσκο εκ μέρους του.

Τον βλέπω να φοράει εξάταπα ο ίδιος και να τους σηκώνει έναν έναν στον αέρα τους μπλέδες

Δεν μπορεί κάποιος ουδέτερος να υποστηρίζει αυτή την ομάδα. Σιγά τα χαρτομάντηλα.

Και εγώ είμαι ένας από αυτούς τους τύπους που σιχαίνονται τον κύριο Special, κυρίως λόγω έπαρσης, αλλά και η δική μου άποψη είναι πως χτες είδαμε μία κάκιστη Ατλέτικο. Το ότι δεν είχε ΜΙΑ λύση, έστω και ατομική για να δημιουργήσει κίνδυνο, το ότι δεν είχε εναλλακτικά σχέδια να απειλήσει, το ότι έχασε την συγκέντρωση της πολύ εύκολα την κάνουν την χαμένη της υπόθεσης χτες. Θεμιτό να κατέβει μία ομάδα όπως μπορεί στις 4 γραμμές για να διαφυλάξει τα συμφέροντα της. Αν θέλεις να νικήσεις πρέπει να βρεις τρόπο να αποδείξεις πως είσαι καλύτερος σε κάθε συνθήκη. Και η Ατλέτικο χτες απέτυχε παταγωδώς.

Βεβαία το 2ο παιχνίδι είναι εξίσου tricky και για τους δύο. Ο Μουρίνιο είναι πολύ ευφυής αλλά δεν είναι διόλου απίθανο η τακτική του να γυρίσει και boomerang καθώς έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά να κάνει στο 1ο παιχνίδι αλλά τώρα θα πρέπει να κάνει καλά κάτι που δεν είναι και το μεγαλύτερο ατού της ομάδας του.

Μισητός βέβαια γιατί κάποτε είχε πει σε ματς με την tottenham ότι έπρεπε να πληρώσει το εισιτήριο στους οπαδούς επειδή είχε κατέβει για το 0…

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το ποστ.

Αυτό λέω κι εγώ, ότι αυτή τη στιγμή τόσο οι (πολλοί) “ουδέτεροι” όσο και οι (λίγοι) ροχιμπλάνκος παρακαλάνε να αποκλειστεί η Τσέλσι. Οπότε άμα δε σας κάνει τη χάρη η ομάδα, θα πέσει πολύ κλάμα. Ξέρω τι σου λέω. Θα χρειαστούν πολλάααα χαρτομάντιλα!

Όχι άλλο ρομπεν, Πάριο κι Αλεξίου, Ρίτσο σε νταμάρια κουλτούρα καφενείου

Μπραβο ρε Πεπ! Ομαδα που χαιροσουν να την βλεπεις την εκανες ετσι!

Κάποιος που είδε το ματς ας κάνει μια κατά το δυνατόν περιεκτική σούμα για όσους πήγαμε στους Πάντσερ.

Η Ρεάλ κλεφτοπόλεμο κι ένα γκολ νωρίς στην κόντρα, η Μπαρσελόνα τα γνωστά. #to_lakonizein_esti_filosofein