Champions League 2023-24

Κι ο Ποσειδώνας μόλις άκουσε τα λόγια αυτά, ξεκόβει,
κι ανοίγει δρόμο μες στον πόλεμο, στων κονταριών τους χτύπους·
κι ως έφτασε στο μέρος που ‘στεκαν ο γαύρος Αχιλλέας
κι ο Αινείας, αντάρα ευτύς εσκόρπισε μπρος στου Αχιλλέα τα μάτια,
και το κοντάρι του το φράξινο, το χαλκαρματωμένο,
απ’ το σκουτάρι του λιοντόκαρδου του Αινεία τραβάει και βγάζει·
κι αφού μπρος στου Αχιλλέα το απίθωσε τα πόδια, τον Αινεία
ψηλά απ’ τη γης ασκώνει γρήγορα και σφεντονίζει πίσω.

3 Likes

Βρε τσι γαύρους τσι ομηρικούς ναούμ

Ποια ταινία ξαναείδατε σήμερα;

1 Like

Τελευταιος χαμενος το 1981, απο τοτε εχει 9/9. Για μενα σημερα ηταν 99/1 οι πιθανοτητες.

Και νομίζω έχει χάσει άλλον έναν, από την Μπενφίκα του Εουσέμπιο στα 60s ή κάτι τέτοιο;

Άρα …15/17; :flushed:

Η Ρεάλ το πήρε σήμερα επειδή έχει φανέλα, όχι επειδή έχει υπερπλήρη ομάδα με ταλέντο σε κάθε θέση και διαιτητική εύνοια σε κρίσιμες στιγμές κατά την διάρκεια της χρονιάς.

Βολεύει να το σκεφτεί έτσι οποιοσδήποτε στηρίζει άλλη ομάδα φαντάζομαι. Βέβαια η φανέλα της Ρεάλ από το 1970 έως το 1995 και από το 2003 έως το 2013 ήταν λογικά πολύ ελαφριά.

:melting_face:

1 Like

Ενταξει, κοιτα, θα μπορουσες να ρωτησεις κανεναν αθλητη τι σημαινει η συζητηση για τη “φανελα” και ποσο “κυριολεκτικη” ειναι. Αλλα ξερω οτι δεν σου αρεσει να μιλουν οι αυθεντιες και εχεις δικη σου κριτικη σκεψη, οποτε το αφηνω για καποια αλλη φορα :smile: :wink:

1 Like

Ναι, αλλά η Μπαρτσελόνα…

Δικό σας

H Μπαρτσελόνα έχει την πιο βαριά φανέλα στην Ισπανία τα τελευταία 35 χρόνια.

Μα υπάρχουν φανέλες;

Να ρωτήσουμε τον Γκραβεσεν, τον Ντρεντε και αν δε σου κάνουν αυτοί, να ρωτήσουμε έναν που φόρεσε τη βαριά φανέλα με το 10 στη Ρεάλ, τον Λασανά Ντιαρά

Μαλλον προτιμας να κυριολεκτεις με την “βαρια φανελα”, οποτε δεν εχει μεγαλη σημασια η κουβεντα. Ισως φανταζεσαι σουπερ ήρωες και μαγικες μπερτες, ενω στην πραγματικοτητα σημαινει το δεος που προκαλει. Ωστοσο, ακομη κι αυτοι που προανεφερες θα σου εξηγουσαν, οχι σαν παικτες της (καθε) μεγαλης ομαδας, αλλα σαν αντιπαλοι.

Κι αν δεν σου κανουν αυτοι, ψαξε τον Χουμελς που εχει παιξει σε Ντορτ και Μπαγερν (2-way trip). Ή καποιον απο τους χθεσινους της Ντορτ, που στο δευτερο ημιχρονο ψιλοχοντροχεστηκαν πανω τους, οταν ειχαν πατησει τη Ρεαλ στο πρωτο μερος και εβλεπαν τι ερχεται, αφου δεν σκοραραν. Ενιγουει, δεν εχει νοημα αυτη η συζητηση, βαρεθηκα ηδη. Η ιστορια εγρααψε 15.

Μπράβο τους, εμείς είμαστε με τα underdogs του Λονδίνου που τους ρίξανε τρίμπαλο όταν πήγαινε για το threepeat ή για να μη μείνει παραπονεμένος ο φίλος παραπάνω, είμαστε με μια ομάδα που με 10 παίχτες από τις ακαδημίες, τους έριχνε 5αρες και 6αρες μέσα έξω ενώ η μεγαλύτερη ομάδα του πλανήτη είχε δώσει 200εκ (εν μέσω οικονομικής κρίσης) για να πάρει κατόχους χρυσής μπάλας, τη μηχανή της μεγάλης Λίβερπουλ του 2005 κλπ κλπ, το ποδόσφαιρο είναι ρομαντικό ρε παιδιά, όχι για τους λεφτάδες και αυτούς που νικάνε συνέχεια

Θα ρωτήσω τους παίκτες της Ρεάλ που έπαιξαν από το 1970 έως το 1995 και αυτούς που έπαιξαν από το 2003 έως το 2013, για να μου εξηγήσουν γιατί οι αντίπαλοι τους αντί να βάλουν τα κλάματα και να τα κάνουν πάνω τους, τους εριχναν σφαλιάρες οπότε τους πετύχαιναν.

Θα είναι σίγουρα μια πιο ενδιαφέρουσα συζήτηση από το να ανακαλύπτουμε μεταφυσικά στοιχεία στο γιατί κέρδισε μια ομάδα που το ρόστερ της ξεκινάει από έναν από τους καλύτερους τερματοφύλακες των τελευταίων 20 χρόνων και τελειώνει στον πιο φορμαρισμένο σέντερ φορ της τελευταίας 5ετιας.

Για καθε γραμμη που εγραψες, απαντησα στο αμεσως προηγουμενο ποστ μου. Καλημερα, φανταζομαι οτι ειναι πρωι ακομη εκει. Εδω ειναι μεσημερι και δεν σπαταλω παραπανω χρονο για να εξηγω την κοινη λογικη.

Το quote που εκανες δεν ηταν για να στην πω, αλλα επειδη ειναι ενα fact. Αλλα μπραβο για την επιλογη σου. Ωστοσο, ρομαντικο ειναι το ηλιοβασιλεμα στη Σαντορινη, το μοντερνο ποδοσφαιρο ειναι θεαμα και μπιζνα. Τα παιδια απο τις ακαδημιες του Λονδινου παιρνουν σε ενα μηνα οσα θα παρουμε εγω κι εσυ σε μια ζωη. Αν θελεις ρομαντισμο, ο τελικος του κυπελλου ΕΠΣ Αθηνων εγινε δυστυχως πριν απο δυο μηνες.

Against modern football ρε καπιτάλα

1 Like

Inconvenient truth: against modern football και γηπεδο δισεκατομμυριων λιρων δεν πανε παρεα. Κατα τ’ αλλα, συμφωνουμε στη λογικη, αλλα πρωτα κλεισε την τηλεοραση και το προϊον που λεγεται “ποδοσφαιρο υψηλου επιπεδου”. Εκτος αν δειχνει κανεναν παικτη που αγωνιζεται για μια πορτοκαλαδα και τη δοξα του συλλογου ξερωγω.

Καλησπερα! Μπορει να νομιζεις οτι απαντησες, αλλα δεν. Αν ρωτησεις ας πουμε τον Τοττι για το πως απεκλεισαν την Ρεαλ το 2008, θα σου πει μαλλον “στον cazzo μας η φανελα, τους κερδισαμε γιατι ημασταν καλυτεροι”. Αν ρωτησεις τον Πιανιτς πως ισοφαρισε το 2010 και απεκλεισε με το γκολ του την Ρεαλ μεσα στο Μπερναμπεου ως παικτης της ΛΥΟΝ, θα σου πει “σιγα την ομαδα, ουτε τον γυρο των 16 δε μπορουσε να περασει για μια 5ετια σερι”, κ.ο.κ. Ο Ντελ Πιερο την ειχε κανει πελατισσα την ομαδα που ετρεμαν ολοι να αντιμετωπισουν, δεν θυμαμαι κι εγω ποσα γκολ της εχει χωσει και ποσες φορες την εχει αποκλεισει.

Ειπαμε, για μοιρολατρειες και καφενειο καλες ειναι οι φανελες και τα “This is ______” οπου στο κενο βαζεις την πολη, το σταδιο ή την ομαδα που θελεις, αναλογα με την ρητορικη, αλλα μεχρι εκει. Στο γηπεδο κερδιζει μια απο τις 4-5 καλυτερες ομαδες καθε χρονια.

Η επιχειρηματολογία σου είναι ενδιαφέρουσα διότι έρχεται σε αντίθεση με την περιρρέουσα ποδοσφαιρική μυθολογία - βάζεις ρε παιδί μου μια νότα “επιστήμης”. Παρόλα αυτά, είναι νομίζω λάθος να αγνοείς εντελώς τον ψυχολογικό παράγοντα. (Κάποιοι τον λένε “φανέλα”). Ο ψυχολογικός παράγοντας είναι πανταχού παρών σε κάθε δουλειά, σε κάθε εργαζόμενο και σε κάθε οργανισμό. Έτσι και στις ποδοσφαιρικές ομάδες. Είναι άλλο να παίζεις για την Ρεάλ κι άλλο για την Λεβάντε, ο οργανισμός σε εμποτίζει με κάποια χαρακτηριστικά. Δεν είναι μεταφυσικό αυτό. Είναι ψυχολογία. Φυσικά, η ψυχολογία δεν κερδίζει ούτε χάνει, από μόνη της. Παίζει όμως κάποιον ρόλο και είναι κομμάτι της εξίσωσης. Αν έχουμε κάποιον με γνώσεις ψυχολογίας στην παρέα, θα μπορούσε ίσως να συμπληρώσει - ή να πει πως λέω μαλακίες!

6 Likes

@Aldebaran πoλυ καλα τα λες. Εγω ειμαι της απoψης oτι αν εχεις καλη oμαδα αυτα τις περισσoτερες φoρες περνανε σε 2η μoιρα και ειδικα στo πρωταθλημα πoυ δεν κρινoνται τα παντα απo ενα ματς. Αυτo πoυ φανταζoμαι θελει να θιξει o @QuintomScenario ειναι η επιλεκτικη αναφoρα στην φανελα oπoτε μας κατεβει και πως απoδεδειγμενα δεν ειναι τo νo1 πραγμα στo πoδoσφαιρo.

Σιγoυρα η ψυχoλoγια ειναι παραγωντας, σιγoυρα καπoιoι παιχτες λυγιζoυν στα δυσκoλα και σιγoυρα εχεις μια αλλη αυρα αν παιζεις για την ρεαλ η την utd αλλα δεν χρειαζεται να τo παμε στoν μυθo παντα…

Ωραια και η κoυβεντα για τo modern football. Δεν θα μπω σε διαδικασιες να συγκρινω παιχτες αλλων επoχων αλλα τo αθλημα ηταν μπιζνα απ την στιγμη πoυ εγινε επαγγελματικo. Οσo πρoχωραμε τoσo μεγαλυτερη γινεται με τα γνωστα πρoβληματα αλλα πoτε δεν ηταν αθωo και για την χαρα τoυ παιχνιδιoυ τoυλαχιστoν στo υψηλo επιπεδo.

Και μεταξυ μας η γενια μoυ με Μεσι, Ρoναλντo, Μoντριτς, Κρoς, Σoυαρες και τoσoυς αλλoυς παιχταραδες μια χαρα πoδoσφαιρo ειχε και δεν εχoυμε να ζηλεψoυμε και τιπoτα (ασχετα αν θα ηθελα να δω τoν Μαραντoνα, Ζινταν, Βαν Μπαστεν κλπ πρoφανως)

ΥΓ @nnnkkk μπαλαρα επαιξε και η Αρσεναλ τo 2012-14 αλλα δεν τo θυμαται κανενας. Γιατι απλα ηταν 4η.

https://www.youtube.com/watch?v=odxh_ZEUPlQ&ab_channel=JuriJuri

Συμφωνω πως εκεινη η oμαδα ειναι η καλυτερη πoυ εγω πρoσωπικα εχω δει αλλα δεν υπαρχει και μεγαλη διαφoρα με την ρεαλ. Αυτoσκoπoς και εκει ηταν oι τιτλoι και δεν θα ειχε υπoσταση η δηλωση περι καλυτερης oμαδας χωρις αυτoυς. Και μεταξυ μας ειναι αδυνατoν να μην παρεις τα παντα με τετoια μπαλαρα αλλα λεμε αν ρε παιδι μoυ γινoταν θα σoυ ελεγαν oι ιδιoι τι να τo κανω.

Για την χαρα και την αγαπη μας σε αυτo τo αθλημα βλεπoυμε την oμαδα τoυ χωριoυ/γειτoνιας μας η τρωγoμαστε στα 5v5. Δεν συγκρινoνται αυτα με oμαδες πoυ oι τιτλoι ειναι τα παντα και γι αυτo εχoυν και εκατoμυρια oπαδoυς στην τελικη oσo και αν εγω και εσυ τo εχoυμε συνδιασει με τoν Μεσι, Μπoυσκετς, τικι τακα κλπ

2 Likes