Champions League 2023-24

Δεν μπορώ να μιλήσω για λογαριασμό άλλων, αλλά σε ό,τι με αφορά, επειδή όντως χρησιμοποιώ τον όρο “βαριά # ελαφριά φανέλα” για να περιγράψω κάποια πράγματα, και ναι προφανώς και δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάτι το μεταφυσικό σ’ αυτή τη συζήτηση, συμφωνώ καταρχάς μ’ αυτό που λες, αν και το έχω στο μυαλό μου ως κάτι το ευρύτερο από μια απλή “ψυχολογική υπεροχή”.

Ψυχολογικά μπορεί να υπερέχει και μια ομάδα που δεν είναι κατ’ ανάγκη ανώτερη ως ποδοσφαιρικό μέγεθος από την άλλη, αλλά μπορεί να συμβαίνει στον Χ μεμονωμένο αγώνα να είναι καλύτερα προετοιμασμένη ή να είναι σε καλύτερο “φεγγάρι” κ.λπ. κ.λπ. Όταν όμως λέμε για βαριά φανέλα, για μένα αναφερόμαστε σε μια συνισταμένη διαφόρων παραγόντων που κάνουν μια ομάδα αυτό που λέμε μεγάλη. Ιστορία, τίτλοι, παράδοση στον χώρο, νοοτροπία, στρατηγική. Είναι κάτι που μεταδίδεται από γενιά σε γενιά, οι οπαδοί, ο σύλλογος, το όλο οικοδόμημα δημιουργεί ένα συγκεκριμένο περιβάλλον που γαλουχεί τους παίκτες με τη σειρά τους, και στο ανώτατο επίπεδο - εύστοχος ο όρος που χρησιμοποίησες - εμποτίζεται με αυτό το vibe ο καθένας, είτε είναι 10 χρόνια στην ομάδα είτε 6 μήνες, γηγενής ή ξένος, προϊόν της ακαδημίας ή μεταγραφή.

Η φανέλα δεν παίζει μόνη της, είναι δεδομένο αυτό. Αν η Ρεάλ σε μια συγκεκριμένη περίοδο είναι χτισμένη σε λάθος βάσεις (βλ. π.χ. εκείνο το διάστημα που όντως δεν μπορούσε να προχωρήσει πέρα από τους 16 του CL) η φανέλα προφανώς και δεν μπορεί να τη βοηθήσει σε τίποτα, όσο βαριά κι αν είναι. Όταν όμως οι υπόλοιπες προϋποθέσεις υπάρχουν, η φανέλα κάνει τη διαφορά εκεί που η ανωτερότητα στο χορτάρι δεν είναι εμφανής ή στην τελική δεν υπάρχει καν.

Ήταν καλύτερη χτες η Ρεάλ από την Ντόρτμουντ; Συνολικά δεν μπορώ να δεχτώ ότι η απάντηση είναι (ξεκάθαρο) ναι. Στο πρώτο ημίχρονο ειδικά οι Γερμανοί ήταν πολύ καλύτεροι. Το δικό τους διάστημα σαφούς υπεροχής όμως δεν το αξιοποίησαν, σε αντίθεση με τους Ισπανούς. Δεν είναι (μόνο) θέμα τύχης ή ικανότητας ή ποιότητας μονάδων (σιγά μην είναι ο Καρβαχάλ πιο ποιοτικός παίκτης από το μεγαλύτερο μέρος της ενδεκάδας της Ντόρτμουντ). Είναι και θέμα ποδοσφαιρικών μεγεθών. Άλλο Ρεάλ, άλλο Ντόρτμουντ.

Απλά το πρόβλημα είναι ότι όλα τα παραπάνω είναι λίγο κουραστικά να τα παραθέτεις έτσι αναλυτικά κάθε φορά. Έτσι λοιπόν έρχεται να σώσει την κατάσταση ο συνοπτικός όρος (αν και ομολογουμένως οξύμωρο σχήμα) βαριά φανέλα.

8 Likes

Κoινως αν τα εχεις κανει oλα σωστα μπoρει να σoυ δωσει ενα μπoυστ και να κερδισεις σε ενα ματς πoυ τα βρηκες σκoυρα. Σε αυτo συμφωνω 300%

ΟΧΙ δεν ηταν ειχαν κ oι 2 απo ενα ημιχρoνo. Αλλα 2 εχει o αγωνας δεν μπoρω να πω oτι ειναι τo ιδιo πραγμα με της Λιβερπoυλ πριν 2 χρoνια πχ πoυ εχαναν αβερτα σε oλo τo ματς

Είναι όμως ο Κρόος που του την έστειλε συστημένη στο κεφάλι του.

1 Like

Να μου πείτε στον τελικό του Κόνφερενς ναι, εκεί μαζί σας, μίλησε η φανέλα.

1 Like

Fiorentina κ μπασκετικoς oλυμπιακoς ιδιo πρoσωπo :sweat_smile:

Καλά θα σου 'λεγα τώρα τι (δεν) μίλησε στον τελικό του Conference, αλλά έχε χάρη που δεν θέλω να φανεί ότι προσπαθώ να υποβιβάσω οτιδήποτε.

Ε ναι, σίγουρα δεν θα θες να υποβιβάσεις την διοργάνωση απ’ την οποία θα αποκλειστεί η ομάδα σου του χρόνου.

Θέλω να είμαι ειλικρινής, το ξέρεις, εννοείται ότι θα ήθελα να διακριθώ κι εγώ έστω και στο Conference, αλλά στο στάδιο που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή, απλά δεν.

Δεν θα είσαι μια ζωή ο γαμάουα πάντως, να το 'χεις κι εσύ κατά νου.

Εδώ δεν είμαι τώρα ρε μλκ, άλλος πήρε το πρωτάθλημα και απ’ τους 13-14 παίκτες που έκλεισαν τη χρονιά οι μισοί είναι ελεύθεροι ή δανεικοί. :joy:

1 Like

Και τι σε νοιάζει αυτό ρε μλκ, ευρωπαϊκό πήρες, δεν μπορούμε να σου πούμε τίποτα επ’ αόριστον.

Ε ρε τι γίνεται όταν πίνει πρώτη νερό η λάθος ομάδα.

Μια χαρά πάνε, τσέκαρε πως λειτουργεί ο οργανισμός Τότεναμ και σε τι κατάσταση είναι τα οικονομικά του και θα καταλάβεις.

Η Ρεάλ είναι ο μεγαλύτερος σύλλογος στον κόσμο και δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς αυτό, αν κάποιος βαριέται να κάνει μια ανάλυση για ένα παιχνίδι και θέλει να πει “βαριά φανέλα και μεγάλη Ρεάλ” τότε δικαίως θα τον κοροϊδεύουμε.

Χθες η Ρεάλ κέρδισε γιατί είναι καλύτερη ομάδα απ’ τη Ντόρτμουντ, δε βάλανε τις ευκαιρίες τους και όσο πέρναγε η ώρα η εμπειρία αυτών που είχε η Ρεάλ μέτρησε.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να λέμε και να λέτε γενικότερα. Την τελευταία βδομάδα έχω διαβάσει ένα γαϊτανάκι σχολίων για το Κόνφερενς και τις πορείες του Παναθηναϊκού και το Γουέμπλεϊ και όλα. Επιχειρήματα να μειώσει ο ένας τον άλλον κλπ.

-Για το Γουέμπλεϊ θα σου πουν ότι έπαιξες 6 ματς να πας και με ομάδα απ’ το Λουξεμβούργο στους 16. Ωραία άμα ήσουν μάγκας γιατί δεν το έκανες την επόμενη;

-Για φέτος θα σου πουν αφού εσείς το λέγατε μιλκο καπ και τα επόμενα χρόνια θα το πάρουν και άλλοι. Από πότε ρε μεγάλε ότι λέει ο Καραπαπάς και μερικοί βλαμμένοι ακόμα βρίσκουν εμένα σύμφωνο; Δικη μου λογική δεν έχω; Είμαστε τόσο υπεράνω σαν ελληνικό ποδόσφαιρο που μας φαίνεται απλό να περνάς κατά σειρά Φενερ 200 μυρίων, Βίλα αστερατη με Έμερι και Φιορεντίνα; Έχουμε τόσες πορείες και τρόπαια πια που δεν το βλέπουμε το Κόνφερενς;

Προσωπικά όταν πήρε ο βαζελος την Ευρωλίγκα θύμωσα όχι για αντιπαλότητες και χαζομάρες. Θύμωσα που 10 χρόνια πάμε ψηλοσταθερα f4 και ήρθε ο άλλος σε έναν χρόνο και το πήρε. Γιατί να μην ήμασταν εμείς λέω.

Δεν μας παίρνει να μειώνουμε το Κόνφερενς (έχετε καταλάβει το επίπεδο μας;) και δεν μας παίρνει να μην σεβόμαστε τις πορείες του Παναθηναϊκού, της ΑΕΚ κλπ. Αντί να μας δίνουν κίνητρο και να ανεβαίνουμε εμείς κάνουμε συζητήσεις καφενείου και το ποδόσφαιρο μας δεν πάει μπροστά ποτέ.

@GRACCHUS_BABEUF φυσικά δεν τα λέω σε σένα απλά μου έδωσες καλή πάσα και ήθελα να τα πω και αυτά.

2 Likes

Καλά, αν εσένα απ’ όλο αυτό που έγραψα σου έμεινε μόνο το συγκεκριμένο κομμάτι, και θες να μιλήσεις για δούλεμα ενώ αμέσως πριν υποστήριξες ότι η Τότεναμ είναι σύλλογος που λειτουργεί με προδιαγραφές που πάνε κόντρα στο μοντέρνο ποδόσφαιρο (εκτός κι αν παρερμήνευσα), τότε τι να σου πω, έλα κορόιδεψέ με να δω κάτι.

1 Like

Ε γιατί έτσι μάθαμε εμείς οι κάπως παλιότεροι ρε συ οσφπ7, όταν κάνει η ομάδα σου κάποια μεγάλη επιτυχία η μισή χαρά είναι η ίδια η επιτυχία και η άλλη μισή το δούλεμα στους “απέναντι”. Πιθανότατα τα μάθαμε στρεβλά, δεν το αρνούμαι, αλλά too late to change (?), εσύ και η γενιά σου που είστε πιο ιβόλβντ περάστε τα αλλιώς στους επόμενους και βλέπουμε.

Yπερ της καζoυρας ειμαι φoυλ και εγω ρε. Απλα για να πιασω την πλευρα των νικητων μoυ φαινεται φoυλ περιεργo η πρωτη σoυ σκεψη μετα την φιoρεντινα να ειναι η καζoυρα στoυς βαζελoυς πχ.

Επίσης είναι άλλο να παίζεις εναντίον της Ρεάλ και άλλο εναντίον της Λεβάντε. Από άποψη ψυχολογίας εννοώ, έτσι;

Το 2003 η Ρεάλ άφησε τον Μακελελέ να φύγει να πάει στην Τσέλσι, τι ΤσΛ να πάρει χωρίς αμυντικό χαφ :stuck_out_tongue:

1 Like

Δεν ερχεται σε αντιθεση με καμια σοβαρη ποδοσφαιρικη αναλυση ομως, καθως οι μονοι που θα δεις σε σοβαρες ποδοσφαιρικες εκπομπες να μιλανε για “φανελα” ειναι πρωην ποδοσφαιριστες που γενικα ειναι ψιλοασχετοι με την αναλυση του αθληματος και κανουν αποκλειστικα χαβαλε για τα νουμερα τηλεθεασης.

Δεν τον αγνοω. Απλα θεωρω τουλαχιστον αφελες να λεμε οτι ειναι ο λογος που η Ρεαλ μαζευει τροπαια τα τελευταια 11 χρονια. Υπαρχει κοσμος που θεωρει για παραδειγμα το σπρωξιμο απο την διαιτησια μια ακυρη κουβεντα, αλλα καθεται και μιλαει για φανελες, οταν το πρωτο ειναι 100 φορες πιο σημαντικο για τα μισα ευρωπαικα τροπαια της Ρεαλ απο το 2013 εως σημερα απο οτι το δευτερο. Οποτε αν καποιος θεωρει την κουβεντα για την διαιτησιας “μπας κλας” ή μιζερη ή ξερω γω τι αλλο, ε κι εγω εχω το δικαιωμα να θεωρω τις χαζομαρες περι φανελας 100 φορες πιο μοιρολατρικες και ακυρες :stuck_out_tongue:

Προφανως και ισχυει αυτο. Ο οργανισμος της Ρεαλ σε εμποτιζει με ενα απο τα καλυτερα προπονητικα κεντρα στον κοσμο, με μια απο τις καλυτερες ακαδημιες στον κοσμο, με περισσοτερα λεφτα, χορηγους, καλυτερες εγκαταστασεις, καλυτερους προπονητες, καλυτερους συμπαικτες, και ενα σωρο αλλα που θα επαιρνε σελιδες να τα αναφερουμε, κανενα εκ των οποιων δεν εχει να κανει με καμια φανελα.

Περιεργο, αν διαβασει κανενας κουβεντες εδω μεσα πολλες φορες θα πιστεψει το αντιθετο.

Ενα πολυ μικρο, ναι. Το οποιο αν εχεις χειροτερη ομαδα απο τον αλλον, παιζει μηδενικο ρολο.

Οχι ρε γιατι τα λες αυτα, πες Δεκαπεντασιμα και αλλα τετοια, πως τολμας να βαζεις λογικη στην κουβεντα

Πραγματικα με αυτην την μπαλια σκοραρω κι εγω αν με βαλεις στην θεση του Καρβαχαλ, ακομα και με κατεστραμμενο ποδι που εχω αυτην την στιγμη (το οποιο για να σας προλαβω με εμποδιζει απο το να πηδηξω στον αερα)

Επισης μπορεις να τα εχεις κανει ολα σωστα και να εχεις φανελα 78 τονων οπως στηριζουν καποιοι, και να εχεις και το Anfield ως εδρα για παραδειγμα, και να χασεις το πρωταθλημα επειδη εχασες στην εδρα σου απο την Κρυσταλ Παλας και το Europa League επειδη διασυρθηκες απο την Atalanta. Ή μπορει να τα εχεις κανει ολα σωστα και να φας 5 γκολ απο την Manchester City και να χασεις το Champions League. Τοτε λογικα η φανελα δεν μετραει, μετραει μονο οταν βολευει.

Αυτο ακριβως.

Και αυτο ακριβως.

Καλα στα προημιτελικα εφτασε, και εχασε λογω των εκτος εδρας γκολ απο την φιναλιστ Μονακο. Ειχε Φιγκο, Ζινταν, Μπεκαμ στο κεντρο, και αν ειχε μυαλο ο προπονητης της τοτε θα εβγαζε εναν απο τους 5 αμυντικους στο 5-3-2 που επαιζε, και θα εχωνε μεσα τον Καμπιασο, που ηταν παικταρας. Μπορουσε βεβαια παντα να παρει την φανελα του Μακελελε, να την πλυνει, και να τυπωσει πανω το ονομα του Καμπιασο, λογικα θα μεταμορφωνοταν σε υπερπαικτης. Σκεψου να εχεις τετοια πολυτελεια, που να μπορεις να εχεις Γκουτι, Καμπιασο και Σολαρι στον παγκο.

Εγω τo μoνo πoυ λεω ειναι oτι στην μπαλα και ειδικα σε ματς oπως νoκ αoυτ τσoυ λoυ πoυ κρινoνται τα παντα σε ενα βραδυ ισως oμαδες oπως η ρεαλ να εχoυν ενα μικρo boost (εμπειρια, αυτoπεπoιθηση, know how πες τo oπως θες) τo oπoιo δεν κερδιζει απo μoνo τoυ αλλα σε ενα ματς 50-50 τo κανει 51-49 και γερνει την ζυγαρια. Πρoφανως Αταλαντα κ Σιτι ηταν εξαιρετικες και δεν εφτασε τo ματς στo 50-50. Δεν λεω oτι κερδιζει ματς μoνo τoυ και oπως καταλαβες με ενoχλει και εμενα η επιλεκτικη χρηση της φανελας.

Ξερεις, αυτοι παιζουν το αθλημα :stuck_out_tongue:

Δηλαδη οι Real Madrid και οι Manchester City του 2023 και του 2024 ειχαν τοσο μεγαλη διαφορα μεταξυ τους, που περυσι η Ρεαλ διασυρθηκε, αλλα φετος την κερδισε λογω φανελας? Καπου δεν βγαινουν τα κουκια :stuck_out_tongue:

Να θυμησουμε οτι πριν αποκλειστει απο την Σιτι περυσι ειχε κερδισει με δυο νικες την Λιβερπουλ και την Τσελσι εντος-εκτος, και ολοι την θεωρουσαν το μεγαλο φαβορι για το Champions League. Το σεναριο διαμορφωνεται παντοτε κατοπιν εορτης ομως (!)

Ναι, και αυτοι που κανουν σοβαρη αναλυση, δεν μιλανε για φανελα (δηλαδη Ζινταν, Κροιφ, Γκαρι Λινεκερ, Ανρι και ενα σωρο αλλοι). Και μετα εχεις φυσικα και τον Micah Richards. Κοινως, οι καλοι ποδοσφαιριστες εχουν και καλυτερο insight, who would have thought!