Crust δισκοι

Ελα, μου αρεσε εμενα, μη κανεις ετσι τωρα. Θα σου παρω μια γιδα.

χααχα. Καλά αυτά είναι τώρα περι ορέξεως. Απλά εγω λίγο και το ατιτουντ παρατηρώ. Και γιατι επανεκτελέσεις. Ποτε δε το χω καταλάβει αυτο. Ουτε και με τους Amebix.

Kαι στην τελικη με τα λιγα που ξερω,το attitude ειναι μεγαλο θεμα.
Ειδικα στο crust.Οχι στο neo crust απαραιτητα.

φακ νεοκραστ ανιγουει

Bασικά η ανησυχία ξεκίνησε όταν γύρισαν βίντεοκλιπ με τους εαυτούς τους να παίζουν…

Εγώ αυτό δε κατάλαβα ποτέ.

Ντάξει το βιντεοκλίπ, κανένα απολύτως πρόβλημα, και πραγματικά εχω δει ωραια φιλμάκια, ντάξει να αυτοσαρκάζεσαι και να χαβαλεδιάζεις όπως κάνουν οι red fang, αλλά τώρα να γυρίσεις βίντεο με τον εαυτό σου να παίζει -τιγκα στη σοβαροφάνεια- στο στούντιο και απλά να περνάνε οι στίχοι πάνω κάτω δεξία αριστερά δεν εχει νοημα

Μπαλίτσα τώρα.

Μόλις κυκλοφόρισε η σπλιτ [B]κασσετα[/B] (γιατι ειμεθα της παλαιας σχολης) των δικών μας [B]Jagernaut[/B] με τους αγνώστης προελεύσεως (σε μένα) [B]Hello Bastards[/B]. 19 κομμάτια σύνολο, τούμπανο ετοιμοπόλεμο ωμό κραστ από τους δικούς μας, και κραστο-grind (πολυ παρομοια φαση με extreme noise terror) απο τους ξενους. Μπομπα του κασετονι. Ολα τα κομματια μ αρεσουν (δωστε προσοχη στο [B]asocial norms[/B] απο jagernaut, ΓΑΜΑΤΟ). Το ακουτε παρακατω:

[B]http://scullcrasherrecords.bandcamp.com/album/jagernaut-hello-bastards-split-tape[/B]

Ωραίοι οι [B]Jagernaut[/B] ;p Τώρα σε άλλα νέα,ανακάλυψα ότοι οι [B]Heartless[/B] βγάλαν το ντεμπούτο τους " Hell is Other People"στη southern lord (εδω ξερνάμε αλλα τεσπα) λοιπόν τα τυπάκια παίζουν ενα μείγμα μεταλλικου hardcore με κάποια ποιο sludgy σημεία και στα καπακια τίγκα γρήγορα πράγματα. Μου θύμισαν αρκετά [B]Masakari [/B](χωρίς την Crust-ιλα τους) και παρόμοιες μοντέρνες μπάντες.

http://heartless.bandcamp.com/

Γιατι εδω ξερνάμε;

Γιατί δεν γουστάρω την southern lord που είδε οτι έχουν πέραση τα μοντερνα κραστ/χαρντκορ κτλ και ειπε να βγάλει κανα φράγκο παραπάνω.
Βέβαια ευθύνη φέρουν και οι μπάντες όπως οι παραπάνω,οι οποίοι τα πρώτα 7’’ τα έβγαζαν σε διάφροα diy labels…

εγω νομίζω αν “φταινε” σε κάτι φταίνε 50-50. Και νταξ τώρα η southern lord δέν είναι και η σονυ. Και θα πρεπε να κάνουμε και σε μια φάση μια κουβέντα τι είναι diy και τι δεν είναι. Ασχετο το τελευταίο απλά επειδη είπες τώρα

Ειναι σιγουρος οτι θα γινουν εκατομμυριούχοι τωρα που πηγαν στην southern lord.

Δυστυχως η ευτυχως συμφωνω με τους δυο απο πανω. OK, καλο το diy, αλλα οκ, ειδικα στην ελλαδα, τουλαχιστον για μενα δεν ειναι σε καλο επιπεδο ποιοτικα. Και μου τη σπαει απιστευτα το κραξιμο σε μπαντες που μπορει να υπογραψουν σε μια εταιρια που οκ δεν ειναι οτι η sony ουτε καν nuclear blast ξερω γω. Δεν το λεω για σενα healthy hands, απλα ειναι αντιληψη που κυριαρχει σε συγκεκριμενα ατομα.
Επισης, ειναι ενα θεμα αυτ οπου εθεσε ο captain οτι τι θεωρειτε DIY και τι οχι, και γτ ο κυκλος στην ελλαδα ειναι τοσο περιορισμενος.

Σορρυ για το οφφ-τοπικ

Kαλά όλα αυτά, ούτε εκατομμυριούχοι θα γίνουν, και κύριως προώθησης του υλικού τους συμβαίνει αυτο με τέτοιες μπάντες. Ωστόσο το να υπάρχει συμβόλαιο ότι οι Wolfbrigade θα γράψουν τρία άλμπουμ με την Southern Lord είναι επιικώς για τον πούτσο. Δε θα πώ ότι δεν είναι πανκ, δεν θα πω οτι δεν είναι Diy ή δεν είναι τάδε (που μπορει και να ισχυουν όλα μαζι). Απλα ειναι επιικως για τον πουτσο. Σορυ για ορθογραφια

Ελα μωρε, ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θα γκρινιαξουν αν καποτε οι sarabante για παράδειγμα παιξουν στο an και υπαρχει εισιτήριο.

Ρε ,ντινο, πραγματικα επειδη με ξερεις κι απο κοντα, γνωριζεις οτι ειμαι κοντα στα diy δρωμενα, να το πουμε κι ετσι. Αλλα πραγματικα, με εχει κουρασει πολυ - εως ανυποφορα- η φαση του κραζουμε μια μπαντα αν παιξει σε μαγαζι, αν ειναι σε δισκογραφικη. Ακομα κι αυτο που λες, μπορει εγω να μην το εκανα με το συγκροτημα μου, αλλα δε θα τους κραξω επειδη αυτο θεωρησα. Και για μενα δεν παιζουν θεση πολιτικα (και καταλαβαινεις που το παω) σ αυτη την ιστορια, ειναι θεμα αξιπρεπειας μιας μπαντας. Eγω πιστευω οτι οι καθε wolfbrigade υπογραφοντας για τρεις δισκους σε μια εταιρια δεν γινονται λιγοτερο τιμιοι η λιγοτερο αξιοπρεπεις.

Εξαλλου, το 90% των συγκροτηματων που ακουω, σε εταιριες ειναι και μη σου πω μεγαλυτερες απο την southern lord… Θα μουν μαλακας να παω να κραξω σε τετοιες περιπτωσεις

Ρε δε στο λέω επί προσωπικού, αλλά επειδή αντιθέτως με σένα θα λέγα ότι το 90% των συγκροτημάτων που ακούω βγάζουν μόνοι τους τις κυκλοφορίες τους εχω να πω οτι το να υπογραψεις με μια εταιρια για 3 αλμπουμ ειναι αν οχι ξεφτιλα, απλα καταπιεστικο. Γραφεις μουσική επειδη την νιωθεις και σε εκφραζει και οχι επειδη πρεπει να τηρησεις καποιο συμβολαιο. Και αυτο δεν εχει να κανει με καποια punk/diy ethics και statements αλλά με άλλα πιο ανρθωπινα πραγματα (τωρα το μαγαζο θεμα ειναι αλλη ιστορια με την οποια δεν εχω ενστασεις)

Στην Ελλάδα υπάρχουν ενα σωρό στέκια και καταλήψεις οπότε μπορούν να παίζουν εκεί αλλα προτιμούν να πάιζουν στο An κτλ μιλάω για μπάντες του punk/hardcore χώρου,ε ας κάνει ο καθένας οτι θέλει. Απο εκεί και πέρα βέβαια ο καθένας μπορεί να κάνει κριτική οπότε καλα κάνουν και γκρινίαζουν,δικαίωμα τους ειναι σωστά? ισχυει και το αντίθετο φυσικά. Για τέλος κάτι “ελα μωρε” δεν έχουν να προσφέρουν απολύτως τπτ,ακριβως το ίδιο θα λένε οταν πανε στην sony…

ok βασικα το θέμα με το ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ είναι η λεπτη κόκκινη γραμμη. Καταλαβαινω γιατι αναφέρεται. Απο την άλλη όμως σε τέτοιες εταιρίες δεν είναι η φάση γραβατάκιδες…Εμένα πιο πολύ μ ανησυχει το θέμα του οτι αυτη η σκηνή αποκτάει hype σιγα σιγα ε και όλοι ξέρουμε τι επακολουθει. Σκατένιες μπάντες κλπ. Είναι μερικές σκηνές που είναι καλό να μένουνε στο αντεργκραουντ…

double post αλλα σορυ…healthy hands συμφωνώ κ γω για τις καταλήψεις και τετοια…υπάρχουν όμως και περιοχες που δεν έχουν τίποτα απο αυτά. π.χ Αλεξ/πολη απ οπου κατάγομαι. Εκει δλδ ΔΕΝ πρεπει να παίζουν οι μπάντες αν γίνει μια φάση σ ενα μαγαζάκι απο δικα μας παιδια, για να μη κατηγορηθουν οι μπάντες ξεπουλημένες; Η αυτο θα σημαίνει οτι αυριο μεθαυριο θα υπογραψουνε στη σονυ; Ο καθένας κ η καθε μια μπάντα ελέγχεται καθημερινα και θα είμαι ο τελευταιος που δε θα δώσω βάση και στο αττιτουντ μιας μπάντας που ακούω…

συμφωνω εδω με clegg κι εχω δει παρομοια σκηνικα να μην υπαρχει χωρος σε μια πολη, να αναγκαζεται η μπαντα να παιζει σε μαγαζι, και μετα να τρωει το κραξιμο του αιωνα